Člověk se vždy snažil posouvat hranice svých možností a překonávat sám sebe, přijímal výzvy, které před něj stavila příroda. Everest je ztrhující autentický dokument o osudu tragické himalájské expedice z roku 1996. Mezinárodní tým horolezců se pokusil pokořit Mount Everest, ale nejvyšší hora světa si vyžádala svou krutou daň. Film zachycuje v reálném záznamu všechny zajímavé, ale později i tragické momenty výpravy - obtížný výstup, laviny, nedostatek kyslíku a nakonec smrtící bouři. (Intersonic)

JFlower

Viděno pár dní po Everestu (2015), a tento dokument oproti hrané novince vykresluje výstup jako nenáročnou akci. Přidala bych víc autentických scén a odebrala záběry na horu samotnou. Dle mého názoru byl výběr hudby špatnou volbou - vyznívá moc idylicky, jemně a snižuje náročnost výpravy. ()

GsPiDeR

Není to zas až tak špatné, ale přijde mi to hodně povrchní ... před nedávnem jsem viděl "Jak přežít Everest" a přišlo mi to mnohem syrovější a uvěřitelnější. ()

joffreydepeyrac

Četl jsem od Eda Viesturse velice podrobně o tom, jak si David Breashears, který dost možná tráví na svazích osmitisícovek víc času než doma, umanul, že dostane na vrchol světa IMAX kameru jako krávu, vymyslel, jak ji odlehčit z metráku na zlomek váhy, a natočil dokument, který z filmařského hlediska nemá obdoby. Ed dokonce vzpomíná na situaci, kdy David donutil dva z horolezců (tuším, že Džamlinga a Araceli) vrátit se pod vrcholem o kus níž (!!!) kvůli tomu, že mu nevyhovoval záběr (nazval to "nejvyšší druhou klapkou v historii kinematografie"). Škoda, že Ed, tehdy v nejlepší kondici a bez kyslíku, jim nadělil takový parník, že by na vrcholu umrznul, než se tam vydrápali ostatní s kamerou, ten IMAX záběr by si zasloužil. Breashears si připsal navíc spoustu bodů tím, že když jim v přímém přenosu před očima (rozumějte v dosahu vysílaček) začaly umírat největší "hvězdy" horolezectví, nedovolil pořizování záznamů, přestože na nich mohl vydělat jmění. Dneska už díky technice nejsou vzácností ani záběry z vrcholů těžších hor, než je Everest, ale tohle je IMAX. Dávám pět hvězd, přestože jsem to neviděl v IMAX kině, a navíc vyzdvihnu famózní verzi Harrisonovy "Here Comes the Sun" z živého koncertu při závěrečných titulcích. ()