Hrdinové ohně

• Nizozemsko

Only the Brave

Drama / Životopisný

USA, 2017, 134 min

Skvělý životopisný snímek o partě požárníků, kteří kvůli ochraně lidí, majetku a tisíců hektarů lesa neváhají dávat všanc své vlastní životy. Only the Brave má kromě silné nosné kostry příběhu, krásných reálií Arizony a vztahové chemie mezi požárníky a jejich rodinami i přidanou hodnotu v podobě zcela chybějícího "popcornového" patosu. Celý film tedy ve finále nepůsobí uměle a "švihle", nýbrž příjemně civilně a uvěřitelně. Nemáte tedy problém se zcela ztotožnit s partou Granite Mountain Hotshots a prožívat s nimi jejich radosti, smutky i strachy. Lví podíl na tom mají samozřejmě i herecké výkony, z nichž však nejvíce vyčnívá Josh Brolin a Miles Teller. Nebýt tedy roztahané první poloviny, o plném hodnocení by vážně nemohl být pochyb. Nicméně i přes tento nedostatek je film Only the Brave výborným životopisným filmem, který nabídne náhled mezi stmelené požárnické družstvo, a který nám detailně přiblíží událost, o níž většina z nás neměla ani ponětí. A to je moc dobře. „The world's full of people taking chances.“(27.1.2018)

Sympatické budovaní vztahů. Takhle se scénáristi všech zemí učte, jak máte svého diváka nechat si všechny postavy do jedné totálně zamilovat... Abyste to pak v závěrečném akčním infernu děsivě zužitkovali. O pozadí vzniku filmu jsem si nic nenastudoval a tak mě ten konec náramně zmasakroval. Působivý vizuál, nic jiného od Kosinskeho nemůžeme čekat, ale tentokrát přišel i velice silný scénář, který i pod tou trochou amerického patosu a hrdinství nemůžete odstřelit... Prostě ohnivá zimomriavková lahůdka... 90%(29.1.2018)

Výborný film. Pro me velké překvapení. Nevěděl jsem, co od filmu očekávat, ale tohle ve me ještě nějakou dobu zůstane. Výborně vykreslené postavy kterým rozumíte. Takhle se točí životopisné filmy, jenž chtějí vzdát hold hrdinům. Ukázat je i s chybami a o to víc s nimi v závěru soucítite. Konec byl pro mne vcelku psychicky náročný, což se ne každému filmu podaří a za to zaslouží režisér velkou pochvalu. Krásné majestátní záběry. Přehledná "akce" a hlavně vše vypadá velmi realisticky. Spousta kvalitních herců, kteří předvedli výborné výkony a vkusná hudba. Myslím, ze zatím jeden z nejlepších filmů minulého roku. Pro mne tedy určitě......90%.(12.6.2018)

Vynikající filmový zážitek opřený o působivou skutečnou událost. Valná část snímku je založena na budování vztahů v rámci požárnické skupiny, ale též na osobní život některých postav, což může být pro mnohé diváky nudné, avšak mě osobně Kosinskiho počin zaujal od samého začátku. K akci tu dochází neustále, rodinné životy hlavní hrdiny polidšťují a jsou důležité pro finále příběhu. Každý, kdo nezná události požáru v Yarnell a nepídil se po spoilerech k tomuto filmu, musí být na konci Only the Brave značně překvapen a rozčarován. Emotivní a vskutku působivý snímek.(4.6.2018)

Plno patosu, americké uvědomělosti, nabubřelosti a hrdinských kroků. Už něco pamatující Oheň (1991) Rona Howarda byl přesně takový. Zároveň ovšem i adrenalinový, atmosférický, výtečně natočený. Tvůrci použili klasický vzorec, přidali nicméně šťávu a tah na bránu. A emoce se valily. Joseph Kosinski (který nás má potěšit pokračováním Top Gunu) vsadil rovněž na atraktivní téma, ovšem jeho příběh je mdlý a dost jednoduchý. Stejně jako Howard vystavil obětavým chlapům, kteří denně bojují s ničivými plameny, solidní pomník. Navíc pracoval s reálnými fakty. Nepotřeboval k tomu hrdě plápolající americké vlajky, ovšem onoho poplácávání po ramenou a patetických keců byl nadbytek. Hra na jednu velkou rodinu mi prostě dvakrát nesedla. Jednotlivé linie nejsou silné (Miles Teller a jeho náhlá tužba po rodinném životě), jiné jsou zajímavé jen proto, že se do nich zakousli výborní herci (například Jennifer Connelly). Kosinski má sice velký cit pro vizuál, jenže je škoda, že tady pyrotechnici zdaleka nehrají první housle. Ve výsledku lehce utahané (určitě bych 20 minut ubral), vypravěčsky nefunkční, sterilní, předvídatelné, chybělo mi napětí, emočně to nedolehlo, jak by mohlo. Upřímně mě mrzí, co píšu, moc jsem se těšil, ale já to mám prostě víc na tři hvězdy.(29.1.2018)

• - Spoiler: Film byl natočen na autobiografické knize „Granite Mountain: The Firsthand Account of a Tragic Wildfire, Its Lone Survivor, and the Firefighters Who Made the Ultimate Sacrifice“, kterou napsal Brendan McDonough, jediný přeživší požáru u Yarnell Hill. (Dr Lizal)

• - Ken Nolan a Eric Singer napsali scénář na základě článku s názvem „No Exit“, který vyšel v pánském měsíčníku GQ (Gentlemen's Quarterly). (Dr Lizal)

• - Herečka Jennifer Connelly (Amanda Marsh) strávila během přípravy na svou roli mnoho času se skutečnou Amandou Marshovou. (Dr Lizal)