Zahradnictví: Dezertér

• Česko Zahradnictví: Salon Valentino (více)

Filmová trilogie Zahradnictví se skládá ze tří samostatných filmů odehrávajících se na pozadí nejdramatičtějších období minulého století a časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky (1999). Vypráví o třech rodinách: rodině leteckého radiotelegrafisty, rodině majitele kadeřnického salonu a rodině majitele zahradnictví. Obsáhne 20 let života postav, které musely v těchto pohnutých časech prožít nejlepší léta svých životů. Druhá kapitola rodinné kroniky Zahradnictví se odehrává na pozadí převratných událostí v letech 1947-1953. Hlavní postavou je majitel noblesního kadeřnického salonu Valentino v centru Prahy Otto Bock (Jiří Macháček) a jeho rodina, kterou zde zaměstnává. Podnik je smyslem a naplněním jeho života, po všech válečných útrapách se sem vrací jako uznávaný šéf se svou manželkou Elou (Gabriela Míčová) a jejími sestrami Bedřiškou (Klára Melíšková) a Vilmou (Aňa Geislerová). Sestry společně přežily válku a německou okupaci a staraly se o malé děti svých manželů, kteří byli zatčeni za protinacistický odboj. Teď všichni s ohromným úsilím realizují svůj sen, jenže přichází zlom po únorovém komunistickém puči. Ottova firma je vyvlastněna státem a jemu se podruhé v životě rozpadá svět. Tentokrát jsou však důsledky otřesu pro něj i pro jeho rodinu fatální... (CinemArt)

mira007

O třídu lepší než Rodinný přítel, zajímavější dějová linka, více exteriérů a hlavně hlubší dobový kontext odrážející se v osudech hlavních postav. Komunisti byli svině ( ..jsou a budou ) a tehdejší atmosféra utahování šroubů a eliminace kohokoliv jinak smýšlejícího ( nedejbože živnostníků) naprosto precizní, z čehož jen vybočí taškařice, která přeskočí do žánru absurdní komedie ve scéně, kterou bych pracovně nazval " Rusky jdou k holiči" - ale tam jsem šel smíchy do kolen. ()

jasse

Tenhle díl už není tak rozvláčný, a přibylo dramatických situací, ale některé scény jsou stejně nepravděpodobné, jako ten zahradníkův dům připomínající vilu Tugendhat. Zajímavý závěr, který divák pochopí až díky poslednímu dílu trilogie. ()

Strike

Asi jen o maličký mrňousek lepší než Rodinný přítel. Vzhledem k tomu, když se na konci filmu dozvíme, kdo je vypravěč, je v tomto kontextu tento film úplně zbytečný , protože příběh o Macháčkovi je absolutně nezajímavý a jen drobnou epizodnkou vedle hlavního příběhu, což je ten o Fingerově rodině. Jinak občas mi bylo až trapně, když Finger musel zbytečně přehrávat a roubovat do svých projevů,,budoucí" kodetovské hlášky z Pelíšků. Posledních 5 minut je čirý blázinec. ()

Fifer

Přemýšlel jsem, proč mě ztvárnění doby (2 sv. válka) v nijak převratné jedničce bavilo více. Je to proto, že Hřebejk už natočil tolik anti-komunistických filmů, že by to vystačilo na filmografii několika režisérů. Tudíž to není tak, že by tuto epochu natočil špatně, ale každá scéna vám připadá jako obšlehnutá z jiných českých filmů (Dokázal by někdo spočítat kolik anti-komunistikých filmů se tady od roku 89 natočilo?). Proto už vánoční atmosféra a rozbalování dárků nudí, proto nudí lití olova a "dávám bolševikovi dva", proto nudí souboj podnikatele s komunistou, o kterém předem víme, jak dopadne. Abych jen nekydal, herci jsou výborní a vývoj holičovy postavy byl přijmeným překvapením, který pro mě dramaticky fungoval. Ale to je málo. ()

Brtniik

Taxem si myslel, že mi půlměsíční nesledování TV či filmů poněkud otupilo vnímavost k umění a ono to vypadá, že se diví i mí oblíbení komentovači. První díl jsem neviděl, ale tento mne málem porazil: mdle zahrané podivné scénáristické smyšlenky a celkovou nudu nerozptýlila ani žertovná scéna „honili se a hapali“ do skleníku... Křečovitě jsem svíral područky křesla, kdy v léčebně Otto obdržel vánočku. Čekal jsem, že ji rozlomí a bude v ní pilník – oblíbená, těžce klišovitá, pomůcka trestanců při překonávání mříží. Opravdu mne překvapilo (bezmála zklamalo), že tam nebyl. Ještě mne napadlo, že vánočku hodí do záchodu – bylo by pak pochopitelné, že si přes půl republiky přijel pro křídlo. Obě varianty se omylem dostaly na plátno, jelikož by byly bezvadným rozcestníkem v Kinoautomatu. Podivuji se nápadu, že STB hlídaný maník se (i s ošetřovatelkou) vytratí z psychiny, někde seženou luxusní oficínu (původně jsem si myslel, že se skrývají ve zrušeném modistickém závodě), vesele tam vniknou, žijí a provozují činnost pro odpolední směnu. To soudruzi nezkoumali, co jsou zač?! Věru naivní představa dobové atmosféry v roce, kdy zdrhali Mašíni... Klára Melíšková byla ségrou za všechny prachy, ale dorazil mne modelový (poněkud součastný) účes mladého klavíristy. Pokud mne paměť neklame, hoši této věkové kohorty mívali na hlavách model tzv. rendlík. (odstavec - závěr) Řekl bych, že zase jeden CZ filmový propadák. On Macháček věděl, proč se nechal umřít. Před časem jsme v kině viděli díl „Nápadník“ a jevil se mi o dost lepší. P.S.: xxmartinxx bravo! ()

Bozvav

O proti prvnímu dílu výrazný posun k lepšímu. Jednotlivé charaktery jsou psychologicky prokreslenější i atmosféra doby je více ponuře realistická. Dialogy jsou zajímavější a jednotlivé události podkreslené marasmen nastalé situace dávají smysl. Macháček hraje svou roli zlomeného a psychicky zříceného egocentrika velmi dobře. I závěr zobrazující plynutí času je skvělý, řekla bych až poeticky vyřešený. Za mne 4 hvězďule. ()

Rockerman

O něco lepší, než Rodinný přítel. Urovnanější, přehlednější a srozumitelnější, ale také předvítatelnější. Tedy kromě Otíka, který mě hodně překvapil. Bylo hned jasné, co se z Ludvíka z kadeřnického salónu stane, až "zvítězí pracující lid". Nepasovaly mi tam jen dvě věci. Ten kanadský žertík, který provedl Karlík právě v tom kadeřnictví a samotná "dezerce" Oty, toho noblesního, milého a laskavého muže. První část trilogie se odehrávala za nacistické totality, druhá za té komunistické. Zcela zřejmý doklad o tom, že komunismus a nacismus (fašismus) jsou v podstatě jedno a totéž! Já alespoň žádný rozdíl nevidím! ()

Faila

V popisu filmu je komedie a navíc v tom hraje Jiří Macháček, takže jsem opravdu čekala komedii. Takhle naštvaná a smutná už jsem u filmu ale dlouho nebyla. I tento díl, stejně jako Rodinný přítel (viděn podruhé), ve mně zanechal velmi silný pocit, který přetrvává dlouhé dny po zhlédnutí. A oceňuji zobrazení nejen společenské, ale i lidské a osobní tragédie. ()

radaza

Přečetl jsem si tady různorodé recenze...Nějak asi nejsem ten pravý odborník (pro které se ale filmy netočí). Rozeznávám, jestli mě film baví a jestli mi má co říct. A za mě: Dobrý! Bavilo mě to víc než jednička, herci byli skvělí, zasmál jsem se a o tématech přemýšlel ještě druhý den. Doporučuji všem milovníkům českých filmů nebo dějin, kteří neviděli jedničku. ()

Stíba

V Dezertérovi už trilogie dostává konkrétnější obrysy a zachycení poúnorových událostí z pohledu jedné rodiny má velmi dobrou výpovědní hodnotu. Krásně ukazuje jaká je komunismus zrůdnost a nepřestává mi drásat nervy co na našem národu zanechal za stopy. Když vás napadne nepřítel jste na to pravděpodobně připraveni. I zradu spojence můžete tak nějak očekávat a vyrovnáte se s ní. Jakmile ale začne zrazovat vlastní lid a ta zrada se začne postupně šířit jako rakovina, lék se hledá jen velmi těžko. Je potřeba si tyhle události stále připomínat, protože lidská pamět je krátká. Tak jsem si dneska při sledování říkal, jestli asi (a jak) dnešní komunisti na filmy sledující tuhle dobu koukají a co se jim u toho asi honí hlavou?? ()

tranquill

"Dva, maximálně tři roky mu dávám..." Tuhle hlášku jistě známe a Martin Finger, který prequeluje Jiřího Kodeta, se své role zhostil nadmíru úspěšně. Jinak opět melancholické... ()

anitae

Macháček šéf salónu Valentino - když se vypustí pár písmenek tak lenin, nový šéf kadeřnictví a lepidlo místo šamponu na hlavě Rusek. Blázinec, nový život až po měnu. Postava, která mě asi nejvíc štvala je Jindřich. Ale celé mi to přijde jako nepovedené výukové video o historii. 2,5* ()

bearmeedek

Po prvním dílu spokojenost, že se tvůrci probudili z šedého opojení a předhodili nám velmi slušné drama. V Dezertérovi je už cítit, že se něco děje, konečně je tu život. Doba komunistického převratu je zde podána dost přesvědčivě a vyvolává správnou úzkost, popř. vztek. Nevadí, že různé situace jsou podány jen v náznacích, protože chápavý divák pochopí a naopak ocení tento filmový záměr. Myslím, že film vystihnul dobu na pozadí života tří rodin, v jejich konkrétním prostředí, dost dobře. Plusem je i to, že filmů z tohoto období dějin našeho národa moc není. Závěrečný obrazný „přerod“ dětí v dospěláky, jakožto upoutávka dalšího dílu, měl také svou myšlenku. Po divných pocitech z jedničky zvedám o dva stupně. Při současné ubohosti hodnocení jsem takto zvednul o jedno procento. ()

bono22vox

Druhý díl trilogie je mnohem lepším a hlavně silnějším snímkem. Jen hlupák a zbabělec může tento díl hodnotit negativně. Protože jinak popírá to, co Dezerter (respektive komunismus)ukazuje v plné své kráse... Na mne druhý díl zapůsobil. Děkuji. Závěr s předáním štafet novým hercům a časový posun také potěšil. Uvidíme jak se nám trilogie uzavře a spojí s Pelíšky. ()

LordMysti

A v jakém duchu se nesl první díl, tak pokračuje i ve druhém. Hezky připomíná jaká zvěrstva dokázal totalitní režim páchat a celé film působil o dost depresivněji. ()

Psycho.R

Rodinný přítel byl naprosto zbytečný film. Pokud by se sestříhal na půl hodiny a nacpal jako začátek Dezertéra, pak by to bylo celkem ok. Druhý díl trilogie nemá (opět) moc dějový oblouk, ale něco, co posouvá příběh dopředu se tam děje. Fingerova postava se, alespoň trochu, podobá té z Pelíšků. Chápu, že věta o bolševicích zaznít musela, avšak vyzněla trapně. Oproti první části jsem udržel pozornost a cosi jako příběh se tu vyskytlo, takže 60% by bylo tak akorát. ()

zapalik

Jednička byla super, jen chvílemi roztáhlá, dvojka už byla klasická nudná televizní inscenace. Měli z toho udělat televizní seriál, přidat dramaturgii a bylo by to skvělý. Film do kina to fakt není ()

ForGump odpad!

Paskvil paskvilovitý, v němž Macháček teatrálně šaškuje, aby následně vplul do vážné části role, kterou v mnoha ohledech hraje hůře než Sokol, postavy mluví jako knihy, navíc odříkávají různé modifikace hlášek z Pelíšků, což by nebyl vesměs problém, ale působí to strašlivě násilné až člověka mrazí studem, nechybí ani tradiční štědrovečerní scéna, která je kratší, ale především spousta věcí nedává smysl a také se divák jen spoře orientuje v časoprostoru. Schválně nezmiňuji konec, který to celé jen dorazil, nehledě na dvě groteskové scény, jejichž výskyt působí jaksi nepatřičně. Kroutím hlavou již podruhé a bohužel se obávám, že ne naposled. 10% ()

ANTYCHRYST

Snažím se najít cestu k tomuto příběhu od pana Hrebejka..ale ani druhé pokračování mi nesedí..Je to o něco lepší než první část..ale pořád to je prázdné.. nedokáži se najít nějakou vazbu k postavám.. Hudba k filmu se opět hodně nepovedla..vubec mi to tam nesedí.. Macháček o něco lepší nežli Sokol .. toho hajzlika z kadeřnictví bych hnedka proplesknul.. jinak toho není moc co bych si pamatoval..40% Bohužel... ()