Epizody(5)

Česko, dnes. Nově jmenovaný ministr školství a mládeže Lubor Šnajdr brzy po nástupu zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán projektem České nebe, jehož cílem je vyslat českou posádku na Měsíc. Vychází najevo, že posádka už usilovně trénuje v budovách areálu Brdy 1, který v účetnictví vychází na pět miliard, ale v realitě vypadá jako rozpadající se areál zrušené základní školy. A že centrifuga, kterou ředitel projektu ing. Sumec zanesl do účetnictví v hodnotě 250 miliónů korun, je ve skutečnosti upravený řetízkový kolotoč z majetku firmy Atrakce – Farkaš a syn. Je pochopitelné, že ministr Šnajdr má na Sumce řadu otázek. Ale protože Sumec promptně odcestoval na ostrov Martinik, kde si z peněz ušetřených z úřednického platu postavil luxusní hotel se soukromým kotvištěm, musí si své otázky zodpovědět Šnajdr sám. Hlavně tu jednu: jak dostat tu partičku ztracenců do konce roku na Měsíc a nemuset tak vrátit Evropské unii dotaci... Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Nelítostně se věnuje českým mindrákům, nezůstává však uzavřeno v české kotlině, ale vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Číňany, Poláky a Slováky. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé je ministr školství a mládeže se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy. Žánrově Kosmo připomíná klasické české crazy-komedie, ale s temným podtónem společenské kritiky, trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016. (Česká televize)

jilda

První díl slabota, druhý o hodně lepší. Kosmonautská linie o dost nudnější, než výborná politická. Myšička s Hánou mají mnohem lepší hlášky. ()

husokachna

Za odvahu čtyři. Nemůžu říct, že jsem se nebavil, jsem moc rád, že se na televizní obrazovky podařilo dostat něco podobného (a myslím, že Baldýnský využil nejednoho v minulosti získaného kontaktu, aby to vůbec mohl zrealizovat)....ale prostě bych od Baldy čekal něco víc. Spousta vtipů šustí papírem a musím říct, že podle mě takový Comeback (byť vybaven "hloupějším" humorem) fungoval jako celek víc. ()

Blueeyes

Inu, Kosmo má své velmi světlé a velmi vtipné momenty. Doslova záchvaty smíchu se u mne dostavily ve třetím díle, který byl na nejrůznější fóry docela bohatý. Má to nápad, vtip a sympatické obsazení. Zázrak to ale není. Pro mě průměr, ačkoli na české poměry možná lehký nadprůměr. ()

petikacka

Za mě je to naprosto geniální seriál o českém projektu letět na Měsíc. Ať si o tom verbal říká co chce, pro mě je to skoro kultovka. Za mě 95% ()

Brtniik

No, jeden díl jsem utrpěl až do konce. O díle, kde pánové salutují bez čepice (u mladých mužů(?) je to typické – např. pan Jan Burda takto moderejtor ČRo „plus“ a to dokonce levou rukou!), si nemohu myslet nic hezkého – tvůrci si na cokoli toliko hrají, hlavně aby byla sranda. Chudák Janička Plodková, do čeho to vlezla?! Mám ale porozumění, v Neviditelných si už jezinu nejspíš nezahraje, seriál je na černé listině... Udivilo mne její bujné poprsí a domníval jsem se, že to má být potrava pro chlípné diváky, ale posléze mne značně znechutila pointa vtipu – hojně prý požívala kuřata vypěstovaná na krmných směsích obsahujících růstové hormony... Navíc tvůrci si neodpustili naznačit, kdo v CZ ve velkém produkuje kuřata – trapné. Paradoxem je, že náhradnice (údajně nastupující krasavice srovnávaná s Libuškou Šafránkovou, prd leda!) se naopak nemůže blýsknout žádnými vnadami, leda „kukadly“ – čili odezdi ke zdi... I jinde mi připadá velice směšná snaha „nastavovat zrcadlo“ všelikým nešvarům nynější doby a nevybíravě se otírat o politiky. Za dřívějších pořádků by byli pošklebovači až denuncianti ve své kritice bezesporu daleko uvážlivější. Nemohou opanovat pokušení, jelikož nyní mohou beztrestně předvádět svoji udatnost a neohroženost, protože se jim nic nestane a ještě jim to nažene jistou část obecenstva... ()

Mlle

Po všech stránkách průměrné, čili – bude se určitě líbit. Dialogy nejsou tak ubohé jako např. ve Čtvrté hvězdě, ale z plytkosti českého seriálového humoru posledního desetiletí dílo ničím a nijak nevybočuje. Neurazí, ale kdyby nebylo natočeno, o nic nepřijdeme. Přesná trefa do středostavovského průměru znamená v Čechách takřka jistý úspěch. Takový je tu divák, posluchač i konzument, je to v našich krajích nutná i dostačující podmínka úspěchu a tento seriál ji splňuje bezvýhradně. Je tím tedy typicky český, čímž paradoxně karikuje sám sebe. ()

djfun

"Vítejte ve své kanceláři!" No tak to jooo...:)) Nechápu, že to tady někteří berou tak vážně... je to přeci situační humor a satira, to už si ze sebe neumíte udělat trochu prdel?! Že je to celé nekorektní? No zaplať pánbůh!:) A pokud hledáte kdovíjakou hloubku, tak to jste asi trochu vedle, to se snad od takového typu pořadu, na pomezí sitcomu, ani neočekává... což ovšem neznamená, že by Kosmo díky občasným laciným vtípkům (ano, i ty tu jsou) padalo na úroveň nějakého "babovřískajícího" rádobyhumoru, naštěstí totiž převažují docela dost trefné hlášky a situace. Každopádně, moc si nepamatuji, kdy by nějaká z našich televizí vylezla s dílkem, co se trefuje do něčeho, co se nestalo nejmíň před dvaceti lety... Takže minimálně v aktuálnosti se Baldýnskému myslím docela daří. PS k dvojce: Tchibonauti a Robusta nebo "polní nemocnice a dva traktory" mě fakt rozsekali :)) PS 2: Po shlédnutí 3+4 už takové nadšení nesdílím a pětka bohužel rovna školnímu hodnocení stejné bodové úrovně...vrchol trapnosti...Finále skutečně dostálo pravého češství... škoda, bylo to hodně dobře rozjeté, ale pak se klasicky "něco" zadrhlo... ()

Erinien

První díl byl takový jalový ale má to stoupající tendenci. Při třetím dílu jsem se vyloženě bavila a může za to možná Eva Josefíková, jejíž dialogy snad psala Iva Pazderková, tak moc připomínají tu 90-60-90, funguje to děcká. Rozhodně je to něco, co jsme tu ještě neměli. ()

godycz

ano. taky mam na zahrade rybu fugu a chci zravenky na Mesic....boze ten Comeback tam je znat !!! Akce Karlstejn byla dokonala. ()

melloun

Sem tam se objeví jeden ušmudlaný vtípek, který za něco stojí, ale většinu času je to neskutečná nuda. Od kosmonautů jsem neslyšel nic, čemu bych se mohl bez ostychů zasmát. To pan ministr, to je jiná káva, škoda že nedostává více prostoru. Mnohem lepší by bylo použít let na Měsíc jen jako výchozí bod a více se věnovat proklamované satiře. Takhle to prostě nefunguje ani jedním směrem. ()

mh.mail

40% — Upřímně řečeno, žádná pecka to není. Seriál se nejspíš snažil být v duchu České sody nesmlouvavým kritikem „padni, komu padni“, jenže ty „kritické ostny“ byly až příliš polopatické a prvoplánové. Ona taková byla i Česká soda, ale u formátu nijak neprovázaných skečů to nevadilo, tady to působilo rušivě. Prakticky v souladu s principem politické korektnosti museli být potrefeni všichni, zprava, zleva, zepředu, zezadu, aby se náhodou někdo nemohl ozvat, že tvůrci někomu nadržují. Jak už to tak bývá, něco bylo vtipnější, něco méně, něco bylo trapnější, něco méně. Seriál Kosmo měl ambici stát se kultovním pro inteligentní diváky, ale toho inteligentního humoru moc nenabídl. Někdy mi to přišlo, že cílil na „pražskou kavárnu IV. cenové skupiny“. ()

Saur.us

Jaká škoda, že po vynikající epizodě Česká škola nastává sestupný trend až k českému komediálnímu průměrů. Udržet si laťku toho kousavého satiristického humoru po celou dobu, byl by to určitě nejlepší komediální seriálu poslední doby. ()

heihatchi

Musel jsem změnit na pět, takhle vtipnou a trefnou satiru aby u nás člověk pohledal. Co se ovšem týče jednotlivých dílů, tak nejslabší se mi jeví ten poslední. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate