Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2001, 172 min (SE: 208 min)

10 / 10 Čo napísať o filme, ktorý ma zasiahol tak hlboko ako len málo iných? Že to malo výborné efekty, výpravu, či kostýmy? To by nebolo na nič dobré - Pán prsteňov je o niečom o celkom inom. Je to o odkaze, odkaze pána Tolkiena, ktorý je skutočný Pán prsteňov. Pretože fantasy, to nemusí byť nutne len kravina pre menejcenných spoluobčanov, dobre napísané fantasy je ako opojná droga - prejde vám do krvi a ukáže vám svet inými očami. A to, že Pán prsteňov, rovnako ako jeho mladší súrodenec Hobit, je dobre napísané fantasy, je myslím každému jasné. Rovnako ako je každému jasné, že takýto knižný kolos sa do filmu jednoducho nedá celý prepísať - áno, priznávam, aj ja by som bol rád keby Jackson nevynechal Mohylové vrchy alebo Bombadila, ale s tým už nič nenarobíme. Takže namiesto neustále frflania buďme radi, že to bol práve Jackson, kto dostal do rúk sfilmovanie takejto komplikovanej látky. Ktovieako by to dopadlo, keby to začal režírovať taký Michael Bay - hrúza pomyslieť! Elfovia strieľajúci šípy do škretích makovíc za zvuku odrhovačky od Aerosmith... Aragorn oblečený do úzkych denimiek... Frodo Pytlík zabodávajúci Americkú vlajku pri vstupe do Mordoru... Ááá!!!(19.5.2005)

Začátek největší (zatim) trilogie... Perfektní představení světa Pána prstenu, které postrácí perfekcionismus knihy a všechen její obsah, ale to jí nelze vyčítat. Peter Jackson se rychlím tempem žene do konce série, která mu změnila život a producent, který ho před pár lety najmul na režii trilogie Pána prstenu se právě así cítí jako Bůh. Kvalitní obsah, o který vzhledem ke knize nemohla být nouze je však trochu zdlouhavý a natáhnutí na skoro 3 hodiny funguje ve výsledku jako protahování krásného a nastavováním důležitého. Co se herců týče nelze nic vytknout. Mládí kupředu a pořádně se zlepšovat, stáří kupředu a držet standard. Nelze nedat 5*, protože krása tohoto filmu se odvíjí na každém milimetru filmového pásku. Hurá do dalšího dílu.(3.6.2004)

• Jeanne

Film může být třeba i skvostným šperkem, ale když si k němu člověk nenajde osobnější vztah, nemůže pro něj mít žádný větší význam. A k hlubšímu zasažení filmovým produktem samy kvalitní zvukové, obrazové, trikové a další efekty včetně střihu atd. prostě nestačí. Nemám nic proti fantasy příběhům o skřítcích, ale musejí mít určitý styl, který by mi sednul. Třeba takový Sen noci svatojánské (1999) neznamená stejně vysokou kvalitu ("filmu jako výrobku"), ale dal se mnohem lépe procítit. Zatímco Pán prstenů se mi zdá tak strašně chladný, šedý, zelený, mrazivý. Prostě pohádka se spoustou násilí o tlupě putujících skřetů, co někam jdou, jdou a jdou... Tohle je však naprosto individuální a chápu, že Pán prstenů je postaven tak, aby splňovat to, co dnešní diváci očekávají, asi proto se nelíbí jen opravdu málo lidem. Jako filmovému výrobku bych Společenstvu prstenu dala hvězdičky třeba čtyři:), ale jako filmu, který bych měla mít ráda asi tak dvě a druhému dílu maximálně jednu...(19.1.2004)

„Jde o další útok proti socialistickému zřízení. Říše zla, z níž se valí popel a dým, je průhledně umístěna na východě. Obrazem dělnické třídy, která jednotna v potu tváře buduje těžký průmysl, mají být odporní a zlí skřeti. Samozřejmě, že synáček z buržoazní rodiny nemůže vidět na těžké práci nic krásného a povznášejícího. Obyvatelé západu - zemi oplývající mlékem a strdím - elfové (neboli aristokracie), lidé (buržoazie) a hobiti (statkáři) žijí naopak v blahobytu (aniž je vysvětleno, odkud jej získávají) a jediné, co je trápí, je "hrozba“ z východu. "Síly dobra“ zde představuje sbírka představitelů těchto reakčních kruhů, jejichž ruce se nikdy nedotkly pořádné práce. Jejich vůdcem je Gandalf, šiřitel zpátečnické ideologie, s jejíž pomocí udržuje obyvatelstvo v nevědomosti a strachu před pokrokem.(…) Ale socialismus se naštěstí nedá zničit hozením jakékoliv relikvie, i té nejposvátnější, do ohně. Drž se Mordore, obklíčený nepřátelskými reakčními sousedy!“ Těžko říct, zdali by se JACKSON vůbec pustil do práce, kdyby si přečetl recenzi Tolkienovy knihy z našeho „Red Law 1977..“(1.9.2008)

LOTR neztratil ani za deset let nic na své síle. Provází mě od začátku mého zájmu o filmy a postupně ho vnímám stále do větší hloubky a uvědomuju si, jaký kolos zvládnul Jackson rozpohybovat, aniž by ztratil duši. Právě to, jak tento velkolepý umělý mýtus JRR Tolkiena ožívá obohacený dětsky upřímným Jacksonovým srdcem, je to nejlepší. Až se člověk necítí divně psát tak teatrální komentáře.(2.9.2008)

• - Jedná se o první hraný film podle předlohy od J. R. R. Tolkiena. (tobykout)

• - Stavba Hobitína začala dva roky před startem natáčení. (Pepinec)

• - Každý 160 občan Nového Zélandu byl součástí natáčení filmů o Pánovi prstenů. [Zdroj: Fakter.cz] (asdfasdf)