Neúnavný glosátor života newyorských intelektuálů Woody Allen pokračuje ve své oblíbené tématice i ve snímku Mocná Afrodíté. V centru jeho pozornosti jsou znovu partnerské vztahy. Sportovní novinář Lenny Weinrib (Woody Allen) a jeho o hodně mladší manželka Amanda (Helena Bonham Carterová) se odhodlají adoptovat dítě, neboť žena prohlašuje, že nemá čas na to, aby byla těhotná (pracuje v umělecké galerii a chce se osamostatnit). Když je adoptivnímu chlapci pět let, Lenny neodolá pokušení vyhledat jeho skutečnou matku. S hrůzou zjišťuje, že je jí dobrosrdečná prostitutka a příležitostná pornoherečka Linda (Mira Sorvinová), a rozhodne se ji přivést na správnou životní cestu. Sám se však dostává do těžké manželské krize.

Na rozdíl od některých svých předešlých děl (např. Manželé a manželky) se Woody Allen věnuje rozboru citových vazeb v nezakrytě komediální rovině a vede své postavy k všeobecnému závěrečnému smíření. Skvěle napsané dialogy (scénář byl nominován na Oscara), pečlivě vybraný hudební doprovod a přesné herecké obsazení jsou hlavními dominantami filmu. Jistým ozvláštněním je použití starořeckého chóru (v němž se objevuje řada známých herců, např. F. Murray Abraham, David Ogden Stiers, Olympia Dukakisová nebo Jack Warden), který v přírodním amfiteátru (jeho scény byly natočeny v italské Taormině) komentuje hrdinův osud a varuje ho (většinou marně) před možnými komplikacemi. (Česká televize)

misterz

Námetom a predmetom záujmu je to typický W. Allen - s ľahkosťou a humorom sebe vlastným tu rozoberá svoj pohľad na otázky ako sú napr. problémy v rodine, vzťahy, nevera, adopcia.... A hlavne sa tu venuje jednej pozitívnej myšlienke a síce, že pre nikoho nie je neskoro, aby začal nový život. Stačí podať pomocnú ruku. Na druhú stranu mi tu ale moc nesadli tie divadelné intermezzá a výstupy, myslím, že by sa to bez tých šašov v maskách kľudne obišlo, ušetrený čas by som radšej investoval do ďalšieho nápadu alebo niektoré myšlienky by som rozobral hlbšie. Lepší priemer. 65/100 ()

Vančura

Vcelku příjemný filmový závan 90. let, který v Allenově filmografii podle mě představuje takový lepší průměr. Natočil jistě lepší věci, ale i mnohem horší. Helena Bonham Carter mě zde moc nebavila, ale Mira Sorvino je skvělá, a celkově mi těch 98 minut rychle uteklo. Závěrečné setkání Lennyho s Lindou je prostoupeno značnou působností, a celkově mi ten nápad s dvojicí dětí, které neznají svého biologického rodiče, na tom filmu přijde jako to nejzajímavější. Naopak ten stupidní chór bych si z toho filmu ochotně odmyslel, podobně jako jeho samotný titul jakož i jakoukoli provázanost na antiku, přijde mi to prostě zbytečné a film by fungoval dokonale i bez toho. ()

k212

Zábavné už od začátku, což se o všech filmech Woodyho Allena nedá říci, možná se tím přiblížil k masovějšímu publiku, ale stejně je to pořád on - neurotik z Manhattanu. A řecké divadlo, opravdu originální nápad. ()

dr.horrible

Spolu s Husbands and Wives najlepší Allenov film v rámci deväťdesiatych rokov. Spočiatku mi trochu vadil chór, ale popri tom scenári, milom príbehu a absolútne dokonalej Mire Sorvino (jak postave, tak predstaviteľke), som na to časom zabudol a jediné, čo vo mne film nakoniec zanechal, bolo nadšenie. ()

Anderton

Tak som mal ku koncu dojem, že Woody nebude vedieť, ako to celé zakončiť, ale on sa blysol výborným záverom, ktorý musí potešiť aj prekvapiť každého jeho fanúšika. Film je zameraný skôr na dej, ako na nesmrtelné hlášky, ale aj tak je to komédia, i keď skôr úsmevná ako bláznivá. Odporúčam aj Allenovým haterom, toto by sa im mohlo páčiť. ()

Arsenal83

Allen má tých vzťahových komédií až až, tu sa ale majster pera nepochlapil. Nemalo to tú šťavu ani vtipnosť. Trochu sklamanie, možno keby namiesto Sorvino dostala viac priestoru Bonham Carter. ()

Chrustyn

S tvorbou Woodyho Allena mám poněkud problém a jen vyjímečně se podaří aby mě některý jeho film vyloženě zaujal. Tento film je v mých očích někde mezi a je zde několik dialogů, které mě pobavili ale jako celek už u mě film příliš nezafungoval. ()

dopitak

Typická Allenovská ptákovina podle hesla zcela vážně o nevážných věcech. Nic mě nauráželo, nic mi nevadilo, ale taky jsem se nijak zvlášť nesmál. Pár vtipnějších monologů si tam ale WA vpašoval. ()

Crocuta

Filmy Woodyho Allena mám rád obecně, ale tenhle obvzlášť. Řecký chór je výborný prvek , dialogy jsou brilantní a Mira Sorvino je prostě k zulíbání ať hraje co hraje. ()

classic

Verný kameraman, verná strihačka, verný kostýmový návrhár, verný výpravca, tak to môže byť režisér a scenárista v jednej osobe určite rád, keď sa môže vždy spoľahnúť na svojich dlhoročných spolupracovníkov, bez ktorých by som si ani ja už nevedel predstaviť typickú štruktúru každej allenovky, a o čom by to ešte bolo, ak by sa herci doslova nebili medzi sebou, aby si mohli u neho zahrať, pretože to prináša neuveriteľne priaznivú cenovú úrodu. Je tomu i tentokrát, a vynikajúca Mira Sorvino sa parádne blysla v úlohe sexy herečky v porno biznise, pričom ju nikdy neuvidím v akcii, počujem to len z rozprávania, a človek si už vie veľmi dobre predstaviť, aké to je v reáli. A práve jej raz zaklope na dvere športový novinár, ktorý sa chce niečo dozvedieť o tom, kto je pravá MATKA jeho adoptívneho syna Maxa ? Zblíži sa s ňou, a začne jej radiť do života, že spamätať sa, nie je nikdy neskoro. Zatiaľ, čo pomáha druhým, sám prežíva manželskú krízu, a jeden brilantný PARADOX prichádza takmer na samý záver, keď som si vravel, že ten Woody Allen má niečo do seba. Nakrútil film s pomerne jednoduchou zápletkou, ktorá v konečnom dôsledku je dvojznačná. V budúcnosti ma čaká ďalšia filmová jazda s týmto neurotikom, a tých ešte zopár bude, na čo sa opäť teším. Nie som jeho extra veľkým fanúšikom, ale je mi jasné, ako facka, že TEN nakrúcať vedel o stošesť ! ()

lena60

Příběh neurotického a v běžných životních situacích komicky působícího intelektuála Lennyho, který začne pátrat po matce svého adoptivního syna Maxe, se rozeběhl ve skvělém tempu. Zpočátku jsem se bavila opravdu královsky, pak přišlo bohužel u Allenových filmů už tradiční zvolnění a útlum, aby výsledný dojem vylepšila opět úsměvná závěrečná tečka v podobě náhodného setkání Lennyho se svou milenkou Lindou po pár měsících...3,5 ()

mat.ilda

Typický Allenův humor, osvěžený Mirou Sorvino a originální kombinací starověkého divadla s moderní dobou, opepřený výrazy ze slangového slovníku šlapek, přednášených se solidností přijímacího pohovoru, jakož i nebývale vyrovnaným Woodym samotným, z čehož zřejmě vyplývá i optimisticky laděný konec, včetně božsky swingujícího chóru v titulcích :-) ()

Terva

Mocná Afrodité je „Woody Allen“ ve své nejdiváčtější podobě......... Mira Sorvinová získala Oscara, Zlatý glóbus, Cenu americké Národní filmové rady, Cenu Kruhu newyorských filmových kritiků Asociace losangeleských filmových kritiků za ženský herecký výkon ve vedlejší roli, film získal také nominaci na Oscara v kategorii původní scénář. Scénář : Woody Allen. Kamera : Carlo Di Palma. Hudba : Dick Hyman a Joe Malin. Pro mne jeden z nejlepších od Woodyho. ()

MrCreosote

Scéna, ve které Woody přesvědčuje drsného, plešatého pasáka pomocí svých intelektuálských argumentů a stihne přitom rozmlouvat s vedoucím antického chóru v podání F. Murray Abrahama, je naprosto výmluvná. Scény z antického prostředí dodávají filmu šťávu i humorný nadhled a Mira Sorvino svým sexappealem a výborným výkonem zastiňuje i samotného Allena. ()

villon17

Nevím, jestli se to všem tak líbilo, nebo jsou ovlivněni přítomností Allena, každopádně zápletka byla vskutku vydařená, ale jako celek na mě film působil pouze průměrně. Padlo mnoho kvalitních hlášek ("Chtěla jsem na tebe udělat dojem." "Ty ten závod neběžíš, nemusíš na mě dělat dojem."), všichni se snažili (i Woody), ale hlas Miry mi byl nepříjemný a stejně tak bych vynechala chór, ale to už by se to asi nemohlo jmenovat Mocná Afrodité... ()

Astaroth12

V maličkostiach je krása a tých maličkosti v tomto filme bolo veľa a tak krásne podaných. Prvá Konverzácia Lennyho vs. Prostitútkou bola náramne vtipná, trefná i roztomilá. Každý jeden dialóg mal určitú dávku ľahkosť i irónie. Toto Wodymu ide, ale takto dokonalá dialógová scéna je i u takéhoto experta ojedinelá. Ale tu bola a hned u mna vyvolala len tie najlepšie pocity a Mila Sorvino bola, no zlatíčko, či jej nádherný bytík s eroticky ladeným interiérom alebo jej parádny výkon, čo by prostitútka koketuje zo svojim klientom, veril som jej, bravúrny výkon. Začiatok mi až tak nesadol, tie teáterné vystúpenia sa mi tam zdali trocha rušivé, ale ako film plynul, tak som si na ne zvykol a boli plnohodnotnou súčasťou filmu. Scéna, kde sa Allen rozprava s "preludom" a keď Allen telefonuje, tak si vypýta od "preludu" pero a on mu ho podá i s papierom. Je to jednoduchá scéna, ale parádne hravá. Bolo mi poradené, aby som do tohoto filmu nešiel, lebo by mi nemusel sadnúť. Lenže ja som tvor zvedavý a tak, že vyskúšam, no a nebanujem, práve naopak, neskutočne som sa bavil. A hlavne ma bavila tá hravosť a nápaditosť, za čo film posúvam na prvú priečku Woodyho filmov, ktoré som zatial videl. ()

depony

bylo to zajímavé, bylo to vtipné... mělo to nápad:)) jasně... Woody sám sebe překonat nemůže, ale ve všech jeho filmech je cítit on... jeho postoj a jeho nálada... je to stresman.)) ale fajn ()

GodComplex

To, co se zpocatku tvari jako dalsi, pro Woodyho typicka totalne nudna vztahova taskarice o nicem, se v pulce zmeni v naopak velmi zabavnou realnou komedii, ktera zacne krystalizovat ve chvili, kdy se na scene objevi Mira Sorvino v roli devky/pornoherecky. Takovym zpusobem jako ona dokazal malokdo rozzarit a obcerstvit jinak vycerpane a prosle Woodyho filmy. Jako bonus zde navic mate pusobive vsuvky z reckeho divadla. "I feel like I owe you a great fuck." 6/10 ()