Jak básníci čekají na zázrak

Ako básnici čakajú na zázrak

Komedie

Česko, 2016, 111 min

"MNĚ BYSTE PÁR VERŠŮ NENAPSAL?....NAPSAL, ALE RADŠI BYCH, ABYSTE BYLA DOSAŽITELNÁ" Jooooo a to já bych Lindičce taky nějaký ten veršík sesmolil, safra letí to letí, kde jsou ty časy co jsem z ní byl paf :-) Výborný to bylo!!! Jsem nadšen, jsem dojat, rozhodně nejlepší porevoluční "básníci". Hláškuje se od začátku s takovou intenzitou a kadencí, až v záchvatech smíchu člověk nestíhá vše pobrat. K tomu přiměřená a vkusná dávka nostalgie, hlavně oslava narozenin profesora Somra je kouzelná. Pro ty, kdo s básníky stárnou je tohle povinnost vidět, v mnoha situacích, strastech i radostech se každý musí najít a to je to nej vysvědčení pro tuhle básnickou etúdu.(28.12.2016)

• Jara.Cimrman.jr

"Zdravý organismus vydrží každé léčení." S tímto veteránským moudrem souhlasím a dodávám, že se mám rád a chci dlouho žít, takže se žádného léčení neúčastním. Jenže tohle je o doktorovi, který se pošesté zamiloval, pošesté recitoval a přestože tentokrát se mi jeho výběr líbil, tak mi to celé připadalo hrozně nudné. A do té nudy chodily postavy, které mě měly rozesmát svými starými vtipy, takže profesor Ječmen si zase pletl Šafránka s Kovandou, pan Bouchal vyzýval k prohřívání hlavových kostí a klín Vendulky Utěšitelky byl stále vstřícný. Mně to tedy nostalgickou radost nepřineslo a když se k tomu připadlo neustálé otravné vyrušování dětí, hádaví důchodci a trapný tanec Karase s vrchní sestrou, tak se mi ta pozitiva hledala hrozně těžko. A to jsem hledal všude - v autosalonu Mazdy, u Dr, Maxe i v Protonovém centru.(29.12.2016)

Kdyby byl film jen o postupném sbližování Štěpána s paní Rybářovou (Linda Rybová), případně doplněné o tu epizodu s oslavou 80 narozenin pana profesora (Josef Somr), pak bych asi přidal jedno hvězdičku navíc. Žel to kazí některé rádoby vtipné scény s dědky (Abrhám, Hrušínský, Lábus) nebo vrchní sestrou (Eva Holubová), které mi přišly spíše trapné. A ani ty scény, kde jsou všichni pánové pohromadě (Štěpán, Kendy a Karas), mi moc nesedly. Ale naštěstí je zde krásná a Linda Rybová, jejíž přítomnost na scéně dokáže film opravdu rozsvítit. A samozřejmě vtipné jsou i děti obou hlavních protagonistů, které to celé vlastně spískají...(16.4.2017)

Je to trochu smutný pohled. V každé scéně je patrné, co chtěl pan režisér natočit a sdělit, stále se tam ta atmosféra původních básníků někde schovává a přidala se k ní příjemná nostalgie. Producentský a sponzorský diktát však celý film úspěšně pohřbil do typické české břečky posledních let. Přesto ale rozhodně nejlepší porevoluční básníci.(17.4.2017)

Divák se žádného zázraku nedočká, ale setká se téměř se všemi oblíbenými i neoblíbenými postavami z předchozích dílů, probudí se v něm nostalgie, zasměje se, rozesmutní se a v podstatě se celkem dobře filmově zabaví a pobaví. Je to čistočistý průměr a velká poklona Lindě Rybové, ta vůbec nestárne a vypadá naprosto úžasně.(12.12.2016)

• - Film se natáčel v Praze, Mělníku, Litoměřicích a na Kladně. (M.B)

• - V čase 13:00 si kašlajícího pana doktora s chřipkou v lékárně zahrál sám producent filmu Miloslav Šmídmajer. (TOMIK007)