Jak básníci čekají na zázrak

Ako básnici čakajú na zázrak

Komedie

Česko, 2016, 111 min

• Kosmik

Kdybych neznal tvorbu Dušana Kleina a Ladislava Pecháčka, myslel bych si, že jde o nějaký velmi nevydařený debut začínajícího tvůrce. Scény občas postrádají logiku a působí jako kdyby na sebe občas ani nenavazovaly. V příběhu nedojde k žádnému zásadnímu zvratu, když nepočítáme úvodní scénu na hřbitově a jednu svatbu na závěr. Mezi dvěma reklamními bloky sponzora filmu, jednoho velkého lékárenského řetězce, kdy se dialogy herců změní na reklamní slogany, které zní i v televizních reklamách tohoto řetězce, se cosi odehrává, co nemá hlavu ani patu, a podezřele se úrovní blíží Decibelům lásky. Naštěstí této úrovně nedosáhnou, ale nakročeno mají už opravdu hodně.(25.11.2016)

• Jara.Cimrman.jr

"Zdravý organismus vydrží každé léčení." S tímto veteránským moudrem souhlasím a dodávám, že se mám rád a chci dlouho žít, takže se žádného léčení neúčastním. Jenže tohle je o doktorovi, který se pošesté zamiloval, pošesté recitoval a přestože tentokrát se mi jeho výběr líbil, tak mi to celé připadalo hrozně nudné. A do té nudy chodily postavy, které mě měly rozesmát svými starými vtipy, takže profesor Ječmen si zase pletl Šafránka s Kovandou, pan Bouchal vyzýval k prohřívání hlavových kostí a klín Vendulky Utěšitelky byl stále vstřícný. Mně to tedy nostalgickou radost nepřineslo a když se k tomu připadlo neustálé otravné vyrušování dětí, hádaví důchodci a trapný tanec Karase s vrchní sestrou, tak se mi ta pozitiva hledala hrozně těžko. A to jsem hledal všude - v autosalonu Mazdy, u Dr, Maxe i v Protonovém centru.(29.12.2016)

• silentname

V mojichi očiach bezpochyby najslabším článkom série. Myslím si, že už bolo dosť týchto príbehov a s postavami by sa asi bolo treba rozlúčiť. Lebo si naozaj neviem predstaviť, že by sa vrátili ešte raz. Viem, že pán Klein má už síce 77 rokov, no rozhodne neviem, či neplánuje ešte jeden návrat. Koniec koncov, kto vie? Ale teraz poďme už na hodnotenie. V prvom rade poviem, že čo na filme fungujú sú decká. Sú vtipné a majú dobré momentky. Vaculík s Holubovou sú skvelá dvojka a majú pár vtipných momentiek. A občas fór skutočne funguje a človek sa zasmeje. No väčšinou som mal pocit, že som len ticho a sledujem čo sa deje a nebolo toho moc. A neustále som mal pocit, že sa točíme v tých istých momentkách. Myslím, že Brodská tu bola úplne zbytočná a neviem prečo bolo potrebné nám ju v tomto filme ešte pripomenúť. Skôr mi bolo ľúto, že hneď v úvode zistíme, že Anička zomrela. So Štěpánom mali dobrú chémiu. A tú rozhodne v tomto filme nevidím s jeho najnovšou láskou susedou Zuzankou Rybářovou. A je mi to smutné hovoriť, no s každou dámou v predošlom filme chémia fungovala. Tu mám pocit, že je všetko nasilu a plus je tu málo momentov, ktoré ako divák dokážem prežiť, lebo neustále sa tu musí dostať prerušenie v podobe: "Mamiii!" A možno raz je to vtipné, ale po treťom raze už je ten vtip otrepaný. Je to sklamanie, no na druhú stranu aspoň si môžem povedať, že som ich videl všetky. Ak ste fanúšikom série, možno si v tom nájdete svoje, no ja mám pocit, že tento film si viac už pozrieť nepozriem. Narozdiel od predošlých. Hodnotenie: C-(3.4.2017)

• BoredSeal

Otřesná debilita, které se ani nelze vysmívat. Ze série o mladých lidech, otrávených socialistickou a poté postsocialistickou společností, kteří se tak úplně nechtěli podrobit normalizaci a konzumu se v posledním díle už definitivně stávají usedlí nudní fotrové, kterým už o nic nejde a jen tak bez nápadu čekají na smrt. Nově do děje přibyly dětské postavy, které přechytrale glosují své rodiče a je to podobně jako zbytek filmu k nesnesení. Scénář psal očividně starý, světem unavený muž, který už současnosti nerozumí a chce se jen uzavřít ve svém starém světě, kam jen neochotně začleňuje prvky ze současnosti, aniž by je nějak komentoval. Mohli bychom se bavit o hrozných hercích v čele s divně vypadajícím Křížem se strašným účesem a přeplastikovanou, šišlající, nesympatickou Jeníčkovou, o kreténském product placementu, hrozných jakoby-humorných narážek na adresu Židů nebo gayů... ale proč prostě radši tenhle film neignorovat, nespálit negativ a požadovat odškodnění za psychickou újmu ze sledování takové sračky.(21.1.2017)

• bubun

Že je Jeníčková mizerná herečka, s léty čím dál víc vysušenější, to je známá věc, tady ale - zřejmě následkem botoxu - nemůže ani pořádně otevřít hubu, takže jí není rozumět. Rybová zas otevírá dveře svého bytu zásadně v negližé, a když jí tam Kříž mění vložku v zámku, tak si ani nevezme župan. Postupy jak v pornu z devadesátejch let.(9.10.2019)

• - Film se natáčel v Praze, Mělníku, Litoměřicích a na Kladně. (M.B)

• - Hlavní ženská postava Zuzana Rybářová má podobné příjmení se svojí představitelkou, herečkou Lindou Rybovou. Nejednalo se však o záměr, neboť tato postava byla ve scénáři pojmenována dříve, než byla obsazená její představitelka. [Zdroj: Metro.cz] (P. J. D.)

• - Když pozve zástupce firmy (Lukáš Vaculík) vrchní sestru (Eva Holubová) na večeři pod záminkou prodloužení smlouvy do restaurace, tak jim po usazení číšník opakuje menu. Číšníka si zde zahrál Vladimír Poštulka, který je známý gurmet-kritik, ale také spisovatel a textař. (cmenda)