Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2001, 172 min (SE: 208 min)

Podle mě nejlepší díl série. Ptáte se proč, když je dvojka i trojka mnohem nabitější, velkolepější, počítačově dokonalejší a narozdíl od jedničky, kde sleduje jen několik postav, nám nabízí osud celé Středozemě? Možná právě v tom, co jsem už napsala. Jednička je totiž právě ten nejskromnější díl série, který vás neohromí geniálními bitvami, ale zato vám skvěle představí několik málo postav. S těmi se skutečně sžijete a to v mém případě mnohem líp, než tomu bylo v takové dvojce i trojce. Navíc jako film není tak rozházený, nepřeskakuje pořád mezi několika dějovými liniemi, ale nabízí jednu spojitou, která vás skutečně chytne. Z dnešního úhlu pohledu mi taky přijde mnohem děsivější scéna, v níž několik černých jezdců v noci pronásleduje bezmocné hobity; ano, mnohem silnější než scéna, kdy statisíce skřetů obléhají jedno město. A ta hudba Howarda Shorea... myslím, že k ní ani není co dodat. Takže můžu jen poděkovat Tolkienovi, že dal kdysi svými knihami předlohu tam skvělému filmu.(16.10.2006)

„Nech len prídu. Zistia, že v Morii ešte jeden trpaslík žije.“ Keď som PÁNA PRSTEŇOV: SPOLOČENSTVO PRSTEŇA videl v kine, celé tri hodiny som sa triasol - a nebolo to len preto, že vonku kraľovala mrazivá februárová meluzína, ktorá ma počas chôdze do kina prefúkla takmer až k chrípke. Peter Jackson jednoducho nakrútil veľkolepý epos, plný podmanivých prírodných scenérií Nového Zélandu, úžasnej hudby Howarda Shorea a nádherných počítačových trikov. To všetko potom skĺbil do jedinečného celku, spolu so strhujúcimi akčnými scénami (polhodinové Prenasledovanie v Morii alebo štvrťhodinová finálna masakra s Boromirovým gondorským rohom, desivo prosebne sa nesúcim naprieč odľahlými lesmi) a presne obsadenými hercami (Wood, McKellen, Bean, Mortensen, Astin, Tylerová, Weaving, Holm, Blanchettová). V neposlednom rade nechýba silné (a nečakane nepatetické) posolstvo o láske, priateľstve, odvahe, zbabelosti a slabosti (ktoré k odvahe patria viac, než by sa mohlo zdať). Niečo takéto vidí filmový fanúšik trikrát za život. Kino Považan 2002(18.10.2004)

Při žádném jiném filmu jsem tolikrát nezažil to příjemné mrazení v zádech. Skoro každá scéna jde svým provedením až na dřeň a vtahuje diváka do děje neuvěřitelnou silou. Velice významnou složkou filmu je hudba, která nádherně podkresluje celý příběh. Kniha má na úspěchu filmu samozřejmě velkou zásluhu, ale věci znalí jistě ví, že skvělá předloha ještě neznamená povedený film. Jackson to však ukočíroval úchvatným způsobem a dokonalý výběr herců to jen podtrhává. První díl trilogie obsahuje i mou nejoblíbenější pasáž příběhu a tím je vznik Společenstva. Neznám silnější filmovou scénu.(26.8.2009)

Film plný krásných obrázků, úžasných scén, výborných herců (a dost zajímavých postav), nicméně dějově je poněkud chudší. Skupinka lidí a tvorů prostě jde někam za určitým cílem a na cestě musí překonávat mnohé překážky - na tři hodiny trochu málo. Ale ztvárnění je prvotřídní, navíc to co složil Howard Shore je samo o sobě mistrovské dílo. Například přechod přes most Khazad Dum je díky spojení hudby a obrazu až "fyzický zážitek".(17.7.2003)

Tohle není jen nejlepší fantasy film, co jsem kdy viděl, je to zároveň jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Tvůrci by měli nutit autory Harry Pottera povinně sledovat tento film zas a znovu. Speciální efekty jsou nádherné, scénář a režie dokonalé. Film nesleduje knižní děj a to je jen dobře.(11.9.2005)

• - John Ronald Reuel Tolkien predal práva na film Pán prsteňov v roku 1969 za 10 000 libier. (busev)

• - Andy Serkis, který se podílel na ztvárnění Gluma, namluvil také černého jezdce v Kraji, který se ptá po Pytlíkovi. (DannyJ)

• - Peter Jackson obsadil svoju dcéru do niekoľkým malých rolí vo filmoch. Zahrala si mladú hobitku, patrila k utečencom v Helm's Deep a bola tiež malým dieťaťom v Minas Tirith. (busev)