poster

Everest

 • USA

  Everest

 • Slovensko

  Everest

IMAX / Dokumentární / Krátkometrážní

USA, 1998, 44 min

 • Šakal
  ****

  Je jedno místo, které leží výše než všechna ostatní. Místo, kde sny utíkají vysoko nad oblaka. Místo, kde přežijí jenom Ti, co mají sílu a štěstí. Tak těmito slovy začíná tento dokument. Já za sebe dodávám, také úctu k horám. Střecha světa, kde vítr je nepřemožitelný. Místo smrti, kde lidé nemohou dlouhodobě přežít. Každé nadechnutí tam spaluje plíce jako mrazivý oheň a mnozí tam zemřeli. ....na hoře jménem „EVEREST“. Přesto se tam vydávají každoročně další a další expedice. Někteří při pokoření hory zemřou, ty „šťastnější“ jsou nuceni samotný vrchol vzdát, ty nejšťastnější z nich stanou na samém vrcholu světa. Tento dokument je skutečná pocta všem horolezcům a pro nás ostatní (nadšence) vskutku působivým zážitkem. Co tyto „šílené nadšence“ žene za touhou stanout na tomto vrcholu, kde je skutečným utrpením každý další krok a na samém vrcholu vydržíte bez použití kyslíkového přístroje (Ti, kteří k tomu mají indispozice) kratinký čas? Nejvýstižnější budou slova španělské lezkyně jménem Aracelina. „Nesnažím se nic dokázat, zkrátka miluji lezení“. Nutno podotknout, že tento působivý dokument budiž patřičným důkazem, k čemuž (kromě nesmírné autenticity a nádherným scenériím velehor) napomáhá téměř nadpozemská hudba mající téměř meditativní charakter. Jediným „ nedostatkem“ tak pro mě zůstává kratší stopáž. 4+1/2*(8.4.2011)

 • Duotone28
  *****

  Opat jeden zo silnych dokumentov...doplnajuci cestne miesto v mojej top10 dokementarhneho filmu. Len skoda, ze ta radost z dosiahnutia vrcholu bola len polovicna...a degradovana nepriaznivim osudom...ktory len dokazoval, ze sidlo bohov, ktorych treba poctivo nasluchat, nie je pre vsetkych, a kto ho chce dosiahnut, musi si ho vymodlit:)! Okrem velkej pocty, ktora patri vyprave...davam hold aj IMAX kamere, ktora miestami robila „divy“, a zabery ktore vdaka nej mozme zhliadnut aj my, bezny smrtelnici, mi ostanu v pamati este pekne dlho.Nazdar(16.7.2008)

 • venca163
  ****

  Na jednu stranu docela pěkně popsanej způsob výstupu z technický stránky, na druhou stranu zbytečně dlouhej úvod (a vsuvky) s lidským příběhem, kterej prostě nemá šánci diváka zasáhnout (kterak jeden Šerpa pořád dokola vzpomíná na tátu). Ta opěvovaná hudba mi byla akorát tak protivná (prostě se tam vůbec nehodí, tečka). Ale tak co, je to o lezení na Everest? Je! Má to fakt parádní záběry? Má! (75%)(5.11.2016)

 • joffreydepeyrac
  *****

  Četl jsem od Eda Viesturse velice podrobně o tom, jak si David Breashears, který dost možná tráví na svazích osmitisícovek víc času než doma, umanul, že dostane na vrchol světa IMAX kameru jako krávu, vymyslel, jak ji odlehčit z metráku na zlomek váhy, a natočil dokument, který z filmařského hlediska nemá obdoby. Ed dokonce vzpomíná na situaci, kdy David donutil dva z horolezců (tuším, že Džamlinga a Araceli) vrátit se pod vrcholem o kus níž (!!!) kvůli tomu, že mu nevyhovoval záběr (nazval to "nejvyšší druhou klapkou v historii kinematografie"). Škoda, že Ed, tehdy v nejlepší kondici a bez kyslíku, jim nadělil takový parník, že by na vrcholu umrznul, než se tam vydrápali ostatní s kamerou, ten IMAX záběr by si zasloužil. Breashears si připsal navíc spoustu bodů tím, že když jim v přímém přenosu před očima (rozumějte v dosahu vysílaček) začaly umírat největší "hvězdy" horolezectví, nedovolil pořizování záznamů, přestože na nich mohl vydělat jmění. Dneska už díky technice nejsou vzácností ani záběry z vrcholů těžších hor, než je Everest, ale tohle je IMAX. Dávám pět hvězd, přestože jsem to neviděl v IMAX kině, a navíc vyzdvihnu famózní verzi Harrisonovy "Here Comes the Sun" z živého koncertu při závěrečných titulcích.(3.1.2015)

 • Stanley
  ****

  Pokud je něco, co tomuto snímku jednoznačně vévodí, pak je to především fantastická hudba (recenze soundtracku). Horské záběry uchvátí, nicméně obsahově se jedná o dokument, jakých podobných jsme měli možnost vidět už mnoho. Přesto se rozhodně vyplatí zajít na to do kina, je-li ta možnost - vidět Himaláje na velikém plátně stojí vážně za to. Výroba filmu musela být nesmírně obtížná. Veškeré vybavení potřebné k natáčení v horách se muselo nanosit až na nejvyšší vrcholy včetně samotného Everestu ručně. Jelikož běžná IMAX kamera váží asi 40 kg a takovou by nikdo nedokázal vynést, musela být pro tento film zkonstruována speciální kamera se zhruba poloviční hmotností.(19.10.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace