Jak básníci čekají na zázrak

Ako básnici čakajú na zázrak

Komedie

Česko, 2016, 111 min

Permanentka do nostalgie pro nás, kteří jsme zůstali - a asi i navždy zůstaneme - sentimentálními blbci. Tady se uzavírá kruh a bilancuje se nad všemi druhy životních ztrát, ale přesto v srdci zůstává jiskřička naděje, že onen zázrak jednou opravdu přijde. Díky tklivé lince profesora Ječmena je navíc očividné, že se loučí i sám Ladislav Pecháček, a že až teď, více než tři dekády po vzniku prvního dílu, svět definitivně přichází o básníky.(4.5.2016)

Básníkovská série má štěstí, že se tandem Ladislav Pecháček - Dušan Klein doplňuje a že jim celých 34 let fungují zásadní body: 1) Pavel Kříž, David Matásek; 2) Pavel Kříž jako Štěpán Šafránek a všechny jeho partnerky; 3) animace Adolfa Borna + písničky (Ondřej Brzobohatý v 6. díle navázal na předchozí autory hudby); 4) další rázovité postavy v podobě Štěpánovy maminky, profesora chemie, řidiče sanitky/ pohřebního vozu, Nádeníčka nebo Vendulky Utěšitelky... V šestce potěšil návrat mistra saunaře :-); 5) hlášky - i ty, které odrážejí dobu (v šestce například hodnotící dotazníky); 6) veršování(16.4.2017)

• zette

Serie vsazi na mou generaci, ktera ho z jakehosi sentimentu nemuze kopnout do odpadliste filmovych dejin. Filmu podle me chybi nejaka lepsi pointa a pribeh. Vtipky a pohled na zivot tri padesatniku mi je sice celkem sympaticky, cely film ale nejsou schopni utahnout. Jenickova je pekna zenska, jeji herecky projev je ale neskutecny:-). Strasne mi vadily ty bonmoty z ust Abrhama.(7.1.2017)

Svět nikdy o básníky nepřijde, pokud budou na světe veselí, citliví a spravedliví chlapi. Ti filmoví básníci se stále mění, nahlížet na ty novější budeme další dekádu jinak, tohle byla relaitvně slušná komedie, která využila hlavně téma stárnoucích mužů a sentimentu, nic proti tomu, ale s těmi básníky, které známe z mládí, mají společného čím dál míň. Stačí jen si vybavit jejich défétistický postoj, který je už v názvu filmu. 50%.(5.1.2017)

Básnici majú stále svoje čaro, jednu novú, peknú dámu, ktorá zamotá hlavu nášmu hrdinovi a.i. Štěpán už ale toľko neveršuje, humor je nedostatkovou záležitosťou a celá séria (už asi) dáva definitívne vale.... Ako hovorím , je to milé, zapadajúc do celého konceptu série, avšak scenáristicky už pár krát ,, známa rozvarená kaša,, .(1.12.2016)

• - Film se natáčel v Praze, Mělníku, Litoměřicích a na Kladně. (M.B)