Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

• USA The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (více)
Trailer 1

V dávných dobách byl vykován kouzelný prsten, který vlastnil pán Mordoru Sauron. Jeho moc začal využívat k šíření zla, ale o prsten nakonec v boji přišel, a ten na dlouhá léta zmizel. Nakonec ho našel hobit Bilbo Pytlík, který díky němu přestal stárnout. Na naléhavou žádost čaroděje Gandalfa předá prsten synovci Frodovi. Ten se svými kamarády Samem, Smíškem a Pipinem odcházejí do Hůrky a Gandalf se vydává pro radu za svým učitelem, čarodějem Sarumanem. Ten se však přidal na stranu zla a zajme ho. S pomocí tajemného hraničáře, přezdívaného Chodec, Frodo a jeho kamarádi uniknou jen o vlásek devíti černým jezdcům, kteří vyrazili z Temné věže, aby prsten našli a přinesli svému pánovi Sauronovi. Do Roklinky je svolána velká porada lidí a elfů, která rozhodne, že prsten musí být zničen. To je možné pouze tam, kde byl prsten zrozen, v ohni Hory osudu. Odvážný Frodo se nabídne, že tam prsten odnese. Nebezpečí je však příliš veliké, a tak se mu, jako jeho ochránci, postaví po bok čaroděj Gandalf, trpaslík Gimli, elf Legolas, bojovník Boromir, hobiti Sam, Smíšek a Pipin a také Chodec. Zrodí se Společenstvo Prstenu, které se vydává na nebezpečnou cestu plnou nástrah a nebezpečí. (TV Nova)

Trailer 1

Recenze (1 987)

dO_od

// There's only one trilogy! Ok, to je kec. Je jich spousta, srdce mi sice bije pro Star Wars, miloval a stále však miluju i další a jedna z nich mimojiné začala právě tady. Zhruba před 11 lety, když můj zrak poprvé dopadl na krásy Středozemě, zažehla se ve mě moje geekovská duše, my inner nerd was born. A od té doby pokaždé když se Frodo vydá na svou pouť za zničením prstenu, jsem hrdě na druhé straně obrazovky, přikován a fascinován tím nádherným fantasy světem okolo mě. Pane Jacksone, díky! A díky ještě jednou, že LotR nebyl jediným příběhem, který jste pro nás na tom Novém Zélandu upekl, koneckonců je to právě Hobbit, který mi pomáhá všechny tyhle vzpomínky vracet, třídit a ještě je stíhá obohacovat o pocity a vzpomínky nové :) keep my inner nerd happy. Fellowship of the Ring - 100% / Two Towers - 100% / Return of the King - 100% / Unexpected Journey - 90% / The Desolation of Smaug - 90% / The Battle of Five Armies - 60% ()

Kulmon

Zajímavosti: Pro roli Aragorna byl původně vybrán Stuart Townsend, ale bylo čtyřech dnech natáčení nahrazen Viggo Mortensenem, protože si Peter Jackson uvědomil, že by potřeboval staršího herce. *** John Austin, otec Seana Austina si vyzkoušel roli Gandalfa. *** Osm z devíti členů Společenstva dostalo malé tetování – elfský symbol pro 9. Devátý člen John Rhys – Davies to odmítl a poslal místo sebe dubléra. Tetování Orlando Blooma je možno vidět např. ve filmu Piráti z Karibiku: Prokletí černé perly (2003). *** Peter Jackson má vytetován elfský znak pro 10. *** Elijah Wood dostal roli Froda tak, že se vystrojil během přestávky natáčení jiného filmu do kalhot a volné košile, zahrál si na hobita, jeho přítel George Huang jej natočil a poslal nahrávku Peteru Jacksonovi. *** Ačkoli se říkalo o Davidu Bowiem, že je horkým kandidátem na roli elfa Lorda Elronda, nakonec jej hrál Hugo Weaving. *** Daniel Day – Lewis odmítl hrát Aragorna. Hrát ho však chtěl Russel Crowe, ale nebylo mu to umožněno. *** Most v Hobbitonu byl postaven armádou Nového Zélandu z polystyrenu. *** Na Bilbově oslavě mělo být původně 144 hobitů, kvůli omezenému rozpočtu jich tam je nakonec „jen“ 100. *** Na Bilbově narozeninovém dortu je přesně 111 svíček. *** Ve skutečnosti byly postaveny dva domky Bilba Pytlíka. Jeden byl pro hobity, druhý o třetinu větší byl použit pro scény s Gandalfem. *** Obří sekvoje v lothlorienském lese jsou vyrobeny z gumy. *** Legolasovy šípy v závěrečné bitvě jsou udělány pomocí počítačové techniky. Nebylo fyzicky možné střílet je tak rychle ani pro nejlepšího lukostřelce na světě. *** Prostředí natáčení bylo velikým lákadlem pro zloděje, minimálně tři lidé byli zatčeni za vloupání. *** Odhaduje se, že Nový Zéland vložil do filmu 200 milionů dolarů. Vytvořil dokonce speciálního ministra pro Pána prstenů, který měl za úkol využívat veškeré ekonomické možnosti filmu. *** Fanouškům byla nabídnuta šance být uvedeni v obrovitých závěrečných titulcích ve speciální edici za poplatek 40 dolarů. *** Film se stal v Americe nejlépe vydělávajícím filmem po dlouhých 13 týdnů. *** Hobbiton byl postaven rok předtím, než se začalo natáčet, aby místo vypadalo přirozeně: obydlené místo se skutečnými záhonky. Zeleň byla udržována tak, aby budila zdání, že je pasena ovcemi. *** Zatímco zbytek Společenstva se prodírá sněhem, Legolas jde po sněhu. To je podle informace v románu, že elfové jsou tak lehcí, že jsou schopni jít po sněhu, aniž by se propadali. *** Dům Galadriel v Lothlorienu je největší zmenšeninou vytvořenou speciálně pro celou trilogii. *** Na Nový Zéland byl dovezen velký počet vlasů pro paruky užité k filmu. Povětšinou pocházely od ruských žen, které si nechaly zaplatit za to, že byly ostříhány, aby měly peníze na jídlo. *** Ačkoli úvodní scény Bilba Pytlíka se odehrávají v Hobbitonu, Ian Holm ve skutečnosti na místě natáčení nebyl. Všechny jeho scény jsou udělány proti modré obrazovce. *** Zvuk trolů v jeskyni pocházel hlavně z tygrů, mrožů a koňů. *** Nátáčecí štáb čítal na 3000 lidí, z nichž více než 300 pracovalo v uměleckém oddělení. *** V Hobbitonu je 47 komínů. *** Skladatelé hudby většinou na filmu stráví šest až osm týdnů. Howard Shore na tom strávil dva roky. *** Celkový rozpočet všech tří filmů byl 300 milionů dolarů. K tomu je nutno připočítat dalších 200 milionů na propagaci a marketing. *** Během filmování si krátila většina členů štábu i herců surfováním. Viggo Mortensen zažil jednoho dne ošklivý úraz, kdy si pohmoždil celou jednu tvář. Další den se to snažili napravit v maskérně pomocí škrabošky, avšak neúspěšně. Peter Jackson proto zvolil točit Mortensena jen z jedné strany. Ve scéně, kdy v dolech Moria najdou hrob Gimliho příbuzného, je Mortensen vidět jen z jedné strany v celé scéně. *** První studio, které vyjádřilo zájem o Jacksonův film byl Miramax, trval však na tom, aby to vše bylo v jednom filmu, což Jackson odmítl. *** Orlando Bloom nejprve zkoušel Faramira, nakonec však hrál Legolase. *** Novozélandská armáda byla objednána jako kompars pro dlouhou bitvu ve filmu, nakonec však musela zajišťovat mír ve Východním Timuru. *** Když se na internetu objevil 7. dubna 2001 trailer, byl během 24 hodin stáhnut 1,6 milionkrát. *** Natáčení všech tří filmů probíhalo současně. Točilo se celkem 274 dnů během 16 měsíců. *** Gandalfa mohl hrát Tom Baker či Sam Neil. *** Christopher Lee si s J. R. R. Tolkienem za jeho života dopisoval. Tolkien vyjádřil přání, aby, pokud někdy dojde k natáčení filmu, hrál Lee Gandalfa. Nabídnuta mu však byla role Sarumana, kterou přijal. *** Christopher Lee je jediným členem štábu, který se osobně setkal s J. R. R. Tolkienem. *** Roli v trilogii odmítl Anthony Hopkins či Kate Winslet. *** Původní nesetříhaná verze filmu měla 4,5 hodiny. *** Každý den natáčení snědli členové štábu 1460 vajec. *** Dominic Monaghan (Smíšek) nosil tukový oblek zhotovený z pěny. Každý den musel vypít nejméně tři litry vody, aby nebyl dehydratovaný. *** Sean Astin zloustl kvůli roli Sama 14 kilo. *** Viggo Mortensen neměl dvojníka a dělal všechny nebezpečné kousky. V bitvách trval na tom, aby meč byl ze skutečné oceli, namísto významně lehčího hliníku. *** Orlando Bloom také neměl dvojínka, což se mu vymstilo, zlomil si žebro. *** U představitele Gimliho Johna Rhys – Daviese se objevila alergie na jeho mejkap. *** Když se natáčela scéna, ve které Sam spěchá skrz řeku za Frodem, Sean Astin šlápl na střep ze skla, který trčel v řečišti. Pořezal se do nohy natolik, že musel být dopraven helikoptérou do nemocnice. *** John Rhys – Davis, který hrál trpaslíka Gimliho, je nejvyšším hercem ze Společenstva. Měří 195 centimetrů. *** Dvě děti Petera Jacksona jsou v titulcích uvedeny jako „rozkošné hobití děti“. *** Ian McKellen založil Gandalfův přízvuk na podobném, který měl J. R. R. Tolkien. *** Viggo Mortensen, který mluví anglicky, španělsky a dánsky požadoval, aby Aragorn mluvil co nejvíce elfsky. *** Christopher Lee si v hotelu zabouchl do dveří ruku, čímž si ji zlomil. *** Během Bilbovy narozeninové party můžeme v kapele spatřit Pippina, jak hraje na kytaru. *** Dominic Monaghan původně zkoušel roli Froda Pytlíka. *** O roli Froda se ucházel i Jake Gyllenhaal. *** Peter Jackson původně chtěl, aby Galadriel hrála Lucy Lawless a Arwen Uma Thurman. Bohužel obě dvě otěhotněly, takže to Jackson musel přeobsadit. *** Úvodní řeč Galadriel měl mít původně Frodo a pak Gandalf. *** Během scény v obilném poli trpěl Dominic Monaghan sennou rýmou. *** Scéna, ve které se Sean Astin ocitne pod vodou se ve skutečnosti natáčela v suchém studiu. *** Orlando Bloom dostal roli Legolase dva dny po dokončení dramatické školy. *** Kostýmní designérka Ngila Dickson měla k dispozici 40 švadlen, které ušily přes 19000 kostýmů. *** Režisér Peter Jackson se ve filmu objeví jako říhající sedlák před hospodou. *** Ve filmu zemře celkem 118 postav. () (méně) (více)

StarsFan

Podle mě nejlepší díl série. Ptáte se proč, když je dvojka i trojka mnohem nabitější, velkolepější, počítačově dokonalejší a narozdíl od jedničky, kde sleduje jen několik postav, nám nabízí osud celé Středozemě? Možná právě v tom, co jsem už napsala. Jednička je totiž právě ten nejskromnější díl série, který vás neohromí geniálními bitvami, ale zato vám skvěle představí několik málo postav. S těmi se skutečně sžijete a to v mém případě mnohem líp, než tomu bylo v takové dvojce i trojce. Navíc jako film není tak rozházený, nepřeskakuje pořád mezi několika dějovými liniemi, ale nabízí jednu spojitou, která vás skutečně chytne. Z dnešního úhlu pohledu mi taky přijde mnohem děsivější scéna, v níž několik černých jezdců v noci pronásleduje bezmocné hobity; ano, mnohem silnější než scéna, kdy statisíce skřetů obléhají jedno město. A ta hudba Howarda Shorea... myslím, že k ní ani není co dodat. Takže můžu jen poděkovat Tolkienovi, že dal kdysi svými knihami předlohu tam skvělému filmu. ()

Sarkastic

No, co k tomu mám ještě říct? Bylo tu už mnoho pochvalného řečeno a já se nechci opakovat. Snad jen musím říct, že podle mě je tento film lepší než knížka (ano, teď mě asi bude chtít hodně uživatelů ukamenovat, ale mě nezajímají popisy krajiny na 2 stránky, je to strašně nezáživné a k tomu se začnu strácet v ději-a to by se němělo stávat). Jinak skvělý film s velice vhodně zvolenou a okouzlující hudbou (Enya je myslím přesně ta pravá) a nezbývá mi než hodnotit 5*. ()

xxmartinxx

LOTR neztratil ani za deset let nic na své síle. Provází mě od začátku mého zájmu o filmy a postupně ho vnímám stále do větší hloubky a uvědomuju si, jaký kolos zvládnul Jackson rozpohybovat, aniž by ztratil duši. Právě to, jak tento velkolepý umělý mýtus JRR Tolkiena ožívá obohacený dětsky upřímným Jacksonovým srdcem, je to nejlepší. Až se člověk necítí divně psát tak teatrální komentáře. ()

• Protože domeček Froda Pytlíka (Elijah Wood) je ve skutečnosti obrácen na východ, natáčela se scéna, kdy Frodo pozoruje západ Slunce, obráceně. Kamera nasnímala východ ve čtyři hodiny ráno a pak se film pustil pozpátku. (Pepinec)
  • "Devítka" při vstupu do hostince U skákavého poníka drží své meče v levé ruce, při boji na Amon Sûl je však mají v ruce pravé. (fallanga)
  • Filmový štáb zaměstnával člověka, který měl za úkol v Hobitínu vylovit všechny žáby a přemístit je jinam, aby nerušily natáčení. (Pepinec)

Související novinky

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (více)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Studio Warner Bros. Discovery čerstvě oznamovalo čísla za třetí kvartál a podle očekávání to není žádná hitparáda. I proto se musel před investory poměrně rychle ujmout slova nový šéf společnosti… (více)

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

20.10.2022

Někdo by měl nejspíš říct studiu Warner Bros., že NFT nebyly populární už loni, natož letos, a že celá kryptokomunita pomalu ale jistě umírá. Společnost totiž čerstvě oznámila, že hodlá prodávat… (více)