Zhasni a zemřeš

• USA Lights Out (více)

Gilmour93

Dianka se bojí světla, s manikúrou už dávno sekla. Chceš se vyhnout jejím rejdům? Pořiď světla, straň se šmejdům! Nakup lampy, louče, kamínka - zhasne ji jen maminka… Pár bubu výstupů světloplachého strašidla, velmi špatný dětský herec, menší problémy s celovečerním formátem a pečlivě vyplněná žánrová šablona tužkou made in TaiWAN. Motiv i název možno použít u agresivní reklamní kampaně E.ONu.. ()

Psema

To je tak, když máte gimmick a snažíte se k němu horko těžko domyslet příběh. Vypadne vám akorát kotel nesmyslného variování, kde se všichni chovají jako retardi, kde nemá místo jediný twist a i na 80 minutách stopáže je to vlastně dost nuda. ()

Aluska88

David Sandberg se dostal do podvědomí svými originálními hororovými kraťasy s děsivým bubákem. Jenže atmosféra, která dokázala tak výborně fungovat na prostoru pouhých 3 minut, to v tomto celovečerním snímku bohužel nedokáže v takové síle, jako v kraťasu. Poznáváme historii Diany a její charakter má dobře vystavěný i fungující příběh. Herecky kraluje Teresa Palmer, která nejen, že je fakt nádherná, ale je i skvělá herečka. Líbil se mi její styl drsné metalistky a zájem o "dark arts." Plus plakát Avenged Sevenfold:) V roli její matky se představí výborná Maria Bello. Celkově však snímek funguje více na principu lekaček, než na vystavěné atmosféře. Lights Out za mnohé vděčí právě Terese a Marii. S méně schopnými herečkami by snímku zůstalo jen Dianino pozadí (příběhu samozřejmě:) a jen s tím a předvídatelnými lekačkami by Lights Out těžko obstálo. Závěr se asi inspiroval Klubem rváčů:) Žádný otevřený konec, žádné "o pět let později..." Měla jsem dojem, že filmu příliš nepomohl Hollywoodský přínos. ()

sniper18

Tak veľmi rád by som tentoraz dal lepšie hodnotenie, ale nemôžem. Na to, že sa jedná o americký komerčný horor, ktorý sa objavil v kinách a ešte k tomu ho nenatočil James Wan má až prekvapivo kvalitné hororové scény. Zase určite sa nejedná o nič desivé a navyše aj tento základ, keď sú postavy v bezpečí len vo svetle už bol použitý viackrát, ale aj tak mi všetky tieto hororové sekvencie prišli výborne zvládnuté, sú dostatočne napínavé a aj rozmanité a síce vrchol dosiahne film hneď vo svojom úvode, táto sekvencia sa mi páčila najviac, ale ani ostatné moc nezaostávajú a napríklad finále je tiež dosť úderné. Ale film nanešťastie úplne zbytočne sklamal v ostatných aspektoch. Aj na pomery žánru je až príliš krátky a tak sa vôbec nestihne plnohodnotne rozvinúť zápletka a celé pozadie ohľadom samotného ducha, ktorý je inak tiež vzhľadom dostatočne nepríjemný. A podobne sú na tom aj postavy, všetky sú sympatické, pričom ich ešte k tomu tvoria slušní a známi herci, hlavne ženské duo Teresa Palmer a Maria Bello, no dosť ma bavil aj priateľ hlavnej hrdinky a nesklame ani chlapec, ale opäť nedostali taký priestor, aký by som chcel. A režijne a technicky je to samozrejme úplne bez problémov a som veľmi zvedavý, s čím príde David F. Sandberg nabudúce. Takže Lights out si kvôli hororovým scénam s radosťou pozriem znovu, toto je úplne iná liga, než drvivá väčšina konkurencie, ale jednoducho celé je to tak nahustené a zbytočne rýchle, že som si to nestihol ani poriadne užiť a už prišlo finále a koniec. Keby sa na to išlo pomalšie, napríklad po vzore japonských ducharín, ktoré tento žáner poriadne nakopli a v Hollywoode z toho ťažia dodnes, mohla to byť výborná žánrovka. 68% ()

TheRaven

Už podle názvu je jasné, že čekat jakákoli překvapení je docela zbytečné. Ale to nakonec vůbec nevadilo. Děj je takový hezky přímočarý a nechybí některá klasická klišé typu sanatorium, elektroléčba apod. Skoro bych řekl, že to celé působí tak nějak osmdesátkově, nebýt samozřejmě té tuny lekaček. Celkově má film jakési roztomile přiblblé kouzlo a jsem rád, že ve výsledku předčil má nepatrná očekávání. A už se těším na dvojku: Zhasni a Zemřeš: Zrození Zla. (kino) ()

Spiker01

Definoval bych to jako fajnový thriller s prvky hovoru, samozřejmě jako vystřižených z Wanovy dílny. Solidní 80mintová jízda s vnadnou Teresou Palmer, která čelí nebezpečí, ač bolestivě generickému, ovšem patřičně tajemnému a celé je to svižně natočené, má to spád a uplyne to jako voda. Takhle by se měly točit všechny moderní duchařiny, ačkoliv by se občas i mohlo více zatlačit na pilu, ovšem u Lights out je vidět sražení rozpočtu na minimum, takže vlastně spokojenost. Pokud se i nadále bude pokračovat v podobném trendu, rád budu u toho. BTW : Lepší než totožně pojmenovaný kráťas, na který jsem si vzpomněl že jsem ho viděl až po zhlédnutí tohoto, ovšem díky němu vznikl i tenhle film...8/10 ()

castor

Zhasni a možná už nerozsvěcuj. Houby prý ale rostou, tak ať nejsem nefér, tady se také solidně urodilo. Ač je zápletka jednoduchá, má poměrně silný dopad. A o to v hororech jde. Strach ze tmy bude vždycky táhnout, navíc když tvůrci připravili snesitelně krátkou stopáž, siluetu s dlouhými prsty představili velmi brzy a před kameru postavili sličnou Teresu Palmer, může to fungovat. Výborně se tady navíc pracuje se světlem, komorní pojetí tomu také sedí. Takže bacha na maminčiny kamarádky. O pokračování nestojím, ale určitě se před námi představuje to lepší, co se v žánru letos urodilo. Jen to strašně rychle vyšumí z hlavy. Přitom ve sbírce mám horory, které z ní jen tak nedostanu. ()

*CARNIFEX*

Napriek tomu, že bol Sandberg u mňa s tými kraťasmy ako na hojdačke, tak nejak som mu v prípade celovečerného projektu "Lights Out" veril. Na úvod treba povedať, že sa zrejme len sťažka vyhne porovnávaniu s "Kondžuringom" od doktora docenta Wana. No taktiež na záver treba skonštatovať, že si obaja idú svojou vlastnou cestou. Poslednú dobu sa mi naozaj darí. Načo sa siahnem, to stojí zato (ešte keby to tak platilo v prípade žien). "Lights Out" je bezpochyby jeden z najatmosferickejších hororov vôbec - nie len terajšej doby. Klobúk dolu ako sa s podaktorými scénami doslova vyhrali. A že ich nebolo málo. Za 80 minút viac než dosť, pričom samotný počin nabral na sile najmä vďaka krátkej stopáži. Doslova by sa dalo povedať, že "nemá čas" nudiť. Lakačky napriek tomu, že ich divák môže predvídať, dostatočne plnia svoju úlohu. Jediný dôvod, prečo som nesiahol na piatu hviezdu bol fakt, že ma podaktoré atmosferické pasáže akosi minuli, čo však (zrejme) možno pripísať množstvu odsledovaných hororov. Každopádne, do " Lights Out" sa oplatí investovať tých nekresťanských 5 € - 80% ()

Davies182

Bál jsem se, neodhadl původ monstra, a dokonce si ani správně netipnul, kdo zkape. Jen víc chytrých a profesionálních hororů od velkých hollywoodských studií! P.S. Ta buchta byla neskutečná. ()

gogo76

Lights out má pomerne originálny hlavný motív. Niektoré scény alebo skôr kratšie momenty boli fakt vydarené. Film ako celok bohužiaľ pôsobí iba priemerným dojmom. Ani sympatická T. Palmer filmu nepomohla( zato Gibsonovi vo vojnovej novinke určite áno), malý chlapec bol otravný jak oslík v Shrekovi a Teresin priateľ bol iba do počtu. Postava mamy, ktorú hrá M. Bello mala byť ťahúňom, ale vzhľadom na nedostatok priestoru, ktorý dostala jej osud v závere nikoho nešokuje, čo je škoda. Dúfam, že sa na tú tému ešte niečo natočí, fakt hlavná myšlienka nebola zlá, len to jednoducho nevyšlo. Možno to vyjde niekomu inému. 60%. ()

Xmilden

Povedený kousek, kterých se zase tolik za posledních 5 let neurodilo, ale pokud vzniknou každý rok jeden až dva takovéto kousky, nebudu se vůbec zlobit. Malinko zamrzí že i pod tohle se podepsal současný Král hororu James Wan. Přejdu k filmu. Hned od začátku nás tvůrce seznámí s čím budeme mít co do činění a tenhle odvážný tah musím uznat že vychází, protože přestože často platí známé rčení bojíme se neviděného, tady je Bytost tak působivě děsivě navržena, že pokud by ji tvůrci skrývali, vlastně bychom se neměli čeho bát. Svítící oči a dlouhé prsty jednoznačně vládnou. Nechce se mě prozrazovat děj filmu a také jsem spokojen s tím že strach jsem opravdu měl. Před spaním mě v ložnici zablikala lampička, aby asi o 5 sekund později zhasla. Asi tušíte že jsem v ten moment měl ne zrovna příjemný pocit :) 80% ()

-bad-mad-wolf-

Spíš takovej pěknej žánrovej trénink, než skutečnej horor. Odpovídat tomu budou povětšinou i reakce publika - s příležitostným divákem to sem tam škubne, hororoví matadoři nehnou brvou. Sandberg dosud vytvářel tu více, tu méně sympatické kraťasy, z nichž byla většina určitým způsobem vtipná, nicméně dlouhá (no, dlouhá...) stopáž mu nesluší. Jednoduše moc neví, co s ní. Postavy i mytologie záporáka jsou jen letmo a na jistotu načrtnuté rekvizity, lekačky nepřekvapí a ústřední bubák je zajímavý spíš hrátkami se světlem a tmou, než že by dokázal opravdu děsit. Kdybych měl film shrnout - není tu vlastně nic vyloženě špatně, jen je toho málo a moment překvapení se nekoná. 5/10 ()

darkrobyk

Psychologické drama o nefungující rodině s asijským bubákem. Natočit kvalitní duchařinu je zkrátka umění a možná by film fungoval lépe bez strašidla. Tvůrci se nevyhnuli obvyklému nešvaru - strašení diváka třískáním do hrnců....no, to by zvládl každý. Místo původních dvou hvězd přidám jednu za spíše drobnosti. Vyhnutí se klišé se zrcadlem, která se nabízela, a závěrem, který byl logický, a já se obával, zda nedojde na zadní vrátka. Bez trapných zvukových efektů mohli filmaři vytvořit daleko napínavější atmosféru. Snímek, na nějž se snadno zapomene... ()

cheyene

Vzhledem k tomu, že nejsem právě hororový fanda, tak mě Zhasni a zemřeš docela pobavilo, neboť obsahovalo vše, co by dle mého měl snímek tohoto žánru mít - napětí, sem tam nějakou nelacinou lekačku, vlastnost vyvolat mrazení v zádech a určitou tajuplnost v námětu. ()

Hrabka

Není to nikterak převratný horor, nicméně mi v daný moment docela sedl, proto hodnotím nadprůměrně. Příběh je obstojný, atmosféra místy velmi slušná a pár momentů bylo dobře bubákovitých. 70% ()

juta

Sandberg se pokusil natočit celovečerák ze svého úspěšného krátkometrážního snímku a celkem se mu to povedlo, přestože to není úplně ideální a mohlo se z toho vytřískat ještě trochu víc. Filmu dodává šťávu Teresa Palmer, která byla jen trochu divně namalovaná, ale jinak některé lekačky fungují a některé situace dokážou navodit pravou hororovou atmosféru. ()

Rock vs. Superman?

Rock vs. Superman?