Do malého městečka El Dorado přijíždí pistolník Cole Thornton (John Wayne). Ten dostal nabídku práce pro místního bohatého rančera Barta Jasona. Jenže Colea přímo v městečku varuje před přijetím této práce jeho starý přítel, místní šerif J. P. Harrah (Robert Mitchum). Bart Jason je zákeřný zbohatlík, který má zájem získat zdroje vody patřící už několik generaci místních rančerů, MacDonaldovým. Po této informaci Cole Jasonovu nabídku odmítá. Při zpáteční cestě do městečka však dojde k nehodě. Mladík, Luke MacDonald, který hlídá přístupové cesty okolo MacDonaldovy farmy, usne na stráži a Coleův příjezd ho vyleká. Rozespalý Luke na Colea vystřelí. Stojí ho to život. Colea Lukeova smrt mrzí, proto jeho mrtvolu i s vysvětlením přiveze na farmu MacDonaldových. Podrobnosti nehody, které Cole vysvětlí Lukovu otci, starému MacDonaldovi, jsou tak přesvědčivé, že MacDonaldové Colea nechají jít. Jediný, kdo se s vysvětlením Lukovy smrti nesmířil, je Josephine (Joey) MacDonaldová, sestra mrtvého. Ta si proto na Colea počíhá v divočině a postřelí ho. Cole je sice zraněný, nicméně by Joey mohl bez jakýchkoliv problémů zabít. Cole to ale neudělá a posílá dívku k otci domů. Po nezbytném ošetření rány odjíždí z městečka. O několik týdnů později se Cole v malém baru kdesi na západě setkává s pistolníkem Nelsem McLeodem. Ten mu také nabízí práci. Opět se jedná o práci pro Barta Jasona. Cole práci sice odmítne, ale dozví se, že se Jason opět rozhodl získat přístup k vodě. Dřív se bál šerifa J. P. Harraha, teď ale šerif propadl alkoholismu, a tak Jason opět shání pistolníky pro svou malou válku proti MacDonaldovým. Cole se ihned rozhodne jet MacDonaldovým na pomoc. Je mu jasné, že jeho přítel-šerif má co dělat sám se sebou. Ke Colemu se přidává mladík, který si nechává podle svého původu říkat Mississippi. Cole mu totiž pomohl s McLeodovou bandou. Ve městečku Cole zjišťuje, že jeho přítel-šerif je už několik týdnů v lihu. O bezpečnost ve městě se stará jeho pomocník Bull. Cole s Bullem a Mississippim rázně udělají šerifově pití utrum. Mississippi umíchá jakýsi dryák, který nalijí opilému Harrahovi do hrdla. To velmi rychle postaví pijana na nohy. Šerif, který má úděsnou kocovinu, zjistí, že se mu směje celé městečko. Nikdo nemá pro jeho pijáckou epizodu kvůli záletné ženě pochopení. Co je však horší, ze šerifa nemají respekt ani McLeodovi muži, kteří se ve městě setkávají se svým povedeným zaměstnavatelem, Jasonem. Ve chvíli, kdy tito pistolníci zaútočí na šerifa a jeho pomocníky, Bulla, Colea a Mississippiho, se zlou se potážou. Léčka, kterou McLeodovi lidé na šerifa a jeho doprovod připravili, skončí smrtí tří pistolníků a zatčením Barta Jasona. Teď je ale jasné, že McLeodovi lidé určitě přijdou zachránit svého zaměstnavatele před jeho vydáním státnímu zástupci... (TV Prima)

kaylin

Skvělé herecké obsazení - John Wayne, Robert Mitchum a James Caan. Tohle prostě muselo fungovat a také to funguje. Dobrý příběh, dobrý záporák a výborní hrdinové, na které vás baví se koukat. Jsou zde i vtipné momenty, takže je to hezky odlehčené a je to taková westernová klasika své doby. ()

Maq

Tak ano, v ranku "klasických" westernů jde o relativně lepší dílo. Ale zůstávají "klasické" nedostatky - klišé, toporná černobílost charakterů, přímočará narace. --- Snad z nostalgie... ()

YURAyura

8/10 - Proti RioBravo je to ukrok stranou, ale stejne se jedna o dost vysoky nadstandard, co se mezi "kalsickymi" westerny vyjima jako perla - klidne bych se vsadil, ze nektere z hlasek oslovili tu generaci, ktera na tom byla v kine natolik, aby to prenesla do bezne mluvy stejne jako smoljakovy a sverakovy snimky. John nema chybu a zdatne mu sekunduji i Robert s Jamesem. Velmi dobra podivana podle netradicniho schematu - tedy pouze v pripade, ze neznate RioBravo ;]] ()

Foma

Skvělej film, tak vtipný a jiskřivý dialogy a scény, který se odehrávají mezi Waynem, Mitchumem, Caanem a Hunnicuttem, najdeme v málokterým westernu. Všichni hrajou pěkně, záporáci jsou taky charizmatický, prostě paráda. Taky výborná hudba a samozřejmě Hawksova režie. ()

Skip

Western, který se nebere tak příšerně vážně, což je jen pro dobro věci. Všichni ti chlapíci si tam dělají srandu jeden z druhého a divák se parádně baví. ()

Dont

Podobně jako např. Stopaři je i El Dorado tím typem westernu, kde se děj poměrně rychle posouvá a Howard Hawks vytvořil bez pochyby jedno z klasických děl žánru, které přes více než dvouhodinovou stopáž ani chvilku nenudí. Klíčové dramatické scény jsou parádně odlehčeny typickým humorem Johna Wayna, který měl hned několik zdatných pomocníků. Nejagilnější byl v tomto ohledu jednoznačně James Caan, ale já bych kromě samotného Johna Wayna ocenil šerifa Roberta Mitchuma a nájemného pistolníka Christophera George. Příklad filmu, kde se všechno sešlo dohromady - kvalitní režie, prvotřídní herecké obsazení, napínavý příběh a také velmi vydařený scénář, kromě mnoha vtipných hlášek byl např. velmi trefný závěrečný dialog pistolníků, vítěze a poraženého. ()

radektejkal

Přistoupil jsem na pořekadlo: "Na televizi čum, jen když hraje Mitchum", ale nebylo to zrovna ono. Robert Mitchum je dramatickým hercem, a do waynovky (westernový kodex s přesnými ingrediencemi rádoby chlapství, rádoby humoru a rádoby krásných nemoudrých žen) se moc nehodí. Waynovky mi stále více připadají jako parodie - ani nejsem schopen říct čeho, nejspíš sebe samých - a tak tato bude asi moje poslední. Spíš věřím Leonardu Cohenovi, když zpívá: "Everybody knows the good guys lost / Everybody knows the fight was fixed / The poor stay poor, the rich get rich (Everybody Knows), i když v posledním verši by se mi líbilo: " ... the rich get richer". Ale tak i tak škoda slov. ()

Fanucci

Dobro vítězí a zlo+vypočítavost jsou poraženy. Ohraná písnička, ale tento film je něco víc. Přidává vtip. U některých dialogů jsem se opravdu hodně zasmál, což jsem nečekal. Film velice příjemně uteče - vřele doporučuji lidem, kteří mají aspoň trochu westerny rádi. Jo a ještě něco: Robert Mitchum hrál šerifa/opilce dokonale. Bravo! ()

OG_Swifty

Prostredni film Hawksovi trilogie rek je asi ten nejznamejsi z nich, ve kterem po boku Johna Wayna hraji tentokrat Robert Mitchum a mladicky James Caan (kteryho jsem uprimne ani nepoznal, zjistil jsem to az z titulku). Bohuzel je to radu let, co jsem videl zbyly dva filmy, a tak nemuzu nabidnout kvalifikovany srovnani. Z toho co jsem videl se ale jedna o klasickou 'Waynovku' se sebevedomym starnoucim pistolnikem, ktery se vyda na pomoc priteli - stradajicimu serifovi, jemuz visi nad hlavou ortel smrti. Zaporaka hrajici Christopher George byl spravne zaporackej i pres jeho charismaticnost a a humornou vsuvku se staral tentokrat Arthur Hunnicutt, ktery oproti jinym kovbojkam nepusobil krecovite. Za me prijemny 4.5* ()

Martin741

Reziser Howard Hawks uz mal za sebou roku 1966 skusenost s kovbojkou /Rio Bravo/ s hlavnym hercom, takze tato kovbojka je vybornym filmom o hlavnom obavanom pistolnikovi Johnovi Wayneovi. Okrem samotneho Waynea sa tu predstavil aj vyborny Robert Mitchum, ktory bol pre mna samoztrejme noirova ykona /The Night of the Hunter, Out of the Past/. Film El Dorado ma vyborny scenar, k tomu kopu kvalitnych dialogov a prestreliek. Tieto vsetky ingrediencie robia z El Dorada nadcasovu kovbojku, ktoru si vzdy rad pozriem. 100 % ()

C0r0ner

Westerny až na výjimky (Osm hrozných) nemám rád. Tady bylo jako ve většině zbylých westernů děje tak na hodinu a zbytek tvořily kecy o ničem. Výrazně to prostříhat by u mě znamenalo zvyšování počtu hvězdiček, ale takhle je to podprůměr. 40% ()

pakobylka

Takový ležérní, pohodový western, který vsadil na veskrze sympatický nadhled a pohotové vtipné hlášky. Možná je přespříliš naivní, což lze omluvit jeho věkem - ale nelze mu upřít odlesk zašlé slávy těch opravdových mužů, kteří nosívali kolty proklatě nízko a ve jménu spravedlnosti je neváhali použít. ()

PanZahadnyCZ

Občas střihové chyby, ale to je tak všechno, co by se dalo tomuto dílu vytknout. Jistě, že se tyto drobné nedostatky dají v klidu tolerovat, co taky čekat od barevného filmu šedesátých let. Film sám o sobě nemá chybu, napínávý příběh s Johnem Waynem je to pravé na pohodový večer. Příjemný western u kterého jsem se vážně nenudil, a to i přesto, že pistolníckých scén na dvouapůlhodinový western zas tolik nebylo. ()

majo25

Obstarožný dedo Wayne s pupkom vyzerá s koltom a na koni asi tak dobre ako velryba na súši. Skoro podobne je to aj s pätdesiatnikom Mitchumom. Ešteže film nestojí iba na nich. Jamesa Caana som takéhoto mladého ešte nevidel, a western mu celkom sadol, rovnako ako hláškujúcemu starcovi, zástupcovi šerifa. Príbeh nie je práve to, čo by zaujalo, hlavne ked má vlažnejšie tempo a trošku ležérnejšie spracovanie, ale prestrelky stoja celkom za to. Rovnako, ako záporáci Esner a George a krásavice Holt a Carey. Hodnotenie: 60% ()

dr.fish

Ten starý dabing má fakt kule a díky němu je ten western ještě vtipnější. Má nadhled, humor a i když tam jsou všichni vymdlení a kultivovaní, bavilo mne to moc. 85% ()