Mars

TV spot 1
USA, (2016–2018), 9 h 22 min (Minutáž: 46–47 min)

Předloha:

Stephen Petranek (kniha)

Jihae, Alberto Ammann, Anamaria Marinca, Sammi Rotibi, Clémentine Poidatz, Cosima Shaw, Jeff Hephner, Olivier Martinez, Roxy Sternberg, Evan Hall (více)

Série(2) / Epizody(12)

Ze všech planet naší sluneční soustavy žádná tak neuchvátila naši pozornost a představivost jako Mars, záhadná a nesmazatelná součást všehomíra. Snaha vyslat na Mars člověka již po léta zaměstnává špičkové vědce a zároveň zaujala veřejnost díky bestsellerům jako "Marťan" Andyho Weira či tweetům astronauta Scotta Kellyho, které byly poslány doslova z jiného světa. National Geographic Channel (NGC), veleúspěšní producenti Ron Howard, Brian Grazer a Michael Rosenberg z Imagine Entertainment a producenti Justin Wilkes a Dave O'Connor z RadicalMedia spojili své síly a prostřednictvím celosvětové senzace, seriálu Mars, pozvou diváky hlouběji do vesmíru než kdy dříve. (National Geographic)

mnx

Podle popisu to vypadalo na velmi zajímavý seriál, ale ve skutečnosti tento mix dokumentu a fiktivního martského dramatu působil lépe než rohypnol. Usnul jsem asi u třech dílů ze všech šesti. U těch dalších jsem měl na kahánku. Zajímavé je, že dokumentární vsuvky z Antarktidy nebo z mise Apollo byly na tomto mišmaši asi to nejlepší. Dramatické etudy, kdy na martskou základnu pošlou jako agronoma zjevného šílence (a to se přece u mise za stovky miliard vyplatí), je lépe snad ani nekomentovat. Škoda. ()

B3n odpad!

Vynikajúca téma úplne zabitá politikou, navyše nezáživne natočená. Moja obľúbená téma zo sci-fi, terraforming, sa tu dostáva až na nejakú piatu koľaj za nezmyselné neomarxistické sračky. Ale hlavne, že je tam rasovo a genderovo vyvážené osadenstvo. Trošku to zachraňujú dokumentárne vložky s rozhovormi s relevantnými ľuďmi. Tie ale nie sú rasovo a genderovo vyvážené, hmmm... Reálni vedci sú takmer do jedného bieli muži, sem tam sa mihne nejaká žena. Pol na pol, ako v hranej časti, to nie je ani zďaleka. Príbeh ale úplne prebíja politika. Toto je celkom nepokryte budovateľský politický dokument ako vystrihnutý z 50. rokov stalinizmu, nie sci-fi. Filmári (?) dnes pchajú svoje komunistické budovateľské fantázie do takmer všetkých filmov a seriálov a tak zabíjajú svojimi zvratkami príbeh. ()

belmonďák

Těšil jsem se na tento seriál, především na "příval" nových informací o dobývání vesmíru. National Geographic měl být zárukou nových informací. Ty tu sice jsou, ale v naprosto minimální míře, přitom tu bylo nespočet příležitostí je uvést. Místo toho se nám předkládají všeobecně známé věci (délka letu, extrémní teploty, voda na Marsu...) neustále dokola. V hrané části nic moc nečekejte, sice se tu solidně rozjíždí mezilidské vztahy které jistě jednou budou gradovat na tak obtížné misi, ale většinou neznámí herci jsou evidentně na hranici svých hereckých možností, ovšem i tady se vše neúnosně natahuje a opakuje. Škoda nápadu který byl promarněn a vlastně i peněz které nenávratně zmizeli v černé díře. ()

jjjerry

Nadprůměrný dokument, mírně podprůměrný seriál. Ale kombinace je neokoukaná a funguje velmi dobře. První serie výrazně vede. Druhá bohužel spadá do vztahové roviny a je moc přehnaná a nereálná i na sci-fi. Naprosto úžasná hudba u "uvodních titulků". ()

Hanz_knife

Byl jsem připraven dát hvězd o něco víc, ale pak mě ten seriál začal pěkně štvát tím neustálým tlačením progresivních hoven. Místo toho abych se dozvěděl jakým způsobem řeší různé věci jako vodu, jídlo, radiaci a hlavně Marsovský prach, který je mimochodem tvořen docela ostrými neobroušenými kamínky, sledoval jsem jak průmysl špatný, musíme být eko! A k tomu se pak ty postavy začaly chovat jak totální idioti, něco jako The Walking Dead. A vážně někdo hodlá stavět dómy na Marsu ve stylu že budu moc otevřít hned dveře ven aniž by za tím byla ještě přechodová komora? Jako co to kurva je, kterej kretén by to takhle navrhnul? A tyvole oni letí na Mars a ani jeden z nich neví o tom že tam jsou občas gigantické prašné bouře? Co to kurva? Na to je nikdo nepřipravoval? Děláte si prdel? A proklady dokumentem moc zajímavé nebyly, než někdy řešit ekologii v Arktidě určitě by bylo zajímavější např. dozvědět se jak by někdo hypoteticky navrhoval el. vedení, potrubí a všeobecně infrastrukturu na Mars tak aby to fungovalo. ()

Daydreamer

za mne, bohužel, zklamání. Námět hodně zajímavý, komentáře těch, co k tématu mají co říci, fajn, ale jinak...spousta zbytečného balastu! Co tatínek...co dcera... o čem jste v mládí snili...Mám ráda svou sestru....Hrůza. A mimochodem, Mars je pro lidstvo samozřejmě obrovská výzva. To ano. Spousta rizik a problémů, jistě. Ale na druhou stranu - chceme do toho vesmíru, nebo ne?!? Pokud ano, tak je dobré si uvědomit, že Mars je absolutně nejpřáteštější planetou v naší soustavě a to bez nadsázky. Pokud jsme si samozřejmě vědomi, co slovo "nejpřátelštější" v tomto případě znamená. ()

Getready

vyslovene sklamanie, tesil som sa na tento serial ako male decko ale dockal som sa len o akysi mix nicoho, jedine co zaujalo boli muskove monology a zabery z apolla a antarktidy... to bolo to vedecke hladisko, co sa tyka vizuálu ten mi prišiel celkom na solídnej úrovni, z 6 nudnych dielov mohol byt kludne 1 zaujímavy, skoda ()

Roobs

Po 1. díle zatím zklamání. Po 6. díle musím pozměnit hodnocení, nakonec docela zajímavý hraný dokument. Stojí za zhlédnutí. :) ()

kotrlak

Guláš se zmateným poselstvím. Globální oteplování, korporátní nenasytnost, minimální posun vývoje výzkumu vesmíru od dob programu Apollo a spousta dalších témat k zamyšlení. A takovej milej happy end. Tak si vyberte... ()

Krnac

Vedecký seriál snažiaci sa natieniť ako to bude vyzerať na Marse a to čo najviac presvedčivo a prejsť všetky možné udalosti, príbehová stránka tu je ale aj keď to tak občas nevyzerá hrá druhú koľaj a preto vás neprekvapí keď sa niečo pokazí a veľké prúsery budete často predvídať. Samozrejme tam niečo mali zle, napríklad že cesta na Mars bude trvať 7 mesiacov, je to blbosť a stalo by sa to kebyže máte technológiu s 2016 ale seriál je v 2032, už dnes by cesta trvala 3 mesiace a podľa toho čo sa plánuje postaviť sa to môže skrátiť pod mesiac (optimistický predpoklad sú 3 týždne) čo je rozdieľ oproti 7 mesiacom, navyše tam nikto nezohľadnil to že tam budú tie základne v skutočnosti 3 (Euro-Ruská, Ćínska, Americká) ale uznávam že pre príbeh je jedna lepšia. ()

kremenak

Nuda.Myslim ze po sestrihani by vzniknul 1a zajimavej dokumet,ale tohle je zbytecne natazena splatanina s nudnyma blbostma ktery uz tady byli mockrat.Skoda ()

maxs

Naprosto geniální zpracování otázky lidstva následujících 20ti let. Od jiných seriálů se liší právě svou reálností. Ačkoliv jde o sci.fi, stojí na pevných vědeckých základech a poznatcích naší současnosti. V seriálu proto nenaleznete prvky "fantasy", smyšlenky nebo nadpřirozeno. Vše se opírá o vědecké poznatky a je podloženo dlouhodobým pozorováním vesmíru. Seriál se poměrně vymyká "běžným" seriálům, které mají pobavit. Tahle práce má člověka užasnout a nabudit. Velmi neotřesitelně vysvětluje výzvy a problémy spojené s kolonizací Marsu. A více, než pobavit diváky, má za cíl vzbudit v nás objevitele a průkopníky. Kolonizace Marsu je zejména díky SpaceX a Elonu Muskovi reálná ještě během našich životů. Zda-li během nich i potkáme mimozemšťany nebo nalezneme primitivní formy života v naší planetární soustavě je spíše nepravděpodobné, ale kolonizace Marsu se dožít můžeme. Diverzifikace rizika vyhynutí lidské rasy tím, že osídlíme dvě nedaleké planety, je pro fanouška budoucnosti ten největší přínos lidskému druhu EVER! (Snad jen slezení opic ze stromu, vynález střelného prachu a IT revoluce byly kroky stejně průlomové). V podobném duchu je točen i seriál BBC Vesmírná Odysea. Avšak Odysea stojí na smyšlenkách. Loď Pegasus, přistávací moduly i běžné vybavení posádky si tvůrci vysnili. Cestování po všech planetách naší soustavy je jistě lákavé, ale reálně ještě veeelmi dlouho nedosažitelné. V případě MARSu se však staví na technologiích dostupných v roce 2016, tedy na ničem, co ještě "musíme vynalézt". Vědomí této skutečnosti pro mě dělá z obyčejného seriálu nadčasové poselství nikoliv pro mě, jako diváka, ale pro lidstvo jako celek. Jako antropolog a vesmírný fanda jsem nesmírně nadšen!! .... Omlouvá se ostatním hodnotícím, ale udělované dvě hvězdy nevypovídají o seriálu, který hodnotíte, ale o Vás samotných a o přístupu k budoucnosti lidstva, člověka. Neboť čím výše člověk vylétne, tím menší se zdá těm, kteří se létat nikdy nepokusili.... A teď jdu z jílu uplácat bustu Muska, jehož nadšení a vizionářství posunuje lidský druh správným směrem. ()

bkf1

Hezká kočkopes sci-fi seriálu z "reálného" prostředí a dokumentu, kde různí lidé dovysvětlují/komentují děj v návaznosti na případnou i aktuální realitu. Jinak co se týče seriálové části, tak komu se líbila, ať určitě mrkne i na Stav beztíže (seriál) (2009). ()

kak2s odpad!

Pokus o něco mezi dokumentem a sci-fi nebo jen reklamu na spaceX a dokonalé uspávadlo o ničem. Neskutečně tupé zpracování, nechápu jak jsem dokázal shlédnout 2 díly, ale oba dva o ničem, vůbec to nemá jiskru. Nerozumím tomu hodnocení 75% za co ? Vždyť to je brak ()

Saxicola

Kdybych chtěla být zlá, označím to za promo Muskova snění o jeho hrobečku na Marsu, no ale chápu, že někdo to zaplatit musel. Jinak ale fakt hodně dobré dokudrama o možnostech osídlování Marsu, s nezapomenutelnou titulní písní (Nick Cave at his best) a hlavně v první sérii s hodně uvěřitelným dějem. Druhá série trochu kulhala vecpáním hodně trapného klišé o bezohledných těžařích, což z celé akce udělalo docela křeč. Pro mě osobně zbytečné a nudné edukativní vsuvky o tom, jak a proč je to všechno docela reálné, ale jasně, Musk potřebuje vysvětlit investorům nevzdělaným v planetologii a exobiologii, že není až tak velký magor, jak by se mohlo zdát. Jo a prosím vás, důležitá věc: nikdy, opravdu nikdy se na to nedívejte s českým dabingem. Nemám ve zvyku hejtit dabing, ale nechat to celé namluvit třem lidem znuděnou dikcí devadesátkovýho porna se snad ani jako dabing nemůže počítat. ()

Frankie86

Nemám co vytknout. Snad jen vizi... myslím, že obývat Mars je pro lidstvo nepřirozené a dřív nebo později by strádal psychicky každý. Kdo by chtěl žít celý život v malém vězení a neustále si hlídat zdroje? Na měsíc, dva, možná, ale na zbytek života, to je nepředstavitelné. Nabízí se možnost teraformace pomocí stovek atomových bomb. Ale pak člověk musí počkat stovky nebo tisíce let. Za tu dobu už budou jiné technologie a lidstvo by možná mohlo mrzet, že nepočkalo na nějakou jinou možnost, která se objeví v budoucnu. ()