IMAX / Dokumentární / Krátkometrážní

USA, 1998, 44 min

Četl jsem od Eda Viesturse velice podrobně o tom, jak si David Breashears, který dost možná tráví na svazích osmitisícovek víc času než doma, umanul, že dostane na vrchol světa IMAX kameru jako krávu, vymyslel, jak ji odlehčit z metráku na zlomek váhy, a natočil dokument, který z filmařského hlediska nemá obdoby. Ed dokonce vzpomíná na situaci, kdy David donutil dva z horolezců (tuším, že Džamlinga a Araceli) vrátit se pod vrcholem o kus níž (!!!) kvůli tomu, že mu nevyhovoval záběr (nazval to "nejvyšší druhou klapkou v historii kinematografie"). Škoda, že Ed, tehdy v nejlepší kondici a bez kyslíku, jim nadělil takový parník, že by na vrcholu umrznul, než se tam vydrápali ostatní s kamerou, ten IMAX záběr by si zasloužil. Breashears si připsal navíc spoustu bodů tím, že když jim v přímém přenosu před očima (rozumějte v dosahu vysílaček) začaly umírat největší "hvězdy" horolezectví, nedovolil pořizování záznamů, přestože na nich mohl vydělat jmění. Dneska už díky technice nejsou vzácností ani záběry z vrcholů těžších hor, než je Everest, ale tohle je IMAX. Dávám pět hvězd, přestože jsem to neviděl v IMAX kině, a navíc vyzdvihnu famózní verzi Harrisonovy "Here Comes the Sun" z živého koncertu při závěrečných titulcích.(3.1.2015)

Méně poutavým způsobem vyprávěný dokument o navázání na odkaz dvou prvních pokořitelů střechy světa a to rovnou synem jednoho z nich. IMAX kameru jsem si bohužel nevychutnal, ale ani tak se krása této honosné přírodní scenérie neztrácela. Jen škoda, že dramatické scény nebyly pojaty opravdu dramaticky, až by diváka mrazilo v zádech, jelikož z takového příběhu, jaký se pod vrcholem Everestu odehrál, by rozhodně mělo.(20.5.2014)

Důkladně prostříhané, aby bylo vidět jen to krásné. O mrtvolách a zácpách v zástupech se tam sice mluví, ale nikde nejsou vidět překračování mrtvých a umírajících (a že to byl šťavnatý rok, když se točilo!!!), nikde nejsou vidět tuny odpadků včetně pozůstatků, nikde přetížené cesty. OK tak to byla faktická část. Druhý problém je, že... to se asi v kině stane méně než při domácí velkoformátové projekci... ale během třičtvrtěhodinky 3x rozlepovat oči a dávat film kousek zpět před usnutí, to ve mně vyvolá málokterý film.(12.1.2018)

Tohle točil IMAX? I na dnešní mobil by se to dalo natočit líp. Ale zaujala mne na těch lidech velká pokora a úcta k velehoře, na kterou se plazili. Jaký rozdíl proti těm nebožákům, co lezli na Everest ani ne týden před Imaxem, a jak si mysleli že jsou nejlepší borci na světě, tak tam pomřeli. Tihle si raději počkali a jen sledovali jak jeden podruhém tam umírají a není jim pomoci. Za zajímavost stojí, že v tomto dokumentu učinkuje a komentuje týpek, jehož otec Tenzing Norgay jako první člověk na světe vystoupil na Everest. A do sněhu tam jako první vymočil žlutý srdce :*(9.3.2016)

Pokud je něco, co tomuto snímku jednoznačně vévodí, pak je to především fantastická hudba (recenze soundtracku). Horské záběry uchvátí, nicméně obsahově se jedná o dokument, jakých podobných jsme měli možnost vidět už mnoho. Přesto se rozhodně vyplatí zajít na to do kina, je-li ta možnost - vidět Himaláje na velikém plátně stojí vážně za to. Výroba filmu musela být nesmírně obtížná. Veškeré vybavení potřebné k natáčení v horách se muselo nanosit až na nejvyšší vrcholy včetně samotného Everestu ručně. Jelikož běžná IMAX kamera váží asi 40 kg a takovou by nikdo nedokázal vynést, musela být pro tento film zkonstruována speciální kamera se zhruba poloviční hmotností.(19.10.2010)