Newell sice nemá nikterak výrazný režijní rukopis, ale vcelku zajímavá knižní předloha dělá své a tak je výsledná kvalita velice solidní. Ohnivý pohár je technicky rozhodně nejvyspělejší, nejvyrovnanější a nejlepší snímek ze všech dosavadních dílů. Za tento fakt vděčíme nejvíce trikovým kouzelníkům, kteří si skutečně pustili creativitu na špacír. Draci, spousta kouzel, nádherná scenérie Bradavic a další a další bomby, které tvoří spolu s monumentální a pestrou výpravou výtečnou a atmosferickou podívanou. Postavy jsou zde díky bohu prakticky beze změn a navíc tu máme znamenitý herecký výkon jednookého Brendana Gleesona. Bohužel vizuálně fajnšmekerskou podívanou kazí opět vcelku nevýrazný a obyčejný scénář, který nabízí strhujících okamžiků jen velmi málo.(15.8.2006)

Pro mě je tenhle díl velkým krokem zpět oproti trojce. Jakoby se snažil vytěžit z Cuarónova stylu, ale sakra mu to nejde. Navíc tak dlouhá kniha nejde zfilmovat ve dvou hodinách, když nejste schopni ústupků. Možná, že kdyby se tvůrci tak křečovitě nedrželi knihy a nesnažili se natočit film pro děti, bylo by to lepší. Právě to je totiž podle mě největší problém tohoto dílu. Pořád je to lepší než otravná dvojka a jednička, ale trojka je nepřekonaná. 50%/60% A ujištění z toho, že Harry Potter nikdy nebude seriózní ságou.(9.9.2008)

Čaj o páté s nemastnými a neslanými sušenkami, jehož největší devizou je plesová atrakce plná emocí, asociací a paradoxně i bolestné reality. Naproti tomu je hlavní dějová linie nesrozumitelná a nezajímavá, stejně jako ubohé finále, jež nám jen tak napůl evokuje osudné souboje vesmírné ságy a to nejen svými rodinnými přesahy, ale i technickým zpracováním. To však není podstatné stejně jako postava připomínající svou fyziologií Adolfa Hitlera či snad dosti jasný odkaz na hraběte Drákulu a jeho poskoka. Kde nic není, ani smrt nebere a tahle čtvrtá část velkolepé ságy je bohužel prázdnější více než by očekával i největší skeptik. Bolestné procitnutí po dvou řemeslných počinech a jedné režijní virtuozitě, které fanouškům i náhodným kolemjdoucím skutečně nepřeji.(12.12.2005)

Průšvih, co si budeme povídat. Čím jsou předlohy dějovější, tím víc vadí, že Kloves je otrok s náhubkem od dominy Rowlingové, který si nedovolí do košatých předloh výrazněji zasáhnout a udělat z nich pořádný, pevně strukturovaný příběh. Newellovi zase vyloženě sedí komediálně-vztahová poloha prostřední části filmu, jinak ale jenom popisuje, bez zvláštního smyslu pro atmosféru (viz Cuarón) či rytmus / dynamiku scény (nemluvě o celku). Ta s Voltemortem je bez debat zklamáním, což platí i o arcipadouchově designu, kde bych dal přednost eleganci romantického horroru před tímto vyholeným ošklivkou. A Radcliffe jenom potvrzuje absenci talentu a charizmatu. Možná je ale hlavní problém v předloze samotné: Rowlingová se opakuje, vývoj se omezuje na konkretizaci, zhmotňování Zla. Harry Potter jako osobnost, hrdinský mýtus se prakticky nevyvíjí, pouze se znovu a znovu dostává do dramatických vírů, které autorka buduje podle stejného mustru. Mění se pouze jednotlivosti – nositelé Zla, rekvizity, vizuální atrakce – a i zde se projevuje jisté opotřebování, resp. ucházející invence. Takže si společně s Public Enemy notuju: Don´t Believe the Hype! A Mirce Spáčilové.(4.12.2005)

Když se Harry s Ronem rozkmotří a Hermionu tím štvou, cítíte, že to tak opravdu je, ne že herci pouze hrají něco, co mají ve scénáři. A to je přece skvělé. Navzdory množství akčních scén (a že jich v Ohnivém poháru je a že jsou dobré) se mi na čtvrtém dílu potterovské ságy právě tohle líbilo nejvíce. A když se dospívající kouzelníci pokoušeli pozvat dospívající kouzelnice na ples, když se učili tančit a když nakonec také tančili, bylo v tom tolik citu a jemnosti a snad i romantiky... Žádné Beverly Hills, žádný románek z Bravíčka, opravdu uvěřitelné situace. Inu, Mike Newell. Co se týče mladých herců, velmi mile mě překvapil Robert Pattinson, kterého jsem zatím v žádném filmu neviděl a který je sympaťák. Dospělý herecký ansámbl tradičně vynikající, obzvlášť pohlavkující Snape a Brumbál, který díky Michaelu Gambonovi už rozhodně nepůsobí tím unaveným stařeckým dojmem. Plus obsazení Brendana Gleesona do role Pošuka Moodyho, to byl výborný nápad, a o Ralphu Fienessovi coby Voldemortovi asi ani mluvit nebudu. Vypadá skvěle a jeho zmrtvýchvstání se co do hororové atmosféry rozhodně vyrovnalo nejtemnějším chvilkám z předchozího Cuarónova příspěvku. Závěrem jen: Skvělá hudba Patricka Doyla, John Williams si lepšího nástupce přát nemohl.(9.9.2015)

• - Katie Leung původně neplánovala zúčastnit se castingu na roli Cho Changové. Její otec jí o něm řekl, když plánovali jít nakupovala, a tak se tam rozhodla předtím zajít. (HappySmile)

• - Scénu, kde studenti zpívají bradavickou hymnu "Bradavice, Brada, Bradavice", napsal sám Mike Newell. Tato písnička se objevuje v první knize Harry Potter a kámen mudrců. (HappySmile)

• - Na konci filmu sa hovorí o tom, že Cedrica Diggoryho (Robert Pattinson) zabil Lord Voldemort (Ralph Fiennes). V skutočnosti ho však zabil Peter Pettigrew (Timothy Spall). (Hudino)