O těle a duši

Testről és lélekről

On Body and Soul

O tele a duši

Maďarsko, 2017, 116 min

(kontroverzní komentář) Jatka nebyla krásnější(5.5.2017)

Sladce unikavá i bolestně fyzická jateční romance, které dominuje plachá kreace Alexandry Borbély, klidná, úhledná kamera Máté Herbaie a schopnost vytvořit v prostředí, kde se zabíjí zvířata a porcuje maso až překvapivě křehkou a lyrickou atmosféru místa, v němž se potkají dvě duše. Dlouhá tvůrčí pauza Ildikó Enyedi se nejspíš lehce podepsala na lehčím zápolení s rytmem, ale tahle zdrženlivá rozprava o limitech těla a volnosti duše i tak patří k hlubokým zážitkům.(1.8.2017)

Ujetá a krvavá romantická komedie. To řezání na konci být nemuselo. Jinak paráda.(5.8.2017)

Síla. Ohlasy z Berlinale nelhaly. Prožitek hlavně fyzický. Příběhově dost absurdní, ale ve výsledku jde o myšlenkový a poctivý žánrový film. Maďarsko se poslední roky neuvěřitelně zvedá (Lily Lane, Saul Fia). [Aff, 2017](23.6.2017)

Bizár jak sviňa, ale ten nápad! Takové filmy mají vyhrávat festivaly, takže jo!(24.6.2017)

Svěží a v mnoha ohledech neotřelá romantická komedie, která nesází na prvoplánovou naivitu, nýbrž na neotřelé kulisy a humor, pomocí nichž vypráví sympaticky poetický příběh. Kdyby vám na konci ukápla slzička, nedivil bych se, Maďaři přinášejí jeden z letošních vrcholů žánru.(16.8.2017)

Presne pre toto mám rád európske filmy.(18.9.2017)

[Be2Can - Evald] film má pro mě 2 roviny. První je, že jsme na představení potkal super sympatickou žábu, která mě prosila, ať si nesedam na svoje místo (na něm seděla ona) a přitom mi aktivně opakovaně nabízela, že mi podrží pivko. Já sice blbec vedle ní sednul a pivko ji opakovaně nechal podržet. Avšak neosmělil se a nikam ji nepozval a o číslo si neřekl. To je ta "smutnější" část. Druhou rovinou je film samotný, který dokáže pobavit jako nic doposud viděného a to jsme toho už viděl hodně a hodně. Námět je sice naprosto jednoduchý, ale svou neotřelostí naprosto dokonalý. Hlavní představitelku, jakožto zástupkyni všech možných poruch jako aspergerova syndrom, OCD a autismu, si musíte zamilovat (stejne jako Sagu Norén z kriminálního seriálu Most). Jeji finální procitnutí ve vaně je naprostým vyvrcholením... 83%(10.10.2017)

• poz3n

Když vidím to hodnocení a čtu komentáře plné obdivu, cítím se skoro až provinile. Na mě totiž tahle maďarská "weird love story" působila značně vykalkulovaně festivalovým dojmem. Hlavní ženská postava mi byla od samého počátku spíše protivná, její chlad a divné chování pocit ještě umocňovalo. Hlavní problém filmu pak vidím v tom, že mě (vyjma snahy šokovat explicitním zobrazením krve a řezáním do všeho možného) nijak prožitkově nezahákl. Emoční křivka s ohledem na děj filmu se tak v mém případě rovná vodorovné přímce. A jelikož ten nejzákladnější úkol každého filmu je zaujmout divákovy emoce, selhalo O těle a duši v mém případě hned na samém počátku. Co mi rovněž netěšilo, byla nevyrovnaná úroveň filmařiny. Na jeleny se hezky koukalo, samotná expozice hlavních postav byla však z hlediska střihové skladby velice průměrná (třeba takové detaily na momenty, kdy se hlavní hrdinka něčeho dotýká, na mě působily skoro až studentským dojmem). Vizuálně si mě tedy snímek také nezískal. Není proto divu, že mi místní hodnocení přijde jako z jiného vesmíru. 4/10(4.10.2017)

Postavy Endre a Mária zůstávají tak trochu rébusy a objevování jejich slabostí v průběhu filmu je samo o sobě radostí. Do klasického plynutí zasahují snové scény, v nichž se z protagonistů stává zvěř v diametrálně odlišném prostředí zimního lesa. Tato rovina se stává metaforou jakéhosi zamilovaného okouzlení přítomného v každém nevinném navazování vztahu. Ačkoli O těle a duši hovoří o poměrně excentrické dvojici, působí v této tematice velmi univerzálně a bere za svou inspiraci romantickými dramediemi. Enyediová ale dokáže každou scénu opatřit rafinovanou lehkostí, které v mainstreamu chybí, a skvělými vizuálními prostředky (časté frontální kompozice a hry s hloubkou ostrosti). Zůstává jen krok od mistrovského kusu – za jediné podstatnější pochybení by se dalo považovat rozhodnutí zobrazit psychický syndrom jako neškodně roztomilou věc a socializaci jako usměvavou hru.(8.8.2017)

Pre mňa viac smutné, ako veselé. O tom, že všetci chcú milovať a byť milovaní ... vskutku netradičná romantika ... https://www.youtube.com/watch?v=0pSqxtdxY7M(9.10.2017)

4-5 // síla(6.8.2017)

Najs. Originálny príbeh, výborné herecké výkony a najmä pocit, že bojovať o lepšie zajtrajšky sa vždy oplatí. Stačí iba veriť v sny.(13.9.2017)

Snová jateční romance. Asi tak bych tuhle výtečnou maďarskou laskominu charakterizoval.(18.10.2017)

jej(13.10.2017)

Slabým povahám odporúčam film z ďaleka obísť, viď aj niekoľko prerušených projekcií kvôli kolapsu divákoch. Krvi tam bolo naozaj veľa. Séria Saw v porovnaní so scénami na bitúnku pôsobí ako nevinne ako poníky z Equestrie. Vynechanie niektorých záberov by film sprístupnilo širšej verejnosti, ale práve tie odlišujú snímku od tuctových záležitostí. Práve posledné sekundy hovädzieho dobytka na bitúnku (plus ako bonus, to čo sa s nimi robí ďalej) dokonale kontrastujú s voľnosťou jeleňov na lesnej čistinke, kde sa v snovej rovine stretávajú dvaja hlavní predstavitelia. Ešte by som chcel vyzdvihnúť prácu Máteho Herbaiho, ktorý dokonale zvládol hru s kamerou. Počas premietanie som si v duchu vravel - od teraz už budem vegetarián. Prišiel som domov a ako prvé prvé som automaticky vybral steak z chladničky a hodil na panvicu. Hlad víťazí :p PS: Zaujímalo by ma koľko zvierat pri natáčaní prišlo o život.(18.10.2017)

/Art Distillery 27. 9. 2017(27.9.2017)

Po delsi dobe zase film, ktery me zaujal na 100%. Vyborne a originalni drama, kde kazdy zaber a dialog ma sve misto. Skvele vykresleni hlavnich postav, ktere jsou vyborne zahrane. Ac lehce mysteriozni, pribehu jsem veril a bavil me. Nemam co vytknout, super zazitek. Videno v ostravskem Minikine, 31 divaku.(5.11.2017)

Posledných pár týždňov sa mi asi darí vidieť skutočné filmové skvosty roku 2017. "Testről és lélekről" sa rovnako dostáva do tejto kategórie a spokojne ho môžem ohodnotiť ako jeden nádherný, silný, vtipný, milý a súčasne aj smutný film, ktorý by som mohol vidieť miliónkrát a nikdy by ma nenudil. Začnem mojimi pár negatívami, ktoré tu sú a to je fakt, že pár malých momentiek je trošku nedotiahnutých a nesmerujú dokopy nikam. Ako fakt, že Maria hodnotí mäso druhou akosťou alebo scénka, kde Endre pozve Saniho na pivo. A vedľajšie postavy v tomto filme nie sú veľmi zaujímavé a popravde sú aj trošku zabudnuteľné. No reálne sa film sústredí tam, kde sa má. Na našich dvoch hlavných hrdinov. Endre je podľa mňa zaujímavou postavou a dotvára film správne, no hlavne sa sústredí na hlavnú hrdinku Mariu / Mariku, ktorú by som ohodnotil ako najlepšiu filmovú postavu, ktorú som mal možnosť vidieť za celý tento rok. Nie je jediná momentka, kde by nebola úžasná. Či už len v scénkach, kde je na ňu iba záber. Nemusí toho veľa povedať a napriek tomu je vynikajúca. A Alexandra Borbély podala podľa mňa úžasný výkon. Teším sa, až ju v niečom budem mať možnosť vidieť znovu. Neviem sa dočkať. Zrežirovaný je film krásne. Je tu plno nádherných záberov. Či už z lesa vo svete jeleňov, alebo len vynikajúce zábery na našu hlavnú hrdinku. V každej scénke vidíme všetko, čím si prechádza, čo prežíva, čím žije, čo ju trápi, čo by chcela spraviť. A dáva to filmu úplne úžasný nádych. Plus tie dialógy to absolútne zachytávajú a robia z toho pre mňa jeden z najmilších a najvtipnejších filmov roka. To sa nedá vymyslieť, toto je podľa mňa prežité. Alebo je to napísané na úrovni, kde by som nevedel prísť s ničím lepším. Hudba je skvelá a film má aj úžasnú hlavnú skladbu v podaní Laury Marling - What He Wrote. Neviem, čo viac by som mal o tomto filme povedať. Má to všetko, čo by film mal mať. Je milý, je smutný, je vtipný, je plný života, je láskavý, vyzerá nádherne, má to v sebe všetko. Ak to hrajú v kine blízko vášho mesta, choďte si to pozrieť. Nebudete ľutovať. Hodnotenie: A(10.10.2017)

Vlastně docela super, hlavně snový sekvence se zviřátky... Ale zase trochu zneklidňující almodóvar efekt(30.10.2017)

Částečně snový a mystický film, který se však skutečné hloubky citu jen dotkne. Klouže po povrchu, nedává vše zadarmo, ale něco tomu chybí. Kino Scala, Brno, 12. 10. 2017.(16.10.2017)

<< předchozí 1 2