Jak básníci čekají na zázrak

Ako básnici čakajú na zázrak

Komedie

Česko, 2016, 111 min

Já jsem si film v rámci možností celkem užil. Staré díly jsem viděl všechny dostkrát a ačkoliv to trošku drhlo už od předposledního, jako taková vzpomínka na život je tenhle závěr dlouholeté série poměrně uspokojivý. Teoretizování o smyslu života, potažmo vzpomínky na dobře odžité mládí jsou vždy silné téma a řekl bych, že Dušan Klein už řekl všechno, co potřeboval. Tak zas někdy ve věčných lovištích...(15.3.2017)

• silentname

V mojichi očiach bezpochyby najslabším článkom série. Myslím si, že už bolo dosť týchto príbehov a s postavami by sa asi bolo treba rozlúčiť. Lebo si naozaj neviem predstaviť, že by sa vrátili ešte raz. Viem, že pán Klein má už síce 77 rokov, no rozhodne neviem, či neplánuje ešte jeden návrat. Koniec koncov, kto vie? Ale teraz poďme už na hodnotenie. V prvom rade poviem, že čo na filme fungujú sú decká. Sú vtipné a majú dobré momentky. Vaculík s Holubovou sú skvelá dvojka a majú pár vtipných momentiek. A občas fór skutočne funguje a človek sa zasmeje. No väčšinou som mal pocit, že som len ticho a sledujem čo sa deje a nebolo toho moc. A neustále som mal pocit, že sa točíme v tých istých momentkách. Myslím, že Brodská tu bola úplne zbytočná a neviem prečo bolo potrebné nám ju v tomto filme ešte pripomenúť. Skôr mi bolo ľúto, že hneď v úvode zistíme, že Anička zomrela. So Štěpánom mali dobrú chémiu. A tú rozhodne v tomto filme nevidím s jeho najnovšou láskou susedou Zuzankou Rybářovou. A je mi to smutné hovoriť, no s každou dámou v predošlom filme chémia fungovala. Tu mám pocit, že je všetko nasilu a plus je tu málo momentov, ktoré ako divák dokážem prežiť, lebo neustále sa tu musí dostať prerušenie v podobe: "Mamiii!" A možno raz je to vtipné, ale po treťom raze už je ten vtip otrepaný. Je to sklamanie, no na druhú stranu aspoň si môžem povedať, že som ich videl všetky. Ak ste fanúšikom série, možno si v tom nájdete svoje, no ja mám pocit, že tento film si viac už pozrieť nepozriem. Narozdiel od predošlých. Hodnotenie: C-(3.4.2017)

• blackrain

Zázrak je něco, v čem vidí člověk jednat Boha. Dají se tímto slovem označit události, ve kterých se zvlášť zřetelně projevuje Boží moc k záchraně člověka. To o zázraku říkají učenné knihy a myslím si to já, protože je to pravda, pod kterou se můžu podepsat. Že by konečně byl Štěpán Šafránek zachraněn? Fakt mu to přeju. Bohužel nemůžu skákat nadšením ke stropu. Při sledování jeho dalších peripetií jsem se nudila a to se pomalu blížím ke škatulce, pro kterou je film určen. Ještě, že máme nostalgickou notičku, která nám z původních básníků zbyla, když už nic jiného. Škoda, působí to jako recyklát.(19.4.2017)

• JohnMiller

Ako ma komunistický básnici nikdy nebavili a ani "sebareflexní" reunion na tom nič nezmenil. Akoby si rejža nostalgicky zaspomínal a v srdci si prial aby sa vrátili staré časy... To sa mu vtedy za režimu nakrúcalo hehehe.. Na vlastné oči som videl ako pri tom staré ročníky zaplavovala nostalgia na "staré dobré časy" no fuj..(29.4.2017)

Básníkovská série má štěstí, že se tandem Ladislav Pecháček - Dušan Klein doplňuje a že jim celých 34 let fungují zásadní body: 1) Pavel Kříž, David Matásek; 2) Pavel Kříž jako Štěpán Šafránek a všechny jeho partnerky; 3) animace Adolfa Borna + písničky (Ondřej Brzobohatý v 6. díle navázal na předchozí autory hudby); 4) další rázovité postavy v podobě Štěpánovy maminky, profesora chemie, řidiče sanitky/ pohřebního vozu, Nádeníčka nebo Vendulky Utěšitelky... V šestce potěšil návrat mistra saunaře :-); 5) hlášky - i ty, které odrážejí dobu (v šestce například hodnotící dotazníky); 6) veršování(16.4.2017)

• - Hlavní ženská postava Zuzana Rybářová má podobné příjmení se svojí představitelkou, herečkou Lindou Rybovou. Nejednalo se však o záměr, neboť tato postava byla ve scénáři pojmenována dříve, než byla obsazená její představitelka. [Zdroj: Metro.cz] (P. J. D.)

• - Film se natáčel v Praze, Mělníku, Litoměřicích a na Kladně. (M.B)

• - V čase 13:00 si kašlajícího pana doktora s chřipkou v lékárně zahrál sám producent filmu Miloslav Šmídmajer. (TOMIK007)