Krásná dcera zchudlého kupce Julie se dobrovolně vydá do zakletého zámku uprostřed hlubokých lesů, aby zachránila svého otce. Zde prožije hrůzný i nečekaně láskyplný vztah s tajemným monstrem… (Magic Box)

Armin82

Jestli je tohle pohádka, tak já jsem milionář. To, na čem tento film staví, je ponurá atmosféra, strašidelné prostředí a v neposlední řadě hororová až místy pohřební hudba. Nasmím taky zapomenout na roztomilou Studenkovou. V masce ptáka mohl bejt asi kdokoliv. Jestli by netvora hrál baleťák či kdokoliv jinej, vysledek by byl stejnej. Paradoxně na něm to nestojí. 60% ()

Bukiet

Velmi netradiční a na české poměry vůbec nečekaná, temná adaptace slavné pohádky. Kdo to však neviděl v kině, neviděl vlastně skoro nic, protože film je vůbec dost tmavý a v TV obraz naprosto nevynikl. Rád bych někdy viděl restaurovaný film na DVD. ()

KdG

Nelíbilo se mě to páč jsem se u toho dost bál. (když jsem to viděl poprvé asi v 8 letech). Od té doby to mám zafixované jako divná strašidelná pohádka. ()

Leksland

Jako malý jsem tuhle "pohádku" moc nemusel, důvod? Bál jsem se a nezanechávala na mne to co jsem od pohádek chtěl. Ale již se nebojím a naopak si tento snímek vychutnávám. KRÁSA ()

montenegro

Jako malá jsem po shlédnutí této pohádky nemohla strachy spát, scénu s okem v temném lese jsem vynechávala ještě dlouho:-) ()

Magoor

Jako malého mě to děsilo, ale i přesto jsem se na to díval, vždy když to dávali v televizi. A rád se na to podívám i dnes. ()

DadysGirl

Krásně poetické zpracování s pvabnou Studénkovou... Hudba příjemná... Prostě je to hezký... Ale nic víc, nic míň... ()

Koprix

Jedna z mých srdcovek, převážně díky Hapkovi. Jeho Téma panny jsem znala ještě dřív než film a po jeho zhlédnutí jsem ho konečně pochopila v celé své kráse. Ač velmi jednoduché, patří k mým nejoblíbenějším filmovým melodiím vůbec, celý Hollywood si v tomto případě může trhnout nohou. O zbytku soundtracku ani nemluvím, majestátnost varhanního doprovodu mluví sama za sebe. Zlatá česká klasika, jedna z ne uplně tradičních pohádek, která mě nikdy neomrzí. Celek samozřejmě nějaké ty chyby má, ale s radostí mu je odpustím. 80% ()

PaRi

Jedním slovem - Herz. Málo který režisér u nás dokázal takto pracovat s tajemnem a hororovými prvky. Pustil jsem si tenhle film po mnoha letech znovu a jsem stejně nadšen, jako při prvním i dalších zhlédnutí. Ale fakt je ten, jak zde již někdo psal, že pohádka pro děti to moc není, tak od 12 let výše. I když dnes jsou těmi počítačovými monstry již natolik otrlí, že jim tenhle netvor může připadat jako slabá káva. Jinak na mne stále působí zvolená forma, dekorace, uvěřitelné herecké výkony a skvělá Hapkova hudba. Jen ten konec mi připadal nějak utnutý. Působí to, že film neskončí, ale přestane. ()

Scraffy

Morbídne pojatie klasickej rozprávky s neskutočne kvalitnými maskami a kulisami. Zdena Studenková tu ešte nie je taká nesympatická krava akou je teraz a spoločne s Vlastimilom Harapesom tvoria super pár. Juraj Herz dokázal pod štítkom pohádka urobiť veľmi netypické dielo zo skvelou atmosférou, ktoré by mu mohli závidieť aj Tim Burton a Guillermo del Toro. ()

krokodlak

Strhující psychoanalytický horor plný freudovských odkazů, ať už jde o hrdinčin vztah k otci (Elektřin komplex) nebo o sugestivní sny o krásném pánovi zámku a především závěrečnou scénu, která je přímo nabitá erotickou symbolikou. Výtvarné provedení netvora i dekorací je perfektní a netvor je skvěle nadabován Zahajským. Studenková dobře naplňuje archetyp panny, ale jejímu výkonu by slušelo víc živosti. Výborný je naopak Voska v roli starostlivého otce a Hein s Lauferem jako floutkovští nápadníci. Hapkova hudba působí příliš pohádkově, Luboš Fišer by filmu prospěl mnohem více. ()

pepino

Hezký a roztomilý pohádkový příběh obsahující hororové prvky a motivy. V něčem mi připomínal Jirešovu Valerii. Svému dítěti bych ho ale nepustil :)) ()

Ele(a)nora

Čím jsem starší, tím více této "pohádce" přicházím na chuť. Ráda se na ní podívám - přes určité drobné fobie z ptáků, lesů a temných prostor.:-) Bylo řečeno mnoho kladných přídavných jmen a na nová nepřicházím. Je to prostě skvělý příběh, plný nevtíravých symbolů. "Každá žena má moc učinit krásným toho, koho miluje." Kéž by to neplatilo jen o ženách... ()

Cortesz

Dovoluji si tvrdit, že lepší český horor jsem snad ještě neviděl, navíc krásná pohádková linie se šťastným koncem dodává filmu ten milej a pohádkovej podtón, jinak jde o čistě atmosférickej horor, ve kterém sice netečou hektolitry krve, ani zde není příliš mrtvých, ale atmosféra zde tedy je a to přímo úchvatná, už jen úvodní sekvence v lesích, netvorovy spáry, šíleně depresivní prostředí polorozpadlého zámku, podoba netvora a vše podtrhuje naprosto geniální hudební motiv netvora, kdy zaznívají varhany tu nejpochmůrnější a nejdepresivnější hudbu co sem snad v tuzemských filmech mohl slyšet, na druhou stranu zde máme krásnou Zdenu Studenkovou v jejíž přítomnosti zaznívá druhý a taktéž nádherně geniální milostný motiv na klavír. Na rok vzniku, i na naše poměry velmi slušný hororová pohádka, ze které by možná někteří známí světoví tvůrci hororů vykoulené oči a jen koukali jakou pan Herz dokáže navodit hororovou atmosféru. Ke všemu je zde i skvělý scénář. ()

nmarca

Klasický příběh, ale zpracovaný velmi neotřele, s dokonalou výtvarnou a hudební složkou, že se (jako jeden z mála českých filmů) může rovnat se špičkovou světovou produkcí. Po roce 1989 jsme u nás zatím něco takového neviděli - bohužel. ()

amyth

Pěkné - jediné co film sráží o třídu níže je Studénková - nevím proč se do pohádek a horrorů pořád obsazují neherečky a všichni si myslí, že si toho nikdo nevšimne ()

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018