Obyvatelé městečka Rio Bravo si již delší čas nemohou stěžovat na nedostatek vzrušení. To vyvolávají hlavně bratři Burdetové. Starší Nathan patří k největším rančerům v kraji a drží ochranou ruku nad mladším bratrem Joem. Když Joe zastřelí neozbrojeného člověka, šerif John T. Chance ho zatkne a uvězní. Prokáže tím neobyčejnou odvahu, protože proti Burdetovým lidem stojí ve městě téměř sám. Po boku mu stojí jeho dva pomocníci, věčně opilý Dude a napůl chromý starý Stumpy. Přesto se pokusí postavit několikanásobné přesile... Slavný western natočil klasik amerického filmu režisér Howard Hawks (tvůrce nezapomenutelných snímků Četař York, Zjizvená tvář, Leopardí žena a Červená řeka). V příběhu vyprávějícím o pravém přátelství, smyslu pro čest a spravedlnost, působivým způsobem využil prvky romantiky, zaujme atmosférou a psychologickou kresbou hlavních postav. Sebevědomého, tvrdého šerifa hraje John Wayne, pomocníka Dudea bojujícího také s alkoholem ztvárnil Dean Martin, úlohu přitažlivé mladé hazardní hráčky vytvořila Angie Dickinsonová. (Česká televize)

Astaroth12

Ja som v tomto filme nemohol odtrhnúť oči hlavne z R.Nelsona lebo tá jeho hravá mladosť ma veľmi bavila. Vidieť, že si to tam užíval a parádne sekundoval svojim známejším kolegom J.Waynemu a D. Martinovi. Nie je to ešte ten čistý strielačkový western a nemá ani krutého a odpudzujúceho zaporaka, to je hlavne trademark európskych westernov. Ale navzdory tomu som sa bavil a aj zábavne sekvencie boli super a niektoré mi pripomenuli, ako keby sa týmto filmom inspiroval aj režisér Vinnetoua Harald Reinl. Je tu pekne rozvinutý príbeh a aj charaktery postav, len tej akcie tu mohlo byt o niečo viacej. ()

Sandiego

I přesto, že akce není v tomto filmu to hlavní, díky skvěle napsaným dialogům a zajímavým postavám plyne jako voda. ()

Riddick77

Westernová klasika to sice může být, ale já jsem se u těch "několikahodinových" promluv o ničem docela dost nudil. 5/10! ()

Tommass95

Western s dokonalou atmosférou a s mnohem lepším Johnem Waynem než třeba v Pátračích. Pro mne zatím westernová jednička... ()

GodComplex

Pred tim, nez Quentin Tarantino vstoupi do vztahu se zenou, pusti ji tento film a pokud se ji film nelibi, zadny vztah neni. Hmm, neni divu, ze je Quentin v 50ti stale sam, protoze tohle je fakt bida. Mela to byt odpoved Howarda Hawkse a Johna Waynea na "High Noon", ale zatimco High Noon funguje skvele - komorni budovani napeti s minimem akce, sympatickym serifem a krasnou zenou. V Rio Bravo je to temer naopak - cela prvni pulka nehorazne roztahana nuda, John Wayne v hlavni roli toporny a nesympaticky a zena v podobe Angie Dickinson taky dost slabota. Par momentu to ale ma - jedna hvezda za country predstaveni (puvodne mel v roli mladika s kytarou byt primo Elvis Presley) a druha hvezda za slusnou finalni prestrelku. 4/10 ()

MikO_NR_1909

Western pre celú rodinu, akurát ma mrzí že nie je ani zďaleka tak vtipný ako El Dorado a že akcia (ak vôbec raz za pol hodinu dáka je) nie je podložená napínavým hudobným doprovodom (všimol som si akurát kvalitnú hranú a spievanú). Martin Dean sa neťahá na opileckého šerifa Roberta Mitchuma, Ricky Nelson na mlaďasa Jamesa Caana, Walter Brennan je oproti sarkastickému Arthurovi Hunnicuttovi len otravný a upišťaný deduško. Všetky tieto menšie nedostatky zachraňuje krásna Angie Dickinson, ktorá vďaka nepodmienenej láske k šerifovi ututlá nudnú vatu a oživí príbeh. Suma sumárov : absolútne nezáväzná oddychovka, pri ktorej sa nesnažte veľmi premýšľať, lebo ak by ste chceli Rio Bravo postaviť vedľa Pravého poludnia, nie je šanca. Ale naproti tomu "interiérovou poetikou dialógov" ide možno o najčarovnejší western a práve preto mi nedáva "spávať"... Pretože je vlastné výnimočný taký aký je! http://www.9em.sk/filmova-recenzia-rio-bravo/ ()

fragre

Mám ten film rád už od dětství (proto plný počet). Pravda, nyní mi John Wayne připadá až moc správňáckej, ten stařík až moc komickej, ten Ricky Nelson až moc jak rychlošípackej atd...., ale beru to tak, že to k tomuto žánru a k té době v které vznikl patří. A ta písnička (Just my Rifle, Pony and me) je bezchybná stále. ()

J3dla

Pozor, Ministerstvo zdravotnictví varuje:"Přečtění tohoto komentáře by mohlo přivodit stavy úzkosti, deprese a nervozity."---Nevím jestli to bylo překladem, nebo vyzněním dabingu, pravděpodobně kombinací obojího, ale tak dementí, prázdný a zbytěčný dialogy se prostě nedaly přeslechnout. Navíc tak naivní zápletka a toporní herci... Jsem žijícím přikladem toho, že naivní zidealizované westerny 60. let nejsou pro každého. ()

kaylin

John Wayne, známý jako Duke, je prostě klasikem amerického westernu a film "Rio Bravo" patří k tomu nejklasičtějšímu, co můžeme v americkém westernu s Waynem najít. Jednoduše řečeno, je to klasika. Ve filmu se spojilo několik zajímavých faktů. Kromě toho, že je barevný, se John Wayne sešel s režisérem Howardem Hawksem, který se proslavil filmy jako "Hluboký spánek", "Červená řeka" nebo podílem na filmu "The Thing from Another World", abych trochu zabrousil do hororového hájemství, ale pravda, u tohohle filmu nebyl hlavním režisérem. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/rio-bravo-1959-80.html ()

RAiken

Vskutku "překrásná" připitomělá slátanina, u které vás bude mrzet jedna ošemetná věc - je to naprostá ztráta času. Jediné, co stojí za zmínku je opijácký Dean Martin s jeho moralizujícím postojem a ještě jeden roztomilý střílející dědoušek. Ovšem, pokud vám stojí za to, dívat se na stárnoucího Johna Waynea srandovně držícího bouchačku a jeho ukecanou ženskou, která polovinu svého hereckého výstupu prořve a další polovinu nudí svými nesmyslnými monology, tak prosím. Já tohle ale tolerovat nemůžu a už vůbec ne z nostalgie. Druhá hvězdička je za skvělou písničku, kterou si střihne Dean Martin s Rickym Nelsonem... ()

YURAyura

John Wayne uz tu neni zadni klucina a nemozne se obleka, ale ze sveho ostrovtipu a presne musky nic neztratil. Prestoze se snad ani nejedna o cisokrevny western, ale spis o komroni westernove melodrama odehravajici se v 85% v inerieru, kde kulky svisti velmi sporadicky. Taktez ostatni zucastneni maji zivotni stavy na rozdavani - pres akcniho opilce, mexickeho majitele hotelu, tajemne karbanicky az po toho zkripleneho dedu. Zkratka sestava na vybornou koverzacku s par zvraty a ani se nenadejete a skoro dve a pul hodiny je pryc. Super podivana. ()

Toj

Milý western, který dokáže pracovat skvěle s napětím, atmosférou a rozjíždí mnoho témat a motivů.. Takový ten velký film, kde je úplně všechno od očisťující cesty alkoholika, přes lásku osamělého muže, spravedlnost až po strasti postiženého člověka.. Přestože jsem chvílemi skoro nedýchal, tak jindy jsem byl lehce otrávený z takových těch blbých, téměř infantilních vtípků a chvílemi byl film až příliš pozitivní... Ale takový je to už žánr... Nějak nejsem s to pochopit kult Johna Wayna... ()

Aleee89

Když vás u westernu nejvíce baví scéna, kdy si chlapci zpívají nebo když si šerif namlouvá holku, nejsem si jistá, jestli je vše v naprostém pořádku. Rio Bravo je klasický zástupce svého žánru, což milovníci westernu zajisté ocení, ale já moc ne, protože western pro mě není to pravé ořechové. Na druhou stranu Wayne je sympaťák, v tomhle filmu v jistých ohledech tak trochu slon v porcelánu, ale zato chlap se srdcem na pravém místě. Ostatní postavy byly taky fajn, jejich přátelství musíte fandit. Kdyby to bylo trochu akčnější, napínavější, možná bych si to více užila. ()

Dont

Film má opravdu mnoho shodných znaků s o několik let později natočeným El Doradem, kromě hlavní postavy Johna Wayna i další vedlejší postavy, které mají sice jiná jména a hrají je jiní herci, ale jsou vytvořeny ze stejné šablony. I námět je prakticky totožný, ale El Dorado se mi líbilo víc. Tady mi chybělo nějaké finální zúčtování s hlavním padouchem, rvačka a přestřelka u chaty vyřešená s pomocí dynamitu mě úplně neuspokojily. V čem naopak Rio Bravo vyniká, je zapojení ženské postavy do příběhu, Angie Dickinson byla tím správným oživením jinak lehce jednotvárného děje. ()

Vědma

První půl hodinu jsem si říkala, co na tomhle utahaném a naprosto děje prostém filmu lidi máte. Ale postupem času se právě tou pomalostí a opakováním situací postavy dostaly pod kůži a začaly mě zajímat. A když si hoši zazpívali, tak jsem si tento film definitivně oblíbila. ()

OG_Swifty

Pokud se zensky nelibi Rio Bravo, tak na vztah s Quentinem Tarantinem muze zapomenout - to je slavny citat jednoho z nejvyraznejsich reziseru nasi doby, a ja si konecne nasel cestu k te nejslavnejsi variaci trilogie filmu reagujicich na ne-americky High Noon (aspon tak se o tom tehdy referovalo). Film ma uctyhodny 2.5 hodiny, coz rozhodne nebyvalo zvykem, ale uteklo mi to celkem rychle. Vedle charakteristickyho Wayna se objevili zpevaci Dean Martin a Ricky Nelson, puvabna Angie Dickinson, komedianti Walt Brennan s nejakym neznamym hispancem a Waynuv kamarad a bojovnik proti Hollywoodskym komunistum Ward Bond (pro nejz to byla posledni filmova role pred osudnym infarktem). Vsichni herci pusobi sympaticky a film ma pozitivni nadech pratelstvi plnyho humornyho skadleni, ale i zastani a duvery ve chvilich nejtezsich. Na rozdil od High Noon na divaka nikdy nespadne deka z bezradnosti situace, coz byl asi vzhledem k jeho tvurcum umysl. Urcite to neni nejlepsi western vsech dob, ale nebylo na nem vlastne nic, co by mi nejak vadilo. V ramci IMDB ratingu 9/10. ()

lekr

Klasika nicméně s jednou vadou.....strašně málo akce ale opravdu strašně málo..čekal jsem palbu jako sedm statečných leč nekonalo se....u filmu s tak dobrým akčním podtextem jsem nečekal že se vyklube dvouhodinový epos který je spíše o lásce než o akci.... ()

Morloth

Nemluvný a prkenný Wayne v konverzačním westernu následovaný řadou otravných kecalů v čele se Stumpym Waltera Brennana. Tak toto mi opravdu nesedlo. Světlou výjimkou je Dean Martin v roli abstinujícího alkoholika. Ještě dodatek, pokud si mám vybrat mezi chlapáckou žádostí o pomoc v podání Garyho Coopra (V pravé poledne) a klukovsky trucovitým přístupem Johna Waynea, je volba jasná, Gary. ()