Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2001, 172 min (SE: 208 min)

Neznat knihu, byla bych zřejmě nadšená. Jelikož ji znám a ctím léta, nadšená nejsem, protože tohle je sice pěkné, ale s Tolkienem to má společné leda jméno. Co nám zůstalo, jsou dlouhatááááánské záběry na pěkné scenérie, obstojná hudba, patetické řečnění a pár slušných herců (McKellen, Blanchettová, Bean).(23.6.2007)

Sedmdesát let se tvrdilo, že zfilmovat Pána prstenů není možné. Pak přišel Peter Jackson. Jednoznačně oscarová záležitost, nepochopitelně obraná Čistou duší. Udělením sošky Návratu krále si Akademie sice napravila reputaci, ale ten je oproti Společenstvu Prstenu neskonale horší. Závěrečné napadení Froda Boromirem přes bitvu se skřety až po rozdělení Společenstva řadím mezi jednu z nejlepších sekvencí v kinematografii.(26.3.2007)

Režisér Peter Jackson natočil podle mne jeden z nejlepších příběhů současné doby. (Počítám do toho všechny tři díly) Úžasná příroda Nové Zélandu, nádherně geniální hudba pana Howarda Shore, výprava, herecké obsazení, to tajemno které dýchalo z každého záběru mě naplňovalo pocitem chtít Středozem navštívit ;-) A taky se mi to podařilo! Jupí! (doplněno 28.3.2018)(4.8.2011)

Extendet version Kniznu trilogiu Pana prstenov milujem. Je priam neuveritelne, do akych detailov je tento svet preklesleny a na akej bohatej historii je postaveny. Filmove spracovanie Petra Jacksona je pre mna dokonalym prevedenim predlohy na platno. Kazdy kto knihu cital vie, ze film nieje doslovnym prepisom. Vo filme chybaju niektore prvky z knihy (Tom Bombadil), avsak stopaz 208 minut pokrila vsetko dolezite a zachitila atmosferu a ten krasny pribeh naozaj fantastickym sposobom. Dalsia vec je, ze kniha je uplne odlisne medium ako film. Niektore veci chybaju, avsak napak dockate sa veci, ktore v kniznej predlohe niesu. Aby som sa vsak dostal dalej. Na filmovom platne to mozno nieje vzdy badatelne, ale za filmom stoji obrovske kvantum ludi, ktory maju zasluhu na vytvoreni neuveritelnych detailov, kde kazdy jeden predmet bol vytvoreny specialne pre tento film a jednotlive kusky, ako napriklad zbrane obvplyvaju az sialenymi detailmi. Jednotlive predmety podla toho k akej rase a kulture (a ze ich je tam vela) patria, nesu jej prvky ktore v momente davaju rospoznat ich popvod. A aky to ma dopad na film ? Film jednoducho ZIJE. Prinasa pribeh, pri ktoreho sledovani mam pocit, ze to vsetko sa stalo a ten svet skutocne existuje. Dalej. Na tomto filme milujem kazdy zaber. Skoro kazdy film ma nejaku scenu, zaber ktoru si zamilujem koli jej kuzlu. V Panovi prstenov ich vsak je obrovske mnozstvo na ich vycet by mi zabral hadam cely den. Uz len uvodna scena ked sa po dlhych rokoch Gandalf vracia do Hobitina navstivit svojho stareho priatela Bilba ma v sebe magicke caro a odzbrojujucu krasu. Tak presvedcive radostne zvitanie Gandalfa, za ktoreho tvarov sa vzdy skriva nejake tajomstvo a Bilba, ktoreho prsten uz svojov mocou takmer pohltil, len tychto par uvodnych minut v sebe skriva neuveritelnu hlbku, a aj ked film pozeram uz po x-ty krat, vzdy ma to vtiahne do deja tak ako po prvy krat, vzdy si to vychutnam tak ako pred tym. Len vynimocny film v sebe moze skrivat taku silu. A to je len uvod prveho dielu trilogie. Aby som to uz aj ukoncil. Spolocenstvo ptstena ma pohltilo svojou nekonecnou detailnostou, hereckymi vykonmi ktore ozivili knizne postavy uzasnym sposobom, hudbou ktoru ked pocuvam, v momente sa mi zacnu vybavovat sceny z filmu, pribehom ktory sa mi nikty nezunuje, spracovanim ktore ma behom par minut preniesie to Stredozeme a jednoducho tym ze v neuveritelnej podobe prenieslo na platno uzasne Tolkienove dielo. (10/10)(24.7.2007)

• Jeanne

Film může být třeba i skvostným šperkem, ale když si k němu člověk nenajde osobnější vztah, nemůže pro něj mít žádný větší význam. A k hlubšímu zasažení filmovým produktem samy kvalitní zvukové, obrazové, trikové a další efekty včetně střihu atd. prostě nestačí. Nemám nic proti fantasy příběhům o skřítcích, ale musejí mít určitý styl, který by mi sednul. Třeba takový Sen noci svatojánské (1999) neznamená stejně vysokou kvalitu ("filmu jako výrobku"), ale dal se mnohem lépe procítit. Zatímco Pán prstenů se mi zdá tak strašně chladný, šedý, zelený, mrazivý. Prostě pohádka se spoustou násilí o tlupě putujících skřetů, co někam jdou, jdou a jdou... Tohle je však naprosto individuální a chápu, že Pán prstenů je postaven tak, aby splňovat to, co dnešní diváci očekávají, asi proto se nelíbí jen opravdu málo lidem. Jako filmovému výrobku bych Společenstvu prstenu dala hvězdičky třeba čtyři:), ale jako filmu, který bych měla mít ráda asi tak dvě a druhému dílu maximálně jednu...(19.1.2004)

• - Když Frodo (Elijah Wood) bojuje v Mórii s jeskyním obrem, jeho meč nezmodrá, i když jsou v okolí skřeti. (tb_23)

• - Andy Serkis, který se podílel na ztvárnění Gluma, namluvil také černého jezdce v Kraji, který se ptá po Pytlíkovi. (DannyJ)

• - Ian McKellen a Elijah Wood v skutočnosti nikdy netočili žiadnu scénu spolu. (busev)