Zahradnictví: Dezertér

• Česko Zahradnictví: Salon Valentino (více)

Filmová trilogie Zahradnictví se skládá ze tří samostatných filmů odehrávajících se na pozadí nejdramatičtějších období minulého století a časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky (1999). Vypráví o třech rodinách: rodině leteckého radiotelegrafisty, rodině majitele kadeřnického salonu a rodině majitele zahradnictví. Obsáhne 20 let života postav, které musely v těchto pohnutých časech prožít nejlepší léta svých životů. Druhá kapitola rodinné kroniky Zahradnictví se odehrává na pozadí převratných událostí v letech 1947-1953. Hlavní postavou je majitel noblesního kadeřnického salonu Valentino v centru Prahy Otto Bock (Jiří Macháček) a jeho rodina, kterou zde zaměstnává. Podnik je smyslem a naplněním jeho života, po všech válečných útrapách se sem vrací jako uznávaný šéf se svou manželkou Elou (Gabriela Míčová) a jejími sestrami Bedřiškou (Klára Melíšková) a Vilmou (Aňa Geislerová). Sestry společně přežily válku a německou okupaci a staraly se o malé děti svých manželů, kteří byli zatčeni za protinacistický odboj. Teď všichni s ohromným úsilím realizují svůj sen, jenže přichází zlom po únorovém komunistickém puči. Ottova firma je vyvlastněna státem a jemu se podruhé v životě rozpadá svět. Tentokrát jsou však důsledky otřesu pro něj i pro jeho rodinu fatální... (CinemArt)

elimS

25% - komentář 20ti slovy: Alespoň nějaká špetka příběhu, který dokázal zaujmout. Nebýt téhle části, tak celou trilogii poplivu a navždy zavrhnu...takhle jenom zavrhnu. ()

wolverine

Druhý díl triligie Zahradnictví je znatelně lepší než nedotáhlá jednička. Období raného komunismu mi přijde naprosto ideální, protože je to jedno z nejzajímavějších období světových dějin. Dezertér je na začátlu hodně natáhlí a děj se příliš neposouvá, ale konec je zdrcující a plný emocí. Dávám 3 hvězdy. ()

milwaukee odpad!

45 minut, víc jsem nedal. Hřebejk nemít komunisty, tak nemá o čem točit. Aňňa "vogel gesicht" byla opět odporná a Kozub, chtěje vyjadřovat své politické názory byl k pobavení (aspoň někdo) . No a baret se špuntovkou, to byl vrchol. Vypadá to, že tenhle pseudo režisér už žije jen z nenávisti. ()

mar11

Dezertér mne již naplno přesvědčil o tom, že celá trilogie Zahradnictví je naprosto zbytečným a nepovedeným počinem dua Hřebejk-Jarchovský. Film drží nad vodou jen někteří herci (Finger, Dobrý, Novotný), což je zatraceně málo. Ve srovnání s předchozím filmem Rodinný přítel, však vychází Dezertér přece jen o málo lépe, a to i díky tomu, že je zde méně trapných momentů. Hřebejk s Jarchovským ale stále nedokážou vyprávět příběh své ,,velkolepé" trilogie tak, aby mě alespoň trochu zajímal a bavil. ()

MirkaP

Ano, je to film bez začátku a bez konce, ale nečekaně silný. Mytí vlasů ruských dam musel být tak strašný průser (šetrnější slovo nelze použít), že jsem se nemohla ani dívat. Děsná doba. M. Fingera asi už budu nazývat mladým Kodetem. A závěr s výměnou generací mě rozbrečel, i když vlastně nevím proč. ()

ostravak30

Přiznávám, že mě se víc líbil první díl. Ale hlavně, já to celé viděl jako seriál na ČT. Každopádně kvalitní Macháček byl velkým oživením, kvalitní posilou a náhradou za Davida Novotného, který trochu ustoupil. Celkově jsou nicméně herecké výkony kvalitní, jistě i pro velmi silné obsazení a taktéž chválím i hudbu. A nutno dodat, že mě trochu překvapuje tak nízké hodnocení. ()

tkey

Na český film vlastně dost dobry. Aniž bych věděl na co se vlastně koukám, jsem měl takovej hodně silnej Pelíšky vibe a ono jo. Možná me donutí kompletní trilogie i zvýšit hodnocení, tady by to bylo tak 3,5* ()

Tominni

Výrazně lepší film, než úvodní část trilogie Zahradnictví. Tentokrát je v pokračování v hlavním dění Jiří Macháček, ale ani ostatní herci nijak nezaostávají (Martin Finger!). Dostalo se mi dostatek emocí od smíchu, skřípění zubů, vzteku až po zamyšlení, což není u českých filmů vůbec automatické a není to málo. Samozřejmě své v tom hraje období, ve kterém se film odehrává, protože silné emoce u mě budí nástup komunismu u nás celkem spolehlivě - jen občas nevím, jestli se mi chce více řvát nebo brečet. Tento film se řadí k těm, na které se v budoucnu znovu podívám. ()

RipperTM

Dvojka rozhodně lepší než jednička. Nikdo od ní nic nečekal, jelikož po velkém mediálním boomu před Rodinným přítelem, přišlo lehké vystřízlivění. Prostě kůň kulhal na obě nohy, ale stále běžel. Což není v české kinematografii až taková ostuda, jelikož mnoho filmů se zde staví do bloků dostihu jako oslové mezi plnokrevné anglické hřebce. Teď už k tomu hlavnímu. Druhá část trilogie na mě působila suverénně, kompaktně a atmosféra měla blíže k ukrojení. Nutno dodat, že Macháček k tomu výrazně přispěl. Jeho vývoj postavy mě částečně překvapil. Doufejme, že závěrečná část skrývá to nejlepší, co bylo zatím ušetřeno. ()

Honzulik

Zahradnictví 2 - pro mne zklamání! Po "jedničce" Rodinném příteli se ani druhá část Zahradnictví, která vstoupila do kin pod názvem Dezertér nepovedla. Snaha přiblížit se skvělým Pelíškům se nezdařila a působí spíše amatérsky. Macháček již asi nemá co nabídnout a také ostatní herci a herečky výkony( ze kterých jen trochu vyčnívá Martin Finger) neoslní. Přesto věřím, že Jan Hřebejk svému řemeslu rozumí a v posledním díle této slibované trilogie příjemně překvapí... ()

srolyma

Tak to už byla úplně jiná káva než ta nudná protektorátní selanka v předchozím díle. Nastupuje rudá zvůle a spokojené životy umocněné euforií po konci války jsou najednou v troskách. Konfiskace majetku, vyhazovy z práce, věznění, prostě arogance moci v plné parádě. Najednou tu máme vše, co v prvním díle chybělo. Drama, občas humor a hlavně Příběh. ()

pafka

Pro me dalsi indicie o tom, ze to byly a jsou rudy zrudy.Krasne natocene, jak si komousi kousek po kousku sebrali vse, po cem touzili a sami se na to nikdy nezmohli, protoze neumeli nic, nez jen krast a nasilim zastrasovat cele rodiny. Zacatek tragickeho vyvoje nasi spolecnosti, ktera diky temto skutecnostem nebude normalni po dlouha desetileti. Shlednuto bez pauzy a odchodu na zachod, protoze dej neustale po malych kouscich graduje a vy nemuzete odejit. Herci jsou skveli vsichni. Za me skvost. ()

sardon

Překvapivě lepší, než první část.Více na mne dýchla atmosféra doby od radostných nadějí k návratu ducha první republiky až po uvědomění si, že okupace vlastně trvá dál, jen si ji tvoříme sami pod dohledem "bratrů z Východu". Zaujal Jiří Macháček, který tentokrát nešaškoval (s výjimkou groteskní scénky s lepidlem v šamponu na hlavách soudružek ze spřátelené armády). ()

Stauff

Možná jsem filmový ignorant. Možná jsem divnej. Ale mě ten film dostal. Takto vykreslení bolševici...to smekám. A i příběh celé rodiny byl podle mě nádherně zaznamenaný. Kurva, jak já ty rudý svině nemám rád... ()

PamelaJJK

Jdu proti proudu času. Logicky jsem nejdříve hodnotil Pelíšky, následně Nápadníka a teď tedy Dezertéra. Už díky ději bylo jasné, že humoru tu moc nebude... I když několik scén úsměv vyloudilo. Herecké obsazení a výkony protagonistů byli určitě nadstandardní a Jiří Macháček to vytáhl aspoň na ty tři hvězdy. I přes to obsazení a výkony a také navzdory úžasnému hudebnímu doprovodu a dobové vizualizaci mě Dezertér nijak zvlášť neuchvátil. Celý působil tak nějak uměle, nevyrovnaně a rozháraně. Proti Rodinnému příteli je to víc drama, proti Nápadníkovi je to míň komedie. Je mi líto, ale díky té "emoční" nevyrovnanosti je to u mě jen na průměr. ()

blondboss

Táto prostredná časť trilógie Záhradníctvo mi pasovala asi trošku viac ako jednotka. Asi to bude tým, že tu bolo viac odkazov na samotné Pelíšky, čo mňa osobne potešilo. Na druhej strane to síce trošku vyvolávalo pocit, že sa tie Pelíšky už trošku vykrádajú, ale who cares...pokiaľ to baví, tak nevadí. V rámci série teda jemné zlepšenie, ale celkovo to nie je až také terno, aké som očakával, čo sa týka epickosti samotnej trilógie. 60 % ()

Eire

Stepan Kozub zahral tu komunistickú kurvu na 1! U MNE SUPR celý film. .... 85% Well done Jarchovsky/Hrebejk ...🗽 ()

tomashinka

Rozmohl se nám tady takový nešvar... Zkušení tvůrci starších filmů, které jsou pilířem české kinematografie začínají blbnout a natáčí své sentimentální vzpomínky. Prachy na to dokážou díky jménu sehnat, takže nechybí kvalitní interiéry, exteriéry, solidní herci, hudba a vůbec provedení, ale film je dlouhý, nudný a šedivý. Chybí jakýkoliv zajímavý děj, příběh, zápletka, film není ani vtipný, ani dramatický, prostě nenabízí nic, kvůli čemu by se divák měl zvednout od telky a jít si za své kilo sednout do hlediště. Stejný podprůměr jako první díl trilogie, stejně utahané jako nedávno uvedené Svěrákovo "Strniště". Já se vlastně už ani nedivím, že je stále prázdné kino. ()

Deidy

Ano, chápu, že to točil stejný režisér, který měl pod palcem legendární Pelíšky... Ale proč, do prdele práce, tu musí být tolik násilně naroubovaných hlášek, které doslova a do písmene vykrádají Pelíšky? Kdyby jednou, řekne si člověk, že to je v poho, taková pohodová připomínka jednoho bezvadného filmu, ale když ty hlášky jsou minimálně tři, už je to decentně na facku. Celkově film nic moc, spousta situací, které se ani pořádně nevysvětlí, scény, které by měly mít hloubku, ji nemají, naopak šťourání se v nepodstatném má kolikrát prostoru až moc. Co víc k tomu dodat? ()

rigby

Za první film z této trilogie jsem dal tři hvězdičky. Snad protože se mi to zdálo dobré. Ale toto pokračování je o dost slabší. Příběh nicneříkající, jen slouží k posunutí času v ději. Snad v posledním pokračování se dočkáme důstojného předchůdce Pelíšků, protože zatím kromě některých shodných postav se výsledek v ničem nepodobá slavnému filmu. A to je škoda, protože se jedná stále jen o mrhání drahocenného času trpělivého diváka. Nu což, počkám si ještě na poslední část trilogie. ()