Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2001, 172 min (SE: 208 min)

Svet pred Pánom Prsteňov a po ňom už nikdy nebude taký istý. Knižné predlohy síce nepatrí k mojím naj ale istú neskrývanú fascináciu komplexnýmTolkienovým svetom nepopieram. A zároveň kategoricky odmietam reči o ich nesfilmovateľnosti, austrálčan Peter Jackson dovtedy známy hlavne splattermi si ich spracovaním vydláždil cestu na filmový Olymp. Natočil vôbec niekto lepšie fantasy? Možno áno, ale jedinečnosť Pána Prsteňov to určite nemôže ohroziť. A na počiatku stálo Spoločenstvo Prsteňa...(25.10.2006)

Svět se změnil ... Opravdu. Po Pánu Prstenů už nikdy nebude to, co býval dřív. První slova vás doslova vtáhnou do děje, a než se nadějete, uslyšíte May It Be a budete chtít víc. To je přesně ten pocit, který jsem měla poprvé v kině, podruhé v kině a potom ještě mnohokrát u televize a DVD. Tenhle film se hned tak neokouká a to proto, že je opravdu skoro perfektní. Nevím, co mám vyzdvihnout dřív - hudbu (Oscar pro Howarda Shorea), herecké obsazení, triky, úchvatné Novozélandské scenérie nebo Petera Jacksona v roli scénáristy, producenta a režiséra. Ale hlavně musím říct jedno - díky, pane Tolkiene, za vaší úchvatnou knihu, bez které by nic z tohohle nikdy nevzniklo.(30.3.2003)

Sedmdesát let se tvrdilo, že zfilmovat Pána prstenů není možné. Pak přišel Peter Jackson. Jednoznačně oscarová záležitost, nepochopitelně obraná Čistou duší. Udělením sošky Návratu krále si Akademie sice napravila reputaci, ale ten je oproti Společenstvu Prstenu neskonale horší. Závěrečné napadení Froda Boromirem přes bitvu se skřety až po rozdělení Společenstva řadím mezi jednu z nejlepších sekvencí v kinematografii.(26.3.2007)

Jackson je buď úplný blázon a pomätenec, ktorý žije niekde v úplne inom svete mimo našu realitu, alebo je to génius s obrovskou dávkou fantázie a predstavivosti. Oboje je však dobre, pretože vytvoril trilógiu, ktorou opovrhuje málokto. Nádherná hudba, výprava, krásne farby, triky, efekty a to všetko násobia skvelí herci na čele s Viggom. Must-see monštrum. 100%.(5.11.2006)

Mistrovské dílo, úžasná ukázka poctivé adaptace knižní předlohy, z níž bylo vypouštěno, přesto zůstává plnohodnotným filmem. HODNOCENÍ SE: V rámci maratonu jsem si dal všechny tři díly Pána prstenů, v rozšířených verzích (dohromady 698 minut materiálu) na jeden zátah. Po 9 letech od shlédnutí původní verze v kině jsem tak měl konečně možnost porovnat nejenom rozdíly oproti kinoverzi, ale také celkovou komplexnost díla jako jednoho skoro 12 hodinového celku. Společenstvo prstenu je úžasné tím, jak ve svých rozšířených nebo přidaných scénách rozvíjí svět Středozemě. Dozvíme se o Hobitech, mnohem více prostoru dostane Lorien... Velmi mnoho prostoru dostane psychologie postav, ovlivňující to, proč se posléze Frodo chová ke Glumovi tak, jak se k němu chová. Gandalf vynikne jako postava zarputilá, avšak ještě slabá, nerozhodná a chybující... A nakonec, je fascinující, jakým způsobem byli střihači kinoverze schopni vyhodit prakticky celou scénu, kromě začátku a konce a přitom je navázat tak, že výsledek dával absolutní smysl.(18.2.2008)

• - Hobitín je součástí soukromé farmy nedaleko města Matamata. Vše je tak skutečné a pravé, výjimku tvoří pouze ikonický strom nad domem Frodo Pytlíka (Elijah Wood), který je umělý. Protože se Peteru Jacksonovi nelíbila původně vytvořená barva listí tohoto stromu, oslovil studenty a ti jednotlivé lístky přebarvili. (Pepinec)

• - Legolas (Orlando Bloom) vystřelí v celém filmu celkem 22 šípů, díky čemuž skončil v roce 2012 mezi nejaktivnějšími filmovými lukostřelci druhý. (Zdroj: jest.com) (hippyman)

• - Spoiler: Jeskynní obr bodne Froda (Elijah Wood) do levé častí hrudníku, avšak později má Frodo proděravěnou košili v oblasti pravého prsa. (imagoo)