Harry Potter a Ohnivý pohár

Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter a Ohnivá čaša

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2005, 157 min

Pre mňa zatiaľ najlepší diel potterovskej série. Aj keď si už knihu podrobne nepamätám, myslím, že scenár ju skrátil a zhutnil celkom rovnomerne. Humor vychádzajúci z pubertálnych vášní hlavných hrdinov bol taký výstižný, že som sa príjemne zabavila. Napínavé pasáže mali tú správnu mieru emotívnosti a moja obľúbená potterovská atmosféra sršala z každej scény. Pravda je, že moderná hudba na plese ma trochu zarazila a že Ralph ako Voldemort ma vôbec neohromil tak, ako som dúfala po bombastických správach o jeho obsadení a o jeho hrôzostrašnosti. Aj keď je škoda, že niektoré postavy nedostali viac priestoru, ako Malfoyovci alebo Snape, 157 minút je akurát dosť. Ale zase mi to vynahradili Weasleyovské dvojčatá, chutnučký Neville a príťažlivý Victor Krum :-)(3.1.2006)

Harry Potter a ohnivý pohár rozhodně neni špatným filmem, ale na to jak je tenhle film populární a houfně navštěvovný to neni žádnej zázrak. Sice se Mike Newell konečně vyvaroval toho, aby ve filmu poukazoval na to jak je Harry Potter nejlepší a vždycky všehno vyhraje(i když tam náznaky byly, ale ty se naštěstí nakonec vysvětlily a vyznělo to dobře), to mě potěšilo, ale některý scény přece jenom vyzněly dosti trapně a to třeba scény jako ta ve který soupeř Harryho o ohnivý pohár upadne a chytí ho nějaký kořeny a Harry se slavně vrátí nehledě na to, že má nadosah Ohnivý pohár a radši mu pomůže( Fakt nevim proč mu pomáhal, asi aby víc vyznělo jak je harry hrozně hodnej) a druhá scéna ve který "bitkaří" s Voldemortem(která je na muj vkus pěkně krátká a neni vůbec vygradovaná, takže spíš nuda než vrchol filmu na kterej všichni fanoušci Harryho Pottera čekali a těšili se, až se objeví Voldemort) a dokáže vzdorovat nejmocnějšímu kruťákovi, kterej by ho měl v pohodě rozšvihat, ale teď mu to nějak nejde, jaká náhoda a nakonec potter breči nad mrtovolou svýho soupeře z turnaje, kterýho zas tak moc neznal, ale na to co bylo v minulých dílech, předevšim v prvních dvou, tak je tohle z pohledu trapných scén na tom zdaleka nejlíp. Newell taky do filmu vložil trochu vtipnosti, která se od něj, jako od režiséra různých komedií čekala a pěkně jí rozložil do celýho filmu, takže vůbec nerušila děj. Co se týče efektů, tak byly lepší něž jsem čekal, ale úžasný rozhodně ne, například scéna s drakem vypadá vcelku dobře, ale to jen díky rozkouskovanosti, při který se drak na obrazovce neobjeví na moc dlouhou dobu a i tak je docela hodně poznat, že to je počítačově vytvořený, jinak ale příjemný překvapení na to že Newll s ničim takovým neměl zkušenosti. Ale to co mě nepřekvapilo byl fakt, že to nebylo rozhodně tak akční jak bylo slibovaný, akce je tam tak málo, že kdybych si jí chtěl pustit, tak bych musel ve filmu dlouho hledat a stejně by to bylo asi marný, ale takovouhle akci bych radši ani nehledal bylo hodně znát, že to neni zrovna filmová parketa Mikea Newella a taktéž slibovaná temná atmosféra tam taky neni moc zastoupená, ale když se tam objeví, tak je dobrá.(16.12.2005)

Při čtení Ohnivého poháru u mě vrcholila potterovská mánie, a proto nenesu zrovna dobře fakt, že film má tolik odpůrců. Důvodů je hned několik. Newellovi se bohužel příliš nepodařilo přenést velkolepost Turnaje tří kouzelnických škol na diváky/nečtenáře. Dále se v knize slušně rozjíždí vztahová linie ságy, v níž zdaleka nefiguruje pouze hlavní trio, a která tady místy působí dost zmateně, protože toho na malém prostoru chce sdělit hrozně moc. Pro mnoho diváků/čtenářů je jistě velkým problémem samotné finále s Voldemortem, které má byt poprvé skutečně drtivé a plné emocí, což také moc nevyšlo. Stejně jako předchozí díl si i Ohnivý Pohár zasloužil dva filmy. Když jsem teď viděl, kolik toho Newell narval do úvodních dvaceti minut, byl jsem docela v šoku. MS ve famfrpálu je tady nepochopitelně za jednohubku a příliš prostoru nedostaly ani další knižní trademarky jako smrtijedi, znamení zla nebo myslánka. V rámci knih řadím na vrchol společně s Vězněm z Azkabanu. V rámci filmů hodně ztrácí, ale aura dalšího geniálního příběhu to lehce vyvažuje.(28.8.2009)

Udalosti a osoby v tomto príbehu sú vymyslené. Akákoľvek podobnosť s realitou je čisto náhodná. Miesto : kdesi v Hollywoode. Potemnelá kancelária režiséra Newela. Za stolom sedí režisér a samotný Harry Potter.... Newell: „Harry , potrebujem aby tvoj štvrtý film vyzeral bombasticky ....“ Harry : „EFECTA MAXIMMAA.....“ Newell: „...ešte bombastickejšie ako všetky doterajšie hlavne tie draky nech vyzerajú ako živé .....“ Harry : „EFECTA DRACONIS BOMBASTICAAAA.....“ Newell : „áno áno to je ono a teraz ešte nech to má poriadne nahypovanú kampaň.“ Harry : „MARKETINGUS ULTRAFUCKAHYPERUS!!“ Newel : „Áno áno, také čosi......a nenapadá ťa už nič iné Harry ? Harry : „Čo tak zložitejší príbeh a komplikovanejšie postavy ?“ Newel : „Aaale choď však Rowlingová to furt píše ako rozprávku“ Harry: „A čo keby si to natočil trochu temnejšie ?“ Newell : „Blázniš, veď by na to nemohli deti, dosť veľký risk bol už to, že ktosi umrie“. Harry: „ A čo keby Voldemort nevyzeral ako zle zachovaná múmia a nesprával sa ako idiot ?“ Newell: „ Harry, my točíme popkorn, nie filozofickú esej, cháp že zlo musí byť porazené a musí byť zlé na prvý pohľad.“ Harry : „Tak mi teda rejžo povedz, kvôi čomu by to náročnejší divák mal vidieť ?“ Newell: „ No.......lebo je to in?“ Harry sklopí hlavu , zavrie dvere a popod nos si zašomre „Ešteže tam máme tú plesovú časť, čo je celkom sranda a snáď to ako každý diel zachráni Emma Watson....lebo inak je to najslabší film série...ani Cho som nezbalil a vôbec...mám pocit že sa na tento film dá rýchlo zabudnúť...“ 8/10(11.12.2005)

Tak jsem si osvěžila paměť a rozhodla jsem se cosyk o poháru napsat. Jak jsem se určitě zmínila u jiných dílů, tak příběhy o malém čaroději, kterému neustále usiluje o život jistý Tom Marvolo Riddle, jsem si tak nějak oblíbila. Začátek filmu začínal celkově dobře, fajn mistrovský sportovní večer na stadionu pod třemi kruhy na každé straně, opět uštěpačný Malfoj (nic nového) nebo bulharský chytač Viktor, pak pohodu famfrpálového klání narušili stoupenci zla. A tak se to zajímavě rozjíždělo. Zlý, zlý Barty Skrk vyplundroval Snejpovi zásoby bylin zkvasil to, spálil to, zchladil to, skapal to, stočil to, vypil to, nechutnalo mu to ... každopádně tak napálil úplně všechny. Jako trojský kůň, vetřel se do přízně všech ... a temný konec na sebe nenechal dlouho čekat ... ano, tušíte správně ... dokáže se díky tomu Lord Voldemort vrátit??(8.2.2014)

• - Ralph Fiennes (Lord Voldemort) v rozhovoru prozradil, že měl velké problémy s kostýmem. Často zakopával o svou dlouhou sukni a navíc musel nosit dámské punčocháče. Protože se mu ale punčocháče stále shrnovaly ke kolenům a nemohl v nich chodit, nechal si je ustřihnout a přichytit k podvazkovému pásu. (Zdroj: The Graham Norton Show) (Nikitera)

• - Celosvětová premiéra proběhla 6. listopadu 2005 v Londýně. (Varan)

• - V úvodnej scéne, si starý pán všimne svetlo od vedľa ešte predtým než sa zapne. (dakota775)