Obyvatelé městečka Rio Bravo si již delší čas nemohou stěžovat na nedostatek vzrušení. To vyvolávají hlavně bratři Burdetové. Starší Nathan patří k největším rančerům v kraji a drží ochranou ruku nad mladším bratrem Joem. Když Joe zastřelí neozbrojeného člověka, šerif John T. Chance ho zatkne a uvězní. Prokáže tím neobyčejnou odvahu, protože proti Burdetovým lidem stojí ve městě téměř sám. Po boku mu stojí jeho dva pomocníci, věčně opilý Dude a napůl chromý starý Stumpy. Přesto se pokusí postavit několikanásobné přesile... Slavný western natočil klasik amerického filmu režisér Howard Hawks (tvůrce nezapomenutelných snímků Četař York, Zjizvená tvář, Leopardí žena a Červená řeka). V příběhu vyprávějícím o pravém přátelství, smyslu pro čest a spravedlnost, působivým způsobem využil prvky romantiky, zaujme atmosférou a psychologickou kresbou hlavních postav. Sebevědomého, tvrdého šerifa hraje John Wayne, pomocníka Dudea bojujícího také s alkoholem ztvárnil Dean Martin, úlohu přitažlivé mladé hazardní hráčky vytvořila Angie Dickinsonová. (Česká televize)

Frajer42

Chtěl jsem se dozvědět, co ti tlustí kokoti za oceánem vidí na tom John Wayneovi, kterého tam vzývají skoro jako tamního Boha. Dozvěděl jsem se to. Dlouho jsem neviděl tak kvalitní western. Tento film splňuje v mých očích veškeré aspekty kvalitního westernu. Luxusně napsané postavy, které byly skvěle zahrané sympatickými herci, dostatečně zajímavý příběh, ideální nadhled, umění příjemně dávkovat jemný humor a bezedné vědro úžasné a pravé atmosféry divokého západu. Nikterak mi nevadila délka filmu, i když by pokrácení jistě snesla a hrozně mě bavila chemie a celkově napsaný budující se vztah mezi Waynem a Dickinson. Byl tak akorát romantický, nebral se příliš vážně, ba dokonce nabídl příjemný příval humoru. Zejména za posledně zmiňované před Hawksem opravdu smekám, protože aby mě někdo dokázal dostat romantickou linkou, která mě v naprosto drtivé většině případů ve filmech otravuje, to se stává jednou, maximálně dvakrát za 100 filmů. Příjemně jsem si u snímku zarelaxoval, dokonale mě pohltil svoji příjemnou atmosférou. Dokonce bych se ho nebál označit za film, na který bych dostal chuť v budoucnu znovu a případně mu zvýšil hodnocení. Krása, s Hawksem a Waynem jsem rozhodně neskončil. ()

Kothy

Další westernová klasika s Johnem Waynem. Bohužel mi to přišlo hrozně dlouhé a utahané. Celé se to odehrává v jednom městečku v Texasu. John jako šerif se svými pomocníky brání celu, ve které je vrah čekající na soud. Jeho bratr se ho neustále snaží dostat ven. O vedlejší milostnou linku se stará kouzelná Angie Dickinson. "Pistole nechte na plotě." ()

Mariin

Westernová klasika. Kdo neviděl, nemůže se považovat za znalce westernu. Nádherný příběh, v němž na straně zákona stojí kladné postavy, byť se svými lidskými slabostmi. Chlapský John Wayne jako šerif má za své pomocníky alkoholika a kulhavého staříka. Přesto se jim podaří zvítězit nad přesilou namachrovaných darebáků. A herečka A. Dickinsonová (na níž Wayne nakonec zabere) je opravdu nádherná ženuška. Příběh je sice delší, dosti konverzační, ale vedle "Sedmi statečných" řadím tento Hawksův film k nejlepším americkým westernům. Zde je ještě dobře rozlišeno dobro a zlo, zákon a bezpráví.--------------Viděno znovu 21. 8. 2014 (tentokrát s cz dabingem): Ono je to vlastně spíš takové melodrama, americký "heimatfilm" s westernovými prvky a s morální a uměleckou kvalitou. Třeba pasáž, kdy si zazpívají tři outsaidři v předvečer závěrečného střetnutí s přesilou gaunerů, je moc pěkná.: song Just my rifle... https://www.youtube.com/watch?v=v2ssbgThljU Znovu musím konstatovat, že Vladimír Brabec dabuje Johna Waynea skvěle, většina konverzace je zajímavá a vtipná. Vedle Rostera Cogburna a Malých kovbojů můj nejoblíbenější western s Johnem Waynem. ()

pm

Krásná a navíc naprosto dokonalá odpověď na Zinnemanovu klasiku "V pravé poledne". "Rio Bravo" není sterilní, statické, utahané ani ukecané! Mám pocit, milí místní borci, že jste nutně museli vidět jiný film. Rio Bravo je dokonalé...Angie Dickinsonová je dokonale okouzlující. S odstupem padesáti let, i po x-tém zhlédnutí. ()

nascendi

Nedá sa nič robiť. Po dnešnej projekcii som nútený jednu hviezdičku ubrať. Uvedomujem si, že Rio Bravo je jeden z "klasických" westernov, John Wayne ich "klasickým" kladným hrdinom, Dean Martin je lepší herec než spevák, u Rickyho Nelsona je to naopak a Howard Hawks tiež nepatrí medzi režisérske béčka. Všetko teda nasvedčovalo, že si film, na ktorý si už dobre nepamätám, užijem. Chyba lávky. Málokedy sa človek stretne s tak prázdnymi, až stupídnymi dialógmi a monológmi, ako v tomto filme. A nakoľko tam chýba aj poriadna akcia (nepočítam tie trápne strieľačky) a humor je ako z Winnetoua, ostávajú mi z celého, nekonečne dlhého filmu len dve vydarené pesničky. A tie mohli byť nakrútené ako klipy. Svetová kinematografia by tým neutrpela. ()

Chrustyn

Tak se mi konečně podařilo vidět western s legendou tohoto žánru Johnem Waynem a věřím tomu, že jsem narazil na jeden z jeho nejlepších kousků. Rozhodně se nejedná o western typu "Tenkrát na západě", jelikož se celý film odehrává v jednom malém městečku a plyne hodně pomalu. To však neznamená, že by film nudil. Celý příběh je o tom, že šerif s partičkou svých pomocníků (opilec a mrzák) hlídají vězně, kterého se jeho parta snaží za každou cenu dostat ven z vězení. Na této jedoduché zápletce se rozprostírá takřka dvou a půl hodinový snímek, který nešetří napětím a dobrými herci. Ve filmu je minimum akce a převážná část se odehrává v rytmu různých rozhovorů ale i tak zabaví a donutí diváka dokoukat ho do konce. Jinak John Wayne byl machr a závěrečná přestřelka vypadá dobře i dnes. ()

BMW12

Trochu nudnější western. Akce tam je pomálu, za to kecání hodně. Je to dost přetažené, příběhově se to tolik nepovedlo. Být tam méně tlachání a více dobrodrůža, tak by to bylo vončo. ()

anais

Klasický western, ve svém žánru asi jeden z nejlepších. Jenže jak už jsem zmlsaný všemi těmi „antiwesterny“ bořícími mýty o tradičním západu, tak mi Rio bravo přišlo až příliš naivní. John Wayne hraje všemi oblíbeného šerifa, z tváře mu úsměv téměř nezmizí. Film je často porovnáván s High noon, ve kterém se šerif v podání Garryho Coopera musí vypořádat s podobným problémem. Zatímco ale Cooperův hrdina prosí o pomoc, aniž by mu nakonec byla poskytnuta, ten Waynův ji odmítá. Z tohoto hlediska je zajímavá i poznámka Johna Waynea, že mu High noon nepřijde příliš americké. Rio bravo je pohádka o ideálním divokém západu, nic víc, nic míň. ()

rikitiki

John Wayne v typické roli chlapáka, který si stojí za svým, i kdyby ho to mělo stát krk a v netypické roli stydlína, kterého uhání jedna pohledná, ale i dost neodbytná, hazardní hráčka. Tentokrát vsadila na divokou kartu, protože Wayne se coby objekt milostné vášně pod jejími ataky téměř červená, ale, jak se říká: Kdo nehraje, nevyhraje. _____ Western stojí na dialozích, nevtíravém humoru i na nenápadných gestech a náznacích. Deanu Martinovi jsem těžkou kocovinu a bolestivé střízlivění po dvouleté chlastací jízdě uvěřila do posledního zachvění jeho alkoholem roztřesených rukou. /25. 8. 14./ ()

poz3n

Ani bych nevěřil, že se mi někdy bude líbit film s Johnem Waynem. Pakliže to opravdu byla reakce a odpověď na V pravé poledne, pak u mě o fous vítězí Rio Bravo (politiku do toho v tomto případě netahám, neřeším, který film je levicový, který pravicový atd.). Hawks natočil western, který nevytáhne paty z jedné ulice a několika domků, pořád se tam jen mluví a skoro vůbec nestřílí. A to je právě to. Dokázal tomu dát ucelený rámec, jako diváka mě do děje a světa vtáhl a udržel mě v něm po celou dobu. Má to v sobě určitou latentní melancholii, takže to zároveň potlačuje ten jindy vždy přítomný "macho touch" rolí Johna Waynea, díky kterým je pro mě tak těžko snesitelný. Rio Bravo si sice nezařadím k vrcholům westernového žánru, ale v rámci té klasické éry hollywoodského westernu (Hawks+Ford) je patrně jedním z nejlepších. 7/10 ()

MM11

Pořádné sousto pro správného konzervativce… Jen další z dobových westernových opusů, progresivního jsem zachytil minimum. Když nic jiného, tak zbývá zábavné obsazení. Veleslavný John Wayne je fotogenickou figurou se zvonivým hlasem a moc hrát proto ani nemusí, byl jsem o to zvědavější na jeho spoluhráče. Po většinu doby zdeptaný a lihem zavátý Dean Martin pobaví už jen při konotaci s jeho v té době poněkud uvadající hudební kariérou (solidní comeback za pět let byl ještě daleko). Jako nedbalý průšvihář je sympatický a celé to bere s nadhledem. Ovšem Ricky Nelson je věc jiná. Dětská sitcomová hvězda věčně pod ochranou scénáře („Určitě střílet umí, jen to nemusí nikomu dokazovat.“) drsňácký part ani trochu nezvládá, působí asi jako ještě nedorostlý Tomáš Holý s prskavkou v ruce, tvářící se, že tasí bezmála světelný meč. Nejpříznačnější je v tomto směru scéna, kdy si oba společně zazpívají. Unavený Martin leží a vyhrává už pomalu obstarožní rytmy, načež Nelson přihodí jakousi popovou injekci v hodně zkroceném rock-n-rollu. Stereotypy se tu střídají bez zastavení, některé jako třeba linka s Angie Dickinson víceméně zabaví, další už méně. Ten žoviální styl hlášek uměřeně náladovým záběrům anonymního městečka příliš neprospívá, navíc Wayne není pro tento humor uzpůsoben. Na těchto klasických westernech je příjemné ležérní a sebevědomě klidné tempo, nicméně stabilní učesanost a nesmyslné pravidla i ve společenských vztazích (která ovšem vychází z vnímání padesátých let), to není nic pro mě. Ať žije Leone…!;) ()

Kimon

Dnes již možná úsměvná westernová klasika, která ve své době měla dozajista své opodstatnění. S jistým nadhledem a velkorysostí pohledu diváka lze tuto filmovou westernovou "pohádku" o vítězství dobra nad zlem přijmout. Ne vždy v našem životě dobro vítězí nad zlem, a tak tedy přijměme tento příběh jako jakousi satisfakci na dnešní dobu našeho "rádoby" právního státu. ()

ScarPoul

Môj prvý western s Johnom Waynom. Hawks stavia príbeh na klasickej schéme. Film nestojí na prešpekulovaných dejových zvratoch, fantastických prestrelkách a antihrdinoch. Je to o parte nesúrodej štvorici kamarátov, ktorý dávajú na seba pozor. Majú cit pre spravodlivosť a neboja sa nebojácne postaviť buzerácií a zločincom hoci šance na výhru sú často krát malé. Dean Martin a Wayne si skvelo sekundujú a starček Stumpy je postavou na nezaplatenie. Uvoľnuje napätie a zároveň je dobrák od kosti. Tak dobre napísanú postavu som vo westerne už dlho nevidel. A každý jeho vtip funguje. V zásade Hawks natočil veľmi inšpiratívny western, kde to poctivou filmárskou prácou úplne presakuje. Teším sa na zvyšné časti trilógie. ()

erl

Nejlepší western s Johnem Waynem. Klasický příběh pod taktovkou veterána Hawkse který dokázal vždy udělat dobrou podívanou která je napínavá , humorná a naivní. A to přece k westernům s Waynem patří ne? ()

Hwaelos

Hawks je prostě silný režisér konverzačních komedií a jako takového ho budu vždy milovat. V jiných žánrech není zdaleka tak univerzálním tvůrcem, jak se tvrdí. Vlastně je v těchto případech silný v týchž kramflecích (zábavné a jiskrné dialogy), jenže u westernů nebo noirů je holt těžiště i někde jinde než v neustálém škádlení se mezi hlavními postavami. Stejně tak Rio Bravo přináší nejlepší kusy, když Wayne cukruje s Angie Dickinson a Dean Martin zpívá country s Ricky Nelsonem. Jinak se jedná o tuctový film s ještě tuctovějším hrdinou. John Wayne nebyl nejlepší volba. ()

MrCreosote

Rio Bravo vzniklo na popud Johna Waynea, který poté, co uviděl snímek V pravé poledne, toužil natočit jeho pravý opak. Nelíbilo se mu totiž, že hlavní hrdina v podání Garyho Coopera celou dobu žadoní o pomoc místo toho, aby se zlu postavil čelem a sám. Přizval k sobě Howarda Hawkse, se kterým už v roce 1948 natočil Červenou řeku a pustli se tak do "chlapácké" předělávky původně "srabáckého" filmu. A za sebe musím říct, že výsledek je nevalný. Wayne samotný se svým hereckým uměním vyrovná maximálně tak svému klobouku a snaží se na sebe strhnout pozornost drsným pohledem a nepopiratelným charismatem. Proč ne, takový byl vždycky, záleželo jenom na režisérovi, jak toho dokáže využít. "Vévoda" tedy statečně odolává nabídkám o pomoc před číhajícími padouchy a spoléhá se pouze na pomoc ožralého kovboje a starého ukecaného dědka, který má potíže trefit dveře. Opět nic proti, ale když se polovina filmu odehrává v jedné místnosti se stále se opakujícími dialogy a situacemi, dostaví se nuda a nezájem. Když se ještě jednou vrátím k Pravému poledni, dochází mi, že tam jsem hlavnímu hrdinovi opravdu fandil a rozuměl jsem mu, protože se choval lidsky, asi jako každý z nás. V Riu Bravu se všichni chovají jako karikatury. A takové westerny nemám zrovna v lásce. ()

Falcor

Je rok 2006 a já se považuji (většinou) za dospělého člověka, ale ne za nostalgického senila, takže pochybuji, že by i američani před 47 lety věřily, že jejich "hrdinní" předkové před 200 lety chodily a jednaly toporně jak prkna a okázalí Ferdové mravenci... ehm, co to melu...to ty čisté uvázané šátky kolem krků a vyžehlené kovbojské oblečky mě zmátly....., tedy okázalí herci, kteří toto vše divadelně názorně, jak na nějakém ochotnickém představení (pravda, občas s nezávadně líbivě obrhroublými, samozřejmě tou správnou U.S. cenzurou posvěcenými a doporučenými, výrazy), usměvavě ztvárnili. Jasný? OK, jednoduše: před půl stoletím v USA pro američana - možná paráda, dnes v civilizaci pro normálního člověka - legrace. ()

El Pistolero

Klasika z Divokého západu, která (Civale) dokázala ustát nápor času. Pro staromilce a fandy westernu a Johna Wayna příjemná povinnost. Toliko ve zkratce o filmovém městečku „Rio Bravo“. ()

corpsy

Western ako zo šlabikára, okorenený o psychologickú rovinu, ktorú umocňujú dobré herecké výkony a ich skvele fungujúca chémia medzi nimi a hlášky. Akcie sa síce moc nedočkáme, ale zrejme to nieje až taká tragédia. ()