• Kanada

• Austrálie

Komedie / Drama

USA, 2017, 94 min

• Malarkey

Co je na tomhle filmu dobrého, to mi rozum nebere. Saoirse Ronan tu možná hraje Lady Bird víceméně slušně, ale zároveň se jí nedá upřít určitá nepříjemnost, vzteklost a rozhodně nesympatičnost, čímž si to u mě dlouhodobě rozházela. Na filmu není nic vtipného, zábavného, natož alespoň trošku zajímavého. Jasné, je tu vidět určitý svět silně založené křesťanské rodiny, které se Saoirse snaží trošku vzdorovat. Není to ale žádný vzdor nucený k vymítání. Je to asi standardní vzdor každého puberťáka, ze kterého režisérka udělala víc, než bylo potřeba.(14.1.2018)

Feel-good movie, u kterýho jsem se opravdu cítil moc fajn. Poměrně klasický námět o dospívání jedné holky a hledání pravé lásky, který je trochu opepřený tím, že chodí do katolické školy, je zpracovaný tak, že si udržuje určitý nadhled a celkově působí kupodivu i originálně. Hlavní hrdinka v podání Saoirse Ronan je veliká sympaťačka (i když je to slušnej rošťák a taky dělá chyby) a film má i skvělé tempo. Kromě samotné "Lady Bird" jsou i ostatní postavy moc fajn, ale samozřejmě i ty mají do dokonalosti daleko. Velká část filmu je spíš pohodová, ale pak přijde i nějaké to drama, a všechno dokupy dobře funguje. Jediné, co mi nesedlo, je závěr, kde se řeší konflikt mezi dcerou a matkou. To jsem upřímně řečeno tolik nepobral a moc se mi nelíbilo, v co se film v posledních minutách vyvrbil. Jinak však výborný film. (8/10)(29.6.2020)

„Byť úspešná neznamená byť šťastná.“ Zvláštny film. Miestami úžasný, mrazivý a báječný, inokedy rozvláčny, nudný a čudný. Mnohé scény, dejové linky a postavy sú (zrejme naschvál? Ale prečo???) ustrihnuté uprostred a už sa k nim nikdy nevrátime. K tomu plno nečakaných scén, ktoré prebiehajú normálne a zrazu „to“ príde a ste vyvedení z miery. Hádka v aute, zrazu osoba X otvorí dvere a vyskočí von. Bum. Dcéra matke vyčíta, že je na ňu zlá, na čo matka desivo zahlási „moja matka bola tyranská alkoholička“. Bum. Potešia kvalitné herecké výkony v čele s rodičmi (Laurie Metcalf a Tracy Letts), ale všetci sú OK, vrátane titulnej hrdinky, ktorá je síce miestami poriadne na držku, ale tak kto z nás nemal 17? 5 nominácií na Oscara ma každopádne zaskočilo. Body hore za telocvikára v divadle.(13.9.2018)

Už dlouho jsem se v kině tak "kvalitně" nezasmál. Lady Bird není dokonalý film a není to ani oscarový film. Je to ale perfektně odpozorovaný a napsaný film o dospívání, s překvapivě parádní Saoirse Ronan. Od prvních okamžiků děj (možná spíš sled provázaných scének) pádí kupředu a každý moment skončí dřív, než byste vůbec mohli začít uvažovat o tom, jestli by skončit neměl. Tenhle trochu hurá přístup funguje výborně a celý film tak uteče jako mrknutím oka. Gretě Gerwig se navíc povedlo do celé té krutě komediální slupky zabalit i trochu toho nepopsatelného feelingu dospívání a dohromady tak Lady Bird tvoří 94 minut, do kterých se vyplatí investovat čas i emoce. 8/10(16.3.2018)

Po letech "teen school" drama, které se konečně trochu vymaňuje z toho klišé formátu, kdy je hlavní hrdina atraktivní "wallflower" bez přátel a pořádného sociálního života. Už bylo načase, protože mi to začínalo lézt seriózně na nervy. Sympaťačka Lady Bird není žádná krasavice, ani není příliš chytrá. COŽ JE SUPER!! Její charakter je sice už maličko vohraný, ale rozhodně patří mezi jedny z nejzajímavějších protagonistek teen dramatu od dob Juna. Což mi připomíná, že Ronanová by toho Oscara klidně dostat mohla. Pravá síla filmu však podle mého tkví v úžasném vztahu mezi hlavní hrdinkou a její matkou, který dodával filmu unikátní šťávu, jenž se v podobných snímcích zas až tolik nevidí. Mimo to však Lady Bird nenabídne zas až tak jedinečnou podívanou, je to milé, je to hezké, ale člověk z toho bude mít takovou povědomou pachuť v puse, která mu rozhodně nebude nepříjemná, ale ani s ním příliš nezamává. Na debut ale dost slušná práce. Btw, jo, taky bych se od ní asi nechal sbalit. Lepší 3*(27.2.2018)

• - V septembri 2015 sa režisérka Greta Gerwig stretla so Saoirse Ronan na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte, kde propagovali filmy Maggie má plán (2015) a Brooklyn (2015). V hotelovej izbe si prebehli scenár, Ronan čítala časť z filmu Lady Bird a Gerwig čítala ďalšie postavy. Gerwig si na 2. strane uvedomila, že Ronan bola tou správnou voľbou pre vedenie. (Scraffy)

• - Jednalo se o film s nejvyšším výdělkem produkční společnosti A 24. (Stoka)

• - Film je situovaný do rokov 2002 až 2003, v období, keď režisérka snímky, Greta Gerwig, promovala na katolíckej škole svätého Francisa, v jej rodnom meste Sacramento v Kalifornii. (belinko)