Kozoroh 1

• Československo

Kozorožec 1

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1977, 123 min

Naozaj veľmi zaujímavé divadielko na nás rozohral Peter Hyams. Malá veľká konšpiračná hra, v ktorej je za nitky ťahanou bábikou celé ľudstvo. Myšlienka dnes aktuálna a pravidelná v každodennom živote vtedy predbehla dobu, ale že sa to podarí zrežírovať v takom veľkom poňatí som prekvapený. Obzvlášť v Hyamsovom prípade. V polovici filmu sa z príbehu pomaly stáva už 'len' štandardný thriller, ale v napätí ma držal až do konca. 80%.(10.1.2009)

Prvotřídní průlet atmosférou machinací a mystifikací současného světa, technicky nádherně nabubřelý a scenáristicky vyšperkovaný v jednoduchosti. Odráží sílu možností, jež společnost poskytuje sama sobě, aby se připravila o život v nehezkých pravdách pro všeobecný sociální a politický blahobyt. Hrozná doba, (jen co je pravda?)! Lidé už ničemu nevěří, pokud však vládnoucí třída s mocí prostřednictvím médií, které určují podstatu reality, neporučí jinak.(7.1.2011)

Pěkný námět, který nepřímo poukazuje na blamáž a povídačky o přístání na Měsíci, které nebyly nic jiného než velký podvod na veřejnosti. První zhruba polovina filmu je parádní, ale posledních asi 40 minut, které začínají útěkem astronautů ze základny, kde jsou drženi, je odpad. Protože je to strašně nereálné, že by až tak nebyli hlídáni, takže si klidně vypochodují ze základny atd. Závěrečná honička byla ok, i když výsledek opět trapný. Chtělo by to remake, ale nazvaný "Moon Landing Hoax", který by začínal oblíbenou frází: "Based on True Story".(5.1.2014)

• Courtemanche

Nejzajímavější je na tom ten samotný nápad. Zbytek nic chytrého, spíš podprůměrný thriller.(18.11.2014)

Škoda že nejde dát 70% na ty to bylo přesně! Nebo kdyby třeba vypustili ten přeslazeně pathetický konec, tak bych dal i 80%!(25.4.2009)

Výborně zpracované téma. Viděl jsem to již jako malý kluk. Abych si osvěžil paměť, tak jsem se na to po letech mrknul znovu. A líbilo se mi to přibližně stejně jako před lety. Mezi tím jsem si také přečetl mnoho zajímavých článků o skutečných přistáních astronautů na měsíci a s tím souvisejících teoriích. Takže po závěrečných titulcích Kozorohu 1 jsem se akorát mohl podrbat za uchem a položit si otázku. "Tak sakra byli tam ti amíci nebo ne ?"(25.1.2010)

Neil Armstrong a třeba Vladimír Remek, že by to byli jenom herci ?(26.7.2011)

• SG-1

"Hele, když reportér řekne svýmu šéfredaktorovi, že si myslí, že právě teď narazil na něco opravdu velkýho, tak by ten šéfredaktor měl říct: Máš 48 hodin a koukej přinýst něco pořádnýho nebo tě to bude stát krk. Takhle bys to měl říct, viděl jsem to ve filmu." -Robert Caulfield-(16.8.2013)

Samotný námet je určite za 100%, a ešte k tomu sakramentsky originálny (a nie len na rok vzniku), samotné spracovanie však ustupuje, a stred filmu trošku nudí, menej komédie by tiež neuškodilo (rola novinára). Koniec je nedotiahnutý. Hodnotenie: 75%(3.9.2013)

• BMAJTZ

Místy hodně velká konverzační nuda a tím myslím, opravdu hodně velká. Dokážu si ale představit, že ve své době mohl tento film vyvolat nadšené ovace,dnes už poměrně vyčpělý námět. Blbé je i to, že bych tento film ani neoznačil za scifi.(10.2.2014)

Zajímavý nápad a provedení. Kupodivu nenudilo(28.12.2017)

Jako seriózní představitel americké administrativy musím napsat, že konspirační teorie jsou nepodložené, protože já sám jsem byl na měsíci dvakrát a před týdnem jsem se vrátil z dovolené na Marsu.(18.4.2009)

Napínavý snímek, při kterém díky solidní atmosféře a hudbě občas zamrazí. Pár logických bot by se tu našlo (spíš více), ale nějak zvlášť mě to nerušilo. Herci veskrze příjemní, a v nudnějších pasážích sem mohl přemýšlet odkadže znám Elliotta Goulda (no bohužel mi to netrvalo zas tak dlouho takže za 4 :)(19.4.2009)

• vitekpe

Znam mnohem lepsi filmy se stejnou tematikou. Za me podprumer. 2+(26.7.2013)

Není to sci-fi. Vždyť to nemá ani s vesmírem nic společného, natožpak aby to bylo sci-fi:-) I když, za pár dnů si to střihnout ze Země na Mars dost od reálu odstřižené je. Konečně mi došlo, kde konspirátoři přišli na to, že přistání na Měsíci se neuskutečnilo a kde zastánci konspiračních teorií berou "studijní materiál", ani jedni by totiž sami na něco takového přijít se svými značně vymletými paličkami nemohli. No, docela slušný film, hlavně druhá půlka, ale žádná pecka pecek to rozhodně není. Honička s vrtulníky v závěru je hodně dobrá, ale to držení se holýma zesláblýma rukama za tyč bylo dosti k smíchu, stejně tak pár dalších momentů, ale na detaily a reálnost se v takových filmech nehraje, takže proč ne. Část filmu viděna kdysi dávno v televízi, nedokoukáno, po mnoha letech jsem splatil dluh a myslím, že to bylo mé poslední setkání s tímto slušným, ale jen průměrným filmečkem. Snad kdybych se dožil devadesátky, tak si to střihnu ještě jednou. Film pro příznivce sci-fi to není, pro příznivce filmů o vesmíru a výletech do kosmu (Apollo 13) taky ne, na film o investigativní žurnalistice je tam žuranlistiky taky málo, je to nejvíc ze všeho film pro příznivce thrillerů s pomalejším tempem o trojici kosmonautů, které honí "zlí hoši" a pro všechny, co si chtějí odpočinout u nenáročné podívané, která neurazí a chvilkama i nadchne.(12.10.2016)

Po tomto filmu již věřím jen sám sobě!(9.9.2007)

Pro milovníky konspiračních teorií a kvalitních thrillerů. Výborný příběh o trojici astronautů v nesnázích. Atmosféra se místy dá krájet. Brolin mi v mnoha záběrech připomíná Christiana Balea. Ani nemohu uvěřit, že Kozoroh 1 je stejně starý jako já, tak je to svěží zábava (snad jako se mnou :).(17.9.2008)

Špinavá klamavá politika a tahání naivních amíků za nos. Nebylo to takhle náhodou i s přistáním na Měsíci?(12.8.2012)

Netradiční konspirační-scifi, která skončila někde v půlce. Rozhodně by tomu prospěla nějaká výraznější herecká osobnost, která tu takhle chybí. Nebýt nadšenec vesmírných letů, dám jen za tři.(11.3.2013)

Psát komentář k filmu, který jsem viděl někdy v druhé polovině 70.let je ošidné, ale přesto.Když jde o vládní, či státní zájem, tak jde vše stranou.A je lhostejné ve kterém státě se tak děje.Jen si už nevybavuji jaký byl důvod odvedení kosmonautů z lodi par minut před startem.Asi někdo tušil, co se semele a nechtěl obětovat životy několika mužů.Ale zasáhla zlá náhoda a astronauti "museli" být odstraněni.A jak to dopadlo víme všichni.Prostě to prasklo a byla z toho parádní ostuda.Inu, lhát se nemá.(2.7.2018)

Ten závěr, kdy Telly Savalas práškovacím letadlem zničí dvě helikoptéry vybavené kulomety mi příjde asi tak směšný jako když Walker Texas Ranger zničí kulometné hnízdo s koltem:)Jinak zajímavá podívaná hodná k zamyšlení. Dodnes se spekuluje o tom jestli nebylo takto zmanipulováno i první přistání na Měsíc.(30.5.2009)