Půvabná úřednice z malé realitní kanceláře Marion Craneová (Janet Leighová) jednoho dne podlehne pokušení, ukradne svému šéfovi čtyřicet tisíc dolarů za poslední prodej a odjede z města, aby mohla být se svým milencem Samem (John Gavin). Ubytuje se v zapadlém Batesově motelu, který najde na málo používané vedlejší silnici. Jenže než se Marion stačí vypořádat se svými pocity viny, události naberou zcela nečekaný spád. Majitelem motelu je totiž nesmělý mladík Norman Bates (Anthony Perkins), a ten skrývá veliká tajemství jak v přilehlém rodinném domě, tak především ve své duši. Marion, Sam, soukromý detektiv Arbogast (Martin Balsam) i Marionina sestra Lila (Vera Milesová) mají před sebou dobrodružství, o jaké nikdy nestáli… Dnes již klasický hororový thriller mistra napětí Alfreda Hitchcocka patří mezi nejlepší díla tohoto tvůrce. Zejména proslulá děsivá scéna v motelové sprše se zapsala do dějin kinematografie, především díky rafinované střihové skladbě a díky vynikajícímu hudebnímu doprovodu Bernarda Herrmanna. Film, natočený s relativně nízkým rozpočtem necelého milionu dolarů, byl nominován na čtyři Oscary (nejlepší režie, nejlepší herečka ve vedlejší roli – J. Leighová, nejlepší černobílá kamera a nejlepší výprava v čb. filmu). Dočkal se tří filmových i jednoho televizního pokračování, téměř doslovného stejnojmenného remaku (1998, r. Gus Van Sant) a v nedávné době i úspěšného televizního seriálu Batesův motel, jehož děj v pěti sériích líčí události před samotným Hitchcockovým filmem... Psycho vzniklo podle knihy Roberta Blocha, avšak jeho příběh je inspirován skutečnými událostmi spojenými se schizofrenickým vrahem Edem Geinem (1906–1984), jenž páchal své činy ve Wisconsinu v padesátých letech minulého století. Geinovým případem se inspirovali též tvůrci filmů Deranged (1974), Texaský masakr motorovou pilou (1974) nebo Mlčení jehňátek (1991). (Česká televize)

sibskyn

Už jen při úvodních titulcích, které jsou doprovázeny dokonalou hudbou, mě běhá mráz po zádech. A pak scéna ve sprše. Věřím, že tahle vražda patří k jedné z nejlepších vražd v historii filmu. Poklad stříbrného plátna. Musíte vidět! ()

Gamine

Tento film má na mě hypnotizující účinek. I kdybych jen procházela kolem a hrála scéna z Psycha, nejsem skoro schopná se od toho odtrhnout. Nejsilněji na mě působí scéna, kdy Marion jede po silnici, hustě prší, oslňují ji reflektory a pomalu zaostřuje na neonový nápis Bates motel, už tam působilo, že si právě podepsala ortel. O podmanivém Normanu Batesovi ani nemluvě, málokterá postava dokáže vyvolat strach a sympatie stejnou měrou. ()

Swallowdale

Kamarád mě přinutil koukat na horor, což je asi můj nejneoblíbenější žánr. Nutno ovšem říct, že tahle klasika splňuje z dnešního pohledu spíše zařazení do kategorie thriller než horor. No ale to je jedno. Film je opravdu technicky takořka dokonalý, a pointa dost překvapivá a netuctová. Co se týče slavný scény ve sprše, mně osobně nepřišla až tak děsivá v porovnání s příšernou scénou na schodech, ta je fakt luxusní! Někde mezi nima je pak v děsivosti závěrečná scéna ze sklepa... 90% ()

james11

Nevím, jestli dokážu tenhle film nějak spravedlivě ohodnotit. Psycho je tak proslulý film, že jsem bohužel chtě nechtě věděl některé střípky z filmu už před shlédnutím a to mi asi trochu výsledný zážitek zkazilo. Možná nevědět nic, tak bych film hodnotil lépe, možná ne. Film je to ale určitě skvělý! ()

revere

V tomhle filmu je geniality na rozdávání. Nejvíc mě na něm fascinuje, jak vás do pětačtyřicáté minuty balamutí, že se jedná o napínavý příběh hezké zlodějky a pak bác ho: Najednou tu jde o něco úplně jiného a vy jen zíráte s pusou dokořán. Víc už mne dokáže dostat jen oficiální text distributora. Autorem je duševně nemocný oficiální textař. Prozradí nám pointu, plete si dům s motelem, smrtelné napětí stoupá, až nakonec strašně a nevyhnutelně vyústí v konec textu. ()

baron156

Vrchol všech hororů. Scéna ve sprše se prostě stala legendární. Když jsem Psycho vyděl poprvé, bál jsem se ještě týden jít do sprchy :) ()

Vodomilec

"Když jsem byl ještě na houbách." Oči Normana Batese, vycpaní ptáci a... U zdymadla Hořín je dům, který mi ten filmový tak trochu připomíná. ()

bodo1

Nadfilm. Tak takúto kokotinu sem mohol mrdnúť len sfetovaný psycho šesť s frňákom pudrovaným nejakým napiču matrošom obstaraným na Hollywood Bouleward od nejakého negra. A potom prečo tá prijebaná fotka čuráka pár exelán ()

Royaldell

Husina! I přesto,že je film starý skoro neuvěřitelných 60 let,ve mně vzbudil vše,co vzbudil v lidech z úplně jiné a starší generace. Hitchcock je pro mě navždy jedničkou hororu. A jo a jo a joo. ()

DFA

Najlepší Hitchcockov film, nepredvídateľný scenár, aj keď po toľkých paródiach už koniec nie je nečakaný. ()

wendikcertik

Spíš než na film jsem měla pocit, že se dívám na umělecké dílo. Černobílá tvorba, ať ve filmu, ve fotogalerii či malbě, má jistou záhadnou atmosféru a nutí člověka zapojit jeho už zakrněnou schopnost a tou je představivost. ()

Sv_Hubert

Takže první Hitchcockuv film mě velmi příjemně překvapil. Je však pravdou že pro dnešního mediálního konzumenta může působit všelijak ale rozhodně ne nudně. Během celého filmu je člověk přikovaný k obrazovce a užívá si každou sekundu. Herecké obsazení je skvělé, myslím že všem jejich role sedly jako prdel na hrnec. Věc která mě však nejvíce šokovala byla samotná doba natáčení tohoto filmu. Trošku mě děsí, že muži tam vypadají jako muži a ženy jako ženy a všem to tam mimořádně sluší, možná důsledek dnešního globalizovaného a liberálního světa. Toto sem ale nepatří. Tento film má rozhodně své kouzlo a na osamocené sobotní večery ho vidím jako přímo ideální. Něco mi tam však stále ještě chybí, je tam vše co by tam mělo být, ale nic navíc. Možná už je to tím stářím, možná mou omezeností. Film každopádně doporučuji, ale 5* si stále ještě šetřím na jiné snímky. ()

finkie

-Obsahuje spoilery-Těžko vypíchnout něco, co už nebylo zmíněno v těch více než tisíci komentářích přede mnou. Napadá mě snad jen jedna věc, a sice to, že Psycho musí být dozajista oblíbený film Alaina Badioua, protože první vražda v tomto filmu není pouhou vraždou, ale Vraždou-Událostí. Slavná scéna ve sprše zde představuje radikální průlom a přelom, v jejím důsledku se dosavadní dění stává irelevantním, příběh je najednou úplně "o něčem jiném". Tato vražda zde má revoluční význam, je to absolutní twist. Do té doby se vše v příběhu točí kolem jakýchsi peněz, a Norman je pak prostě jen sebere a vhodí do bažiny a máme zde úplně jiný film. Nádhera. Vyzdvihl bych také dospělé, rozumné chování postav a jejich kultivovanost, v tom bohužel dnešní žánrové snímky nesahají Psychu ani po kotníky. ()

Brozason

Film po kterém světová kinematografie už nikdy nebyla taková.Film po kterém žánr hororu už nikdy nebyl takový.Ne, že jenom Psycho je tak hrozně geniální Psycho ve mě naprosto změnilo můj zájem o Kinematografii a nutkání dávat možnost i starším filmů.Pro mě osobně je Psycho ukázka filmového umění, protože Alfred Hitchcock v roce 1960 natočil něco tak nadčasového a děsivého, že chápu, že lidi před 60 lety opravdu v kinech řvali hrůzou. Hitchcockovi se ne jen tak nadarmo říká mistr hrůzy a napětí, protože příklad ve Psychu dokáže z normální scény udělat děsivou a to hlavě díky brilantní režii a skvostné hudbě Bernarda Hermanna, která jak sám Hitch řekl je 33 % procent celého filmu. černobílý vizuál výborně podporuje atmosféru filmu. Ještě že Hitchcockova manželka Alfreda přesvědčila, že scéna ve sprše bude lepší z hudebním doprovodem a právě hudba s této scény jí po zásluze veřejně proslavila a děsí náš už děsí pěkně dlouho.Taková scéna samozřejmě není ojedinělá a Psycho se takto děsivými scénami jenom hemží.Anthony Perkins hraje vyšinutého mladíka více než výborně a děsí po celý film.Více než překvapivý konec je výborný a přesně tyhle konce umí Hitchcock mistrovsky zformulovat a závěr Psycha je znamenitý.Druhý nejlepší a můj nejoblíbenější horor. /100%/ ()

the_weaver

Alfréd ukázal, že na navodenie napätia netreba ani zaujímavý príbeh ani pozoruhodné efekty či herecké výkony. Stačí, že divák rozumie deju na plátne, akurát sa pred ním zatají niečo zásadné pre rozlúsknutie záhady, tak aby možností jej riešenia bolo viac. Podobne i pri navodení strachu - čím menej človek vidí (pri pohľade na vraždu či z auta v búrke), tým viac sa nechá unášať predstavivosťou a strachom. K hororovému vyzneniu samozrejme prispeli i pomerne znepokojivé scény (vražda, nájdenie matky) a kulisy (starý dom) vrátane sugestívnej hudby. Vo veľkom kontraste s touto technikou zamlčania informácie je však príhovor psychológa na konci. To už ho rovno mohol nahradiť sám Hitchcock a vyložiť divákom, ako majú všetkému rozumieť. Koniec by fungoval lepšie, keby tam psychológ vôbec nebol (alebo by len naznačil Normanovu diagnózu), na pochopenie by stačil aj samotný monológ Normana Batesa. ()

PoprockCZ

Je až neuvěřitelné, jak krásně je film natočen s přihlédnutím na rok vydání. Horory osobně nemusím, ale Hitchcock všechny inkriminované scény zobrazil tak diskrétně, že kromě jumpscares se člověk brutalit bát nemusí. Nejikoničtější je pak samozřejmě vražedný "soundtrack". Místy je snímek trochu zdlouhavý, ale jinak scénář promyšlený (ač úplně nechápu, proč žena kradla peníze in the first place), celkem pěkný starý film. Ještě musím pochválit stylové titulky - práce s pruhy, nadčasové. ()

Feacher

Další z legendárních hororů, které jsem jednou prostě musel vidět. Skvělý scénář, skvěle natočeno, skvěle zahráno. Napětí až do konce a konec skutečně Psycho. Za mě perfektní! ()

Tezuka

Alfred Hitchcock je bezpochyby velice skloňovaná osobnost filmového průmyslu, zejména co se týče jeho režisérských kvalit. A právě film Psycho je skloňován jako jeho vrcholné dílo a zrod nové éry filmu. Přestože byl ve své době klasifikován jako silně hororový, dnes už bychom se na něj dívali spíše jako na krimi thriller. Jediný prvek, který lze klasifikovat jako hororový, je pohled na skeleton mrtvé matky. To mi ale vůbec nevadí, protože horory nevyhledávám a považuji je za žánr vyšinutých jedinců. Vražedné scény jsou poměrně slabé. Je v nich hromada střihů a vidíte akorát jakési náznaky bodnutí a pak jakoby tekoucí krev. V tomhle směru však musím být shovívavý vzhledem k době, ve které film vznikal. Nicméně, navzdory těmto slabinám má film vynikající dějovou linii, perfektně zvládnutou kameru a velmi dobře zvolený hudební doprovod, který výborně šponuje napětí. Herecké obsazení mi vyhovovalo, a co vysoce oceňuji, že herci měli hezky srozumitelnou angličtinu, na rozdíl od dnešní generace herců, kteří mají tendenci mumlat a polykat slova. Rozhodně to stojí za to alespoň jednou zhlédnout a určitě se rád k Hitchcokovi ještě vrátím na Vertiga a spol. ()

Bogrant

Psycho by som nedefinoval ako horor, ale ako majstrovské dielo v mysterióznom Hitchcockovom podaní. Sofistikované, rozumné, navyše s nádychom strhujúcej, hutnej atmosféry, kde nejde o jednotlivé, síce dnes už legendárne scény, ale ide hlavne o ten záver, ktorý v človeku vyvolá akýsi druh úzkosti. A cením si tento film hlavne po zistení, čo všetko musel Hitchcock kvôli nemu obetovať. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (více)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (více)