Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2001, 172 min (SE: 208 min, Director's cut: 228 min)

První ze tří epochálních kapitol, kterou pomyslný dědeček v podobě stále svěžího Petera Jacksona přečetl svým vnoučátkům. Pán prstenů je jedna obrovská pohádka a Společenstvo prstenu je jejím úvodní slovem. Fantasy, žánr jenž vybídnul Jacksonovu fantazii k činům mu dal obrovský prostor. Prostor z jedné strany ostře lemovaný Tolkienovou předlohou a z druhé strany velmi uvolněný v měřítku moderní efekty nabité doby. Protože jde o první díl oprostím se od všelijakých závěrů a zaměřím se na ztvárnění. Zprvu mě zamrzela obrovská přeefektovanost, která se ve spoustě momentů z filmu jeví neukočírovatelnou, ale pak jsem si řek „Co to řešit, jde přece jen o fantazii.“ Krajina Nového Zélandu je opravdu úchvatná a ani by ty efekty příliš nepotřebovala. Tu poetičnost už má v sobě zakořeněnou. Všudypřítomný hudební motiv, který prezentuje úspěšný song mýtické průkopnice new age Enyi, proplétá většinu oněch silných a emotivních momentů. V těch vypjatějších momentech se naopak velmi osvědčuje chorálně a orchestrálně kvalitní hudba Howarda Shorea. Co se obsazení postav týče, nemohl si Peter vybrat lépe. Mrňous Wood podal hobita Froda s velkým nasazením a ke své postavičce se naprosto hodí, Hugo Weavig nechal chápat svého agenta „Smise“ a ujal se velení elfského klanu, Viggo Mortensen je pak dokonalou postavou hrdinského válečníka, kterému zdatně sekundují jak Orlando Bloom (jo, bezpochyby jeho odrazový můstek do bazénku jménem Hollywood) tak Sean Bean. Proradný prevít Saruman je v podání Christophera Leeho dokonalým protipólem milého bylinkáře a mocného kouzelníka Gandalfa Iana McKellena. Stejně tak i dívčí složka v podobě křehké Arwen Liv Tylerové a neméně půvabné Galadriel Cate Blanchettové nevykazuje žádnou chybovostí. Tolkienova kniha se zdála být nezfilmovatelnou, mýtus, který nešel převést na filmové plátno. Jenomže až do chvíle, než se jej ujal právě Jackson. Na rozjezd nasadil laťku značně vysoko a od 5ti hvězdiček ho nezachrání ani Gandalfova kouzelná hůl co by se mi chystala upálit zadek, protože za výpravu a kouzelnost by si první Pán prstenů zasloužil hvězdiček šest...(28.11.2004)

Jedna hvězda za exteriéry, na kterých nikdo od filmu nemá absolutně žádnou zásluhu. Jedna hvězda triky, ovšem když dostanete kdovíkolik milionů dolarů, těžko ty triky zmršíte. Jedna hvězda za Gluma, kterej tam paradoxně jako jedinej opravdu dobře hraje. Pravděpodobně jde o zatím nejlepší převedení Tolkienova (a pro neznalé se to čte Tolkin nebo Tolkín) díla na plátno, ale nevidím na tom nic skvělýho, kromě opravdu dlouhýho přírodopisnýho dokumentu o Novým Zélandu. Film se mi nelíbil. Je celkově strašně rozvleklej, příliš zdlouhavej a o ničem. Kouzlo předlohy se autorům naprosto nepodařilo převést. Výběr herců je trochu až moc na oko, kdy jeden vedle druhýho jsou spíš výstřižky z časopisu módy, než skuteční reálně vypadající lidé (či jiná stvoření). Navíc mi vadí až přílišné zhollywoodštění, kdy nechybí láska jako jeden z hlavních motivů, pitomý hláškaření a vtípky, patos až na půdu, přestože zatím ne tak strašný, jako později.(5.12.2005)

Rozpočet $93miliónovTržby USA $314,776,170Tržby Celosvetovo $870,761,744Tržby za predaj Blu-ray edície Lord of the Rings - The Motion Picture Trilogy v USA $200,107,712 //počet predaných kusov 3,162,762Dokonalé Fantasy! Neveril som že rozšírená verzia umocní môj zážitok ešte viac ale stalo sa, len trošku začínam ľutovať že pokračovania nemajú ten silný fantasy nádych ako spoločenstvo, lebo ináč by to bola asi najlepšia trilógia aká vôbec môže byť. Famózne dielko, hlavne vďaka nespornej Jacksonovej réžii a po technickej stránke nehovoriac si odviedli tvorcovia nadľudské výkony. Bez váhania dávam za rozšírenú verziu čistých /100%/, fakt silný zážitok , kinoverzia ma u mňa trošku menšie hodnotenie __/videl v kine: 90%/__ __ ďalší úžasný zážitok prišiel s týmto fantasy filmom v podobe koncertu v hudobnom doprovode so symfonickým orchestrom a skvelými sólistami - spevokolom, sila, boli príjemné zimomriavky__/videl v kine projekcia Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa In Concert 20. júna 2016, 18:30 hod., Incheba Expo Aréna Bratislava: 100%/(18.5.2005)

Co lze téhle perle vytknout? V kinoverzi by se něco našlo, ale přátelé, ta Extended verze je naprosto, ale naprosto dokonalá. Viděl jsem to minimálně desetkrát, a pořád mě Kraj dostává jako při prvním shlédnutí. A co se týče toho, že někdo si Středozemi představuje jinak než jak nám ji Jackson předhodil k vizuálnímu a hudebnímu obžerství, všem se není možné zavděčit. Já osobně už bych si Galadriel nepředstavil jinak než jako Cate Blanchett.(21.1.2003)

Fantasy knihy nečtu, v cizích světech se necítím moc dobře a ve velkém množství namaskovaných postav se snadno ztrácím, takže se nelze divit, že jsem si desetihodinovou cestu z bodu A do bodu B příliš neužil. Přesto ani na chvíli nepochybuji o velkoleposti viděného, jen na to nejsem ten správný divák.(23.7.2011)

• - Spoiler: Jeskynní obr bodne Froda (Elijah Wood) do levé častí hrudníku, avšak později má Frodo proděravěnou košili v oblasti pravého prsa. (imagoo)

• - Zvuky používané při davových scénách Peter Jackson často natáčel při zápasech All Blacks. Snímal např. přestávkový šum hovořících diváků, jindy je zase vyzval ke spolupráci a celý stadion pak dupal jako při pochodování velké armády. (Pepinec)

• - Celosvětová premiéra proběhla 10. prosince 2001 v Londýně. (Varan)