Série(2) / Epizody(12)

Vydejte se spolu s první lidskou posádkou na planetu Mars. Jejím úkolem je nejen prozkoumat možnosti obyvatelnosti této planety, ale pokusit se zde založit lidskou kolonii... Píše se rok 2033 a lidstvo se už brzy dočká prvního letu člověka na Mars. Do přistání zbývá posledních 90 vteřin a posádka složená ze zkušených astronautů prožívá pár zbývajících těžkých chvil před tím, než se jejich loď dotkne povrchu Rudé planety. Přestože mají nejlepší možný trénink a jsou na to dobře vybavení, odvážní muži a ženy z vesmírné lodi Daedalus musí vynaložit všechny síly a sáhnout na hranice lidských možností. Jinak se jim nikdy nepodaří uspět a založit první stálou kolonii na Marsu. Mini série Mars se odehrává v naší současnosti i možné budoucnosti. Kombinuje prvky celovečerního filmu s dokumentárně laděnými rozhovory s nejvýznamnějšími experty moderní vědy. Uvidíte, jak díky nejmodernějšímu aktuálnímu výzkumu a pokroku vznikají nové technologie, díky kterým už brzy budeme moct poprvé vyslat člověka na Mars. (TV Prima)

Ukázka z filmu

Ampi

Napůl vědecký dokument, napůl sci-fi drama o dobývaní rudé planety. Až Rusko, USA, Čína, Indie, Japonsko, Jižní Afrika nebo SpaceX s Elonem Muskem (v dokumentu se i objeví), Blue Origin s Jeffem Bezosem či snad Mars One s Basem Lansdorpem vyrazí k Marsu, tak to bude možná zajímavější a snad méně dramatičtější. Otázkou jestli je lepší konkurenční prostředí s více subjekty - účastníky závodu nebo jeden jednotný projekt na cestu k čtvrté planetě sluneční soustavy. ()

Bakllazaan

Pro mě málo dokumentové, ale filmové sekvence mi nevadily. Pvní dva díly navnadily, jenže ona se ta glorifikace Marsu za chvíli omrzí. Pořád dokola omílají, ja by to bylo super letět na Mars, ale já se spíš chtél dozvědět různé teorie, jak by se tam dalo přežít a vybudovat civilizaci. První série v tom selhala. ()

zelvopyr

Mírně nadprůměrný pseudodokument na moje oblíbené téma. Výprava OK, efekty na slušném televizním standardu. Herecké výkony v budoucnosti jsou patetické a na hraně přehrávání, tým pořádně genderově a rasově sluníčkový. Ale ta současná vysvětlivková část je docela slušná. Hudba celý seriál zvedá, jede na současné vlně, znepokojivě šlape (narozdíl od ukňouraného Cavea posledních 15 let i jeho skladba). ()

Gemini

National Geographic Channel se nechal uvrtat do natočení šestidílné reklamy na SpaceX Elona Muska, a nedopadlo to nejhůř. Málokdy je divákovi servírována plnokrevná doku-drama forma, což schválně píšu s pomlčkou, protože Dobytí Marsu sestává půl napůl z promluv mluvících hlav roku 2016 a z hraného (a velmi solidně vypadajícího) sci-fi seriálu o první pilotované výpravě na Mars a jeho prvotním (do poslední chvíle stále značně nejistém) osídlení v roce 2033. Z hlediska filmového je zajímavé, že jedním z "mluvčích" v naší žhavé současnosti je Andy Weir, neboli autor předlohy skvělého Scottova Marťana. Jinak seriálová část servíruje vcelku očekávatelné situace, ale je taky vcelku slušně zahraná (nechápu výtky některých komentujících ve smyslu patosu a ochotničení), a hlavně vedle dění na Marsu ukazuje i snažení obrovského týmu na Zemi v průběhu mise, včetně "výkonného ředitele", který je "čistě náhodou" nadán stejnými vizemi a zaujetím pro věc jako Elon Musk:) Takže za mě proč ne, je to rozhodně stravitelnější než stopadesátýšestý na jedno brdo jsoucí "dokument" o snaze vyslat člověka natrvalo mimo matičku Zemi. A upřímně jen tak mezi námi, pokud je lidstvo schopné sestrojit věc, nad kterou jsme mohli doteď tak leda žasnout při četbě Heinleinea nebo podobného scifáckého ranaře, to jest raketu, která se vrátí zpět na povrch a přistane dokonce na plošině pohupující se na vlnách oceánu, mohlo by se to třeba povést. Každopádně zaměstnávání se těmihle "nesmysly" posunujícími lidstvo dál, je tím zdravější, čím víc prostoru si v éteru získávají amorální ubožáci s patentem na pravdu. 70% ()

HAL

Dokumentaristé by měli zůstat u dokumentů, a nepokoušet se o pseudonarativní normální seriál. Nefunguje to, příběhová linka se rozpadá i se vším tím dramatem které v ní je, a z hlediska standartního seriálu to celé působí hloupě amatérsky. Jako dokumentární výpověď o tom "jak by jsme to udělali, kdyby jsme měli dost vůle a peněz", je Mars ovšem zajímavý dosti. ()