Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Austrálie

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2001, 172 min (SE: 208 min, Director's cut: 228 min)

No, co k tomu mám ještě říct? Bylo tu už mnoho pochvalného řečeno a já se nechci opakovat. Snad jen musím říct, že podle mě je tento film lepší než knížka (ano, teď mě asi bude chtít hodně uživatelů ukamenovat, ale mě nezajímají popisy krajiny na 2 stránky, je to strašně nezáživné a k tomu se začnu strácet v ději-a to by se němělo stávat). Jinak skvělý film s velice vhodně zvolenou a okouzlující hudbou (Enya je myslím přesně ta pravá) a nezbývá mi než hodnotit 5*.(16.12.2007)

Sedmdesát let se tvrdilo, že zfilmovat Pána prstenů není možné. Pak přišel Peter Jackson. Jednoznačně oscarová záležitost, nepochopitelně obraná Čistou duší. Udělením sošky Návratu krále si Akademie sice napravila reputaci, ale ten je oproti Společenstvu Prstenu neskonale horší. Závěrečné napadení Froda Boromirem přes bitvu se skřety až po rozdělení Společenstva řadím mezi jednu z nejlepších sekvencí v kinematografii.(26.3.2007)

Jako člověk nedotčený literární předlohou ani "Tolkienománií" (pokud odmyslím dlouhodobé zpracovávání potencionálního diváka médii), musím říct, že jsem viděl výborně natočený film se zajímavým příběhem, ale nadšení se napoprvé nedostavilo. Je určitě vysoko nad průměrem, ale pocit známý z jiných výborných filmů, které mě po skončení nechávají zaraženého do sedadla, se nedostavil ...... Po třetím (tentokrát v prodloužené verzi) shlédnutí musím hvězdičku přidat. Je to fakt vyjímečný film..... Čtvrtá a další projekce mi potvrzují, že oskary ověnčený měl být tenhle a ne poslední díl .... Když si chci z nostalgie připomenout "Pána prstenů", pak sáhnu výhradně po "Společenstvu".(25.1.2003)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete (spolu s 2. a 3.dílem). Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Dokonalý snímek dokonalého režiséra podle dokonalé knihy... Jeden prsten vládne všem, / Jeden jim všem káže, / Jeden všechny přivede, / do temnoty sváže... // Spletitý fantasy příběh o historii mocného prstenu v dávné Středozemi, ve kterém mne kromě špičkového napětí (např. Devítka nemrtvých přízraků) nejvíce zaujaly bohaté trikové scény - úprk před trpaslíky a balrogem v podzemí v Morii, v kontrastu s nádhenými scenériemi Roklinky, Lorienu a řeky s Argonauty. Trailer: http://www.csfd.cz/film/4711-pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-lord-of-the-rings-the-fellowship-of-the-ring-the/videa/(2.1.2009)

Mistrovské dílo, úžasná ukázka poctivé adaptace knižní předlohy, z níž bylo vypouštěno, přesto zůstává plnohodnotným filmem. HODNOCENÍ SE: V rámci maratonu jsem si dal všechny tři díly Pána prstenů, v rozšířených verzích (dohromady 698 minut materiálu) na jeden zátah. Po 9 letech od shlédnutí původní verze v kině jsem tak měl konečně možnost porovnat nejenom rozdíly oproti kinoverzi, ale také celkovou komplexnost díla jako jednoho skoro 12 hodinového celku. Společenstvo prstenu je úžasné tím, jak ve svých rozšířených nebo přidaných scénách rozvíjí svět Středozemě. Dozvíme se o Hobitech, mnohem více prostoru dostane Lorien... Velmi mnoho prostoru dostane psychologie postav, ovlivňující to, proč se posléze Frodo chová ke Glumovi tak, jak se k němu chová. Gandalf vynikne jako postava zarputilá, avšak ještě slabá, nerozhodná a chybující... A nakonec, je fascinující, jakým způsobem byli střihači kinoverze schopni vyhodit prakticky celou scénu, kromě začátku a konce a přitom je navázat tak, že výsledek dával absolutní smysl.(18.2.2008)

• Ian Holm

• - Elfské jazyky v trilogii jsou quenijština a sindarština, přičemž v drtivé většině se jedná o sindarštinu. Quenijština, jakási elfí latina, zaznívá pouze při Sarumanově (Christopher Lee) zaklínání hor, při Gandalfově (Ian McKellen) šeptání u bran Morie, při Frodově (Elijah Wood) souboji s Odulou, při Elessarově (Viggo Mortensen) korunovaci a na soundtracku. Quenijsky je také Galadrielin (Cate Blanchett) pozdrav „namárië“. (L_O_U_S)

• - Po uvedení snímku se objevily informace, že součástí filmu je také product placement, tedy reklama na určitý výrobek nebo značku zapracovaná do filmu, v tomto případě na firmu Coca Cola. Konkrétně se mělo jednat o svítící nápis Coca Cola, který měl být součástí elfského popisu lemujícího vnější stranu prstenu, kterou film odhaluje nedlouho po začátku filmu poté, co Gandalf (Ian McKellen) vyndá prsten z Frodova (Elijah Wood) krbu. Internetové vyhledávače i dnes najdou mnoho důkazů v podobě obrázků z filmu, kde je nápis skutečně dobře patrný. Jde však o informaci, která se nezakládá na pravdě. Na inkriminovaném záběru nápis ve skutečnosti není, příznivci konspiračních teorií nicméně mohou přiživovat i verzi, že bylo jméno jedné z největších společností ze záběru odstraněno. (oje)

• - Stavba Hobitína začala dva roky před startem natáčení. (Pepinec)