Jak básníci čekají na zázrak

Ako básnici čakajú na zázrak

Komedie

Česko, 2016, 111 min

Básnici už nielen trochu, ale riadne zostarli, no zostalo v nich všetko ako zamlada. Film si odpustil politiku, pridal rodinnej romantiky, všetkého je tak akurát, len tých odhalených pŕs bolo možno o niečo viac. Mám na túto sériu slabosť a v tomto modernejšom vydaní sa od pôvodnej myšlienky neodchýlili. Jednoduchý príbeh prekladaný pár básničkami a bonmotmi a ešte so spústou ľahkej aj ťažšej nostalgie. Abrhám toho veľa nenahovorí, ale keď otvorí ústa, tak je to vždy perla. –––– ... Jenom my dva s tatínkem jsme jak Spejbl s Hurvínkem. –––– Tak natoč kriminálku. – Jak naši oblíbení herci dumají nad nalíčenou mrtvolou? No promiň... –––– Zdravý organismus vydrží každé léčení. –––– Zazdít se to dá vždycky.(7.4.2017)

• panMartin

Snad to už fakt bylo naposledy, ne? Otravné, směšné, nudné. Velká nuda o ničem, ale upřímně se nejedná o nějaký průser typu sněženky 2 nebo Bony a klid. Všichni herci vypadají, že výsledek jim je úplně volný, hrají asi tak na půl plynu jen za peníze... nechápu že tolik známých herců se upsalo k tomuto projektu. Nic se tam vlastně neděje.(17.4.2017)

Tahle partička poďobanců-dnes už šedivých lišáků, je u mě srdeční záležitostí. Doufal jsem v další Pecháčkův scénaristický koncert. Ten se bohužel dostavil, jen v podobě několika málo seků a ty, přiznejme si, nebyly nic extra. Hlavní trojka je pořád svěží a příjemně se na ně kouká. To samé však nelze říci o věčně utrápené L. Rybové, která byla vůbec tou nejhorší volbou... Jarda Uhlíř je pořád jednička...(18.4.2016)

• noriaki

Jak básníci čekají na chytrý scénář. A nebo alespoň slušný. I lehce podprůměrný by mi stačil. Ale bohužel. Buď se Ladislav Pecháček zbláznil, nebo v tohle vypotil v hlubokém tvůrčím bloku, na poslední chvíli a s pocitem zoufalství. Chytré pomrkávání a jemná satira, známá z prvních tří dílů je dávno pryč, ty jsem už oplakal. Humor tu nahrazuje recitování (herectví to není) vyčpělých frází, které zní buď osudově hlubokomyslně, nebo naprosto banálně. Bez kauzality k probíhající situaci, nebo osobě co je vyslovuje. Vtipné to není a zajímavé taky ne. A protože film má nesoudné dvě hodiny, celá ta bída se ještě prohlubuje. Jednu hvězdičku dám za hezké slečny a paní, které se okolo Štěpána bůhvíproč ještě točí. A tu druhou dám za úctu k sérii. Jen už proboha netočte další díly.(13.1.2017)

• blackrain

Zázrak je něco, v čem vidí člověk jednat Boha. Dají se tímto slovem označit události, ve kterých se zvlášť zřetelně projevuje Boží moc k záchraně člověka. To o zázraku říkají učenné knihy a myslím si to já, protože je to pravda, pod kterou se můžu podepsat. Že by konečně byl Štěpán Šafránek zachraněn? Fakt mu to přeju. Bohužel nemůžu skákat nadšením ke stropu. Při sledování jeho dalších peripetií jsem se nudila a to se pomalu blížím ke škatulce, pro kterou je film určen. Ještě, že máme nostalgickou notičku, která nám z původních básníků zbyla, když už nic jiného. Škoda, působí to jako recyklát.(19.4.2017)

• - Film se natáčel v Praze, Mělníku, Litoměřicích a na Kladně. (M.B)