Do malého městečka El Dorado přijíždí pistolník Cole Thornton (John Wayne). Ten dostal nabídku práce pro místního bohatého rančera Barta Jasona. Jenže Colea přímo v městečku varuje před přijetím této práce jeho starý přítel, místní šerif J. P. Harrah (Robert Mitchum). Bart Jason je zákeřný zbohatlík, který má zájem získat zdroje vody patřící už několik generaci místních rančerů, MacDonaldovým. Po této informaci Cole Jasonovu nabídku odmítá. Při zpáteční cestě do městečka však dojde k nehodě. Mladík, Luke MacDonald, který hlídá přístupové cesty okolo MacDonaldovy farmy, usne na stráži a Coleův příjezd ho vyleká. Rozespalý Luke na Colea vystřelí. Stojí ho to život. Colea Lukeova smrt mrzí, proto jeho mrtvolu i s vysvětlením přiveze na farmu MacDonaldových. Podrobnosti nehody, které Cole vysvětlí Lukovu otci, starému MacDonaldovi, jsou tak přesvědčivé, že MacDonaldové Colea nechají jít. Jediný, kdo se s vysvětlením Lukovy smrti nesmířil, je Josephine (Joey) MacDonaldová, sestra mrtvého. Ta si proto na Colea počíhá v divočině a postřelí ho. Cole je sice zraněný, nicméně by Joey mohl bez jakýchkoliv problémů zabít. Cole to ale neudělá a posílá dívku k otci domů. Po nezbytném ošetření rány odjíždí z městečka. O několik týdnů později se Cole v malém baru kdesi na západě setkává s pistolníkem Nelsem McLeodem. Ten mu také nabízí práci. Opět se jedná o práci pro Barta Jasona. Cole práci sice odmítne, ale dozví se, že se Jason opět rozhodl získat přístup k vodě. Dřív se bál šerifa J. P. Harraha, teď ale šerif propadl alkoholismu, a tak Jason opět shání pistolníky pro svou malou válku proti MacDonaldovým. Cole se ihned rozhodne jet MacDonaldovým na pomoc. Je mu jasné, že jeho přítel-šerif má co dělat sám se sebou. Ke Colemu se přidává mladík, který si nechává podle svého původu říkat Mississippi. Cole mu totiž pomohl s McLeodovou bandou. Ve městečku Cole zjišťuje, že jeho přítel-šerif je už několik týdnů v lihu. O bezpečnost ve městě se stará jeho pomocník Bull. Cole s Bullem a Mississippim rázně udělají šerifově pití utrum. Mississippi umíchá jakýsi dryák, který nalijí opilému Harrahovi do hrdla. To velmi rychle postaví pijana na nohy. Šerif, který má úděsnou kocovinu, zjistí, že se mu směje celé městečko. Nikdo nemá pro jeho pijáckou epizodu kvůli záletné ženě pochopení. Co je však horší, ze šerifa nemají respekt ani McLeodovi muži, kteří se ve městě setkávají se svým povedeným zaměstnavatelem, Jasonem. Ve chvíli, kdy tito pistolníci zaútočí na šerifa a jeho pomocníky, Bulla, Colea a Mississippiho, se zlou se potážou. Léčka, kterou McLeodovi lidé na šerifa a jeho doprovod připravili, skončí smrtí tří pistolníků a zatčením Barta Jasona. Teď je ale jasné, že McLeodovi lidé určitě přijdou zachránit svého zaměstnavatele před jeho vydáním státnímu zástupci... (TV Prima)

mira.l

Příběh sice poměrně jednoduchý, ale velmi dobře koukatelný i dneska, po tolika letech od vzniku. Spíš než hutná atmosféra napětí jiných westernů je to takové vtipnější, odlehčené. Slovní přestřelky (nejen) ústřední trojice mě bavily:). Poctivé čtyři * dám rád. ()

Davidos305

Příjemný, pohodový western se super atmosférou. John Wayne je John Wayne, zbytek herců jsou taky skvělý. Postavy jsou příjemné a osobité. Máme tu dokonce skvělý humor, spoustu vtipných momentů, které mi utvěly v paměti. Hudba je super, celé je to hezký nápadité a barevné, prostě příjemná záležitost. ()

junxi91

Skvělý western s úžasným Johnem Waynem v podání pravého chlapáckého chlapáka, který se vždy umí operativně postavit na tu správnou stranu. Šerif J. P. Harrah přijíždí do města El Dorado, aby si promluvil se svým přítelem a nájemným pistolníkem Colem Thorntonem, který zde dorazil kvůli pracovní nabídce od bohatého statkáře Barta Jasona. Harrah však Thornotonovi prozradí, že se Jason snaží získat poctivou rodinou farmu a pozemky MacDonaldových. Thornton souhlasí s tím, že nabídku odmítne a odjede do oznámit Jasonovi na jeho ranč. Kevin MacDonald se dozví o Thorntonově příjezdu a obávají se toho nejhoršího. Jejich syn Luke hlídá přístupové cesty a usne na hlídce. Thornton se vrací od Jasona, když se Luke probudí a vylekaně na něj vystřelí. Thornton střelbu opětuje a smrtelně Luka zraní. Luke pak spáchá svou vlastní zbraní sebevraždu. Thornton dopraví jeho tělo rodině na farmu, má pocit viny a Kevinovi řekne, co se stalo. Jediná dcera jménem Joey odjede dříve, než se dozví pravdu, a zastřelí Thorntona po jeho cestě do města. Thornton přežije s kulkou uvízlou v páteři a musí vyhledat odbornou pomoc, protože místní lékař Miller mu nedokáže pomoci. Thornton odjíždí navzdory protestům místní krásné a mladé majitelky salónu Maudie, která k němu něco cítí. Kulka v páteři dělá problémy a způsobuje Thorntonovi záchvaty dočasné paralýzy na pravé straně těla. Po půl roce se Thornton ocitá v salonu mimo město, protože se vyhnul El Doradu. Setká se s mladým naivním mužem Bourdillionem Trahernem (Mississippim), který nožem zabije jistého Charlieho Hagina, který zase zabil jeho nejlepšího přítele, pěstouna a učitele Johnnyho Diamonda. Prostě pomsta. Thornton zachrání Mississippiho před odvetou od Charlieho přátel Mitla a Pedra. Jejich zaměstnavatel, pistolník Nelse McLeod je ohromen a nabídne Thorntonovi práci v El Doradu a přizná, že přijal nabídku práce od Barta Jasona a že šerif Harrah se stal opilcem poté, co se na něj vysrala ženská. Thornton odmítá McLeoda a společně s Mississippim se vracejí do El Dorada. Setkávají se s Maudie a také s Harrahovým zástupcem Bullem, kteří vše potvrdí. Thornton se porve s opilým Harrahem a poté mu s přáteli umíchají odvar pro vystřízlivění, který vyrobil Mississippi. Je to odporný dryák, který má brutální účinky a funguje jako antabus. Harrah se nakonec podvolí a souhlasí s tím, že zůstane střízlivý. Poté, co tři muži zastřelí Jareda MacDonalda, tak se Thornton, Bull a Mississippi vydávají pronásledovat jeho vrahy, kteří se skrývají ve starém kostele. Povede se jim je zastřelit, až na jednoho muže, který uteče k Jasonovi, a zde jej Harrah zatýká a drží před soudem. Mississippi zastaví Joey MacDonaldovou před zabitím Jasona a ti dva si začnou vztah. Bull se stává oficiálním zástupcem Mississippiho a Thorntona, všichni hlídkují ve městě, aby zastavili pokus o útok McLeodovy bandy na vězení, ve kterém se skrývá naše čtveřice. Šerif Harrah je při útoku zasažen do kolene, a zásoby jim nosí krásná Maudie, ale McLeodovi muži ji nenechají na pokoji. Zajmou je, a tak se je vydávají Thornton s Mississippim zachránit, ale při přestřelce dostane Thornton opět paralýzu. Mississippi se vrací s Maudie, ale Jason chce vyměnit McLeoda za Thorntona a šerif s tím souhlasí, navzdory Thorntonovým protestům. Nakonec McLeodovi muži unesou Saula MacDonalda a požadují, aby se starej vzdal práva na vodu výměnou za svého syna. Thornton mu však nevěří a je mu jasné, že McLeod zabije jak otce, tak syna. A tak je čas na závěrečnou přestřelku v Jasonově salónu, což byla akce jak se patří. Navíc je zde nový asistent Dr. Millera jménem Dr. Donovan, který je schopen tomu starému lišákovi vytáhnout kulku ze zad a Thornton souhlasí s tím, že by se mohl na chvíli usadit s Maudie. Skvělý western s dobrým příběhem - pozemky se zdrojem vody, farmářská rodina, boj proti nenažraným kapitalistům a jejich pistolníkům, a také s vynikajícími hereckými výkony, především teda Thornton a šerif Harrah byli zahráni naprosto přesvědčivě.  () (méně) (více)

PaRi

Tenhle film nějak nestárne. I po letech vynikající, příjemně plyne. Dialogy jsou mistrně vystavěné a často mě různé vtipné hlášky hlavních hrdinů rozesmály. ()

Rodin

Nejsem velkým příznivcem klasických westernů, tady ovšem došlo ke třem mimořádným hereckým výkonům, takže přimhouřím očičko a přes 80% dávám. ()

Shredder

Niektore hlasky boli fakt dobre, ale film ako celok nic extra. Tak vysoke hodnotenie nechapem , lebo od Leoneho skvostov ma El Dorado daleko. Najvacsim prekvapenim bol Caan, ktoreho poznam skor ako cholerickeho suchara, zatial co tu sa zhostil role mladeho sasa. Skutocne vtipny bol vsak len zastupca serifa a kde tam americky hrdina John Wayne. ()

štófy

Je to sice jiný styl než Leonovy westerny,ale to rozhodně nevadí.Caanova brokovnice je nejlepší westernová zbraň vůbec. :) ()

kyLuke

Tento film hned po Riu Bravu společně s Maršálem naprosto vyčnívá s Wayneovy kinematografie . Skvělá práce !! ()

sigi2

Práve pri tomto filme mám neutíchajúci pocit, že si nezaslúži vyššie hodnotenie len vďaka tomu, že je "starý" a že tam hrá John Wayne. ()

Rattlehead

"Rio Bravo" je podle mě ještě o něco lepší, ale i tak řadím "El Dorado" mezi deset nejlepších westernů všech dob. Je to skvělá zábava a člověk se nenudí ani minutu. ()

Duke90

Pořád slabší než bych čekal, ale podstatně zábavnější než Rio Bravo a to hlavně kvůli obměně hereckého obsazení. Kromě Johna Waynea byla radost pohledět na klasického Roberta Mitchuma a velmi svěžího Jamese Caana, který byl z celé trojice asi nejsympatičtější. Nejen že je tu víc akce a děj se tolik netáhne, ale člověk se také párkrát doopravdy zasměje. Na ty 4* je to nakonec tak akorát. ()

Tominni

Opravdu westernová klasika, kde nakonec dobro musí zvítězit nad zlem. John Wayne si s pomocí Roberta Mitchuma zkrátka poradí. Podobnost s Rio Bravo je pomerne velká, ale stojí zato se na tenhle snímek podívat, už jen proto, že tady se přeci jen víc mluví, než jenom střílí. ()

Greendell

Nejsem zrovna fanda Johna Wayna a jeho westernů, ale tenhle kousek je vyjímka. Patří k mým vůbec nejoblíbenějším westernům. Má to všechno co to má mít, možná je to jen lehce přetažený, ale zas tak to nevadí :-) Plus je tady na western nezvykle docela dost srandy, ale v tomhle případě to tam skvěle sedne. Wayne jako zkušenej pistolník supr, Mitchum jako vožralej šerif výbornej a Caan s tou svojí ultra brokovnicí parádní :-D +++ musim taky vypíchnout českej dabing, je opravdu vynikající! ()

subic

Od dětství si pamatuju, když jsem to poprvé viděl, že John Wayne má od začátku v zádech u páteře kulku, která mu později začne komplikovat život, než mu jí vyoperuje jeden z těch "moderních dokrorů". Mladý James Caan a jeho brokovnice se zkrácenou hlavní a taky recept z pepře, hořčice, babského ucha a střelného prachu na kocovinu šerifa. Jeden z mála klasických westernů, navíc s Johnem Waynem, na který s rád podívám znovu. ()

Pitryx

Westernová klasika jak má být. Závěr trošku zklamal. Nejsympatičtější postava byl indiánobijce (stařík). Zpočátku v ději kapánek mrtvo. Několik velmi dobrých hlášek, které dost pobavily. Určitě někdy podívám znova, ale už nikdy na Nově. 2013083011802bt //*** a půl!!!! ()

helrohir

Nuž, na základe hodnotenia som mal od tohto westernu určite vyššie očakávania. V podstate ide o klasický western so všetkými kladmi aj zápormi a okoreneného trochou humoru. Možno to je kameňom úrazu, keďže vždy som viac inklinoval k drsnejším, realistickejším westernom. Príbeh nie je v rámci tohto filmového žánru ničím originálnym, v podstate len pracuje s overenými šablónami deja aj charakterov postáv, snáď len účasťou ženy ako pištoľníčky a neschopného strelca mierne vybáča zo zavedených koľají. Celkom ma sklamali prestrelky a je tu priveľa zbytočných dialógov. Samozrejme obsadenie s účasťou legiend tohto žánru nemôže sklamať nikoho a dokonca aj mladý a neskúsený James Caan si zastane svoje miesto. 60%. ()