Přání k mání

(festivalový název)

Tri želania

Komedie / Rodinný / Fantasy

Česko, 2017, 105 min

Snímek je poměrně ambiciózní a určitě si bere inspiraci z amerických rodinných filmů. No, výsledek se povedl tak na půl. Upřímně mi ta stylizace docela vadila - celé to působilo hrozně nuceně a uměle. Možná kdyby se na to šlo víc "hezky česky", dopadlo by to o chlup líp. Obecně bych řekl, že Přání k mání funguje pouze v určitých segmentech - nějaké scény jsou milé a úsměvné, jiné jsou naopak kýčovité a vůbec nefungují. Scénář je takový jakž takž obstojný, ale zase - párkrát jsem si řekl, že to jde dobrým směrem, párkrát mi bylo trapně. Herecké výkony dospělých jsou celkem fajn, většina dětských představitelů mi ale naopak vadila. Na české poměry si myslím, že je to takový lepší průměr a se zavřenýma očima bych dal slabé 3*, každopádně kdyby s tímhle přišli amíci, takhle vysoko bych určitě nešel... :) Nicméně pokud už nic jiného, tak se film celkem snažil a filmařsky nebyl úplně špatný.(28.11.2017)

• bari68

Už dlho mi žiadny film tak nevadil ako tento nudný paskvil od Karasa. Inšpirácia Timem Burtonem budiž, ale v konečnom dôsledku keď už mi vadí tento detail, s celkom to je vždy ešte horšie...... Proste a jednoducho, všetky tieto črepy, mozaiky a skládačky vytvorili veľmi rozporuplný film, ktorý bude určite iritovať nejednoho diváka.(23.5.2018)

Vít Karas zabalil do vánočních balíčků vánoční kouzlo, přidal na amerických ozdobách i vzorech, nebál se být dárečkem plným překvapením, aby pak jeho vánoční představení doskotačilo do křečovitých morálních mantinelů. Celý film je v podstatě postaven na jednom jediném nápadu - školák Albert má o Vánocích po vykonaném dobrém skutku možnost vyslovit své jakékoliv přání a to bude splněno. Zatímco jeho dva kamarádi ta svá neuváženě promrhají, on s ním nakládá velmi bedlivě. Záležitost se donese až k zákeřnému Vincentovi, synkovi bohatého grandhoteliéra Bosáka. Vrstevník chce po něm, aby kouzlo převedl na něj, vše bude mít i právně podloženo. Film se zaklesne v jednom bodě, z něhož vystoupí jen velmi málo. Řídký dějový syžet ale osvěžují různé eskapády. Albertovi rodiče zažívají manželskou krizi, může za to tloušťka maminky a následné ukončení dlouholetých společných kouzelnických výstupů ve varieté, načež své sehraje i žárlivost na novou atraktivní asistentku. Martin Myšička a ceckatá Jitka Čvančarová byli fajn pár. Albert sní o rande se školním idolem a zároveň sestrou svého nej kámoše Johanou, do toho strojí úklady Vincent v záporném podání dospívajícího Jana Maršála, který tímto definitivně opouští dětské role. Co upoutá v prvé řadě, je výprava, která je staromilská, absence moderních atributů jako je internet, mobily a jiné, přičemž vzniká rozpor, do jaké doby je příběh zasazen. Připomíná to reálný socialismus, načež lidé žijí v poměrně skromných až nuzných poměrech. Světlou výjimku tvoří jen hoteliér Bosák, který je obklopen luxusem. Ke všemu se v mnoha ohledech jeví, že město (totalitně) ovládá, lidé jsou mu podřízeni a vše podtrhuje kandidaturou na prezidenta. Role je návratem Vítězslava Jandáka k herectví, nevedl si špatně, zajímavému nápadu se ale děj po nějaké chvilce odmítal podrobněji věnovat. Prim hrají dětští hrdinové, respektive Filip Antonio a spol. Herecky trochu prkenní, nicméně snesitelní. Podstatné ale je, že filmu nevydrží jeho mysteriozní a zábavná aura. Ke konci příběh rezignuje, až se rozpadne na laciný přerod záporných charakterů na kladné, načež morální přesah je nucený v rámci zachování vánočního období, kdy jsou lidé na sebe hodní. Jedním z problémů je si film užít i mimo vánoční období. Veskrze se mně líbil novátorský přístup a v českém filmu nevídané provedení s (téměř) pohádkovým nádechem. 7/10(22.4.2018)

• Necrotongue

Běžně se rodinným filmům vyhýbám velkým obloukem, tentokrát jsem to nezvládl, předpokládám, že skupina mých slabých a vyřazených mozkových buněk využila chvilkové nepozornosti svých elitních kolegyň, zmocnila se na chvíli kormidla, a přestože byla vzápětí přemožena a uvržena zpět do temného podpalubí, kolizní kurz se nepodařilo změnit včas. No, zpět k filmu. Nejsem si úplně jistý, pro jakou cílovou skupinu byl určen, příběh byl tak divný, že jsem to prostě nedokázal rozluštit. Předpokládám, že by se měli u snímku sejít rodiče s dětmi, ale pro teenagery byl jistě trapně lamácký a pro ty menší nevím, nevím... Pobavila mě jen gazela nadýchaná.(28.6.2018)

Příjemné zjevení. Už od premiéry filmu jsem na Přání k mání slýchával opatrné chvály, kterým musím dát teď za pravdu. Film to není sám o sobě perfektní, má spoustu pasáží, které jsou slabší, nepříliš vysoký rozpočet je chvílemi zdát a děti ve vedlejších rolích jsou občas prkenné až běda. Ale. Přání k mání se v českých podmínkách poměrně úspěšně pokusilo o nemožné a vytvořilo svůj vlastní fikční svět s atmosférou na pomezí magického realismu a vánoční verze Karlíka a továrny na čokoládu. To vše s příměsí českých měst a reálií. A ono to kupodivu funguje. V momentech, kdy není výtvarná stránka mizanscény tolik ovlivněná nastaveným rozpočtem je vidět, jak dobře Vít Karas pracuje s prostorem a výtvarně vizuálním pojetím (dovedu si tím pádem představit, že by s vyšším rozpočtem dosáhl ještě lepšího výtvarného výsledku). Dialogy nejsou "po česku" pitomé (naopak, třeba herecké kreace Myšičky, Čvančarové i Jandáka ukazují, že umí bez problémů přirozeně hrát), děj je celkem smysluplný a atmosféra je osobitá a sympatická. Jak jsem řekl na začátku, Přání k mání má své chyby a není bezchybným filmem. Současné hodnocení (54 %) si ale podle mě rozhodně nezaslouží a klidně si ho dovedu za pár let představit v pravidelném vánočním televizním programu. 6/10(24.4.2018)

• - Natáčelo se ve vybraných exteriérech v hotelu Imperial v Karlových Varech, jenž posloužil jako Bosákovo sídlo, či v Holešovickém přístavu. (Stoka)

• - Ve všech exteriérových záběrech na visutou závěsnou dráhu mají soupravy čtyři vozy a pohybují se poměrně rychle. Ve scénách z bytu, kde bydlí Albert (Filip Antonio), se ale za okny míhají světla z visuté dráhy mnohem delší dobu. Dráha by tak musela mít minimálně třikrát více vagónů. (Martin_L)