Jak básníci čekají na zázrak

Ako básnici čakajú na zázrak

Komedie

Česko, 2016, 111 min

• Nach

Och Bio Illusion, co jste mi to provedli. Fandil jsem vám, spolupracoval s vámi, ale tohle se vám přátelé nepovedlo. Sérii o básnících považuji dodnes za jednu z nejzdařilejších. Ovšem čekání na zázrak je.... čekáním na zázrak. Zázrak, který se nedostavil, čímž tento film jasně plní svůj název. Tito básníci totiž mají ze sebe jen to jméno. Pavel Kříž mohl být klidně Mirek Dušín po padesátce a vypadalo by to stejně. Tohle je čisté participování na slavné značce, které je o to ostudnější, že autoři neměli ani dobrý scénář a dramaturgie zřejmě držela hladovku. Básně (jedna či dvě nové přítomny) pomalu nahrazují slogany pro sponzorské firmy, neboť product placement nám dnes utváří i samotný příběh. Bio Illusion s ním má ostatně bohaté zkušenosti (Pribináčka ve Čtyřlístku či Orbitky v Probudím se včera raději nebudu rozvádět). Svět v němž se Básníci odehrávají se pomalu zmenšuje, postav co mají nějakou roli ubývá a ti ostatní buď jsou vyškrtnuti nebo prostě jen projdou a ani neřeknou repliku (což je někdy výhoda). Film táhnou kupředu kecy postav, hledání partnera a ne/dospívání Štěpánova syna. To je vše. Koukat není na co a výsledek tedy ani nevypadá jako kino film, ale jako televizní variace (klidně mohlo jít jen o rozhlasovou inscenaci). Je mi to líto, ale opravdu lituji těch 111 minut času do tohoto investovaných. Jak básníci čekají na zázrak ve verdiktu stavím na úroveň Jak se krotí krokodýli, což rozhodně není dobrá vizitka a spíše než samotný film, ve mě vyvolává emoce až samotné hodnocení kvalit této (fakt???) komedie. Jdu si dát kořalku a smutek nad výsledkem zapít. Nic lepšího mě totiž nyní nenapadá. Snad jen.... kontaktujte nějaké lepší scenáristy. 40%(10.12.2016)

• Big Bear

Na další pokračování básníků jsem se těšil. I když už je to ,,šestka'' dobrá zkušenost s předchozími díly mne udržovala v klidu na rozdíl od jiných pokračování a dokonce v jistém milém očekávání a těšení se. Nyní, krátce po filmu mám jen jedno přání. Kruh se nemusí vždycky zcela uzavřít a opravdu nerad bych viděl Štěpánka v eldéence s cévkou, kterak mu synátor na možná poslední narozky shání striptérku... Tenhle díl byl z celé té kolekce jednoznačně nejslabší. Opravdového humoru tam bylo co by se za nehet vešlo a všelijaké ty rádobyvtipné průpovídky hlavních hrdinů i ,,komparzu'' kolem byly už opravdu na hraně. Balanc to jakžtakž udrželo a k vyložené Troškovské trapnosti to spadávalo snad jen u replik Abrháma a MUDr. Leoše Mareše a jeho masturbace. Ze scénáře jsem cítil zjevnou snahu navázat, ale nebylo moc kde a s čím. Zkrátka Klein asi také čekal na zázrak. A bohužel stejně jako stokrát převyprávěné veselé historky na každém tom maturitním srazu po letech i zde to už nefungovalo a to zejména v podobě básniček, které se jak zlatá nit táhly každým dílem a odlišovaly Básníky od jiných komedií právě tou zlatou nití. Vždyť na básničky Štěpánek lovil všechny ty své lásky... Nasazení žijících (i dožívajících) známých tváří bylo vskutku masivní, nikoliv však všespásné. Moc mne potěšila účast pana Somra i jeho zpěv, z Abrháma jsem byl však upřímně zděšen. Hlavně herci vedlejších rolí leckdy neměli pořádně pořádně co hrát . Vrcholem byly herecké kejkle neherců z komparzu z nichž zaujme zjména jakýsi pán jdoucí si zase pro prášky na chřipku, protože se jí ne a ne zbavit! Ble... No a na závěr klasika dnešních českých filmů. Opět byl zde extrémně rušivý product placement, který prolínal značnou část filmu. Já nevím, ale to si to ti sponzoři neuvědomují? Vždyť Kendy to tam v těch bazénových sprchách skvěle definoval. Jeden z hlavní trojice je reklamou zhnusen, ale zároveň je jí celý film v němž ta postava hraje prošpikován. Tak trochu snénáristicko-režisérská schýza... ! Chápu, že to bez PP nejde, nebo jde ale s PP a prachy za něj to jde výrazně jinak, ale to se nenajde nikdo ani ze strany sponzorů ani ze strany filmařů, kdo v tom najde rozumnou míru? Takovou, kdy si to třeba divák ve filmu jednou všimne, ale už ho to pak neotravuje? To si někdo fakt myslí, že si po Básnících půjdu pro Preventan nebo koupit Mazdu?Celý film jsem dokoukal, ale konec už jsem - přiznávám vyhlížel. Neurazilo to, za břicho se ale popadat nebudete a zůstane vám něco mezi rozpačitou úctou k předchozím dílům a přáním že ,,sedmičku'' už fakt raději ne ! Za mně to je jen za dvě balení Preventanu, dvě Mazdy nebo dva protony? Prostě za dvě hvězdy. * *(7.12.2016)

• bubun

Že je Jeníčková mizerná herečka, s léty čím dál víc vysušenější, to je známá věc, tady ale - zřejmě následkem botoxu - nemůže ani pořádně otevřít hubu, takže jí není rozumět. Rybová zas otevírá dveře svého bytu zásadně v negližé, a když jí tam Kříž mění vložku v zámku, tak si ani nevezme župan. Postupy jak v pornu z devadesátejch let.(9.10.2019)

Příjemný oddychový film s hlavní mužskou trojicí herců, které mám prostě ráda. To, že jsou to básníci a mám je ráda dělá hodně, protože jinak musím uznat některé kritické poznámky, že se ve filmu objevuje skutečně zbytečně mnoho - občas více, občas méně - vtipných postaviček a scének. Už jsem si říkala, kdo se tam na minutu, dvě ještě neobjevil a to podle mého názoru trošku narušuje spád filmu a občas to byly takové nuceně vtipné hospodské scénky. Přesto to byla příjemná návštěva kina a mezi současnými českými filmy se jedná o příjemnou podívanou se sympatickými herci a v tomto dílu i s větší dávkou optimismu, která chyběla zejména čtvrtému dílu série. A pozitivní filmy s dobrými konci vždy alespoň potěší. Rybová je víla a Křížovi to filmové balení pořád jde :)(21.4.2016)

Tak básníci a možná i někteří diváci čekali na zázrak, kterého se sice nedočkali, ale původní pentalogii to nijak nepodkopává. Příběhově sice už úplně o ničem, ale aspoň ta nostalgie tu funguje, když člověk sleduje, jak ty postavy stárnou a on stárne spolu s nimi a nakonec i pár dobrých hlášek se tu najde. Nicméně poslední už by tenhle díl asi být měl. Po sedmé už bych tak shovívavý být nemusel.50%(2.12.2016)

• - Film se natáčel v Praze, Mělníku, Litoměřicích a na Kladně. (M.B)

• - Hlavní ženská postava Zuzana Rybářová má podobné příjmení se svojí představitelkou, herečkou Lindou Rybovou. Nejednalo se však o záměr, neboť tato postava byla ve scénáři pojmenována dříve, než byla obsazená její představitelka. [Zdroj: Metro.cz] (P. J. D.)

• - V čase 13:00 si kašlajícího pana doktora s chřipkou v lékárně zahrál sám producent filmu Miloslav Šmídmajer. (TOMIK007)