Manny Ballestero je počestný pracovitý hudebník učinkující ve Stork klubu v New Yorku. Když jeho žena potřebuje peníze na zubního lékaře, vydá se do místní pojišťovny, aby si vypůjčil na její pojistku. Zaměstnanci pojišťovny jej ale omylem začnou považovat za lupiče, který je v minulém roce přepadl, a zavolají policii. Film je skutečným příběhem, který Manny a jeho rodina prožili. (oficiální text distributora)

majo25

Jedna z najlepších hitchcockoviek, akú som mal možnosť vidieť. Jednoduchý a od začiatku jasne predurčený námet, ktorý je ale brilantne pretavený do takého atmosferického hábu, že je radosť sledovať každú minútu. Opäť skvelý výkon Fondu, ktorého civilné herectvo sa javí veľmi autenticky. Hitchcock zasa preukazuje, ako dobre vie narábať s napätím, stiesnenosťou a kamerou a je nepodstatné, či to je alebo nie je natočené podľa skutočného príbehu. Škoda len, že silný začiatok postupne prechádza do pokojnejších vôd vyšetrovania a zháňania dôkazových materiálov pre súdne konanie a atmosféra tým mierne upadá. ()

Jim_Beam

Nebýt části filmu, která se věnuje duševní nemoci ženy hlavního hrdiny, bylo by moje hodnocení vyšší. Ne, že bych nevěřil, že daná situace mohla manželce přivodit její stav, ale ve filmu nebylo z mého pohledu dost prostoru na vykreslení celé věci. V těchto pasážích film ztrácí atmosféru. První část filmu až do propuštění na kauci byla z mého pohledu skvěle vystavěná. Nevěřícnost, odevzdanost a bezmocnost hlavního hrdiny byla podána skvěle, čemuž hodně pomohla kamera (zvlášť část v cele na stanici a pak ve vazební věznici, kdy pomocí mnoha detailů je precizně vyobrazen vnitnřní stav obviněného) a hudba. V další části už ale film ztrácí svoji naléhavost, když vykreslení dopadů do osobního života Mannyho Balestrera nebylo tak intenzivní, aby mělo stejný emocionální dopad, jako první část filmu. ()

Motinski

Herecky úžasné, Fonda aj Miles. Miestami  nepríjemná atmosféra a pár silných scén (cela). Bohužial aj veľa nudných, pomalých a zbytočne naťahovaných pasáži. Chýbali aj aspoň nejaké zvraty v príbehu ako sme u majstra zvyknutý, no tu bol limitovaný tým že je film podľa skutočných udalostí. ()

Pavlínka9

Nepravý muž je často označován za jeden z neobvyklých počinů Alfreda Hitchcocka, ale pravda je taková, že tohle je podle mého názoru pouze jeden z typických počinů A.H. jelikož on není tzv. tvůrcem hororů jak je často nazývám, ale je to mistr tajemna, záhadna a vytváření prostředí, ve kterém jsou často na "nevinné" lidi přichystány nástrahy, které mohou potkat každého z nás. Henry Fonda na mě ve filmu působil jako by to pro něj nebyla ani práce a ani se nijak nenadřel - působil na mě hodně "normálním" a uvolněným dojmem a jeho oči, které jsou nezapomenutelné, mě provázeli snímkem, i když on nebyl třeba ani v záběru :) Je zde výborně ukázáno, jak se dá během chvilky změnit život, aniž byste něco vykonali a hlavně - je zde skvěle znázorněno, jak v určité době probíhalo vyšetřování a podle čeho byli lidé "identifikovaní" :) ()

danoo

Dej filmu tvorí opakujúca sa hitchockovská nočná mora - príbeh nespravodlivo obvineného muža - z ktorej sa režisér tento raz snaží dostať pomocou pochmúrnej dokumentaristiky. Povedal by som, že nie moc úspešne. Aj keď nejde celkom o únavné spracovanie témy, vytratil sa z nej pôvab a vtip, s ktorými Hitchcock väčšinou pracoval. ()

Natabar

Slabší, co do děje, pořád excelentní, co do režisérova rukopisu. - A taky si myslím, ten pravý lupič se mohl víc podobat. ()

Mishqo

Áno, nie je to typický Hitchcock, ako on sám v úvode rozpráva. Ale fakt, že udalosti z tohto filmu sa v skutočnosti odohrali je znepokojujúci. Zhoda neuveriteľných náhod, ako aj obyčajná stupídnosť ľudí dopomohli vybudovať mrazivú atmosféru. Jeden z jeho lepších filmov, aj keď nie typický. ()

zdenny

Vynikající Henry Fonda v roli nevinného muže, na kterého ukázalo několik lidí, že jej viděli při loupeži. Strašný pocit beznaděje, když vám osud na chvíli namíchá fakt špatné karty. ()

VanTom

Na to, jak prostý příběh nám vypráví, dokázal jej mistr Hitchcock (opět) podat poutavě, vzbudit pohoršenou účast i udržet pozornost po celou dobu (snad jen psychické sesypání manželky byl takový úkrok stranou). Nevím, nakolik odpovídaly skutečnosti, ale nejvíc mě z dnešního pohledu šokovaly diletantské postupy policie při zadržení a usvědčování podezřelého. Nespravedlivě obviněný, bezmocný Henry Fonda pak velmi věrohodně netušil, co se kolem něj děje. ()

JohnSmith

Jak sám mistr v úvodu uvedl, není to přesně to, na co jsme od něj zvyklí. Nicméně krimi je to slušná, příběh neskutečný, ale bohužel reálný. Postavení člověka před soud na základě těžké důkazní nouze není bohužel nic neobvyklého. ()

jatamansi

Prologu se ujal sám mistr Hitchcock a že tedy bylo na co se dívat. Henryho Fondu daboval František němec a Veru Miles Ilona Svobodová a šlo o veskrze kultivovaný dabing, citlivý a nepřehrávající ty hvězdy na obrazovce. Klub, živý band, noblesní společnost v elegantních šatech a oblecích. Fonda hráčem na basu. Člověk ještě neví o co vlastně půjde a už jej hra se světly a stíny podbarvená hudbou, kde dominuje právě kontrabas, zneklidňuje. Problém se šikmo rostlými zuby moudrosti ovšem přetrvává dodnes. V černobílém filmu mi chybělo jediné – úžasné Fondovy modré oči, ale barevně by to nemělo tu sílu. Bláznivá úřednice označí Fondu za lupiče, zblbne i kolegyně, a zápletka je na světě. Policie jí navíc víc než ochotně uvěří. „Já jsem ale nevinný!“ „Vaše tvrzení si musíme ověřit.“ Fondovy nejisté těkající oči, vyděšený pohled štvaného jelena. PAN HEREC!!!! Člověku se chce až křičet, že jej nespravedlivě obviňují, chytají do léčky. Jak jej všichni poznávají. Ponižující braní otisků prstů. Prohledávání, zavření do cely. Zase světla a stíny, zvuky, hudba – nehudba, kontrabas. Poctivý film, po noci ve vazbě má Fonda na tváři strniště. Člověk nemá sebemenší právo bránit se, je to šílené. Pohled na špinavé boty spoluvězňů. Hitchcock je fenomén. Na druhé straně důvěra a pomoc celé rodyny. „Tati, jsi nejlepší táta na světě.“ Fonda má tak charakteristické držení těla, zvláštní chůzi. Tak nějak hodně dlouhé končetiny. Zvláštní, člověk sám sobě musí hledat alibi, svědky. Jen málo filmů mne v poslední době tak zneklidnilo, jako tento. Bojovala jsem s chutí podívat se na konec, i když bylo jasné, jak to musí dopadnout. Nebo se nedodívat, nebo kus přeskočit. Nemohla jsem se řešení dočkat. Obzvláště když manželka začala bláznit a vyčítat, bylo to tak pravděpodobné. Děsivě. Výčitky, nedostatek peněz, strach o děti. Frustrace, zklamání, pocit viny, zatmění světa. Strach, apatie, sanatorium. A pak konečně ta slova – tragicky zaměněná identita. Nebývale silnou roli zde Hitchcock přisoudil Bohu. Dvojník byl opravdu trochu podobný „Víte, co jste způsobil mé ženě?“ Ale napáchané škody se jen těžko odčiňují. Ale i Alfréd má slabost pro happy end. ()

Chegi

Hitchcock je z toho cítit jen právě tím "nesprávným mužem" který neví proč je v situaci v jaké je, ale rozhodne se bojovat proti všem, kteří ho viní z něčeho, co neudělal. Tím ale Hitchcockův styl také končí. Než krimi, je to spíše drama zaměřené na osobní pocity a pohnutky zúčastněných. Jak Henry Fondy, tak jeho manželky Very Miles. A díky tomu, že je to natočeno podle skutečné události, má film v sobě nádech uvěřitelnosti. ()

Han22

Konečně zase trefa do černého s Mistrem. Hitchcock šel tentokrát až na dřeň ve svém oblíbeném námětu - nevinný muž v soukolí justice. Obyčejný barový hráč a otec rodiny je jednoho dne obviněn z loupežného přepadení. A režisér dokumentárně sleduje jeho obvinění, identifikaci, usvědčující důkazy, hrůzy rodiny i nástup do vězení. První hodina je naprosto skvostná, v té druhé přijdou chybky v podobě mizerné dějové linie s šílenstvím a místo gradující soudního finále přijde antiklimatické deus ex machina SPOILER v podobě objevení skutečného pachatele z ničeho nic KONEC SPOILERU. Nicméně i tak je to parádní film, Henry Fonda je po všech hrdinech nebo padouších skvělým "sousedem od vedle" a punc skutečné události tomu dodává grády. A myslíte si, že by se dnes něco takového stát nemohlo? S našim "skvělým" soudnictvím? ()

Hopper

Skvelá atmosféra v príbehu, hutnom filme-noir, o tom, ako môžete spadnúť do šlamastyky ani neviete ako. Stačí, aby ste sa podobali na nesprávneho muža a jedného pekného dňa si pre vás prídu večer fízli a všetko je zrazu inak. Napriek tomu, že nosnou časťou filmu je osud Henryho Fondu, ktorý exceluje podobne ako v 12. rozhnevaných mužoch, rovnako presvedčivá je Vera Miles a jej psychický rozklad, ktorý ešte nesprávnemu mužovi naloží kopcom. Tempo príbehu je síce pomalé, ale akonáhle zaujme a chytí, už nepustí až do konca. ()

Revolver

Velice odlišné od ostatních Hitchcockových děl a to zejména tím, že je příběh založen na skutečnosti. Bohužel oproti ostatním mistrovým kouskům chybí dostatek napětí a chvílemi je film značně nezáživný . Ovšem najdou se zde i klady - zejména výkon Henryho Fondy v roli ''Nepravého muže'' je vynikající a rovněž hudba Bernarda Herrmanna, která v tomto případě tvoří napětí daleko víc než Hitchcock. ()

Kovaja

Chudak chlap přišel k obvinění jak slepý k houslím.Dobrá podívaná ale na Hitchcocka mi tam trošku chyběl jeho pověstný šmrnc ()