Do malého městečka El Dorado přijíždí pistolník Cole Thornton (John Wayne). Ten dostal nabídku práce pro místního bohatého rančera Barta Jasona. Jenže Colea přímo v městečku varuje před přijetím této práce jeho starý přítel, místní šerif J. P. Harrah (Robert Mitchum). Bart Jason je zákeřný zbohatlík, který má zájem získat zdroje vody patřící už několik generaci místních rančerů, MacDonaldovým. Po této informaci Cole Jasonovu nabídku odmítá. Při zpáteční cestě do městečka však dojde k nehodě. Mladík, Luke MacDonald, který hlídá přístupové cesty okolo MacDonaldovy farmy, usne na stráži a Coleův příjezd ho vyleká. Rozespalý Luke na Colea vystřelí. Stojí ho to život. Colea Lukeova smrt mrzí, proto jeho mrtvolu i s vysvětlením přiveze na farmu MacDonaldových. Podrobnosti nehody, které Cole vysvětlí Lukovu otci, starému MacDonaldovi, jsou tak přesvědčivé, že MacDonaldové Colea nechají jít. Jediný, kdo se s vysvětlením Lukovy smrti nesmířil, je Josephine (Joey) MacDonaldová, sestra mrtvého. Ta si proto na Colea počíhá v divočině a postřelí ho. Cole je sice zraněný, nicméně by Joey mohl bez jakýchkoliv problémů zabít. Cole to ale neudělá a posílá dívku k otci domů. Po nezbytném ošetření rány odjíždí z městečka. O několik týdnů později se Cole v malém baru kdesi na západě setkává s pistolníkem Nelsem McLeodem. Ten mu také nabízí práci. Opět se jedná o práci pro Barta Jasona. Cole práci sice odmítne, ale dozví se, že se Jason opět rozhodl získat přístup k vodě. Dřív se bál šerifa J. P. Harraha, teď ale šerif propadl alkoholismu, a tak Jason opět shání pistolníky pro svou malou válku proti MacDonaldovým. Cole se ihned rozhodne jet MacDonaldovým na pomoc. Je mu jasné, že jeho přítel-šerif má co dělat sám se sebou. Ke Colemu se přidává mladík, který si nechává podle svého původu říkat Mississippi. Cole mu totiž pomohl s McLeodovou bandou. Ve městečku Cole zjišťuje, že jeho přítel-šerif je už několik týdnů v lihu. O bezpečnost ve městě se stará jeho pomocník Bull. Cole s Bullem a Mississippim rázně udělají šerifově pití utrum. Mississippi umíchá jakýsi dryák, který nalijí opilému Harrahovi do hrdla. To velmi rychle postaví pijana na nohy. Šerif, který má úděsnou kocovinu, zjistí, že se mu směje celé městečko. Nikdo nemá pro jeho pijáckou epizodu kvůli záletné ženě pochopení. Co je však horší, ze šerifa nemají respekt ani McLeodovi muži, kteří se ve městě setkávají se svým povedeným zaměstnavatelem, Jasonem. Ve chvíli, kdy tito pistolníci zaútočí na šerifa a jeho pomocníky, Bulla, Colea a Mississippiho, se zlou se potážou. Léčka, kterou McLeodovi lidé na šerifa a jeho doprovod připravili, skončí smrtí tří pistolníků a zatčením Barta Jasona. Teď je ale jasné, že McLeodovi lidé určitě přijdou zachránit svého zaměstnavatele před jeho vydáním státnímu zástupci... (TV Prima)

Jehan

John Wayne milovníka westernů zklame málokdy, ale i to se stane. Pokud v tom filmu hraje i Robert Mitchum šerifa, karty jsou však rozdány dobře. Film tedy nezklamal, byť jde sice o namachrovanou vykecávku, jak bylo tehdy a tam zvykem, ovšem mladý James Caan tomu dodal šarm s tou svou bambitkou. Je smutné, že občas umře někdo, kdo to neměl v plánu a kdo to odsral zcela nevinně. ()

mac000

Tak těmito westerny (RIo Bravo, El Dorado, Profesionálové) žili v Československu filmumilovní teenageři v 60. letech a úspěšně si jimi idealizovali své představy o Divokém Západě. Na druhé straně i dnes je nutno ocenit herecké výkony tehdejších hollywoodských hvězd (J.Wayne, R. Mitchum - a ve filmu se mihne v epizodní roli i jeho mladší bratr John Mitchum) i začínajících mladíků (J. Caan).Předposlední Hawksův film ()

PlayEasy

Po dlouhé, předlouhé době jsme se odhodlali ke komantáři. Tohle prostě nemohlo dopadnout špatně toto spojení: John Wayne + Robert Mitchum + začínající James Caan + zkušený režisér Howard Hawks. Je to určitě skvělý western, ale u nás o něco přeci jen slabší než jednička, ale pořád pecka! 80% ()

DeDanu

Filmy s Johnem Waynem jsem nikdy nevyhledávala. Chyba!!! Protože koronavirusová panika vrcholí, mám festival waynovek. A neskonale se bavím!!! Do El Dorada jsem se zamilovala. Klasický western okořeněný humorem a čtyřmi skvělými chlapy . ,,...půlnoční hory přešel jsem..." ,,Co to je?" ,,Nevim." :-)))) ()

SB

Naivní, lehký filmík, ale frkama to bylo prošpikovaný, to oceňuju, zasmál sem se dobře. Takovej ten zábavovej western bez větších nároků. "Seš si jistej, že to nebyl balzamovač?" ()

Pavlin

Klasický western se vším co k němu patří.Napětí,přestřelky a přiměřená dávka humoru navrch.A navíc John Wayne v hlavní roli. ()

hippiesak

Nemám osobně rád westerny, ale toto je srdcová záležitost :) Tento film jsem viděl poprvé tak v 8 letech, ale nějak mě chytnul, příběhem, postavama, celkově tím podáním... Nevím ani vlastně proč, ale tento film mám hrozně moc rád. ()

Gig

"Přes hory půlnoční, přejel jsem Nelekal jsem se stínů. Dál směle sám..." Ta básnička se mi hodně líbila, jak řekl Mississippi.... Skvělý film, skvělé dialogy... ()

route60

Režisér Haward Hawks a John Wayne v klasickém westernu který nezestárl ani po 56 létech od svého vzniku tím spíše že se jedná o Rio Bravo 2 nežli něco nového já tento film považuji jeden z nejlepších westernů a nejsem určitě sám. ()

pollstro

Po Rio Bravo druhý ze tří filmů Hawkse o šerifovi, který hájí svoje vlastní zájmy před agresivními útoky ve městě. Takřka identická dějová linie, na jejíž základě lze El Dorado považovat za lehký remake. Silně zinscenovaný rutinní, přesto ušlechtilý western v klasickém pomalém stylu, který je prezentován kombinací akce, psychologie a komedie, jenž společně vytváří zastaralou atmosféru westernového žánru s nápaditou variacích stereotypních klišé. Bezútěšný film, ve kterém se morální nadřazenost hlavních protagonistů na rozdíl od Rio Bravo odráží pouze v psychologické rovině, ve které dochází k uvědomění si upadajících fyzických schopností. ()

Sobotinka

El Dorado mě vážně pobavilo :-). Spousta konverzačních vtípků a bouchačka s hooodne velkým rozptylem. I když jsem měla napilno, tak tenhle film mě dokázal udržet u bedny. ()

brasek

Jeden z klasických westernov, ktoré sú dnes už legendárne. Snímok má aj po rokoch ducha, silu a energiu na rozdávanie. ()

zigy

Vedle Sedmi statečných nejlepší western. Humor hlavní hrdiny neopouští, ani když se ocitnou pod tou nejtěžší palbou v obklíčení. Hláškující starý indiánobijec Ball je neskutečný. Třeba skládání šerifské přísahy: "Slova už jsem zapomněl, tak řekněte přísahám." A Balle, bude nám ta hvězda vůbec k něčemu dobrá?" " Jo, líp se jim na vás bude mířit." Skvělý výkon ústřední trojice umocňuje dabing Brabec - Schánilec - Pavlata. Tady je vidět, že si na dabingu dali opravdu záležet a že je to dělané s láskou. Zapomenout nelze ani na krásný melancholický úvodní song a parádní souboje, mezi nimiž vévodí naše první seznámení s mladíkem s nožem, který se mstí za svého mrtvého přítele. Film je remakem Rio Bravo, ale je o hooodně lepší ve všech směrech. ()

p.a.douch

Dva klasici John Wayne a Robert Mitchum, kterým zdařile sekunduje Artur Hunnicutt a začínající James Caan. K tomu dvě krasavice Charlene Holtová a Michele Careyová. Obsazení velmi důstojné. Režijní práci Howarda Hawkse tento film velmi důstojně završuje (spolu s další spoluprací dua Hawks + Wayne - "Rio Lobo"). 85 procent. ()

paddy35

Velice kvalitní western se skvělými kostýmy a tou správnou atmosférou, ze které přímo dýchá kouzlo Divokého Západu. Sice se sem tam vyskytne nějaká nelogičnost, hlavně pak v akčních částech filmu, ale vše podtrhují John Wayne a James Caan, kteří šlapou jako hodinky a táhnou tento výborný film. ()

Cisarpan

Jak mě nebaví westerny, tak tohle byla pecka! humoru na rozdávání, přitom to neshazuje napínavou akci! John netřeba mluvit, ale i "vedlejší" postavy jsou perfektní, každá má osobitý xicht a svoji důležitou roli v příběhu, nikdo zde nehraje druhé housle. A hlavní záporák vlastně neni pistolník a vystřelí jednou za celej film:) super je to! max spokojenost. ()