Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2001, 172 min (SE: 208 min)

Najveľkolepejšie fantasy, aké kedy uzrelo svetlo sveta. Mohol by ešte niekto po Jacksonovi stvoriť ohromnejšiu Stredozem so všetkým tým magickým tvorstvom, ktoré je jeho bezprostrednou súčasťou? Diametrálne oddeľovanie jednotlivých častí hviezdičkovou škálou považujem za úplne nezmyselné, každá časť je znamenitou súčasťou dokonale premysleného komplexného filmového celku a nedá sa vyčleniť. Spoločenstvo je poetickejšie a príbehovo ucelenejšie, ostatné pokračovania sú vzrušujúcejšie a akčnejšie, no vo všeobecnosti túto perfekcionisticky a zároveň citlivo pojatú trilógiu o odvahe, priateľstve, dobre a zle v najbližších desaťročiach len tak niečo neprekoná.(1.11.2011)

Poprvé jsem film viděl bez znalosti knihy. Dojem byl dobrý, až na to, že mi to připadalo moc dlouhé. Pak jsem knihu přečetl a druhé shlédnutí Společenstva mě dostalo mnohem víc. Z toho vyplývá, že tenhle film je "jen" doplněk knihy, ale krásný. Lepší asi opravdu být nemohl. Ne úplně čistých, ale 5 hvězd.(31.5.2002)

První a pro mě i nejlepší film z celé triologie Pán prstenu. Ačkoliv je vše oproti ostatním dvěma pokračováním podstatně komornější (spíše ne tak velkolepé), tak příběhově mě první část oslovila nejvíce. Asi nikdo, včetně Petera Jacksona, nečekal, že snímek bude mít takový úspěch i u zastánců knižní předlohy (bohužel neptařím mezi ty co ji četli :)). Prakticky nemám absolutně co vytknout: překrásná kamera, geniální hudba, výborné vizuální efekty, zvuk, výprava, herecké výkony a v první řadě režie Petera Jacksona, která pro mě nepochopitelně nebyla oceněna Oscarem (dle mého si ji zasloužil za první i třetí díl). I když tento díl není tak vyzdvihován jako megalomanská trojka, tak je minimálně na stejné úrovni. Jedno z kultovních děl nového tisíciletí, které by měl shlédnout každý bezrozdílu zda jste či nejste fanoušek Tolkienovy nejslavnějsí knihy......(16.5.2008)

Počátek trilogie, která čekala na zfilmování jako křesťané na Ježíše a ač se na ni čekalo s ohromným očekáváním svůj úděl splnila a tak se stala kultem nového tisíciletí. První díl je sice trochu volnější od velkých bojů okleštěný, ale zaujme svojí originalitou a pílí jakou Jackson natáčí, jež Vás do světa Středozemě vtáhne natolik jako mě že tomu ihned podlehnete a jen tak se z jejich kleští nedostanete. Fámózní knižní předloha = téměř dokonalý film. Bohůžel se do filmu nevešlo všechno, ale to by poté stopáž byla o mnoho mnoho delší. I tak je to výborné fantasy, které v Hollywoodu dlouho nebylo resp. nikdy nebylo. --- Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže, Jeden všechny přivede, do temnoty sváže.(26.10.2006)

Při žádném jiném filmu jsem tolikrát nezažil to příjemné mrazení v zádech. Skoro každá scéna jde svým provedením až na dřeň a vtahuje diváka do děje neuvěřitelnou silou. Velice významnou složkou filmu je hudba, která nádherně podkresluje celý příběh. Kniha má na úspěchu filmu samozřejmě velkou zásluhu, ale věci znalí jistě ví, že skvělá předloha ještě neznamená povedený film. Jackson to však ukočíroval úchvatným způsobem a dokonalý výběr herců to jen podtrhává. První díl trilogie obsahuje i mou nejoblíbenější pasáž příběhu a tím je vznik Společenstva. Neznám silnější filmovou scénu.(26.8.2009)

• - Když Frodo (Elijah Wood) bojuje v Mórii s jeskyním obrem, jeho meč nezmodrá, i když jsou v okolí skřeti. (tb_23)

• - Když na začátku filmu přijede Gandalf (Ian McKellen) k domu Bilba (Ian Holm), je v jednom ze záběru vidět vlevo dole mikrofon. (imagoo)

• - Jedná se o první hraný film podle předlohy od J. R. R. Tolkiena. (tobykout)