Píše se rok 1939. Zosia Głowacká je z malé vesnice v jihozápadní části Volyně, obývané Ukrajinci, Poláky a Židy. Láska ji poutá k ukrajinskému mladíkovi, ale otec ji provdá za bohatšího statkáře Macieje Skibu, staršího vdovce s dvěma dětmi. Život vesnice drsně a tragicky mění náznak okupace Sovětského svazu fašisty, později židovský pogrom, příchod Němců a nepovedené ukrajinské snahy o vytvoření nezávislého státu. Další bolestí poznamenává místo vlna vojsk vítězící Rudé armády, genocidu – v níž lidé tu doslova mizí, mají na svědomí bandy Banderovců. Uprostřed tohoto moře nenávisti mladá Zosia trpí, ztrácí manžela, dočasného milence a zoufale se snaží zachránit své děti… Rodinné drama, válečné drama, národnostní tragédie. Příběh tisíců vesničanů, z nichž přežije jen několik stovek, je vyprávěný právě „skrze osud jedné ženy“, v němž se zrcadlí veškerá složitost tehdejší doby. Přes komplikovanost reality a faktů ponechává režisér možnost orientace v historických událostech, daří se mu prolnout hlavní linii vyprávění se zlomky dalších lidských osudů, stejně jako nechá diváka cele projít skrze bezpráví, násilí, lidskou bolest (v poslední čtvrtině je toho navršeného zla i násilí hodně) až k symbolickému, smírnému konci. Skvělý scénář plně naplnila mimořádná realizace, podpořená folklórními prvky, úchvatnou výtvarnou stránkou, mistrnou zkratkou v zobrazení násilných či bojových akcí, desítkami válečných scén. Působivá kamera se nebojí silné exprese při zobrazování jednoduchých či několikanásobných plánů scény. Ocenění zaslouží režijní vedení hlavní ženské role i hereckých představitelů desítek drobných postav... Wojciech Smarzowski vypráví o vraždění polských civilistů ukrajinskými nacionalisty v letech 1943–1944, které je známo jako volyňský masakr. Etnické čistky a genocida byly namířeny nejen proti Polákům, ale i Ukrajincům, kteří nebyli příznivci UPA a pomáhali Polákům, v malé míře i proti ruskému obyvatelstvu, Židům, Arménům a obyvatelům jiných národností žijících v oblasti Volyně. „Neodpouštělo se“ ani smíšené manželství... Přesný počet obětí není znám. Historici odhadují, že bylo zavražděno asi 50 – 60 000 Poláků a 2 – 3 000 Ukrajinců. Tyto zločiny byly páchány a organizovány Ukrajinskou povstaleckou armádou (UPA) a Organizací ukrajinských nacionalistů (OUN). (Česká televize)

Najt

Zoufalá doba a šílené činy spáchané na území Volyně, dříve patřící Polsku dnes Ukrajině, o tom je tento film. Místo, kde žili Židé, Poláci a Ukrajinci. Po příchodu rudé armády si začala ukrajinská armáda s nacionalisty vydobývat nárok na tento kus země. Vztahy mezi Poláky a Ukrajinci se stupňovaly. Vše začalo po příchodu nacistů, kteří zde likvidovali židy a tak začal boj mezi dvěma sousedy v období největší světové války. O tomhle přesně film je. Pro mě novinka, takže jsem se těšil, nakonec jsem ale zklamaný. Film je natočen dobře, ale scénář ani střih mě vůbec nevyhovoval. Občas jak když zapomněli natočit kousek filmu. Člověk se taky občas ztrácí v tom kdo je kdo. Začátek a folklórní složka mě spíš štvala a občas se to divně vleklo. Na konci vše vygradovalo, ale ani to mě nijak neuchvátilo a i když se děly zvěrstva, tak byly natoceny tak, že nebyly vidět a v podstatě to na mě nepřeneslo žádné emoce v podstatě za celý film. Zběsilé, blbý scénář, špatný střih. Proto slabší 3* ()

topi80

Příběh o tom, že si chcete tak nějak normálně žít (i přes vynucený sňatek), jenže vás ve vašem bydlišti nejprve navštíví sovětská armáda a zanechá tam pořádný podpis, poté německá armáda intenzivně se kromě jiného zajímající, jestli "tady žijí ještě další Židi?", poté přijde naturalistický masakr v podání Banderovců a nakonec se projeví i Poláci samotní. O tom, že Poláci umějí točit filmy, nebylo nikdy pochyb. A na tomto si dali obzvláště záležet, zejména řádění Banderovců tady jde až na dřeň. Co tedy chybí k tomu, abych dal pět hvězdiček? Film je dost popisný a odosobněný, chybí mi tady snaha o vybudování divákova vztahu k rodině, která je ve filmu naším průvodcem válečnými lety. Čeští filmaři na to jdou obvykle z druhé strany, vzpomeňme si na film "Všichni moji blízcí", kde vzdal Matěj Mináč Nicolasi Wintonovi hold tím, že udělal příběh o jedné rodině a sám Nicolas se v něm objevuje asi jen dvakrát, o to hlubší je ale požitek a dojem z jeho konání. Podobný problém jako s Volyní jsem měl ale i s českými Lidicemi. Každopádně film je to skvostný a měl by ho vidět každý, kdo by chtěl vědět, co skutečně znamená válka. ()

movemat

"Svět je nakažen nadmíru přehnanou oddaností své vlasti a svému národu. Tato oddanost se dá změřit mírou nenávisti vůči ostatním národum." Krásne posolstvo filmu utopené v predlhom a nudnom rozprávaní, ktoré v prvej polhodine ešte dokázalo zaujať sugestívne prirodzeným zobrazením onej doby a v závere prebudiť diváka svojou otvorenou brutalitou. Ale celé by to chcelo scenáristicky prekopať, aby človek mal čo i len najmenší záujem fandiť nejakej postave či zaujímať sa aj o niečo iné, než len o to, kedy konečne ten masaker začne. A v konečnom dôsledku by sa aj patrilo onen masaker zobraziť dlhšie, prípadne vraždy banderovských prasiat (a iných) zobrazovať častejšie. Vzhľadom ku štatistikám uvedeným v závere filmu totiž pôsobil ten film až neadekvátne skromne. ()

Mamlas odpad!

Film pro pametniky. Zena, dite, valka, nasili, magori, presvedceni. Vse v jednom chumlu bez hlavy a paty. Nedivatelne. ()

pestak

Realisticky vykreslený film o masakru ve Volyni. Genocida na civilistech, jak ze strany ukrajinské povstalecké armády, tak nacistů je nasnímaná syrově, jak to ve skutečnosti bylo. Film těží hodně z brutálních scén. ()

smatana.sk

Filmová ilustrácia ku knihe "Krvavé územie" od Timothy Snydera. Oblasť a čas, kedy to najmenej nebezpečné, čo ste mohli vonku stretnúť, bola jednotka Wehrmachtu. Najotriasajúcejší film od "Choď a pozeraj sa". ()

caladhiele odpad!

Viděno do půlky, pak už jsem to musela vypnout. Po Miastu 44 jsem si myslela, že novodobá polská historická kinematografie nemá kam klesnout, ale to jsem se mýlila. Chápu, že pro někoho, kdo v životě neslyšel o tom, co se na Východě dělo (děje), je to asi celkem šokující a oči otevírající. Ti, kteří o tom mají již nějakou představu, čekají však od filmu více, než jen plytkou přehlídku nejrůznějších brutalit. Narativ nula, psychologie postav nula, divákova orientaci v ději nula. Chtít po filmu, aby přinesl nějakou novou myšlenku, nový pohled na události je asi příliš. Naprosto stereotypní zobrazení příslušníků jednotlivých národností, jen Poláci jsou samozřejmě nejlepší (nepopírám, že Ukrajinci a Rusové jsou v tomto nacionalismu jiní, holt to prostě nebyl jejich film, však oni si to vynahradí ve vlastní produkci). ()

me_george

Vynikající (masakr). Pátou hvězdu nemohu dát proto, že mi unikaly některé souvislosti, ke kterým je potřeba dodatečný kontext. V Polsku to asi probírali ve škole, já bych uvítal 10 minut stopáže navíc. (Shlédnuta další verze.) ()

ervina

Že se chovali jako zvířata? Zlatý zvířata, ty by se takhle nikdy nechovaly. Nedokážu přijít na to, k čemu ty lidi přirovnat. Pro to snad není název. Odporný film. Tedy to, o čem byl. ()

hackstolle

Tak to je opravdu něco. Už u psaní scénáře by se mi asi zvedal kufr. Ale je dobře, že je to v takové míře naturalistické. Jinak by se to zařadilo jen mezi další rádoby "obrázky" z válečné bohem zapomenuté doby. ()

majky19

Upřímně řečeno, viděl jsem od Wojciecha Smarzowskiego již snímek “Pod Aniolem Stróznym”, který se odehrává v protialkoholní léčebně, a velmi mě překvapilo, do jakých detailů a s jakou autentičností dokázal Smarzwoski tento snímek natočit. A i to byl jeden z důvodů, proč jsem chtěl zhlédnout snímek, který zobrazuje jednu z největších katastrof novodobého Polska. Již samotné recenze a postřehy na adresu tohoto snímku naznačovaly, že se režisér na tomto snímku opět tzv. vyřádil. A bylo tomu skutečně tak. Snímek byl totiž opět zpracován velmi důkladně, nebyla zde nouze často I o velmi drastické záběry, které by byly těžko stravitelné i pro nejotrlejší diváky, zejména pak poslední půlhodina, když se válka mezi Poláky a Ukrajinci rozhořela naplno. Zaujmou rovněž záběry, kdy v polském kostele vyzývá farář ke smíření, tolerance, míru a vzájemného porozumění a respektu mezi národy, a naproti tomu v táboře Banderovců zcela zřetelná nenávist a averze vůči polskému národu, který považují za zcela nepřátelský a chtějí s ním jednou provždy skoncovat. To ostatně můžeme vidět I ve scéně, kdy naopak farář v ukrajinském kostele vyzývá ke genocidě, nezávislosti Ukrajiny a skoncování se všemi nepřáteli, kteří by jim v realizaci tohoto plánu mohli překážet, pochopitelně především Poláci. Mohli jsme pochopitelně sledovat, jaká nevraživost mezi všemi třemi tábory panovala, Poláci nenáviděli Židy, a Ukrajinci zase Poláky. Ať byl člověk na kterékoliv straně barikády, nikde se nemohl cítit bezpečně… A to, s jakým nadšením vítali Ukrajinci německou armádu, od níž si slibovali pomoc při boji za nezávislost, to bylo hovořící samo za sebe. Zcela určitě tento snímek není vhodný pro všechny diváky, zejména ne pro slabší povahy, ale je podle mě velmi důstojnou připomínkou zvěrstev, která se odehrávala v období 2. sv. války, a která nikdy nesmí být zapomenuta. Je opravdu hrůzné, kam až dokáže zajít lidská nenávist a přehnaný nacionalismus, zvláště pak, když se neštítí vraždit I ženy a malé zcela bezbranné děti. ()

DJ Kritik

Hrozne smutné a kruté, ale mám taký pocit, že reálne. A to je na tom to najhoršie. Ako dokážu ľudia z ničoho nič byť na seba ako psi. ()

Pitryx

Místy špatná kamera, a ještě horší střih. Ale opravdu jen místy. Jinak je to zpracováno profesionálně a na úrovni. To se snímku upřít nedá a za to má plusové body. Ty mínusové, ty jsou především za zbytečně dlouhou stopáž. Ke konci se mi už postavy ztrácely z paměti a právě vinou dlouhé stopáže jsem se občas zamotal v otázce kdo je kdo. Ovšem sekundové prostřihy na mrtvoly taky určení nepomohly. Trošku mi to připomnělo Jugoslávskou okupaci, kde taky byly asi dvě tři minuty filmu dost brutální a dělaly se z toho orgie, jak to není sadistický film. V každém případě hodnotím čtyřicet s tím, že k druhému posuzování nedojde. Ergo je čtyřicet asi závěrečný verdikt. (Tak přece jen došlo ke druhému sledování a musím přehodnotit. Přidávám za masky a efekty a herce všeobecně). ()

Xpojntman

To je laciná proruská propaganda přesto, že je původ polský. která má pohanit ukrajinský národ, který sami Rusáci chtěli holomorem a genocidou zničit. Vlastně i válkou když si člověk veme kolik kolik ukrajinských frontů bylo nasaseno. ()

oasismanik

Lepší spôsob ako si skurviť Veľkú noc som si ani vybrať nemohol...nebolo to príjemné pozeranie, ale to sa asi nikto neočakáva, keď pozerá niečo z tohto obdobia. So Smarzowskim mám ale problém, podobné ako pri filme Klérus, ani tu mi proste nesedelo, aké je to celé chaotické, drvivú väčšinu filmu netušíte kto je vlastne kto, na čej strane stojí a čo sa to deje. Silné tri za to, že má Wojciech gule niečo takéto a takto to natočiť, ale daľší jeho film už asi vynechám. edit: Ani po vyše dvoch týždnoch neviem tento film dostať z hlavy, takú silnú emociu vo mne dávno žiadny film nevyvolal, dám teda na 4... ()

Pete

Masakr, jaký lůza ve Volyni předvedla hlavně v poslední třetině, je nevídaný, a představuje čiré hororové peklo. Rozum i cit odmítá uvěřit, že toto může provádět jedna lidská bytost druhé, a vidět to nechceš. Mělo mě včas varovat to svlékání z kůže opařeného předloktí z první části filmu. Obrovská erupce zla, jakou si zažil svět na počátku 40.let 20.století, byla zjevně všudypřítomná, a nelze ji svádět na konkrétní osoby (Hitler, Stalin, Bander,..), ani národy (Němce, Rusy, Japonce,..). V jedné věci má i ten fanatický pop z filmu pravdu: Přílišné vyzdvihování národa a lpění na příslušnosti k němu plodí jen neštěstí. Etalon "žánru" Jdi a dívej se zůstal nepřekonán, Volyňka je však blízko. Kdybych to musel přirovnat k naší kinematografii, je to Krajina ve stínu zkombinovaná s Nabarveným ptáčetem, ční ale nad nimi kvalitativně o dvě třídy. Úžasná filmařina, jakou tu Poláci předvádí, je v kombinaci s tématem příčinou dvojnásob silné nevolnosti. Kdyby trochu ubrali na explicitním zobrazení násilí, mohlo být hodnocení za mě ještě vyšší. Takto už tento snímek nikdy znovu neuvidím, a v poslední části jsem se opravdu modlil, aby byl konec. Po skončení se vkrádá ošklivá otázka: Jsme si opravdu jisti, že se historie nemůže opakovat? ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července