Harry Potter a Ohnivý pohár

• Velká Británie Harry Potter and the Goblet of Fire (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2005, 157 min

Navzdory zlým snům, které ho nepřestávají pronásledovat, vydá se Harry s Weasleyovými na čtyřsté dvacáté druhé famfrpálové mistrovství světa. Slavnostní zahájení je velkolepé, v noci však kemp přepadne skupina maskovaných čarodějů, kteří vyvolávají paniku a na obloze vykouzlí obrovskou lebku s hadem v ústech. Znamení Voldemortovo. Je jasné, že se blíží temná doba. Je to zřejmé i z faktu, že se tu bude konat významný Turnaj tří kouzelníků, jehož vítěz získá Ohnivý pohár. Do soutěže se smějí přihlásit pouze kouzelníci starší sedmnácti let. Do Bradavic přijíždí nejen nový učitel obrany proti černé magii Alostor Moody, ale také výpravy ze dvou dalších evropských kouzelnických škol. Zatímco se napjatě čeká na trojici, kterou pohár vybere, začíná vyučování. Moody dává od první hodiny jasně najevo, že bere obranu proti černé magii vážně. Nastává slavnostní okamžik. Pohár vybere do turnaje Cedrica, Viktora a Fleur. K úžasu všech určí ještě Harryho, i když mu ještě není sedmnáct. Podle pravidel se musí turnaje zúčastnit, protože byl pohárem vybrán. Harry zjistí, že prvním úkolem bude získat zlaté vejce, střežené drakem. Kolegiálně to prozradí Cedricovi a oběma se to v napínavém souboji podaří stejně jako Viktorovi a Fleur. Zatímco se chystají na druhý úkol, blíží se velký Vánoční ples. A to ještě netuší, že se závěrečný úkol turnaje změní v děsivou noční můru, která bude někoho stát život. (TV Nova)

Hanes88

Tak po shlédnutí tohoto dílu mám rozporuplné pocity. Ne že by film nebyl dobrý, ale jsem fanda knižní předlohy a hodně věcí z tohoto filmu bylo odstraněno a nahrazeno. To mi strašně vadí, ale nadruhou stranu sám vím, že do těch dvou hodin filmu nejde nacpat úplně všechno. Takže jsem se podíval na tento díl znovu tak, jako bych nikdy nečetl knihu a musím říct, že se to povedlo. ()

Doom351

Nový režisér, nový styl, nový Harry Potter. Je vidět že nový režisér Harrymu jen prospěl a posunul ho zase někam dál. Bohužel digitální efekty nejsou všechno a tak se dočkáváme neslaných, nemastných dialogů které občas stojí za starou bačkoru, ale i triumfálního návratu Vy víte koho ... Tento film má hodně kladů ale bohužel zápory ještě pořád převládají ... ()

Itar

Silné čtyři a po Vězni z Azkabanu nejlepší Potter. Turnaj dovoluje velmi odlišné pojetí, ať už se jedná o strukturu příběhu, či třeba hudbu (která je mnohem variabilnější a troufám si říct, že i lepší, než u ostatních dílů série). Dalšími esy v rukávu jsou potom Ralph Fiennes a nadpozemsky krásná Clémence Poésy, která si pro sebe ukradla všechny scény, ve kterých se objevila. ()

J*A*M*A*L

Harry jako film se poněkud změnil. Určitě k lepšímu a taky nabírá zajímavější příběh a děj. Trojka se mi zdála o něco uvolněnější, tak to Mike Newell o něco víc přiostřil a povedlo se mu to skvěle. Nehledě na skvělý hudební doprovod, který diváka provází po celou dobu filmu. Prozatím nejlepší díl. ()

buzzwoody

Jeden ze slabších Potterovek, za což částečně může temná atmosféra, která ale není nepovedená, jen mi prostě nesedla. Newell to neudělal špatně, ale asi jsem se namlsal na Cuarónovi a doufal jsem, že tohle bude stejně dobrý. Celé to s turnajem bylo docela zajímavé zpestření stereotypu školního roku, ale to bylo tak všechno. Ještě bych vyzdvihl scény s Voldemortem, které celému filmu nabraly lepší celkové hodnocení, než by dostal bez nich. Ralph Fiennes byl vynikající volba. A Radcliffe by se měl konečně ostříhat. ()

Paldiny

Ohnivá čaša sa môže pýšiť najdiváckejším príbehom, aký funguje rovnako dobre na šampionáte Trojčarodejníckeho turnaja, osobnej sfére dospievajúcich hrdinov, ale aj tej odvrátenej, kde zlo dorovnáva sily. Newell sa venuje všetkému a všetkým, pričom nevynecháva ani diváka. Samozrejme výhodou je byť rovesníkom, ktorý sa vie s radosťami a starosťami ľahšie stotožniť, keďže ich má za svoje. Vie sa zahľadieť do očí tej, ktorá ho zaujíma, trápia ho problémy tých, ktorí si to zaslúžia. Čarodejnícky svet nelení a vyloží na stôl celú učebnicu nových kúziel a predstaví celý rad zázračných predmetov a neuveriteľných tvorov do každého počasia. Len ten Fiennes Voldemorta trochu prehráva a finále s ním postráda to očakávané napätie. No čo nesklame je dej samotný aký už tradične pracuje so zaujímavým zvratom a ten opäť pristihne nepripravených. Po skončení Ohnivej čaše tak zostali očakávania stále vysoko a to bola možno chyba. ()

mclenin

Dlhé vlasy, tri úlohy a návrat Toho koho netreba menovať. To je všetko čo sa mi vybaví, keď sa spomenie Ohnivá čaša. Uf, po skvelej trojke, ktorá hrala prvú ligu, je štvorka skôr rozpačitým pokusom udržať prednastavenú úroveň, hoci s miernym progresom. A ten posun vlastne ani neprišiel, novú tvár vltačil značke až D. Yates o 2 roky neskôr. V oboch prípadoch, 4. aj 5. diel, priniesol tvorcom výzvu v podobe rozsiahlejšej predlohy, a zatiaľ čo Newell pri jej adaptácii vychádza skôr z imaginácie svojich predchodcov, Yates sa im otočil chrbtom a vyšlapal si svoj vlastný chodníček. Ani lepší, ani horší, každopádne iný. Na druhej strane, štvrtý diel má najoriginálnejšie spracované intro WB, soundtrack využíva nielen orchester ale aj niekoľko spievaných songov (The Weird Sisters - Magic Works alebo chytľavá Do the Hippogriff) a v závere do deja vstupuje dlho očakávaný Veď-viete-kto s "tvárou" Ralpha Fiennesa. V rebríčku HP série čistý priemer. P.S. - ďakujem chlapcom zo Shy Chickens, že si nemôžem pozrieť tento diel bez citácií Turnaja Mekyho Žbirku. ()

Patrik256

Tržby v USA za první víkend: 101 425 000 $ (3868 kin) Náklady na výrobu: 150 mil. $ Ocenění: Oscar '05 - nominace: výprava BAFTA - výprava; nominace: vizuální efekty, masky Las Vegas Film Critics Society Awards - rodinný film ()

orkadimenza

Pokud se mě někdo zeptá na nejlepší díl Harryho Pottera, s klidem mu odpovím Ohnivý pohár. Mike Newell přebral od Cuaróna režijní taktovku ve svém stylu a dal sérii novou tvář. Nejvíce ze sebe dostal při soutěžních disciplínách, a jelikož já miluju soutěžení, tak tyto pasáže jsem si užíval. Mezery mezi disciplínami byly zas o něco slabší, ale v závěru, který je pro celou sérii Harryho Pottera stěžejní (i proto mám tento díl nejraději) vytěžil Newell maximum a já od obrazovky i podesáté odcházím s dobrým pocitem a obdivem ke kvalitní práci. Palec nahoru. 85% ()

Senfi

I když to má spoustu chyb musím dát 5*. Přišlo mi, že to bylo špatně sestříhaný...hrozně rychlý...ani sem se nestačila vzpamatovat z toho že jsou na mistrovství světa ve famfrpálu a už byli v Bradivicích...střih...a už tam byly ostatní dvě kouzelnické školy, které přijely na turnaj...Nevím nevím, asi kdybych nečetla knihu přišlo by mi to hodně zmatené, ale takle se to aspoň trochu kompenzuje...Nic z toho ale nemění na tom že se mi Harry Potter a Ohnivý pohár moc líbil...možná i víc než moc. ()

Macik

Právě jsem se dokoukal a abych řekl pravdu, z celkového dojmu jsem celkem zmaten.. Vím, že je to obsáhlá kniha (nečetl jsem jí ale četl jsem o ní ;) ale to mi neříkejte že by se to nedalo zkompletovat aby to vyznělo uceleným dojmem... Zezačátku jsem vůbec nevěděl která bije a po celý film jsem si připadal o krok vzadu.. Doporučuji ted, vidět tenhle film víc jak jednou.. ()

lukasd

Tak predne musim rict ze jsem zazranej ctenar knizek, tudiz na Pottera nepohlizim jako na samostatny film, ale hodnotim jak kvalitne se podarilo knihu zadaptovat. Vsechno dulezite sice ve filmu je, ale zatim ani jeden reziser nepochopil v cem je kouzlo knih J.K.Rowlingove. Myslim, ze kdyby treba Newell podstatne zkratil radobyokazaly souboj s drakem a veslo se mu tam treba neco z prosteho zivota v Bradavicich, film by tim rozhodne neutrpel. Dalsi co me trochu vadilo byly nektere vtipky ktere se sem IMHO vubec nehodily(zvlast trapna byla scena, kde Snape nekolikrat uhodil vyrusujici zaky knizkou do hlavy - kdo cetl knihu a zna charakter Snapea tak mu musi byt jasne ze tohle chovani je naprosto mimo). Jinak k filmu zadny vetsi vytky nemam, ale presto pro me stale nejlpesim filmem v serii zustava Cuaronuv Vezen z Azkabanu. ()

Jayem

Ako sa tak na to dívam každá časť je horšia ako tá predtým. Vizuálne efekty aj hudba sú v pohode ale inak to môžu zožrať len decká. ()

Jeržik odpad!

Ne nE ne a NE! Tak takhle by to teda nešlo pánové(myšleno Newell a Kloves)! Kloves na to vyloženě nemá a tak nevidím důvod, proč je mu svěřeno sprznění již čtvrtého dílu(dokonce nemá ani tolik sebekritiky, aby se šel utopit a v prznění série vesele pokračuje dál). S lepším scénáristou(mnohem lepším), chápavými producenty(kteří dovolí délku VÝRAZNĚ protáhnout) a režisérem, jenž zvládne atmosféru i ryzí řemeslo(Newell rozhodně ne-e) by mohla tahle série ještě uspět-ale jelikož se nic takového nestane(nejenom tuším;) je tato séria již předem odsouzena k místu v "Sále kinematografické Hamby¨. Ale abych se vrátil, ZATÍM se jedná o to úplne nejhorší a nejzrůdnější(nejzprzněnější) dílo celé sedmidílné série(s obavami sleduji filmový osud pátého dílu-nic růžového tam ale nevidím). Na druhou stranu je nutné podotknout, že se člověk směje-a to né zrovna málo. Spíš jako na nějaké opravdu vydařené komedii(či parodii), ale nemyslím si, že by to byl záměr tvůrců. Škvár a špína jenž nemá šanci zaujmout(nuda). 0 bodou... P.S. Jinak na tento film platí ÚPLNĚ to samé co jsem napsal k ostatním dílům série. ()

mota

Mišmaš trapností dospívání a potíží kolem kouzelnických soutěží. Zase nový učitel obrany proti temné magii, o kterém nikdo nic neví? Svěřme mu toho problémového Jindru Hrnčíře ;-> ()

evil_ryu

Zatiaľ najhorší diel tejto ságy. Efekty sú spravené na výbornú a hudba je tiež zmáknutá ako už tradične dobre, ale hlavný predstaviteľ je tu veľmi nesympatický a postavy sa občas správajú vážne divne, ako by sa normálny človek v danej situácii určite nesprával. Dúfam že diel 4. bude lepší. ()

Angie91

Někde jsem četla, že čím více se Rowlingová uzavírá do sebe, tím více je kniha, kterou vyplodí strašidelnější, tajemnější a téměř nedostupná mladým čtenářům. Poprvé na mě film neudělal dojem. Newell totiž vypadl dost z rytmu a režisér jako on byl spíše zklamáním. I tak je 4- ka dost atraktivní, i když už padnou první mrtvý. ()

Mikeel

Pro mě nejvydařenější díl z celé Potterovské ságy (předtím než jsem viděl i četl Relikvie smrti). Nechybí tomu napětí, dramatičnost, emoce, tajemná atmosféra Turnaje tří kouzelníků. Hýří to krásnými efekty. Co se týče Pottera, tak budu vždycky hodnotit subjektivně, ale u tohodle dílu je, myslím, hodnocení i na místě! ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?