Obyvatelé městečka Rio Bravo si již delší čas nemohou stěžovat na nedostatek vzrušení. To vyvolávají hlavně bratři Burdetové. Starší Nathan patří k největším rančerům v kraji a drží ochranou ruku nad mladším bratrem Joem. Když Joe zastřelí neozbrojeného člověka, šerif John T. Chance ho zatkne a uvězní. Prokáže tím neobyčejnou odvahu, protože proti Burdetovým lidem stojí ve městě téměř sám. Po boku mu stojí jeho dva pomocníci, věčně opilý Dude a napůl chromý starý Stumpy. Přesto se pokusí postavit několikanásobné přesile... Slavný western natočil klasik amerického filmu režisér Howard Hawks (tvůrce nezapomenutelných snímků Četař York, Zjizvená tvář, Leopardí žena a Červená řeka). V příběhu vyprávějícím o pravém přátelství, smyslu pro čest a spravedlnost, působivým způsobem využil prvky romantiky, zaujme atmosférou a psychologickou kresbou hlavních postav. Sebevědomého, tvrdého šerifa hraje John Wayne, pomocníka Dudea bojujícího také s alkoholem ztvárnil Dean Martin, úlohu přitažlivé mladé hazardní hráčky vytvořila Angie Dickinsonová. (Česká televize)

Rozjimatel

2,5  Opäť som dal šancu veľkému Johnovi Waynovi, ale opäť to nedopadlo dobre. Tieto westerny sú ako podľa šablóny, až je to komické. Jeden strašne drsný šerif (kto iný ako veľký John) a jeho pomocníci, ožran, starec, akože vtipná postavička, mladistvý pištoľník a mexikánec Carlos, ďalšia akože vtipná postava. No a táto skvelá zostava nastúpi proti veľkej presile bandy nejakého strašne nebezpečného maníka. Iste, aj v takomto úzkom priestore by sa niečo vymyslieť dalo. Lenže toto je strojené ako bábkové divadlo, postavy sú ploché a totálne čiernobiele. Tie prihlúple dialógy sú ako z nejakého podradného seriálu. A veľký John? Ten jeho jediný výraz (pardon, je tu ešte akýsi kyslý pokus o úsmev) teda na mňa žiaden dojem nerobí. Takýchto typov je v branži kopec (Steven Seagal), ale máloktorý z nich sa dá nazvať hercom. Dean Martin, to je niečo iné. Ten aspoň niečo hraje a tiež má na rozdiel od Wayna aj nejakú charizmu. No a korunu tomu nasadzuje tá komická romanca prestarnutého Wayna s mladučkou žabkou (toľko krát videný neduh v starších hollywoodskych filmoch). Keď to porovnám s o dva roky staršími Výstrelmi pri O.K. Corrale, kde bola veľmi podobná téma (pár mužov zákona proti omnoho početnejšej bande zabijakov, ešte aj tá pôvabná kartárka sa tu objavila), tak tento film zlyháva vo všetkých ohľadoch, hlavne v hereckých výkonoch, v dialógoch (a tých bolo veľmi veľa), v hudbe (hoci skladateľ je ten istý), ale najviac asi v uveriteľnosti toho všetkého. Z pozitív, ktoré film má, spomeniem pár scénok, ktoré akoby ani do filmu nepatrili a síce tie, keď postavy hrajú na nástroje a spievajú. ()

Klajnik odpad!

Nedávno jsem viděl High Noon z roku 1952, což je western, o němž Wayne prohlásil, že je "neamerický", protože to byl starej, zakonzervovanej debil, co film vnímal jako kritiku moderního honu na čarodějnice - mccarthismu. Jako odpověď na High Noon natočili Hawksem Rio Bravo, které má podobnou premisu očekávaného nebezpečí, ale na rozdíl od High Noon zde protagonista neobchází obyvatele městečka ve snaze najít spojence proti nebezpečí -  nedaří se mu to uskutečnit, protože všichni jsou zbabělci a ignoranti, kteří radši budou žít v otroctví než aby dali všanc vlastní život tím, že se postaví nepříteli (jak aktuální v kontextu Chcimírů a války na Ukrajině). Právě tento revizionistický prvek je na High Noon tím nejlepším a právě to Hawks s Waynem vyškrtli, protože by prý hrdina neměl pobíhat po městě jako kuře a prosit o pomoc. To spíše svědčí o jejich nedostatku soudnosti a zabedněnosti, než o skutečném stavu věci. Protagonista High Noon ví, že bude stát proti přesile a nemá po svém boku nikoho. Současně ale ví, že je též v zájmu obyvatel vystoupit proti nepříteli, takže ho označit za kuře, je prostě zcela mimo. Rio Bravo je mimořádně zcestná odpověď. ___RIO BRAVO: Film sice nevypadá nejhůř, jisté technické kvality má, ale nic, co by mě uchvacovalo (jak se třeba povedlo o rok staršímu Big Country). Problém je hlavně ve scénáři, který mě nedokázal zainteresovat do děje ani postav. Ty jsou černobílými stereotypy, které jsou buď otravné (Stumpy) anebo umělé. Wayne je navíc herecké dřevo, které je bezradné, když má zapojit nějaké mimické svalstvo. Romance jeho protagonisty s ženskou asi o 20 let mladší je naprosto nevěrohodná. Vůbec jsem nechápal, co na něm vidí a Wayne sám z této romance byl prý nervózní, takže tomu nevěřil ani on sám. Tato absence klíčových kvalit (kord pro takový hangout western, kde si postavy většinou jen povídají) činí poměrně úmorný zážitek v kombinaci s o hodinu delší stopáží oproti lepšímu High Noon. Dnes už naprosto zbytečný film - proto odpad. PS: Civalův komentář je taky věcný. ()

waits

Pro mě tenhle Wayne nezestárnul (resp zestárnul, ale ne k nedívání), ale chápu, že někomu to jako staroba přijde, protože akce je ve filmu pomálu, řada scén je vyloženě statických, celá story je naivně přímočará až na půdu a celé je to kašírované, tak jak se v 50,letech v Hollywoodu westerny točily. Nevadí, mě bavili všichni zúčastnění, včetně pisklavého staříka (chválím český dabing) a popíjejícího šerifova pomocníka. Jo, a ty dobové dialogy, snažící se divákovi vykreslit hloubku postav! Dnes jen legrační, ale nenudí... ()

Vesecký

Skvělé herecké obsazení, dvojice Wayne - Martin zaručuje aspoň uměleckou kvalitu dílka, o němž však nemohu říct nic jiného, než je je to zcela průměrný western, kde z průměrnosti vystupuje jen několik málo epizod, zejména ta poslední s likvidací bandy za pomocí dynamitu. Jinak je to nuda, které se mohou obdivovat jen chlapi, kterým se líbí bleskurychlá střelba nebo v případě dam - dost trapný romantický příběh. Ve své době se ale mohli diváci dost bavit. ()

Meechee

Krasny western se skvelymi herci, ve kterem nenajdeme zaprasene, roztrhane kabaty a zpocene tvare, ale upravene kovboje s kolty proklate nizko. Pro milovniky westernu naprosta klasika, ktera ma i docela akcni konec :) Neodpustim si vsak poznamku, ze mne osobne se o kapku vic libil "remake" tohoto filmu z roku 1966 pod nazvem El Dorado (Wayne, Caan, Mitchum) - ten ma totiz propracovanejsi pribeh a trochu lepsi atmosferu (teda alespon podle meho nazoru). ()

grerar

Zachycení života. Jak si myslíme, že mohl probíhat. Nebo tak nějak. Jasně, není to nijak suchý, ale zas taková sranda také ne. Ani ryba, ani rak. Oddech za 4*. ()

zdeny99

Pro mě bylo Rio Bravo dlouhou, nudnou podívanou, v níž se to hlavní událo hned v prvních asi dvou minutách a pak se jednu a půl hodinu čekalo, co bude dál. Až po jedné a půl hodině se začalo střílet a jednat. Do té doby to byly jen samé kecy. Tím mne Rio Bravo hodně zklamalo, protože jsem od tak slavného westernu očekával strhující podívanou, jakou například servíruje V PRAVÉ POLEDNE, v němž je téma podobné. I v tomto o sedm let starším filmu pronásleduje šerifa banda grázlů a on se jim musí de facto postavit sám. Tady v Rio Bravo má John Wayne alespoň pomocníky jednoho ochlastu, nějakého mladého kluka a starého pajdavého Šlupku, který mi připomínal Sama Hawkinse bez skalpu. Bohužel i v tom, že je mu podobný, tak do samotného Sama má daleko. A co mne zklamalo nejvíce, tak postava samotného Johna Wayne. Tohle že je prototyp pravého muže poloviny 20. století? Tento starej děda? Když hrál šerifa Johna T. Chanceho bylo mu 52 let a upřímně se mi vůbec nelíbil. Jeho vystupování bylo až moc toporné. [2061. hodnocení, 176. komentář, 81%] ()

Rockerman

Tento film je,bohužel,stejně starý jako já.Když jsem ho viděl poprvé někdy v 70-tých letech díval jsem se na to s otevřenou pusou.Teď po spoustě letech jsem to viděl podruhé.Pusu jsem zavřel,protože jsem viděl,ale hlavně slyšel ty naivnosti,které se na mne valily z obrazovky.Dávám ale za 5*,protože tak se tehdy točilo,jinak se mluvilo a jedná se o naprostou klasiku.Zlo a dobro je jasně odděleno,příběh je jednoduchý a má to happy end.Takto má vypadat správná "kovbojka",jak jsme tomuto žánru říkali za mlada. ()

Čuřil

Western z westernů nejwesternovatější, spolu s Eldoradem můj nejoblíbenější Wayne. Roztomilé dialogy, dokonalá atmosféra westernového městečka a jako zákusek nádherný song Deana Martina a Rickyho Nelsona. ()

Eluin

Přiznám se, že ta romance mi přišla hodně (ale opravdu hodně) ujetá. Celý film silně trpí svým stářím a příliš dlouhou minutáží. Ano, někdy to je (záměrně) vtipné, ale víc než 2 hvězdy dát nemohu. ()

Denny

Tak tohle je můj téměř nejoblíbenější western se vším všudy:přestřelky,láska krásné dívky a boj o spravedlnost. A zdá se mi, že postavy jsou oproti jiným westernům propracovány více do hloubky, takže nám více přirostou k srdci. ()

Cruchot

Klasické westerny mám rád, ale tenhle mě nějak nebere. Je to až přespříliš roztahané, moc ukecané, neškodilo by víc akce. Z postav je nejzajímavější napravený opilec Deana Martina, naopak prkenný Wayne nijak zvlášť neexceluje. Ve srovnání pro mě vítězí podobné El Dorádo. Přesto lepší ***. ()

Barak

Docela fajn western. Je pravda, že sice pomalejší, upovídaný a malo akční (závěrečná přestřelka ale hodně dobrá), ale i tak příjemná záležitost.... ()