• Kanada

• Austrálie

• Irsko

Komedie / Drama

USA, 2017, 94 min

Po letech "teen school" drama, které se konečně trochu vymaňuje z toho klišé formátu, kdy je hlavní hrdina atraktivní "wallflower" bez přátel a pořádného sociálního život. Už bylo načase, protože mi to začínalo lézt seriózně na nervy. Sympaťačka Lady Bird není žádná krasavice, ani není příliš chytrá. COŽ JE SUPER!! Její charakter je sice už maličko vohraný, ale rozhodně patří mezi jedny z nejzajímavějších protagonistek teen dramatu od dob Juna. Což mi připomíná, že Ronanová by toho Oscara klidně dostat mohla. Pravá síla filmu však podle mého tkví v úžasném vztahu mezi hlavní hrdinkou a její matkou, který dodával filmu unikátní šťávu, jenž se v podobných snímcích zas až tolik nevidí. Mimo to však Lady Bird nenabídne zas až tak jedinečnou podívanou, je to milé, je to hezké, ale člověk z toho bude mít takovou povědomou pachuť v puse, která mu rozhodně nebude nepříjemná, ale ani s ním příliš nezamává. Na debut ale dost slušná práce. Btw, jo, taky bych se od ní asi nechal sbalit. Slabší 4*(27.2.2018)

• Aljak

Gretu mám rád, tak isto aj Saoirse, čiže som sa celkom tešil - o to viac, keď zo všetkých strán som počúval toľko chváľ. Ale v podstate ani netuším, prečo sa okolo Lady Bird robí taký rozruch. Však až tak výnimočné na tom nebolo prakticky nič, teda pokiaľ nerátam odklon od šablónovitosti a klišé - ale ten je aj takmer v akomkoľvek nezávislom film tejto doby. Základ príbehu to malo celkom dobrý (dospievajúce dievča na kresťanskej škole, ktoré sa snaží o nezávislosť), no čakal som nejakú epickejšiu a najmä originálnejšiu zápletku - a to tu proste absentovalo. Takže celkovo to nebolo prakticky v ničom nijako extra osobité - proste taký obyčajný indie film, okolo ktorého je až príliš veľké haló.(7.1.2018)

Nepochopil som nomináciu tohto filmu na oscara a to nebola jediná tohto roku nad ktorou som nechápavo krútil hlavou. S. Ronanová hraje skvelo a s prehľadom, ale tento film o mladej rebelke je tak nevyužitý, až je to do plaču. Hádka s mamou, nezhody v rodine, to celkom šlo, ale postupne je film čoraz prázdnejší a nudnejší a po záverečných titulkoch ani neviete o čom to vlastne bolo. Iba priemer na jedno pozretie. 60%.(1.4.2018)

Nějak se mi nepodařilo řádně se vcítit do příběhu a přišlo mi to takové mdlé, nijaké, nemastné, neslané. Saoirse je samozřejmě vynikající, mám ji moc ráda, ale nějak jsem podvědomě srovnávala s filmem Brooklyn, kde měla také hlavní roli, a ten mi přišel zajímavější a upřímnější. Toto je předevěím o vztekající se holce, která zažívá nějaké to dobrodružství, staví se neustále na hlavu a dostává lekce od života.(21.1.2018)

Lady Bird s největší pravděpodobností není dílo, které by s vámi svou sofistikovaností či emocionálním nábojem vytřelo podlahu, je to pouze a jen kvalitně napsané "feel good" drama. Je to film univerzální, kombinace inteligentního příběhu, charismatických postav a odlehčeného humoru připomíná např. ty lepší kousky Jasona Reitmana. Celkově si nedokážu představit, že by těch 94 minut u Lady Bird někdo litoval. 8/10(10.3.2018)

• - Snímok mal premiéru na Telluride Film Festival 2017. (belinko)

• - Režisérka zakázala nosiť mobilné telefóny na pľac. Túto metódu si požičala od Noaha Baumbacha. (Scraffy)

• - Saoirse Ronan, která vyrůstala v Irsku, prohlásila, že nejtěžší slovo, které měla vyslovit s americkým přízvukem bylo „perfect“. (BadCat)