Kapitán Exner a půvabná studentka řeší záhadnou vraždu, která souvisí s cenným archeologickým nálezem... Detektivní romány Václava Erbena si rychle získaly širokou čtenářskou obec. Zásluhu na tom má i atraktivní a neobyčejně originální vyšetřovatel kapitán Exner. Ten je nejen bystrý detektiv, ale i člověk, který si s chutí užívá života plnými doušky. V Pokladu byzantského kupce svěřil postavu „velkého“ detektiva Jiřímu Valovi, režisér a spoluscenárista Ivo Novák. Na scénáři se také, kromě samotného autora předlohy, podílel i Zdeněk Podskalský. V napínavém příběhu o záhadné vraždě a nesnadné cestě ke znovuobjevení starobylého pokladu se setkáte také s Gabrielou Vránovou, Jiřím Sovákem, Lubomírem Lipským, Josefem Kemrem a řadou dalších populárních herců. (Česká televize)

Sakulnikov

Herci výborní, zápletka zajímavá, ale v celkovém pohledu to nějak nešlo dohromady. Několik povedených vtipů (podávání sirek, Sovákova hláška "víte, jsem buržoazního původu", celý závěr a mnoho dalších), ale často snaha o vtipnost přecházela až do trapnosti. ()

Meow86

Pěkná česká detektivní oddechovka. Nejvíce zaujal Jiří Sovák, ačkoliv není vyloženě hlavní postavou. Nevzpomínám si, v jaké jiné roli byl Sovák tak roztomile jízlivý jako tady. Detektivka, kde hlavní vyšetřující není strohý permanentně vážně se tvářící starší muž jako např. Zeman, ale mladý veselý vtipný a koketující Jan Vala. Přiznávám, že tady humor převládá nad detektivním napětím, ale vůbec to není na škodu. ''Veřejná bezpečnost. Kdybyste dovolil, ukázal bych Vám průkaz. - V polovině noci mě žádné průkazy nezajímají.'' ()

Aidina

Černobílá, komediální detektivka s nastrčenou mrtvolou paní Holubové, o které sice celý film slyšíme, ale téměř ji nevidíme. Něco jako paní Colombová, víme o ní, ale nikdy jsme jí neviděli. Role kapitána Exnera v podání J. Valy mi moc nesedí, bližší mi byl pan Kodet, který lépe splňoval literární předlohu kapitána EXnera. Film velmi posílila role pana Soudka, kterou skvělě zahrál pan Sovák. Nezapomenutelné jsou jeho bonmoty a komentáře. ()

Muf911

Tenhle film mi doposud nebyl znám. Až jsem tak jednou večer měl náladu na československou krimi, tak jsem na něj narazil. Děj a zápletka jsou tu už dostatečně probrány, co ale nikdo nezmínil je to páně Exnerovo auto. Je docela netypické, aby policejní komisař v Československu poloviny šedesátých let jezdil v naprosto unikátní Bugatti v hodnotě několika desítek miliónů korun! Cennější auto snad nikdy neřídila žádná hlavní postava ve filmu, co si pamatuji. Ani James Bond, ani Steve McQueen. Zajímalo by mě, kam se pak bugatka poděla, jestli je stále v ČR anebo ji nějaký mizera nezašmelil mimo vlast. Nicméně v hlavě mi zůstanou i jiné vzpomínky, než na tohle unikum. Skvělou epizodní roli otce si zahrál Josef Kemr, pohodář Sovák s vousem a pistolí a taky úžasně popletený Lubomír Lipský se zavázanýma oběma rukama, který si ani nevzpomene na tvář své bývalé milenky, se kterou aniž by to věděl, zplodil syna. Film hodnotím 4* a odpustím mu i tu nabouranou pragovku. ()

p.a.douch

Myslel jsem zpočátku, že Jiřího Valu jako kapitána Exnera nedám. No a vida byl jsem nakonec spokojen. Jeho souputníci jsou ovšem výborní. Vránová je excelentní. Výběr herců drží tento film doopravdy vysoko. Ivo Novák si podle knihy upravil scénář, přesně věděl co chce natočit a taky to udělal. Povedla se mu vtipná a zábavná detektivka. ()

meda2016

Libíček, Sovák, Kemr, Vránová, Vala. Kolikrát jsem viděl? Nepamatuji. 90%. Musím dodat, že předloha z dob komunistické kriminálky je snad ještě lepší. Autorovi se podařilo přes patrný policejní tlak v knize té doby umenšit slovo soudruh na minimum. Změny ve filmu jsou účelné a zvýraznily vtip situací. Nikomu se v pozdějších adaptacích Erbenových knih nezdařilo natočit nic lepšího. ()

PTuranyi

Zábavná detektívka riešiaca seriózny prípad krádeže historických šperkov za neustáleho požmurkávania autorov scenára, ktorí drobnými narážkami v dialógoch neustále sabotujú vážnosť situácie menia ju na veselohru. Produkcia na československé pomery štandardne dobrá. Herecké obsadenie prekypuje množstvom komikov, ale komickú rolu dostal len Josef Kemr, ktorý sa ako otec hlavnej hrdinky správa úplne atypicky. Všetci však svoje úlohy hrajú veľmi dobre. 70% ()

Spike86

Film nabitý kvalitními herci, ale nějak mě tato krimi nezaujala. Nic vtipného jsem v ní neviděl a příliš napínavé to také nebylo. Líbil se mi akorát Josef Kemr. Jinak to na mě nezapůsobilo, tak nějak to vyšumělo do prázdna 60%. ()

RoyBatty444

Príjemná krimi komédia s plejádou vynikajúcich hercov. Komediálne kraľuje Lipský. Sovák s presvedčivým hereckým výkonom. Filmu nechýba ani napínavý kriminálny prípad, ktorý je nekonvenčne riešený s pomocou postavy stvárnenou Vránovou. Čerešničkou na torte je otec postavy Vránovej Jozef Kemr s nekompromisným prístupom. ()

Peabody

Dodnes považuji sérii detektivek s Michalem Exnerem za jednu z nejlepších, která v české literatuře vůbec vznikla. Filmový osud je docela zvláštní, ačkoli to volá po sérii, nikdo nikdy nehrál Exnera dvakrát. Celkem vím o pěti zpracování s pěti herci ani v TV nevznikl seriál Exner (Oprava, v tomto století ano, v Michalem Dlouhým, který není špatný Exner). Jiří Vala to začal docela slušně v Pokladu byzantského kupce (1966, režie Ivo Novák), sice mu trochu podle mne schází Exnerova elegance, ale jinak jde a Gabi Vránová tam střihla rozkošnou blběnku a mezi ní a Exnerem to jiskří slušně, to se v šedesátých smělo. Následovala televizní Bláznova smrt, kde Exnera hraje typově podle mne také dobře Petr Kostka, elegance by být mohla, ale pan režiisér Zdeněk Kubeček z toho udělal neuvěřitelně utahanou záležitost, která navíc v roce 1973, velmi tuhé normalizace, nemohla mít žádné sexuální náznaky (ostatně nápadně elegantní oblečení taky ne), že by soudruh kapitán vyjížděl po Táně Fischeorvé nepřipadalo v úvahu a Regina Rázlová taky nic nezachránila. Navíc obsazení nejtužšího stranického jádra Prokoš Vicena Švorc poněkud sráží atmosféru. Pak je opět filmový Čas pracuje pro vraha, 1979, kde herecky skvěle i typově slušně (jenom mu chybí exnerovská chuť po hezkých dívkách) Exnera zahrál František Němec, ovšem jednak režíroval Jiří Hanibal, což nedává mnoho šanci, ale zejména Exner se ze zcela nepochopitelných důvodů jmenuje Marha (také kapitán). Asi by to chtělo nějakého pamětníka, protože to je zjevný produkt schvalovacích barrandovských šibřinek té doby. Zřejmě se Exner nehodil (ostatně on nikdy nebyl dost socialisticko kriminalistický jako hoši příslušníci ze seriálů nebo jako Slávek Jandák. Jiří Kodet mi osobně sedí jako Exner nejlépe (zejména elegance, tak ty dívenky, to se obojí v roce 1982 už mohlo), ale režijně je to utahané až běda a hlavně kolem Kodeta chybí herci partneři. Jan Schmidt obsadil sice stranicky ukázněnou partu (Zounar, Čáp, Mareš, Hardt), jenže oni šmrnc nemají. Karel Augusta už to nezachrání, . Poslední mně známý Exner pak je Karel Heřmánek v režii Jana Prokopa, 1985, ale to je zatím někde v TV archivech, moc sháním Dialogy pro klarinet, cimbál a bicí (pozdější dodatek -sehnal jsem a je to blbé) a pak je zde pochopitelně seriál s docela dobrým Michalem Dlouhým.  Pokud jde o Poklad byzantského kupce, považuji to za filmově snad nejlepší, docela to jde i jako detektivka, Vala je zde prezentován jako dívkař, což roku odpovídá, jeho elegance je sice v kostýmech, ale podle mne ji nemá dost v sobě /v tom je Kodet lepší). Herci jsou velmi dobří, Jiří Sovák coby archeolog Soudek (klasická exnerovská rekvizita) vynikající. A Gabriele Vránové to prostě velice sekne (snad nejvíc co si vybavuji) a  dobře jdou s Valou k sobě. I malé role jsou zde skvělé, Jan Libíček výborný, Prachař, Lohniský, Šmeral, velmi dobrá detektivka a výborná adaptace. ()

stryc.zdend

Spíš komedie než krimi. Mnoho napětí jsem nezaznamenal a "vraha" odhalil velmi brzo. Ovšem některé hlášky jsou vynikající, především Sovák a jeho archeolog oplývající suchým humorem je skvělý. "Pijete kafe?" "Piju." "Já taky." ()

rozum i cit

Nejlepší exnerovka a to přesto, že děj je oproti knize dost překopán. Vzhledem k tomu, že na scénáři pracoval osobně i autor literární předlohy, není to nijak na škodu. Vlastně bych řekla, že je to filmu ku prospěchu a je to přesně ten případ, kdy jsou obě verze stejně dobré, ačkoli se liší. To, že se řada věcí do filmu nevešla, je pochopitelné, ale zde je dost jiných motivů: například tři možní otcové a pátrání po nich pomocí antropologie, dokonce i pachatel je jiný. Především se však film liší vztahem s Kamilou (Houskovou, knižní Bednářovou). V knize jde o okrajovou záležitost, studentka klasické filologie, s níž Exner již nějakou chvíli chodí, se v knize jen mihne. Ve filmu jde o prvotní hybatelku děje, studentku UMPRUM, která si přivydělává prací v rytecké dílně, a která upozorní Bezpečnost na krádež pokladu a Exnerovi se neustále plete do cesty. Osobně nechápu kritiku, že nejde o detektivku, ale o komedii. Vždyť to je právě hlavní plus, to, čím se některé naše detektivky odlišovaly, použitím komediálních prvků s vykreslením různorodých malých figurek a charakterů, stejný důvod, proč se po sté dívám i na Hříšné lidi města pražského či Panoptikum. Osobně mě velmi mrzí, že toto dnes už neumíme a místo toho točíme drsné, někdy i sadistické kriminálky podle západního střihu, které jsou jak přes kopírák, snad abychom ukázali, jak jsme strašně světoví. Film má spád, je zábavný a nenudí, vizuální stránka je také pěkná. Co je ovšem perfektní, je herecké obsazení. Vala je podle mého názoru jediný skutečný Exner, který nám kdy po plátně běhal. Odpovídá totiž knižní postavě vzhledem i chováním, a to ze všech dosavadních představitelů nejvíce: Erbenův Exner je černovlasý právník, kterému je něco přes třicet (Valovi je čtyřicet, ale rozdíl není nijak cítit, ostatně zhruba dekádu od jeho Kristových let mu to asi nejvíce slušelo), je dobře živený, ale zdaleka ještě ne tlustý. Je poměrně živý a energický, a ač je mnohdy unaven a raději by šel na houby, tak mu to zpravidla nedovolí nejen okolnosti, ale především jeho silná a vrozená zvědavost a záliba ve všem neobvyklém. Umí naslouchat, má mnohdy pochopení a soucit, je přísný k těm, co si to zaslouží, stejně jako je i přátelský, zábavný, srdečný, a to nejen ke kolegům, ale leckdy i k vyslýchaným osobám. Svým důstojníkům občas mizí a během případů s někdy až neuvěřitelnou drzostí balí svědkyně, které se mu ovšem občas nabízejí i samy. Naprosto nechápu oblibu pro mne unaveného a nezáživného Exnera, údajně druhého nejlepšího, v podání mnohdy poněkud přeceňovaného Jiřího Kodeta ve zcela nudné adaptaci Smrti talentovaného ševce. Neodpovídá předloze ani chováním, ani vzhledem, a Valovi se zde nemůže ani zdaleka rovnat elegancí a šarmem (Ostatně mám pocit, že s neustále omílanou aristokratickou elegancí pana Kodeta je to trochu jako s paní Columbovou, stále se o ní mluví, ale nikdy jsem ji neviděla.). Nebyl sice špatný herec, ale na Exnera se typově absolutně nehodil. Rozhodně nebyl tím páně Erbenovým ,, drzým elegantním mladíčkem", ani ty ženy jsem mu nevěřila, jiskření s partnerkou Janou Bouškovou nulové. Valovi, který byl údajně, pokud jde o ženy, v reálném životě doopravdy tak trochu jako Exner, jsem to naopak věřila beze zbytku. Už jen ty pohledy, co vrhá. Navíc má zároveň takové charisma, že divák i chápe, proč mu ty ženy podléhají. Obsadit do role Jiřího Valu byl prý nápad samotného Václava Erbena, který si ho i přes odpor dalších lidí prosadil. Já jsem mu za to vděčná a divím se, že pro plánovaná pokračování se s ním už nepočítalo. Stejně tak nepřestanu litovat, že v této sestavě nemohly být zpracovány všechny exnerovky, i když vím, že by to nešlo, protože autor je dopsal až po roce 2000. Alespoň první tři díly však vzniknout měly. Mohla to být skvělá série, tím spíše, že i zbytek ansámblu je k sežrání, ať už jde o kouzelnou dvojici policistů Vlčka a Beránka (ač zde oproti knize prohozených pokud jde o tělesnou hmotnost) v podání pánů Libíčka a Lohniského, Zdeňka Řehoře jako antropologa Šedivku či bezvadného Sováka v roli sarkastického doktora Soudka, který se později s Exnerem spřátelí (ač s oblibou tvrdí opak) a který se spolu s ostatními zmíněnými postavami vyskytuje i v dalších dílech. Erben měl zjevně archeologické prostředí rád. Záběry ze skutečných míst jako Archeologického ústavu AV ČR či lokality Bylany znalce potěší. Jediné, co bych možná vytkla, je Exnerova neznalost velmi známých artefaktů, myslím, že knižní Exner by je poznal. Jinak přátelské atmosféře a herecké sehranosti výše zmíněných aktérů, zejména sestavě Vala-Lohniský-Řehoř-Sovák, napomáhá i fakt, že spolu od 50. let hráli i v dalších filmech, a to je na plátně vždy cítit. Co se dalších postav týká, pan Lipský je zábavný, Vránová patřičně vlezlá a pan Kemr je kapitola sama pro sebe, minimum prostoru, zato maximální efekt, dalo by se říci drtivý. K tomu výborná hudba, někdy výrazná, jindy jen podbarvuje scénu, ale člověk přesně ví, kdy se vyšetřuje, kdy se žertuje, zda jsme na zámku, doma, u pražské hospody, ve venkovské restauraci, či v moravském vinném sklípku. Za mě tedy je tento film jediným zpracováním případů kapitána Exnera, které dokázalo uchopit lehkost, svěžest a humor předlohy, a zároveň jednou z mých nejoblíbenějších starých československých detektivek, možná po Panoptiku a Hříšných lidech tou neoblíbenější. Snad je to spíše komedie s detektivními prvky, ale co na tom. Když budu chtít ponurou a mrazivou atmosféru, podívám se na majora Kalaša, nejlépe na Vrah skrývá tvář. () (méně) (více)

evangelik

Dobrá detektivka. Gabriela Vránová okouzlující, Vala mi taky docela dobře do té role "seděl". Zapamatoval jsem si, jak se těm prvním zemědělcům zaplevelovala pole... ()

quokam

Jo, dobrý. Jen ten pan Kodet mi tam chyběl, nic proti Valovi.l když pravda Valuv komunista s lidskou tváří v totalitní bezpečnosti působí věrohodnější než Kodetuv šlechtic. 7.5/10 ()