Bílá velryba

• USA Moby Dick (více)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

D.Moore

Všechny tři hvězdy si zaslouží naprosto famózní Gregory Peck, bez něhož by Moby Dick nebyl ničím. Když vidíte zarputilý výraz v Achabově tváři a slyšíte jeho hřímající hlas, filmu odpustíte i to, jak (například ve srovnání s o dva roky starším a trikově mnohem působivějším snímkem 20 000 mil pod mořem) zastaral, místy se táhne a jak nevýrazná hudba ho doprovází. ()

Ded@M@tes

Starý legendární Moby Dick z roku 1952. Souboje s velrybami v kvalitním zpracování a s porovnáním s dnešní dobou klobouk dolů. Trochu lituji pozdního zhlédnutí. ( Hodnocení: 8/10 ) ()

tahit

Pravda, trošku starý film, ale bezesporu vynikající. Brilantní Gregory Peck roli kapitána Achaba je neskutečně démonicky. ()

gogo76

G. Peck hral väčšinou sympaťákov a bol som zvedavý ako si poradí s postavou posadnutého kapitána Achaba. Bol to herec veľkých kvalít a poradil si dobre. Na filme je poznať, že už má nejaké roky za sebou , triky v tej dobe samozrejme nemôžu konkurovať tým dnešným, ale v porovnaní s remakom R. Howarda to nie je horší film. Každý z nich má niečo lepšie a horšie, ale na skutočného, nezabudnuteľného Achaba si ešte počkáme. Tento príbeh si zaslúži veľký a nezabudnuteľný film. Naivne som veril, že nový Howardov film to zmení, ale mýlil som sa. Nuž, čakajme...70%. ()

Phobia

Do krdele, zase jsem v půlce usnula:-(. Negativní postřehy z první poloviny: 1) kapitán Achab působil příliš mladě a málo šíleně, chtělo to víc šedin a víc jizev. 2) Herec v roli vypravěče nemá charisma a jeho sblížení s kanibalem bylo nevěrohodně jednoduché. 3) Námořníci jsou krásně čistí a hladce oholení. 4) Mnoho patetických projevů a opakování již řečeného. 5) Radostně budovatelská hudba při masakrování velryb. V kontextu doby šlo nepochybně o kvalitní film, ale přes půl století mu na atraktivitě nepřidalo, je to z mého hlediska příliš naivní a přehrávané. Zatím tak 60%, uvidíme, jestli se mi povede vidět i druhou půlku a třeba nějaké to procento přihodit. ()

LiVentura

Dobrodružný snímek o jedné lodi a její nebojácné posádce, které však jeden tvor přeci jen nedá spát... bájný Moby Dick, stvůra všech stvůr mořských hladin-"bílý ostrov plný zabodnutých starých hrotů v již uzavřených ranách, bílá jako hrobní mramor.." ()

cheyene

Příjemný dobrodružný snímek s trochu mystickým nábojem. Gregory Peck jakožto kapitán Achab je tu neskutečný. Ujal se role opravdu mistrně a nevěřil jsem vlastním očím, když v jedné dost dlouhé scéně (detail na obličej a jeho monolog) ani nemrkl! Závěrečná konfrontace s Moby Dickem je vskutku monumentální a na tehdejší dobu také dost dobře zpracovaná. ()

Big Bear

Asi se najde málokdo kdo by neznal tento slavný román. A kdyby přeci jen, jméno Moby Dick už zná snad opravdu každý. Byl jsem proto zvědavý na tenhle film o němž se říká, že co se týče románové adaptace, ještě nebyl překonán ač je z roku 1956. Divák hned od úvodu výborně nasaje tu dobu, ve které se film odehrává. Většina jeho děje se samozřejmě odehrává na palubě velrybářské lodi Pequod a tak se nijak neliší od námořních filmů své doby. Trochu mne mrzelo, že když byly záběry z podpalubí, nikde se nic nekývalo, ani lana. prostě jako kdyby posádka jela vlakem... Boje s velrybami byly provedeny slušně a asi jen dvakrát bylo hodně zřetelné, že se za velrybáři pouští něco jiného a že to vše není jeden obraz. Archaičnosti trochu přidávala i hudba, podle ní níž zkušenější divák snadno rozezná poválený film od pozdějších. Ale možná to bylo právě tou ne vždy kvalitní kamerou, tou určitou pošmourností a to i v pasážích s bezvětřím a palčivým sluncem nad hlavou námořníků co filmu dalo šmak jakési věrnosti. Ony digitální efekty nejsou vše, což jsme si jasně ověřili u pozdějšího snímku V srdci moře... Moby Dick respektive velká bílá velryba prý skutečně existovala. Zraněná od harpunářů pak začala napadat nejen lodi s harpunáři, ale i samotné velrybářské lodě. O těchto napadeních existují i záznamy a dokonce nákresy oné velryby se zlomenými harpunami ve svém hřbetu. Nakonec i ona podlehla harpunám a o její ulovení se přý zasloužily dvě lodi. Nástupem páry a harpunových děl pak skončila drsná práce harpunářů, kde šlo o vysoce rizikový podnik. Vybíjení velryb nabralo opravdu masového měřítka a těžko obhajovat lidskou potřebu svítit a promázavat soukolí strojů velrybím olejem tak obrovským barbarstvím na tak úžasných mořských tvorech. O to šílenější je, že i ještě dnes ředa států v čele s primitivními /v tomto ohledu) Japonci velryby a nejen je dál brutálně loví navzdory jejich nízkým stavům. Osobně bych jakékoliv lovy přísně zakázala a špatně se mi koukalo už jen na záběry v tomto filmu snaže si namlouvat, že jde o lov jen jako. Teď nemyslím závěrečný boj s umělým Moby Dickem, ale ty lovy před tím. Dávám za 4 velrybí zuby. * * * * ()

salahadin

Mám rád starou filmařinu, protože je je to poctivé rukodělné řemeslo. Nemám rád novodobou filmařinu, která s řemeslem mnoho společného nemá. Poctivý film, pravda. Jediné, co bych snad vytknul, jsou tu a tam příliš patetické proslovy a nevyváženost v zaostřování na jednotlivé postavy. Ale to jen tak pod čarou. Jinak parádní dobrodružný film, který se nevyhýbá i hlubším myšlenkám, čehož se novodobé patlaniny hrůzyplně děsí. Gregory Peck fantastický - fanatický. ()

misterz

Chronicky známy príbeh o tom ako môže túžba po osobnej pomste doviesť človeka až do záhuby. Keď kapitán Achab, tak jedine len ako Gregory Peck... Jedna, jediná vec tu vyčnieva snáď až do nebies nad všetkými ostatnými pozitívami, a to je neskutočne vynikajúco a vizuálne nadčasovo zvládnutý koniec s finálnym súbojom Moby Dicka a kapitána Achaba. 75/100 ()

Anderton

Mať v roku 1956 15 rokov a vidieť to v kine, možno by mi zmenil tento film život. Lenže k tomu riadením osudu nedošlo a Bielu veľrybu tak hodnotím ako film fungujúci najmä v dobe svojho vzniku a pre svoju cieľovú skupinu po dobrodružstve na veľkom plátne túžiacej mládeže. Náboženské prirovnania mi s čistým šialenstvom kapitána dokopy príliš nešli, možno to fungovalo v knihe lepšie a duchovnejšie, ako keď medzi sebou básnia na plátne drsní námorníci. Dej je priamočiary, nečaká nás žiadna vzbura, i keď by v reálnom živote k nej bezpochyby smerovalo. ()

Campbell

Viděl jsem jenom dvě verze Moby dicka a můžu říct že tohle byla fakt paráda. Peck je vážně ve své roli démonickej a ostatní herci v čele s tím kdo hrál toho Queenquega tak neměly chybu. Parádní efekty a hlavně atmosféra film jenom podtrhly. Huston tohle natočil fakt parádně. A z lovu velryb mi běhal nepříjemný mráz po zádech. ()

nascendi

Staromódne nakrútený prepis Melvillovho 600-stranového románu, ktorý už dnes nikto nebude čítať a mnohí nedokončia ani sledovanie tohto príbehu o zničujúcej, vášnivej túžbe po pomste za zmrzačenie. Gregory Peck podal výborný výkon napriek tomu, že sa táto postava diametrálne líšila od tých uhladených gentlemanov, v ktorých tak vynikal. ()

Willy Kufalt

,,Nikam neodcházejte, zůstaňte tu. Nenechte si ujít tenhle dokonalý zážitek..." Jedno z těch krásných vyprávěních s přesně vykřeslenými postavami a vystupňováním napětím, jaká dnešní kinematografie většinou postrádá. Opravdu báječné! Tenhle klasický příběh s osudovým poselstvím jako ze starých legend, ve společnosti zpívajících kumpánů vyrážejících na velrybí lov, nezestárl s výjimkou technické stránky ani po letech. Ba co víc, ten vizuál jako ze starých maleb i pradávné jednoduché triky v akčních scénách k těmto stařičkých dobrodružným bijákům přímo náleží. Strastiplnou pouť pana Ishmaela v přístavním městečku s tajemným a pomstivým Achabem jsem si v té atmosféře opravdu vychutnal. I díky Gregorymu Peckovi, jehož výkon zde patří k těm nedostižným a nezapomenutelným. 100% (# Challenge Tour – 52 roků filmu za 52 týdnů) ()

Rocky62

Gregoryho Pecka mám v topce, John Huston do ní nemá daleko a navíc jsem fanouškem tohoto legendárního příběhu. No může být mé hodnocení jiné? ()

Chrustyn

Ze začátku dost pomalé (ano scény z kostela jsou zábavné jen v Simpsonech) ale v pozdějších fázích opravdu napínavé a chvílemi až hororové dobrodružství s nezapomenutelným Gregory Peckem, který své šarmantní elegány vyměnil za jednonohého a zjizveného kapitána Achaba. Větší tempo a více scén s velrybami a neváhal bych jít s hodnocením výše. ()

dopitak

Dvouhodinová plavba na velrybářské plachetnici s pomateným Peckem, a rozhodně to není nuda! Adamíra na hrad, a velké plus České televizi, která dodabovala chybějící scény. I přes rok vzniku natočeno poutavě, napínavě, skvělá kamera, triky. Žádný happy end. ()

classic

Kapitán Achab trpí pocitom menejcennosti,pretože prišiel o nohu kvôli bielej veľrybe Moby Dick,ktorého z celej duše nenávidí,je ním posadnutý tak extrémne,že neváha celú posádku lode obetovať „vráskavcovi obrovskému”,do jeho mohutnej papule popadajú námorníci,ktorí sú tzv. zmagorení zo šialenej vízie nebojácneho kapitána,ktorý ide bezhlavo proti múru,pokiaľ dôjdu do konečnej stanice stretnú niekoľko veľrýb,na ktoré použije posádka harpúny i s novopečenými regrútmi indiánom Queequegom a rozprávačom Ishmaelom,ktorý to ako jediný prežije. HUSTON a PECK sú najväčší fanatici na plátne,t.j režisér a herec zdolávajú prekážky neústupčivým postojom pokiaľ sa nedostanú na koniec s fatálnymi následkami.Nenávisť ho zožiera zvnútra,požiera ho zaživa a už svojim nalodením si vypísal ortieľ smrti,pričom ho nasledujú takmer skoro všetci oddaní prisluhovači diabla na lodi a pod loďou,veľryby,ktorej kapitán dýcha na chvost,ktorý zohrá kľúčovú rolu! ()

marhoul

Všeobecně známý příběh většině čtenářů od juniorských let, který mi nesedl. Vlastně asi jediný film s Gregory Peckem, kde mě nezaujal ani Gregory Peck. Efekty neřeším, spíše mě rozladil zkostnatělý scénář, mizerné dialogy, kterým neprospěl ani kvalitní český dabing. Teatrální víc než filmy z letech třicátých, škrobené, chyběl mi tam už jen hřímající velikán Zdeněk Štěpánek s přelepeným okem a hudební doprovod Jiřího Srnky. ()

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)