Fakt, že Slovensko uspořádalo písňový festival Bratislavská lyra v tehdejších poměrech socialistické společnosti Československa, bylo něco, o čem se dá říci, že mělo slušnou úroveň. Nic podobného jsem na hudební scéně té doby neshledal, vyjma dvou beatových festivalů z let 1967 a 1968 pořádaných v pražské Lucerně, ale to bylo tak trochu o jiné muzice, (a také snad i festival Porta), Bratislavská lyra svou komplexností i přes určité omezení představovala přehlídku toho nejlepšího u nás. Včetně svobodné hudební tvorby (třeba Bratříčku, zavírej vrátka od Karla Kryla) zhruba do roku 1969. Vedle účasti našich předních zpěváků, rovněž potěšila řada zahraničních hvězdných interpretů první velikosti instrumentální Shadows s kytaristou Hank Marvin, The Beach Boys. Skvělá Julie Driscoll či úspěšný zpěvák Hugues Aufray, u nás třeba nazpíval jeho písně Waldemar Matuška. Sbohem, lásko, Santiano. Zpracované zajímavě, akorát to mohli dát celé, a nejen tři díly.(2.10.2016)

Obsahovo nabitý, ale formálne veľmi slabo spracovaný seriál. Keď si režisér zvolil ten najjednoduchší koncept postavený na archívoch a rozhovoroch, nie je prehnané očakávať, že grafika a rozhovory budú, keď nie invenčne, tak aspoň dokonalo technicky a audio/vizuálne spracované. Nie sú. Naopak, veľmi dobré je zasadenie jednotlivých ročníkov Lýry do kontextu dobových udalostí.(6.1.2017)

Na to, že to má byť o hudbe sa tam trochu veľa rozpráva, ale je to príval informácií od tých najviac zasvätených, organizátorov, producentov, skladateľov a spevákov. Dokonca sa tvorcovia nebáli vycestovať aj za zahraničnými interpretmi, ktorí boli hosťami Lýry, a získali od nich autentické rozhovory. Veľmi sympatický dokumentárny seriál a ďalšie časti si nenechám ujsť.(14.9.2016)

Bratislavská lýra je dodnes vnímaná ako oslava povodnej tvorby československej hudby. Naši interpréti súťažili s novými pesničkami, ktoré boli domyselne pred samotným festivalom nahraté na malé platne, aby boli druhý deň po súťažnom odvysielaní ponúknuté do obchodov k predaju. Už od samotného vzniku 23. júna 1966 si festival získal srdcia divákov a dokázal preraziť aj do Európy. Po Sopotoch, San Reme či Splite tak zahájila úspešnú cestu aj Lýra. Počas trvania si oprávnene získala uznanie a tak nebol problém získať do medzinárodnej časti súťaže resp. ako hosťa zahraničné hviezdy zo západnej Európy, ktoré boli mnohokrát unesené vrelou atmosférou bratislavského publika. Železná opona sa tak každým rokom na začiatku leta oslabila a víťazom nad všetkou ideológiou sa stala hudba. Nebolo to tak vždy. Aj Lýra sa potýkala s absurdnými cenzorskými zásahmi a v dokumente sa to snažil obhájiť svojimi pokrivenými názormi Miloš Jakeš. Áno, dokument oslovil mnohých našich aj zahraničných umelcov ( Thomas Anders, Al Bano, Drupi ), ktorý si s obdivom spomínali na bratislavské vystúpenia. Divákom sa počas celého seriálu prihovárali mnohé osobnosti ako spoluzakladateľ súťaže, dramaturg a skladateľ Pavol Zelenay, textári Ľuboš Zeman, Kamil Peteraj, Eduard Krečmar, Jan Schneider, historik Jozef Žatkuliak, muzikológ Ivan Wassenberger, publicista Juraj Čurný, kritik Jiří Černý, zvukový majster ing.Pavol Prockl a i. Lýra sa počas rokov konala v Parku kultúry a oddychu (PKO), Istropolise či športovej hale na Pasienkoch. Bolo príznačné byť svedkom v poslednom diely búranie PKO, a hoci už Lýra v tom čase dávno neexistovala ako symbol to bolo pekné filmárske vyvrcholenie. Materiálmi nabitý dokument pesničkovej súťaže na pozadí politických udalostí sa stal už počas vysielania (RTVS v roku 2016 ) výnimočným prínosom k slovenskej dokumentaristiky. A Bratislavská Lýra ? Ako povedal Ľuboš Zeman: "bola farebným ostrovom slobody".(17.11.2016)

Miluji tohle čétéčkářský šťourání se v historii tuzemské hudby.....a když přijde na věc, je mi jedno jestli jde o dřevný underground nebo Kornovo šaškování v Ein Kessel Buntes. Připomenout (těm dříve narozeným) a nebo seznámit (nás, které Lýra minula nebo jenom lízla) diváky s ve své době nejpopulárnějším československým festivalem považuji za poděkování hodný nápad. Za sebe mohu pouze: "Jen houšť podobných programů".(15.12.2016)

• - Róbert Valovič o televíznom cykle uvažoval viac ako 10 rokov, avšak spracovať 30 rokov festivalu nebolo jednoduché. Paradoxne mu pri zostavení dokumentárneho cyklu pomohli materiály, ktoré mali pôvodne skončiť v odpadkovom koši. Zlomový moment prichádza vtedy, keď ktosi v rozhlase vypratal kanceláriu po Pavlovi Zelenayovi, spoluorganizátorovi lýry. Tesne predtým, než mali byť zložky zlikvidované, Valovič zisťuje, že skrývajú kompletné materiály k tomu, čo chcel spracovať. (krasomama)

• - Archívne záznamy popových hviezd Boney M. a Drupiho, tvorcom poskytol kameraman Marián Sloboda, ktorý emigroval do Západného Nemecka a roky mal tieto nahrávky v pivnici. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)