Obyvatelé městečka Rio Bravo si již delší čas nemohou stěžovat na nedostatek vzrušení. To vyvolávají hlavně bratři Burdetové. Starší Nathan patří k největším rančerům v kraji a drží ochranou ruku nad mladším bratrem Joem. Když Joe zastřelí neozbrojeného člověka, šerif John T. Chance ho zatkne a uvězní. Prokáže tím neobyčejnou odvahu, protože proti Burdetovým lidem stojí ve městě téměř sám. Po boku mu stojí jeho dva pomocníci, věčně opilý Dude a napůl chromý starý Stumpy. Přesto se pokusí postavit několikanásobné přesile... Slavný western natočil klasik amerického filmu režisér Howard Hawks (tvůrce nezapomenutelných snímků Četař York, Zjizvená tvář, Leopardí žena a Červená řeka). V příběhu vyprávějícím o pravém přátelství, smyslu pro čest a spravedlnost, působivým způsobem využil prvky romantiky, zaujme atmosférou a psychologickou kresbou hlavních postav. Sebevědomého, tvrdého šerifa hraje John Wayne, pomocníka Dudea bojujícího také s alkoholem ztvárnil Dean Martin, úlohu přitažlivé mladé hazardní hráčky vytvořila Angie Dickinsonová. (Česká televize)

LeG!oN

Wayne jdi se zahrabat!! Tohle je nuda...NUDA vážení. Amíci sou asi nahlavu když tvrděj, že John Wayne je nejlepší westernovej hero. Mě opravdu nepřesvědčil. ()

Madadajo

Jsem fanoušek westernů, ale nezlobte se na mě, Wayne po padesátce by přece jen neměl být obletován tak mladou ženuškou, její zcela nahodile vyvstávající citová vazba podkopává celý příběh ()

Brain-D

Mazáciký John Wayne v roli šerifa, který má velmi zajímavou partu. V partě má starého mrzáka a opilce a to těsně před chystajícím se nebezpečím. No nejvíc se mi líbilo jeho chování k ženám, kde má naprostý odstup a chlad. Bylo to bohužel trošku nudné, ale přestřelky byly na tu dobu úžasné. ()

Pupidyk

Westerny mne nikdy nějak zvlášť nebraly, ale tohle byla opravdová špica! Napětí při pravidelných nočních pochůzkách, promyšlená kamera. "Jam session" čtyř VICEů jen podrtrhlo dojem z elegantně uvolněného filmu. ()

ABCD Marta

Řemeslně dobře odvedená práce s pěkným prostředím, zajímavými postavami a silnými hereckými výkony ztrácející jednu hvězdičku za přílišnou roztahanost děje. ()

J-o-k-e-r

Jeden z nejoblíbenějších westernů. Opravdová srdeční záležitost. J. Wayne v jedné ze svých nejznámějších rolí, jemuž zde sekunduje např. i slavný D. Martin. Spousta nezapomenutelných postav, hlášek (dodnes používaných :) ), scén a památná hudba. Pouze superlativa, nelze hodnotit méně! ()

Autogram

John Wayne je klasický šerif s dokonalým výzorom a správaním. Horšie je to už so samotným filmom, ktorý je neuveriteľne dlhý na to, ako málo sa toho v ňom stihne udiať. Pritom postavy trávia všetok čas na vzájomné doberanie, vtípky a romantickú linku, ktorá je celkom zabitá značným vekovým rozdielom. Len celkom slabé tri hviezdy. ()

Šakalík

Tohle je jeden z nejuznávanějších filmů Johna Wayna a já osobně příliš nechápu proč. Zaprvé to je strašně dlouhé a přitom se tam v podstatě nic neděje (za prvních sto deset minut se tam vystřelí 3x, slovy TŘIKRÁT – a z toho jednou vedle). Jinak se tam žvaní a pochoduje sem a tam (ze salůnu do vězení a zase zpátky). Ke kladům filmu naopak patří všudepřítomný humor a taky krásné kovbojské melodie. Divákovi znalému westernové tvorby jistě neuniklo, že hlavní postavy tohoto filmu charakterově NÁPADNĚ připomínají ty z jiného pozdějšího Waynova filmu – El Dorada. Šerifův opilecký kolega Dude připomíná ožralu J.P. Harru, postarší, kulhavý šerifův asistent Stumpy zase Bulla Harrise, no a nejmladší člen šerifovi party Colorado – ten se podobá Mississippimu. John Wayne je stejný ve všech svých filmech (myšleno v dobrém). Jenomže El Dorado je dle mého názoru asi tak o dvě třídy lepší (a nejlepší :-)). ()

vitekpe

Dalsi perfektni Waynuv filmek, kteremu nelze snad nic vytknout. Zaujme, pobavi, nenudi. V zajimave figure Ricky Nelson, ktery nam pekne zazpival spolu s Deanem Martinem. ()

velkyvezir

Další z výborných Hawksových westernů. Wayne je pevně sedle, vedle sebe ma napravšího se Deana Martina. Překrásná podívaná. Už ten název je tahák. ()

Nassau

Fantastický film. Jeden z mých nejoblíbenějších westernů vůbec. Mám rád filmy, kde hranice příběhu nejsou příliš široké. Člověk se pak může soustředit jen na to důležité a prostor se nechává skvělým konverzacím a celkové atmosféře. To vše je zde ve skvělém balení. A navíc ta Angie Dickinson...(90%) ()

xaver

Klasický americký western reprezentující to lepší, neli nejlepší, z americké dílny tohoto žánru. Vynikající John Wayne a Dean Martin, kterým stejně dobrým způsobem sekundují Ricky Nelson a nádherná Angie Dickinson. Nezapomenutelnou devizu těchto slavných westernů představuje i vynikající hudba. Píseň My Pony My Riffle and Me, kterou neskutečně nádherně nazpívali Ricky Nelson a Dean Martin, patřila v tehdejší době, a vlastně patří dodnes, k tomu nejlepšímu v oblasti Country and Westerm Music. ()

Zagros

Rio Bravo byl můj první film s Johnem Wayne a sám se divím, že jsem se k tomuto známému a charismatickému herci dostal až nyní. Tento klasický western se mi líbil hodně. Sice příběh není moc originální a místy je možná až moc šablonovitý a naivní. Tempo vyprávění je spíše pomalejší a akce je pomálu, což se mi ale líbilo. Protože to hlavní jsou tentokrát výtečně napsané a zahrané postavy a jejich dialogy. Postarší šerif (John Wayne), který už zažil mnohé, opilec s pořádnou kocovinou (Dean Martin), jenž bojuje především sám se sebou a s touhou po chlastu, kulhavý stařík (Walter Brennan), který neustále brblá a střílí po všem, co se pohne, mladý a nenaivní hezounek (Ricky Nelson) a v neposlední řadě krásná karetní podvodnice (Angie Dickinsonová). Všechny postavy jsem si jednoduše zamiloval a všem jsem držel palce až do konce. Chemie mezi nimi funguje zkrátka výborně a už jen za to si film zaslouží čtyři (šerifské) hvězdy. ()

Han22

Je to krásné, když si ve filmu všechno sedne a já už někde v půlce vím, že dám na 100% 5*. A přitom jsem si říkal, že ukecaný, 2,5 hodiny dlouhý western s dvěma zpěváky bude peklo. A nebylo. Rio Bravo má poměrně jednoduchý příběh - šerif v malém městečku zavře vraha a jeho bratr ho chce vysvobodit. Rio Bravo ale boduje ve spoustě věcí. Má špinavou atmosféru, hrdinové nejsou žádní ulízaní frajírci. Hrdinové, neboli postavy jsou jeden vedle druhého naprosto fantastičtí a během těch skoro 2,5 jsem si je totálně zamiloval. Drsný šerif John Wayne, který se bojí opačného pohlaví, zlomený Dean Martin bojující s alkoholem, inteligentní mladík Rickyho Nelsona a věčně hartusící, vysmátý dědula Waltera Brennana. A nakonec i ta karetní podvodnice Angie Dickinsonové nebyla jen do počtu jak ženy v mnoha jiných westernech. Dialogy a postavy to táhnou, ale když už se něco děje, je to napínavé a skvěle natočené ať už obsazování hospody či rukojmí ve vězení. A na konci je za odměnu naprosto špičková, luxusní výměna rukojmích a přestřelka u sídla záporáků. Hawks uměla využít i popularity Nelsona a Martina v 50. letech a nechal je zazpívat naprosto pohodový duet a já jsem maximálně spokojen. Western roku 1959 a jeden z nejlepších filmů Johna Wayna. ()

Revolver

Tipický, nicméně výborný Wayne/Hawks western, s poměrně kvalitními hereckmi výkony. V přerozsáhlé Waynově filmografii Rio Bravo attackuje nejvyšší příčky. ()

Scevola

Tak toto ako odpoved na High Noon vobec nevyslo. Rozhodne suhlasim s Gary Cooperom "ze to je balamutenie, ktoremu nikto neuveri". High Noon mal rovnaky pribeh, ale podany o dve triedy lepsie. Cim dlhsie som Rio Bravo pozeral tym viac som sa chytal za hlavu ze ako to je neuveritelne predvidatelne az umele. A co viac, vobec sa im nepodarilo vytvorit tu pravu "westernovu atmosferu". Suma sumarum, je to velmi precenovany western. 5/10 ()

farfalla

John Wayne označil film High Noon, jako neamerický a vyjádřil se, že nelituje toho, že pomáhal ze země vyhnat autora jeho scénáře Carla Foremana. (Celkem chápu rozhodnutí Burta Lancastera, když odmítnul Waynovu nabídku, aby si spolu zahráli v nějakém filmu.) Wayne se pak spojil s Howardem Hawksem, aby představil svoji verzi tohto příběhu. V Rio Bravo šerif není osamocený, ale má několik pomocníků, díky kterým se mu podaří zpacifikovat místní padouchy. Děj filmu se odehrává na ulici, ve vězení nebo v hotelu. V celém filmu jsou jenom čtyři detailní záběry. 18-náctiletý Ricky Nelson si za svůj výkon v Rio Bravo vysloužil nominaci na cenách Golden Globe pro ´nejslibnějšího začínajícího herce´. Velmi hezká scéna ve vězení, kde Martin, Nelson a Brennan zazpívají směs písní. ()

Prochy38

Srdeční záležitost. Na tomto westernu jsem odkojen, znám ho snad zpaměti a nemám jedinou výtku. Jeden z nejlepších filmů J. Wayna. Víc se rozplývat nebudu... "Šlupko, oni nepotřebujou doprovázet!" ()