Jak básníci čekají na zázrak

Ako básnici čakajú na zázrak

Komedie

Česko, 2016, 111 min

Hezky nostalgické, vlastně celkem dospělé, místy docela pěkné, ale nemůžu si pomoct, jako kdyby už básníci neměli co říct, jen trochu nostalgicky si zavzpomínají na lepší časy. Ale jo, tohle rozhodně není takový průšvih, jak jsem se bál, že z toho bude. Vlastně to bylo... no takové milé. Nijak mě to neurazilo.(6.1.2017)

Permanentka do nostalgie pro nás, kteří jsme zůstali - a asi i navždy zůstaneme - sentimentálními blbci. Tady se uzavírá kruh a bilancuje se nad všemi druhy životních ztrát, ale přesto v srdci zůstává jiskřička naděje, že onen zázrak jednou opravdu přijde. Díky tklivé lince profesora Ječmena je navíc očividné, že se loučí i sám Ladislav Pecháček, a že až teď, více než tři dekády po vzniku prvního dílu, svět definitivně přichází o básníky.(4.5.2016)

• PollyJean

Poslední díl je snad už doopravdy poslední. Je totiž jen sledem více či méně povedených historek slepených leitmotivem hledání další partnerky, kterou už převelice zaměstnaný doktor vlastně ani nehledá, hledá ji spíš jeho syn, který se zjevně rozhodl, že potřebuje kvalitní stravu a večeře od otce už mu nestačí. Pavel Kříž už tu existuje jen velice líně, Linda Rybová je sympatická, děti naštěstí velmi uměřené, vedlejší linii tří důchodců (mělo to snad být jakési zrcadlení?) jsem nepochopila. Motiv loučení s profesorem je na jednu stranu jistě dojemný, ale provedení je dost podivné a s tou "dívkou" to myslím hodně zabili. Pomrkávání skrze postavy z předešlých dílů je tentokrát až otravné (co jsem nepochopila je původně nesnesitelný Nádeníček, který se během tří porevolučních dílů zvolna infiltruje skoro mezi Štěpánovy nejlepší kamarády. k tomu jen taková okrajová poznámka: v žádném z dílů nezazněl jediný odkaz na paní Nádeníčkovou, která tak jako jediná ŠŠ láska zůstává zakletá v minulosti.). Doufejme, že nikoho nenapadne rozjet další sérii s hledáním lásek Šafránka juniora.(1.3.2018)

Laťka nebyla od minulého dílu příliš vysoko, takže se dá říci, že se to povedlo. Atmosféra smíření se line celým filmem. Od života lze vzít jen to, co nám dá, zbytečně se nestresovat, když něco nevyjde a užívat každého momentu. To se dá Pecháčkovi s Kleinem (oběma 76 let) s klidem uvěřit. Vcelku důstojné zakončení cyklu. 60%(29.12.2016)

• JohnMiller

Ako ma komunistický básnici nikdy nebavili a ani "sebareflexní" reunion na tom nič nezmenil. Akoby si rejža nostalgicky zaspomínal a v srdci si prial aby sa vrátili staré časy... To sa mu vtedy za režimu nakrúcalo hehehe.. Na vlastné oči som videl ako pri tom staré ročníky zaplavovala nostalgia na "staré dobré časy" no fuj..(29.4.2017)

• - Film se natáčel v Praze, Mělníku, Litoměřicích a na Kladně. (M.B)