• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie / Drama

USA, 2017, 94 min

Film zachycuje turbulentní vztah mezi matkou Marion (Laurie Metcalf) a její téměř plnoletou dcerou Christine "Lady Bird" McPherson (Saoirse Ronan)... Snímek nabídne pěkné herecké výkony, ale jeden z nejlepších scénářů roku 2017 se určitě nekoná. Ženské publikum se s tímhle příběhem ztotožní asi více.(31.12.2017)

Skvěle zahraná cesta do hlubin teenagerčiny duše. Oprsklá rebelka hledající sama sebe i někoho k sobě se Saoirse Ronan velmi povedla, no ale bez protikladu Laurie Metcalf v roli matky by její Lady Bird byla poloviční. Je to příjemná podívaná, ne tak třeskutě vtipná jako třeba Juno (té se to přiblížilo hlavně otcovými vtipy a scénou s trenérem, který koučoval školní divadl), ale o trochu melancholičtější... A ke konci bohužel také trochu rozvleklá.(16.3.2018)

Ak už niečo na tento štýl tak idem radšej do Japonska alebo Číny. A čo sa týka Ameriky, tak Olivia Wild minulý rok debutovala lepším filmom ako je Lady Bird. Je to príjemné a v zásade nenásilné ale toto sme videli hádam už stokrát. Stále tá istá hrdinka, stále tie isté vzťahové problémy, bez ozvláštnenia, možno len s inou atmosférou, ktorá niekomu sadne a niekomu nie. Je tam všetko. Ale zároveň nič natoľko silné, aby ma to chytilo za srdce a ani nič natoľko úsmevné, že sa viem s niekym stotožniť. Typický žánrový štandard. Celkom nechápem tie oslavné ódy. Ale to nevadí. Svoje kvality to určite má a kto ich vie nájsť, tak videl skvelý film. Ja by som bez neho dokázal žiť aj ďalej. Ronan je ale dosť v pohode. P.S. Nevidel som ešte všetky ale zatiaľ tie, ktoré som videl mi len potvrdzujú, že Chalamet je pre mňa ako herec neznesiteľný a pózerský.(24.1.2020)

• classic

Gréta musela mať isto „hluché chvíľky” , a tak sa rozpamätala, čo robila zhruba pred 15. rokmi, keď bola ešte školou povinná, následne sa o tom dopodrobna rozpísala, aby na takomto základe mohol vzniknúť scenár, pričom bude zapotreby i prvotne režírovať, čiže debutovať na poli hraného, celovečerného filmu, do ktorého obsadí svoje ALTER EGO - Saoirse Ronan, a ja ani neviem kvôli čomu, tí hlupáci v Akadémii, nadelili tomuto nedobrému, až trochu viac biednemu nepodarku po piatich nomináciách, keď je sotva jedna z nich zaslúžená pre túto hlavnú herečku s tzv. hereckým potenciálom... ! ?. Pozorovať postavu, ktorej povahová črta sa zmení rýchlosťou svetla, nie je nič, čo by ma interesovalo, možno, ak by ju hrala iná predstaviteľka, než Saoirse, tak by som uznal aspoň kvality jedného člena z ansámblu, takto ma neoslovila ani akákoľvek herečka, či trebárs herec, a to ani nehovorím, ako neobyčajne pôsobí réžia, ktorá bude musieť viacej chlebíka spapať, aby bola na úrovni ledvaže televíznej produkcie, myslím si, že na to, aby nakrúcala filmy pre kiná, je mimoriadne slabá, nepotenciálna. V tomto filmovom omyle sa absolútne nič nedeje, len sa ide z nohy na nohu, strašná nuda ma teraz napadá, a tá šialenosť, to hodnotenie 99% na „zhnitých rajčinách” , je totálne mimo môjho racionálne uvažujúceho, triezveho chápania !!!(8.3.2018)

Kterak se sedmnáctiletá dívčina bouřila proti výchově matky, několikrát se zamilovala, pak se zase odmilovala a nakonec... mamince řekla, že ji má ráda. V kostce je ten příběh opravdu takhle prostý, jeho zpracování nijak nevyčnívá a nominace na Oscary mi tedy příliš jasné nejsou. Prostě celkem příjemný nezávislý kousek, na který si za rok nikdo nevzpomene.(16.2.2018)

• - Snímka mala premiéru na Telluride Film Festival 2017. (belinko)

• - Pri príprave obsadenia a producentov, im režisérka Greta Gerwig dala svoje staré stredoškolské ročenky, fotografie a časopisy, ako aj pasáže napísané Joanou Didion a vzala ich na prehliadku svojho rodného mesta. (Scraffy)

• - Režisérka zakázala nosiť mobilné telefóny na pľac. Túto metódu si požičala od Noaha Baumbacha. (Scraffy)