Zaklínač - Série 1

(série)
USA / Polsko, 2019, 7 h 57 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvůrci:

Lauren Schmidt

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Epizody(8)

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Meč osudu má dvoje ostří a ty jsi jedním z nich." Henry Cavill jako GERALT Z RIVIE! Nečetla jsem knihy, nehrál jsem hru a z polského seriálu jsem neviděl ani ň. Naskočil jsem až teď z mužem z oceli, kterému role sedla, jak trenky na prdel. Sledoval jsem fantasy, kde Cavill putuje světem a za prachy loví příšery. Vizuální stránka a hudební doprovod uchvacující. Kouzla, draci a všemožné příšery jsou na úrovni. Výtku mám k Anya Chalotra, která věčně ukazuje cecky, přičemž je tou nejodpudivější ženou zde. Pak dlouhé scény, jak dcera královny bloudí lesem či to zmatené prolínání děje minulost přítomnost. - 70%. ()

P3rcy

První řada Zaklínače je jako jízda v rozbitém sportovním voze na čtvrtinoví výkon, vy a všichni kolem vás vědí, že auto může jet mnohem lépe ale něco je v motoru špatně a tak to prostě nejde. Takže největší pozitiva: Seriál se překvapivě dost drží předloh; Evidentně "neslovanští herci" nejsou nějakým zvláštním trnem v oku; Bojové scény jsou velice slušné, Henry Cavill i Freya Allan (nejdůležitější postavy příběhu) se do svých rolí hodí. největší negativa: Neodpustím tvůrcům ten zmršený rozhovor mezi Geraltem a Elfy z povídky "Na konci světa" v epizodě Čtyři marky; bezdůvodné zkažení postav Fringilli (ošklivější herečku nemáte?), Calanthe, Cahira, Marigolda, Foltesta; vytvoření záporáků z Nilfgaardu (+ z výše zmíněné Fringilli a Cahira) a nakonec zkažený "Sodden" - když nemáte peníze na pořádnou bitvu mezi armádami a druhou bitvu mezi mágy tak tu bitvu nutně točit nemusíte, když není pořádně popsaná ani v knize :) Pokud Netflix nebude hluchý ke konstruktivní kritice a zkusí do budoucna eliminovat chyby první řady, tak ten seriál má potenciál dosáhnout obliby Hry o trůny, ale chce to na tom zapracovat. ()

BStone

První série Zaklínače zůstala někde na půl cesty. Cavill s mečem je vynikající, Cavill jakožto schopný vyjednávač mimo. Jednotlivé povídky zakomponované do seriálu jsou většinou osekané o jejich nejlepší, nebo nejhezčí atributy. Totiž o humor, mystérium i lásku. Zůstal pouze náznak skutečného příběhu a většina epizod se tak jeví jako hluboce povrchní. Paradoxně se seriál může více líbit lidem předlohou nepolíbeným, protože pak se jedná o celkem slušnou fantasy. Značně nechutný je také casting, plný zčernalých slovanů, elfů,čarodějů i divoženek. Netflix by si ty svoje rasistické kvóty měl strčit do prdele. Tak nezbývá než doufat, že druhá série bude lepší na všech frontách. 55% ()

Rumplcimprca

Bez znalosti předlohy je to chaos. Navíc jsou podané vztahy naprosto neuvěřitelné - jako by by chyběla celá série! V jednom díle je ten zpívající bard Zaklínačem po právu nenáviděn, a za dva díly mu na něm záleží jako na nejlepším kámošovi, pak se na něj zase v klidu vykašle... Jenefer dobrovolně podstoupí kastraci a pak to všem vyčítá. Časová posloupnost neexistuje a pokud tomu nevěnujete plnou pozornost, je to ještě větší guláš! Druhou sérii si asi v klidu nechám ujít a knížku si rozhodně nepřečtu. Alespoň Anya Chalotra potěšila (ač jsem ji drahnou chvíli měl za Leu Michele), zato z Cavila se mi zvedal kufr - dlouhovlasá hora svalů mu nesedí. Zatím vše od Netflixu těžký propadák - pro mě. ()

Molerat

Polský seriál Zaklínač se mi hodně líbí a to navzdory tomu že příšery i efekty jsou strašné. Tenhlenc nový počin je moc parádní podívaná, ale Cavill mi tam moc nesedí.Michał Żebrowski se mi zamlouval mnohem víc. Přes to všechno se seriál krásně rozjíždí, doufám že se to zase nepose*e jako třeba u poslední série GOT. ()

Terej

Je tu jistá podobnost se Hrou o trůny. Části, kde tvůrci sledují psanou předlohu se převážně povedly, zato části, které jsou Sapkowski zmiňuje jen okrajově nebo o nich nepíše vůbec se často silně nepovedly. Geralt mi hodně sedl a Marigold snad ani Marigold víc být nemohl. Ale linie s Aretuzou/Yennin původ a Ciriino samostatné putování je bída, které snad ani nemá cenu rozepisovat. A pak je tu spousta detailů, které by pro mě osobně mohly seriál ještě zlepšit. Že jsou dryády černé mi ani tak nevadilo, ale proč proboha používají kuše místo luků. Proč se nemohly trpaslíci opravdu vypadat jako trpaslíci. Díl s drakem, na který jsem se těšil se dost povedl až na toho draka, tak ošklivého digitálního draka jsem asi ještě neviděl. Kdyby se z poslední série vystřihla celá nesmyslná bitva na Sodenském pahorku vystřihla a jen se okrajově zmínila, že k ní došlo, tak by to dopadlo výrazně lépe. ()

MatyRock

Vícero jak spokojený jsem. Knižní předlohu jsem nečetl, hry jsem nehrál. Tudíž byl pro mne Zaklínač velkou neznámou a nevěděl jsem co od toho očekávat. Těšil jsem se jen na Henryho Cavilla a připodobňoval jsem si tenhle projekt k Hobitovi. No a výsledek, co spatřil svět, je dle mě hodně kvalitní fantasy počin od Netflixu. Henry Cavill si Geralta z Rivie dává na pána a je tady tou největší hvězdou. Ostatní herci jsou taky fajn, ale prostě víte kdo je tady tím panem hercem. Je jasný, že scénář přesně nekopíruje knihu, a že scénáristé museli udělat pár změn a ústupků. To normálnímu divákovi asi moc nevadí, kdežto hardcore zaklínačovští fanoušci dosti prskají. Já jelikož, jak už jsem psal, nejsem expert na tento svět, jsem nepociťoval extrémně něco, co by logicky mělo být jinak. Jediným velkým minusem beru to, že se děj neodehrává v jedné časové linii. Neustále nám děj skáče sem tam v čase, z postavy na postavu. Méně zkušený divák se v tom jednoduše ztratí. I mně chvíli trvalo než jsem se po dvou dílech zorientoval. CGI tady není vždy stoprocentně kvalitní a svítí vám do očí menší rozpočet. Ale není to nejhorší, rozhodně jsem neočekával dalšího Mandaloriana (myslím CGI efekty). Jinak to je moc pěkné zpracování knihy a celkově Sapkowskiho fantasy světa. Moc se mi líbil i celkový vizuál a soundtrack. 8/10 ()

eoj

Knihy jsem četl jen první dvě nebo tři někdy v 90. letech. Chvílema jsem se ztrácel, a je trochu vidět, že nebylo nejdražší, ale to jsou detaily. Celkově spokojenost a těším se na další 70%. ()

rostsoft

Rozdílú oproti knihám je tam spousta. Nejsem zastánce změn oproti knihám i když někdy je to k dobru. Bohužel tady mi to tak nepřišlo. Jako největší tragédií ovšem beru výběr herců. Jenifer je sice hezká dívka, ale v knize se popisuje, že měla velmi světlou pleť, o černém elfovi ani nemluvím. To považuju za totální tragédií. Nilfgaardská čarodějka mě tolik nevadí, je to Jižanka tak proč ne. Ani postava Triss Ranuncul mě nijak nenadchla, v knize se popisuje jako krásná dívka, tak mám asi špatný vkus, mě totiž krásná nijak nepřijde. Každopádně se rýsuje další skvělé fantasy, doufejme, že to autoři dalších řadách nepodělají. I když jsem měl spoustu připomínek prostě pět hvězdiček si to zaslouží, ale to jen proto, že to má skvělý příběh. Vizuální zpracování mi přijde velmi dobré, i když doufám, že následující řady budou propracovanější, přece jen tam je vidět, že na to nedaly příliš mnoho peněz. ()

Zaks

Knihu ani hru som nevidel, snažím sa to hodnotiť nezaujate, bez predsudkov či veľkých fanúšikovských očakávaní. Ok, s hlavnými hrdinami som sa zoznámil v dieloch 1 až 4. Potom prišla celkom zaujímavá časť 5 i 6, postavy sa začali rôzne stretávať, ich príbehy prepájať, zvlášť vsuvky s trpaslíkmi vniesli do deja aj trochu zábavy a tak nejako som dúfal, že to bude až do konca. V 7-8 zväčša len nuda a kecy a navyše sa pridala aj recyklácia deja, až som mal miestami pocit, či som sa nepomýlil a znovu nepozerám 1. diel. Skákanie v čase tiež spôsobovalo dosť chaos v chápaní udalostí, čo asi bolo zámerom tvorcov, mne to moc nesadlo. Určite by to chcelo aj väčší rozpočet, fantasy stránka série by to potrebovala ako soľ. Svetlé chvíľky boli, len zúfalo málo a celé mi to prišlo neskutočne naťahované. Zrejme by pomohlo trochu dynamizovať dej aj skrátenie jednotlivých epizód na 30-40 minút. ()

darius1706

Když jsem zaznamenal, že se připravuje nový Zaklínač, začal jsem se bát. Pak jsem zahlédl, že hlavní roli bude hrát Henry Cavill (já vlastně proti němu moc nemám, protože jsem se dodnes nerozhodl, jestli ten jeho jeden výraz je díky tomu, že jiný neumí, nebo to má ve scénáři) a začal se bát hodně. Pak jsem uviděl trailer a říkal si, že to nemilosrdně strhám a když budu mít fakt dobrý den, dám milostivě jednu hvězdu za snahu oživit svět, který jsem zažíval před hodně lety díky hrám, knihám a stejnojmenného seriálu z roku 2002. Podotýkám, že to je už hodně moc let. No a dnes jsem to konečně dokoukal a hele, velmi, ale opravdu velmi příjemné překvapení. Příběh mě vůbec neurážel, co si pamatuji tam bylo, byť třeba trochu jinak zpracované nebo pojaté, ale nebylo to vůbec na škodu, často naopak. Rovněž oceňuji, že Netflix tentokráte dokázal zkrotit multikulti vlnu a do v podstatě slovanské fantasy propašoval cizince tak, že to tam vlastně pasovalo - klasicky čarodějky mohly být exotické, různé kouzelné bytosti, atd. Jediné, kdo mi vadil, byla hlavní záporačka, která mě neskutečně štvala svým projevem. Další věc, co se mi moc líbila, bylo vyprávění příběhů v různých časových obdobích, aby se to nakonec celkem dobře spojilo. To se mi líbilo třeba u Westworldu, jen je potřeba, aby se takhle nezačalo točit vše, to by se už zajedlo. Když už jsem zmínil ten Westworld, je tu jedno zajímavé srovnání, co se týče nahoty, tak prsa tu sice létala, jen to fičelo, ale v globále to bylo oproti Westworldu nepochybně cudnější, dokonce mi to přišlo i cudnější oproti seriálu z roku 2002. To není kritika, kdo chce porno, najde jinde a nebude to na úkor děje, jen takový postřeh. Na druhou stranu se mi velmi líbilo, že se Netflix postavil ke všem tématům čelem, ať už tím, že to byla opravdu krvavá fantasy, kde létaly vnitřnosti, kde měly, kde byla roztrhaná těla, když něco bouchlo, nebáli se ani smrti dětí, atd. Také se mi líbil vývoj postavy Yennefer, která byla paradoxně lépe převyprávěná, než samotný Geralt. Nezbývá, než doufat, že Netflix neprovede s případnou další sérií stejné zvěrstvo, jako to udělali s Dům z karet, kdy by třeba vyměnili hlavní postavu, nebo tak, kvůli nějaké kravině, či totálně zničí děj. Závěrem - velmi dobrý počin, až překvapivě dobrý, k plnému počtu, který jsem fakt chtěl dát, chybí několik věcí - předně seriál ztratil po nějakých třech epizodách do předposlední celkem tempo, což mě dost mrzelo, a to je asi ta největší výtka. Dále mi vadilo, že vlastně knihami nepolíbený divák nemá šanci pochopit, o co jde. Původ Geralta, to, čím je výjimečný, není vysvětleno vůbec, až na ten jediný flashback, který byl ovšem na hlavu padlý, protože byl úplně mimo. Nešlo také vyčíst z děje, proč se vlastně za Ciri plahočí, vyjma toho, že Osud, nešlo vyčíst, jaké jsou vlastně vztahy Geral-Yennefer-Triss, což byla škoda. A víte co? Je to po dlouhé době fakt povedená fantasy, já nakonec ten plný počet dám, jdu to překliknout, tohle jsou drobnosti a pořádná fantasy tu už nebyla léta. Snad to fakt další sérií nepošlapou. () (méně) (více)

mrShot

GoT bolo dobre preto, lebo tvorcovia mali par hodinovu veceru s martinom a museli ho presvedcit svojou laskou ku kniham aby mohlo tocit asoif. schmidt knihu necitala, možno vycuc z wiki a co citala sa jej nepacilo ()

natynebul

První série Zaklínače je neskutečně dobře zpracovaná. Její tvůrci dokázali snoubit estetiku nejen witcherovských povídek, ale i obecně známé počítačové hry. A vzniklo spojení, které se moc podařilo. Děj dává smysl i nečtenáři (což jsem byla já, když jsem seriál viděla poprvé) a pracuje se s ním přesně tak jako v povídkových knihách (které jsem od té doby stihla slupnout). Věci se jen naťukávají a čtenář/divák musí pokračovat dál, protože netuší, co je jen konečným obsahem jedné povídky/dějové linie a co je komplexně nad rámcem celého příběhu. Obhajuji tak výtky na “nepochopitelné skákání v časových liniích”. Není nepochopitelné. Je zábavné a udržuje napětí. Všichni herci podávají velice dobré výkony. A jsou to těžké výkony — balancují někde mezi stylizací počítačové hry a hluboce osudovým psychologismem. Není jednoduché je snoubit, a přesto se to daří. Stejně dvojaká je i kamera, střih, akční scény. Tvůrci si vybrali těžkou cestu a vyplatila se jim. A Henry Cavill je prostě hot. ()

Meraxes

Najprv by som chcel vyjadriť svoj vzťah k Zaklínačovi, ako takému. Ide o jeden z mojich najobľúbenejších fantasy príbehov a svetov vôbec (hneď za GOT). Čítal som všetky knihy a viackrát hral všetky hry, ktoré sú mojou jednoznačne najobľúbenejšou hernou sériou. Čiže sa považujem za relatívne veľkého fanúšika Zaklínača a o to viac ma tento seriál sklamal a nasral svojím absolútnym prznením predlohy. Začnem s tým pozitívnym. Choreografie šermiarskych súbojov sú tu parádne, obzvlášť ten s Renfri v Blavikene je najlepším momentom celej série. Ďalej musím pochváliť obsadenie Henryho Cavilla, ktorý parádne vystihol Geraltovský nadhľad a aj čo sa týka jeho tradične dreveného hereckého prejavu, tu predvádza životný výkon a dokázal stvárniť veľmi dobrého Geralta. To by bolo k pozitívam všetko a teraz negatíva. Takto gigantický blackwashing som ešte nikde nevidel, obsadiť do slovanskej stredovekej fantasy 80% černochov, arabov a indov, tak to už s tou propagandou vážne prehnali, nehovoriac o tom, že herecké výkony väčšiny z nich sú absolútne beznádejné. Čarodejky sa v tomto svete magicky upravujú, aby boli večne mladé a krásne, ale tunajšie čarodejky sa predbiehajú o titul anti-miss. Ale musím uznať, že nájsť toľko tak nesympatických, škaredých a slabých herečiek je fakt umenie. Nehovoriac o tom, že sú všetky tieto, pre nás znalcov predlohy, staré známe postavy absolútne mimo čo sa týka vzhľadu, povahy aj samotného pôsobenia v príbehu a toto neplatí len pre čarodejky/ov ale pre všetky postavy obecne. Geralt je jediná postava, ktorá pôsobí tak, ako má, jediná čo odtiaľ patrí do skutočného Zaklínača. Anya Chalotra je vyložene odpudivá, po zmene na "peknú" vyzerá snáď ešte horšie, a to sa musíme stále pozerať na jej prsia. Síce tu predstavuje vcelku zaujímavú postavu, ktorá tu vlastne dostáva ten hlavný priestor, ale s Yennefer z Vengerbergu má spoločné iba meno. To, že práve za Yen vybrali arabku som len ťažko skusol, čiernu Triss (Triss!) ešte ťažšie, čiernu Fringillu som už ledva rozdýchal, aby ma potom dorazil čierny Elf!!! Dúfal som, že tohoto sa nikdy nedožijem, elfovia sú iný živočíšny druh a v žiadnej fantasy nikdy neboli čierny, to je niečo ako zelený tiger! Absolútny a čisto propagandistický nezmysel! A to som ešte netušil, že to nie je všetko, lebo do role najlepšieho, najdrsnejšieho a najhustejšieho záporáka v histórii literatúry obsadili retardovaného a prihriateho indického trtkoša. Toto je absolútny výsmech predlohe a to som len pri hereckom obsadení. A Freya Allan tu celý seriál len behá po lese a veľmi nepresvedčivo predstiera, že je vystrašená. Aby som len nekritizoval MyAnna Buring ako Tissaia aj Renfri sú fajn. Hudba je tu síce relatívne dobrá, ale je absolútne rušivá a vôbec sa do tohto sveta slovanskej, až rozprávkovej fantasy nehodí, jednoznačne tu mali radšej použiť hudbu z hier, tá je parádna a skvele sa k téme hodí. Celé to pôsobí dosť lacno a televízne a príšery, tie vyzerajú všetky rovnako od kikimory cez strigu po draka a všetky vyzerajú ako kopa sračiek. Toto fakt nemôžu myslieť vážne, presvedčivejší drak je aj v dvadsať rokov starej českej rozprávke. Čo sa týka deju tak prelínanie časových liniek je chaotické a pre neznalca predlohy musí byť strašne mätúce. Ono je ťažko spracovať tieto prvé poviedkové knižky ak z toho chcete mať ucelený príbeh, možno by bolo lepšie, keby to urobili naozaj poviedkovo a o ten ucelený príbeh sa nesnažili a nechali si ho do ďalších sérii a tu nám poskytli viac z tých poviedok, ktoré sú nezávisle veľmi dobré. Napríklad by som veľmi rád videl Essi Daven, aj keď možno radšej nie, lebo by bola černoška. Ďalej strata stretnutia Ciri a Geralta v Brokilone je tu citeľná, lebo práve tam si vytvorili citový vzťah, ktorý tu absolútne chýba a potom záver s ich stretnutím nedáva zmysel, veď ona ho v živote nevidela. Rovnako jej otázka "Who is Yennefer?" je totálne mimo, to malo akože znamenať co? Tam malo byť "I'm your destiny?" - "You're more than that, Ciri. More than that." Ďalej celá Cirina dejová linka je zbytočná, veď len ustrašene behá po lese s tým neustále názor otáčajúcim čiernym elfom (najiritujúcejšia postava seriálu), a to démonizovanie doplera mi takisto ako fanúšikovi predlohy vôbec nesadlo. A Brokilon, ktorý je tu tiež len na účel blackwashingu, má byť slovanský les s dryádami, ďalší samostatný živočíšny druh, a nie dažďový prales plný černošiek, ak by som chcel vidieť ten, pozriem si nejaký dokument o domorodých kmeňoch v Kongu. Postava Ciri tu pôsobí úplne zbytočne, pre ďalší príbeh je samozrejme kľúčová, ale tu sú všetky pasáže s ňou len nudná a zbytočná vata. Dejová linka Yennefer, s jej vyrastaním a školskými rokmi je vcelku zaujímavá, toto sme v knihe nemali, ale ako som už spomenul buduje úplne inú postavu než Yen a vo finále z nej robí hlavnú hrdinku tohto príbehu. Je fajn, že sme dostali bitku na Soddenskom kopci, ale aj tu je vidieť, že im rozpočet nedovolil pustiť sa do masových scén a tak je tu len pár čarodejok/ov chrániacich starý hrad namiesto obrovskej bitky v poli, ktorú by sme mohli dostať. Navyše ich schopnosti sú podseknuté aby mohli urobiť z Yen veľkú hrdinku, u niektorých to až tak nevadí, ale ten neschopný Vilgefortz až bolí, nehovoriac o až príliš schopnom Cahirovi a Fringille, ktorej evidentne hrablo. Ale to mi vadí len ako fanúšikovi predlohy, proste všetky postavy okrem Geralta tam vôbec nepatria, majú rovnaké mená, ale úplne iný vzhľad, povahu aj rolu v príbehu. Tým sa dostávam ku Geraltovi a spracovaniu samotných poviedok, ktoré sa vzhľadom na pomery celého seriálu až nečakane držia predlohy. Ale nie úplne, zmeny väčšinou nie sú zásadné a sú spôsobené práve úplným zmenením charakterov postáv a ich úlohy v príbehu. Celé to pôsobí ako suchá snaha zaujať fanúšikov kníh, ale svoju slovanskú atmosféru a čaro sveta to práve kvôli tým postavám úplne stratilo. Nedáva to zmysel, vzťahy tam nefungujú a mnohé príbehy aj dosť nudia. Navyše prakticky každý príbeh, asi okrem Blavikenu, stratil svoj hlbší význam. Je to strašne americké, mainstreamové a povrchné a to práve zaklínač, ktorý stelesňuje svojou atmosférou a príbehmi slovanský folklór a tradície byť nemá. Ale to na západe asi nemôžu nikdy pochopiť a tým pádom ani nemôžu natočiť toho pravého Zaklínača. Veľké sklamanie a nasranie z toho príšerného prznenia mojej obľúbenej predlohy. Z rozčarovania Odpad! 14%, ale ak by som sa na to mal pozrieť nezaujato, tak súhlasím s priemerom z jednotlivých epizód. 2* 43% () (méně) (více)

doom.cz

Byť jsem ještě neviděl osmý díl, tuhle sérii hodnotím jako špatnou. Debilní casting, Geralt hrající si na batmanovský chrapot, mizerně napsaná dějová linka Cirilly, Yen, které schází uvěřitelnost... na co scénáristi šáhli, to zhurvili. ()

kickwait

Adaptace knihy je to špatná, o tom nelze diskutovat. Ale, i tak mě to bavilo, není to sice žádná dechberoucí podívaná, je to prostě takový jednoduší, v celku zábavný seriál, na který se pravděpodobně nebudu dívat často.  7/10, protože mě to bavilo, dobrá hudba a Cavill je prostě skvělý Geralt. Mám tedy problém s obsazením Vigerfotze. Celkově, je to taková průměrnější zábava. ()

Norrek

Jsem velký fanda knižní předlohy i herní série. Bohužel, myslím, že seriálová adaptace by si zasloužila vice původní, slovanské šťávy. Tohle je opět woke výtok pro nenáročného Amíka, hlavně aby to splnilo kvótu a mohlo si zasoutěžit o nějaké ceny. Cavill je jako Geralt super, je vidět, že charakter zná a dokázal se s ním sžít. Správnej nerd. Rozpočet je na seriálu pěkně vidět. Ovšem tam, kde se děj nedrží předlohy a nosných povídek, ze kterých seriál notně čerpá, tam mi to přišlo jako prahbídná tvůrčí zoufalost. Nakonec mi bylo fuk, kdo kam jde a co tam dělá. Teď, když dovolíte, půjdu si spravit chuť pravým Sapkowskim ()

JJ23

Jediný skutečný problém, který mám s touto fantasy, je ten, že vůbec nerozlišuje mezi aktuálními a flashbackovými scénami a snadno jsem se tam ztrácel :/ Každopádně miluji Henryho Cavilla, takže se snažím...:D ale tohle je fakt nepořádek a chaos. Co mě však přesvědčilo pokračovat v dívání byla atmosféra fantasy světa, ach a ta místa, kde se natáčel zaklínač jsou fakt boží:) ()