Přání k mání poetickou, hravou a humornou formou vypráví příběhy několika podob lásky: o trampotách náctiletého Alberta, který je až po uši – a hlavně neopětovaně – zamilován do sestry svého nejlepšího kamaráda, o lásce mezi Albertovými rodiči, tedy o varietním kouzelnickém duu prožívajícím krizi středního věku, a také o lásce rodičovské, kdy se floutek a lamač dívčích srdcí Bosák junior snaží získat pozornost a lásku svého otce, mocného hoteliéra. Albert a všichni ostatní nakonec přijdou na to, že ke štěstí není zapotřebí kouzel a magie, ale hlavně odvaha věci kolem sebe změnit k lepšímu. To ovšem neznamená, že opravdová kouzla a čáry neexistují... (Česká televize)

Trailer 1

poz3n

Příjemné zjevení. Už od premiéry filmu jsem na Přání k mání slýchával opatrné chvály, kterým musím dát teď za pravdu. Film to není sám o sobě perfektní, má spoustu pasáží, které jsou slabší, nepříliš vysoký rozpočet je chvílemi zdát a děti ve vedlejších rolích jsou občas prkenné až běda. Ale. Přání k mání se v českých podmínkách poměrně úspěšně pokusilo o nemožné a vytvořilo svůj vlastní fikční svět s atmosférou na pomezí magického realismu a vánoční verze Karlíka a továrny na čokoládu. To vše s příměsí českých měst a reálií. A ono to kupodivu funguje. V momentech, kdy není výtvarná stránka mizanscény tolik ovlivněná nastaveným rozpočtem je vidět, jak dobře Vít Karas pracuje s prostorem a výtvarně vizuálním pojetím (dovedu si tím pádem představit, že by s vyšším rozpočtem dosáhl ještě lepšího výtvarného výsledku). Dialogy nejsou "po česku" pitomé (naopak, třeba herecké kreace Myšičky, Čvančarové i Jandáka ukazují, že umí bez problémů přirozeně hrát), děj je celkem smysluplný a atmosféra je osobitá a sympatická. Jak jsem řekl na začátku, Přání k mání má své chyby a není bezchybným filmem. Současné hodnocení (54 %) si ale podle mě rozhodně nezaslouží a klidně si ho dovedu za pár let představit v pravidelném vánočním televizním programu. 6/10 ()

dopitak

Rozporuplné. Je to hovadina, obsazení některých herců považuju za přítěžek (Babčáková, Šteindler, Vondráček, vyžranej Jandák!). Ale naopak některé herecké výkony jsou skvělé, svoje si hraje Antonio, místo Míši Pecháčkové mohli obsadit někoho hezčího, Jan Maršál už v minulosti přesvědčil o svém talentu, ale já jsem byl nejvíc potěšen přirozeností Albertova kamaráda, Emana (Lukáš Březina, ale dá to práci najít, protože tvůrci ani v žádné databázi se neobtěžují všechny postavy vypsat). Ten kluk je skvělej herec. Je tam pár lepších nápadů (rande), pár horších momentů (většina filmu). ()

Olík

Jo, proč ne? Strašně mi to připomíná o šest let starší Brabcovo V peřině. Pestrobarevné, hravé, ani poudačka, ani dospělákovina…..taková moderní pohádka pro děti od 0 do 99 let. Líbí se mi samotná ústřední zápletka o honbě za splněním přání, líbí se mi Jandák dost možná parodující sám sebe, líbí se mi fungující dvojice Myšička – Čvančarová, líbí se mi projev dětských představitelů (možná vyjma Maršála), líbí se mi vedlejší postavy, líbí se mi nezletilá duše autorů, líbí se mi Přání k mání. ()

EllienPM

Jaký Přání? To je ňáká hra? Ehm, a máte na to chytání povolení, pane Baron? Z lásky, která buď je nebo neni... :) Naprosto úžasná kouzel(nick)á atmosféra. Zpracování a originální nápady na dnešní dobu nadstandardní, překvapivé. Stýpko na Sorbonně, Bosák v typu Osvalda z postrachové Lucie (Jan Maršál od Pojedeme k moři už opravdu hodně vyrostl a zmužněl - a stále hraje se skvělou sebejistotou). Vít Karas a Čvančarka - tak to (na mě) funguje už od Dokonalého světa, zde ona navíc se vždy přesným Myšičkou. Světové a kouzelně nádherné a filmu slušící Karlovy Vary, francouzština, hlášky, detaily, teatrálnost tam, kde nadchne - naprosto peckové dávkování - přesně tak akorát. Děti podle scénaře překvapivé, sebevědomě nápadité a herci na dnešní dobu velmi dobře artikulují. Dokonce jsem zahlédl i pár skvělých dětských výkonů. Jsem nadšen. Děti by měli mít svá hezká nevinná přání. Tři mi přijdou málo, čtyři zase moc. Nechť jsou tedy čtyři. Škoda, že už nejsem (alespoň podle občanky) dítě :). ()

6thSun

Za zmínku stojí hlavně hašteření dvojice Myšička/Čvančarová, jinak mě to spíš denervovalo, hlavně Bosák junior, kterej vzdáleně připomíná Osvalda z "Lucie, postrach ulice", ovšem pouze vizuálně, kvalitativně za přirozenou frackovitostí Michaela Hofbauera hluboce zaostává. Celkově film není taková bída, jako jiné současné tuzemské patvary, což ale na druhou stranu není důvod, proč tomu dát o jednu patriotickou hvězdu navíc (jak učinili mnozí jiní). ()

• Ve všech exteriérových záběrech na visutou závěsnou dráhu mají soupravy čtyři vozy a pohybují se poměrně rychle. Ve scénách z bytu, kde bydlí Albert (Filip Antonio), se ale za okny míhají světla z visuté dráhy mnohem delší dobu. Dráha by tak musela mít minimálně třikrát více vagónů. (Martin_L)
  • Ve filmu bylo použito 236 kostýmů. (SONY_)
  • Téměř všechny děti během natáčení onemocněly, Lukáš Březina dokonce musel být na pár dní hospitalizován. (SONY_)