Přání k mání

Tri želania

Komedie / Rodinný / Fantasy

Česko, 2017, 105 min

• bari68

Už dlho mi žiadny film tak nevadil ako tento nudný paskvil od Karasa. Inšpirácia Timem Burtonem budiž, ale v konečnom dôsledku keď už mi vadí tento detail, s celkom to je vždy ešte horšie...... Proste a jednoducho, všetky tieto črepy, mozaiky a skládačky vytvorili veľmi rozporuplný film, ktorý bude určite iritovať nejednoho diváka.(23.5.2018)

• 6thSun

Za zmínku stojí hlavně hašteření dvojice Myšička/Čvančarová, jinak mě to spíš denervovalo, hlavně Bosák junior, kterej vzdáleně připomíná Osvalda z "Lucie, postrach ulice", ovšem pouze vizuálně, kvalitativně za přirozenou frackovitostí Michaela Hofbauera hluboce zaostává. Celkově film není taková bída, jako jiné současné tuzemské patvary, což ale na druhou stranu není důvod, proč tomu dát o jednu patriotickou hvězdu navíc (jak učinili mnozí jiní).(18.8.2018)

Překvapení jako blázen. Nekřečovité, zábavné, navíc je potěšující vidět Vítězslava Jandáka po trapčení v politice v pořádné roli. Vizuálních nápadů jako blázen, což je možná škoda, bylo by lepší dělat věci z větším rozmyslem, ale aspoň to zakryje, jak je snímek dějově řídký. Plusy filmu doplňuje netradiční pár Čvančarová a Myšička, kteří si spolu normálně nezahrají. Opatrných 70%.(25.1.2018)

• hygienik

Tak iritujúcu postavu ako Žoan - Johana, treba hľadať. Michaela Pecháčková samozrejme nemôže za to, že ju obsadili do typovo nevyhovujúcej úlohy. Ani za to, aké nahlúple repliky musela hovoriť. Páni Karas a Adamec napísali scenár taký hlúpy, že ho nepochybne pár festivalových porôt ocení, ako ten najotravnejší. Ten dobrák, čo to prekladal do slovenčiny by si mal uvedomiť, že českú nadávku huso nemôže nahradiť slovom sliepka, pretože tak v slovenčine skoro nikto nenadáva. A keď už prekladám, tak tam nenechám 100 čechizmov. Tá explózia pitoreskných postavičiek, ktoré tam často boli úplne zbytočné a farebne preplácaných scén z manéže je výrazom úplnej autorskej krízy. Podobne ako náhly a občas bezdôvodný vývoj postáv k lepšiemu. 10 minút pred koncom si proste všetci odpustia a idú titulky.(27.12.2017)

Příjemné zjevení. Už od premiéry filmu jsem na Přání k mání slýchával opatrné chvály, kterým musím dát teď za pravdu. Film to není sám o sobě perfektní, má spoustu pasáží, které jsou slabší, nepříliš vysoký rozpočet je chvílemi zdát a děti ve vedlejších rolích jsou občas prkenné až běda. Ale. Přání k mání se v českých podmínkách poměrně úspěšně pokusilo o nemožné a vytvořilo svůj vlastní fikční svět s atmosférou na pomezí magického realismu a vánoční verze Karlíka a továrny na čokoládu. To vše s příměsí českých měst a reálií. A ono to kupodivu funguje. V momentech, kdy není výtvarná stránka mizanscény tolik ovlivněná nastaveným rozpočtem je vidět, jak dobře Vít Karas pracuje s prostorem a výtvarně vizuálním pojetím (dovedu si tím pádem představit, že by s vyšším rozpočtem dosáhl ještě lepšího výtvarného výsledku). Dialogy nejsou "po česku" pitomé (naopak, třeba herecké kreace Myšičky, Čvančarové i Jandáka ukazují, že umí bez problémů přirozeně hrát), děj je celkem smysluplný a atmosféra je osobitá a sympatická. Jak jsem řekl na začátku, Přání k mání má své chyby a není bezchybným filmem. Současné hodnocení (54 %) si ale podle mě rozhodně nezaslouží a klidně si ho dovedu za pár let představit v pravidelném vánočním televizním programu. 6/10(24.4.2018)

• - Ve všech exteriérových záběrech na visutou závěsnou dráhu mají soupravy čtyři vozy a pohybují se poměrně rychle. Ve scénách z bytu, kde bydlí Albert (Filip Antonio), se ale za okny míhají světla z visuté dráhy mnohem delší dobu. Dráha by tak musela mít minimálně třikrát více vagónů. (Martin_L)

• - Natáčelo se ve vybraných exteriérech v hotelu Imperial v Karlových Varech, jenž posloužil jako Bosákovo sídlo, či v Holešovickém přístavu. (Stoka)