Obyvatelé městečka Rio Bravo si již delší čas nemohou stěžovat na nedostatek vzrušení. To vyvolávají hlavně bratři Burdetové. Starší Nathan patří k největším rančerům v kraji a drží ochranou ruku nad mladším bratrem Joem. Když Joe zastřelí neozbrojeného člověka, šerif John T. Chance ho zatkne a uvězní. Prokáže tím neobyčejnou odvahu, protože proti Burdetovým lidem stojí ve městě téměř sám. Po boku mu stojí jeho dva pomocníci, věčně opilý Dude a napůl chromý starý Stumpy. Přesto se pokusí postavit několikanásobné přesile... Slavný western natočil klasik amerického filmu režisér Howard Hawks (tvůrce nezapomenutelných snímků Četař York, Zjizvená tvář, Leopardí žena a Červená řeka). V příběhu vyprávějícím o pravém přátelství, smyslu pro čest a spravedlnost, působivým způsobem využil prvky romantiky, zaujme atmosférou a psychologickou kresbou hlavních postav. Sebevědomého, tvrdého šerifa hraje John Wayne, pomocníka Dudea bojujícího také s alkoholem ztvárnil Dean Martin, úlohu přitažlivé mladé hazardní hráčky vytvořila Angie Dickinsonová. (Česká televize)

sehe

Štipka drámy,štipka humoru a štipka romantiky dáva dokopy celkom fajn western.Nečakala som ten záverečný happy end.A samozrejme spomeniem ešte sexy hlas Deana Martina v piesni i s Ricky Nelsonom. ()

FireTight

Rio Bravo je western, který má v mých očích vzestupnou tendenci. Mé hodnocení se totiž s postupem filmu neustále zvyšovalo, nudný začátek za jednu až dvě hvězdičky, po první pořádnější akci jsem šel na tři a nakonec jsem při závěrečné přestřelce (s westernovou verzí granátů) skončil na čtyřech. O pěti bych však vůbec ani neuvažoval, na to film obsahoval až příliš mnoho klišé - napravený alkoholik, který se sám nad flaškou rozhodne, že přestane chlastat; protivný stařík (ty jeho kecy!!!! Grr...); no zkrátka až příliš nepravděpodobná směska lidí, kteří se v tom městečku Rio Bravo sešli. ()

bearmeedek

Tak tady je oproti jiným westernům opravdu cítit čas. Převážně jen vykecávání se na malém prostoru, musel jsem rozdělit do dvou dnů. Kdybych byl už v té době divákem, nevím samozřejmě, jak by to na mě zapůsobilo, ale je fakt, že z této doby existuje spousta filmů, které dovedou i dnes hodně nadchnout. ()

junxi91

Takový typický western s přísným, tvrdohlavým, prkenným chlapáckým chlapem Johnem Waynem v hlavní roli, který musel v tomto filmu řešit jisté nepříjemnosti se svými zástupci a také se skupinou kolem bratrů Burdetových. Joe Burdette je rozmazlený mladší brácha Nathana Burdetta, bohatého zemského barona. Joe se posmívá opilému zástupci šerifa Dudeovi tím, že hází dolarové mince do plivátka. Šerif John T. Chance brání Dudeovi, aby si peníze z plivátka bral, a tak mu dá Dude ránu do hlavy a tím mu způsobí bezvědomí. Joe pak začne Dudea pro zábavu bít a zastřelí nevinného přihlížejícího, který chtěl Dudea bránit. Chance se pak s Dudem vydá za Joem do Nathanova osobního salonu, Dude se Chancovi omluví a společně zatknou Joea za vraždu. To byla prvotní zápletka. Do města přijíždí Chanceův přítel Pat Wheeler s vagonem zásob a dynamitu, ale muži Nathana Burdetta jej nechtějí pustit. Chance se mu svěří, že ve městě je pouze on, opilý zástupce Dude a druhý zástupce, starý strážce věznice Stumpy a ti tři stojí mezi Burdettem s jeho malou armádou a Joem, kterého chtějí osvobodit. Chance si všimne mladého talentovaného pistolníka Colorada Ryana ve Wheelerově vagonu, který by mohl být dobrou posilou. V noci varuje majitel místního motelu Carlos Robante Chance, že Wheeler chce rekrutovat bojovníky. Chance se ho snaží zastavit a Wheeler se ptá, zda by nechtěl jako pomocníka Colorada, ale ten se nechce dostat do problémů. Chance si všimne cinknuté karetní hry v motelu a v jedné z hráček rozpozná hledanou ženu "Feathers", vdovu po podvádějícím hráči, a konfrontuje ji. Colorado však prozradí, že podvodníkem je jiný hráč, který ukrývá esa v rukávech. Feathers je krásná mladá žena, která po Chanceovi viditelně jede, ale ten se nenechá zlákat - já bych ji klátil dnem i nocí. V noci je na ulici Pat Wheeler zastřelen a Chance s Dudem pronásledují vraha do Nathanova salónu a Dude jde dovnitř předním vchodem, čímž si získá konečně respekt Nathanových mužů, kteří se mu jako opilci vysmívali. Colorado a zbytek Wheelerových mužů musí zůstat ve městě kvůli soudnímu příkazu k vydání Wheelerova majetku, který je ve vozech. Feathers zůstane přes noc tajně vzhůru a hlídá Chance s brokovnicí v ruce. Ten se to dozví a další den jí nařídí, aby pro své bezpečí opustila město. Feathers však odmítá a mezi těmi dvěma začne konečně vznikat něco jako pouto. Nathan navštíví město a Stumpy, který jej nesnáší za to, že mu sebral pozemky, vyhrožuje tím, že v případě potíží Joea zastřelí. A tak nechává Nathan hrát své muzikanty hrát pořád dokola mexickou válečnou písničku, která dává jasně najevo, že budou problémy. Dude přestane chlastat a dostane zpátky své staré zbraně, oblečení a černý klobouk a snaží se začít znovu. Paranoidní Stumpy po něm při vstupu na stanici vystřelí a prostřelí mu klobouk, což Dudea celkem vynervuje. Druhý den Dudea přepadnou Burdettovi muži a vyhrožují mu smrtí, pokud Chance Joea nepropustí. Colorado a Feathers Burdettovy muže rozptýlí, Chance mezitím sebere jejich zbraně, a společně s Coloradem Dudea osvobodí. Dude má totálně rozklepané ruce a chce skončit a nechat Colorada, aby vzal jeho místo, ale poté, co slyší ten válečný song, tak se rozhodne dotáhnout to do konce. Chance a Dude se vrátí do motelu, aby se Dude mohl vykoupat, ale Burdettovi muži zajmou Carlosovu manželku a semetriku v jednom Consuelo a chtějí s její pomocí nalákat Chance do pasti. Dude vymyslí plán: Chance vezme muže do vězení s tím, že propustí Joea. Nicméně je zde Stumpy, který po nich začne střílet, a tak zbývající muži odtáhnout Dudea k Nathanovi s jasnou podmínkou - Dude za Joea. Chance s tím souhlasí a společně s Coloradem přivedou Joea. Během výměny se však Joe a Dude porvou a dojde k přestřelce, během které Stumpy nahází dynamity z vozů do skladiště, kde je Burdette se svými muži, a Chance s Dudem je odpálí pomocí svých pistolí. Burdette s několika svými muži končí ve vězení a Chance může konečně strávit čas s krásnou Feathers. Colorado se ujme hlídání věznice a Stumpy s Dudem se jdou bavit do města. Takže naprosto klasický western s jasně danými stranami - šerifové versus drzí pistolníci, se zajímavými a originálními postavami, skvělou zápletkou, několika přestřelkami, odehrávající se v jednom malém městečku v Texasu, které si aspoň užije trochu vzrušení, když se tam jinak nic moc neděje.  () (méně) (více)

marlon

Umeleckosť ani poctivosť sa tomuto klasickému, pre Amíkov samozrejme legendárnemu, westernu nedá uprieť, ale nepôsobi akosi neprirodzene? Strojenosť hercov, divné dialógy, ktoré smrdia smiešnou naivitou a majú ďaleko od drsnosti mužov divokého Západu a zápletka, ktorá zápletkou nie je i keď sa o to všemožne usiluje! Nepochybne musel vo svojej dobe zaujať, hlavne keď sa hrdinovia na každom kroku oháňajú okázalými frázami a oplývajú pózerstvom. Nechcem sa "rúhať", ale všetci mi liezli na nervy, žiaľ i Wayne! Zub času je v tomto prípade až príliš neúprosný a jedine hudobné vložka speváckych idolov je znesiteľná. Staromódny film je tak len chabou odpoveďou na starší, ďaleko vyzretejší western "Na pravé poludnie"! ()

kyLuke

Vše co má pravý americký western bez příkras mít dokázalo do sebe namíchat Rio Bravo.Toto je skutečně western bez chyb a můj nejoblíbenější film s Johnem Waynem . ()

karlee

Nedostatek akce vyvažuje slušná propracovanost postav, asi by to chtělo trochu prostříhat, celkem zbytečná a nejméně důvěryhodná se mi zdála romantická linie (i když má ta karbanice ke konci pěknou hlášku o vyznání lásky). ()

Duke90

Trochu zklamání abych pravdu řekl. Film by potřeboval zkrátit tak o půl hodiny, přidat více akce a podstatně "zesvižnit" všechny dialogy, protože tohle dílko je opravdu dost zdlouhavé, na to jaká je to uznávaná klasika... John Wayne se svým drsňáckým přízvukem prostě nemůže zachránit vše a ostatní herci jsou zde spíš jen tak do počtu, aby se neřeklo - možná až na málokdy střízlivého Dudea. Škoda... Uvidíme co mi přinese El Dorado. ()

Comida

Nádherná a atmosférická filmařina. Možná až moc zidealizované, což samozřejmě nesedne každému. Mně to vůbec nevadilo a nechal jsem se nést na té optimistické vlně kde vše dobře dopadne pro ty hodné, i přes vše překážky jenž jim stojí v cestě. Vlastně mi to svojí zdlouhavostí, nízkou dávkou akce (která když už přijde stojí za to) a situováním jen ve městě, dost připomíná V pravé poledne (1952), až nato že tento kousek Howarda Hawkse je díky svým dialogům velice zajímavější a zábavnější. Mne třeba bavilo jen sledovat jak John Wayne a Dean Martin v noci jdou na obhlídku. Prvky romantiky (jak si John postupně vybudovává vztah s půvabnou Angie Dickinson) a humoru nelze zapřít. Třeba stařík Stumpy je velice komickou a příjemnou postavou. Možná herecky nijak oslňující, nicméně takový John Wayne nepotřebuje být kdovíjaký herec, když ten talent drsného kovboje má nejspíše vrozený. 10/10. ()

Kubi21

Výborný western a naprostá klasika nejen tohoto žánru. Má to vše. Hrdiný šerif, podceňovaný opilec-charakter, humor, akce, napětí a drobet té romantiky. Kdysi jsem to viděl jako náctiletý a nebyl jsem nijak unešený. Nyní jsem si to dokonale užil se vším všudy. I toporný John Wayne je tady jaksi milejší a uvěřitelnější. ()

ozzman111

Môj prvý film s Johnom Waynom. Myslím, že som neurobil zle, keď som si vybral túto klasiku. Najviac som sa obával romantických scén, ktorými westerny tohto obdobia trpia. Bohužiaľ je to najslabšia stránka filmu. Zbytočné ,,kvázi'' vtipné dialógy medzi šerifom a jeho osudovou ženou filmu škodia. Tvorcovia to prehnali aj s minutážou a film pôsobí uťahane. Dlho som rozmýšľal nad 4* , najmä kvôli záverečnej prestrelke. Nakoniec negatíva prevážili. Sergio Leone je len jeden a romantika do westernov nepatrí. Určite nie v takejto podobe. ()

Jehan

V podstatě jen dlouhá vykecávka. Pokud jeden není přívržencem mistra jménem John Wayne (potažmo vynikajících zpěváku jako Dean Martin a Ricky Nelson) marně dumá nad tím, proč touto bezbřehou nudou plnou namachrovaných keců čekat desítky minut na nějakou akci. Ale pro toho, kdo se dívá na western z klasických časů, je vše mnohem přijatelnější. Kolik nás takových ještě zbylo? ()

adamix

Zatiaľ najlepšia Wayneovka, ktorú som videl. To, čo robí tento film vynikajúcim, sú herci. John Wayne v roli šerifa Johna T., Dean Martin ako Dude, Ricky Nelson ako mladý strelec Colorado, krásna (a ukecaná) Angie Dickinson a starý (nebezpečný) dedko ,, Šlupko '' s večne prilepeným prstom na spúšti brokovnice. Každá z týchto postáv predstavuje neuveriteľný herecký výkon, aký sa vidí len v niektorých westernoch. Film je obohatený veľa skvelými vtípkami, takže to môžme brať aj ako komédiu. Rio Bravo sa mi páči aj v tom, že vlastne celý dej sa odohráva na jednom malom mieste, ako väznica, hotel Alamo, Saloon a jedna malá ulička malého mestečka. Jedine, čo mi chýba, je skvelý záverečný duel medzi Johnom T. a Nathanom Burdettom. Ak by tam ten duel bol, dal by som 5*, no zostanem u 4*. No aj tak vynikajúci western, aký som už dávno nevidel. Ani sa nedivím, že je toto obľúbený film Q. Tarantina. Dávam 85%. ()

MirkaP

A tohle už je western, který nudí. Plný schémat a klišé. Na Wayneovi není nic nového k vidění a na těch dalších taky ne. Ovšem je to klasika. ()

helrohir

Dosť nudný western, z trilógie Rio Bravo, El Dorado a Rio Lobo asi najslabší (aspoň v mojom ponímaní). Náplňou deja sú zväčša slaboduché dialógy, minimum akcie, prípadne nejaký ten "vtip". Réžia je dosť neinvenčná, hoci od filmu z roku 1959 nemôžem čakať zázraky, ale niektoré westerny aj po rokoch pôsobia relatívne sviežo a zaujímavo, avšak tento a mnoho ďalších sitom času neprešli bez ujmy. 60%. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,0/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 100%, Audience Score - 91% | FDb.cz - 81,2% | Asi ten nejwesternovější western všech dob, čehož je jasným důkazem neobyčejné kouzlo starých filmů, velký smysl pro dobrodružství .... a samotní králové tohoto žánru - John Wayne a Walter Brennan. A písničku "My Rifle, My Pony and Me" si budeme broukat ještě sakra dlouho :) 95% ()

ilclassico

Western podle Hawkse. Ten ho režíruje, jak točil Hepburnovou v Leopardí ženě nebo Caryho Granta v Jeho dívka Pátek. Tedy v rozmarné až rozšafné náladě, někdy snad až moc. Jinak souhlasím s Gary Cooperem: "Nikdo tomu neuvěří". Dokonce bych řekl, že o ten western až tak nešlo, aspoň já ho jako western nevnímám. Nevím, co na to řeknou fandové westernu, ale já se bavil. Nejlepší postava jednoznačně můj oblíbenec Walter Brennan. V rámci žánru za 4. ()