Podívejte se na zajímavé osudy vědce Roberta Oppenheimera, který vede Projekt Manhattan a generála Leslieho Grovese, jenž má nad celou akcí vrchní velení. Projekt Manhattan je tajný válečný plán v Novém Mexiku, v rámci kterého jsou vynalezeny a sestaveny první atomové bomby. "Byl to východ slunce, jaké svět ještě neviděl. Obrovské zelené superslunce, které se ve zlomku sekundy vyhouplo do výšky přes 3000 metrů a stále stoupalo, až se dotklo oblak, ozářilo ohromujícím jasem okolní zemi i oblohu." Příběh výjimečných lidí, kteří změnili náš svět. (oficiální text distributora)

majo25

Príbeh stvorenia najničivejšej zbrane, ktorú ľudstvo vytvorilo. Pokiaľ sa príbeh týka samotnej zbrane, šlape veľmi dobre a snaží sa verne dokumentovať historické reálie aj s dobovou kritikou či sebakritikou (napr. jemná komunistická paranoia). Vo vzťahových líniách je to tradičné hollywoodske klišé, ktoré ničím novým neosloví. Herecky solídny štandart, nič viac, a to vrátane hviezdneho Newmana. ()

betelgeuse

Člověk by od tvůrce MISIE a VRAŽEDNÝCH POLÍ čekal víc. Potenciálně velice zajímavé téma (vynález atomové bomby) sráží dolů velice průměrný scénář, díky kterému se dialogy vlečou a postávám schází "dějinná velikost" a vzájemné jiskření. Nepomáhá ani nevýrazné herecké obsazení (viz Cusack). Utahané a bez fantazie. ()

Willy Kufalt

Jedna z nejzásadnějších a nejzajímavějších událostí z konce 2. světové války se v režii Rolanda Joffého nedočkala patřičně zajímavého zpracování. Průběh zestrojení, výroby a přípravy atomové bomby, na který se film Fat Man a Little Boy (český překlad názvu v tomto případě považuji za trochu střelený a zbytečný) zaměřuje, by mohl mít ve výsledku silné grády, kdyby se režisér a scenárista v jedné osobě nerozhodl věnovat velkou část snímku milostnému vztahu doktora Oppenheimera. Mnohem raději, než spoustu nudné a ploché romantiky bych přivítal širší pohled na celou akci, její následky a další osudy postav, což je záležitost, kterou si zde pro změnu pouze přečteme v závěrečných titulcích. Scény, které se skutečně věnují zvolenému historickému tématu, a Paul Newman v rozsahově menší (ale výrazné) roli generála Grovese pozvedají vcelku tento film s výrazně promarněným potenciálem na slušný průměr. 60% ()

Slasher

Jelikož se jedná o jeden z mých nejoblíbenějších historických příběhů, mám za sebou série MANHATTAN, BBC OPPENHEIMER a slušnou řádku Los Alamos/ Atomic Age dokumentů (x), tak tento film mě přeci jen úplně nedostal. Může za to zejména (rozv)leklý prostřední blok a že to prostě chtělo přidat důraz na ta správná místa, události, postavy... Budu doufat v náležitě epičtější verzi story vzniku atomové bomby, než něco tak průměrně vzrušivý. Nicméně obsazení Newmana do Grovese je radost, sama pasáž odpočtu a výbuchu Trinity má síly dost. ()

kinderman

Snímek, který si zaslouží diváckou pozornost (minimálně pro svoje precizní zpracování), doplatil v době svého uvedení na glasnosť a uvolňování mezinárodního napětí. Scénář se soustředí na vztah vojáka a vědce, kteří sehráli klíčové role při vzniku atomové bomby. Pokud diváka zajímají širší souvislosti, nechť sáhne po epickém (a strhujícím) komiksu Bolléeho, Alcanteho a Rodiera "Bomba", který loni vyšel i u nás. ()

• Fat Man a Little Boy sú názvy atómových bômb použitých v roku 1945 na mestá Hirošima a Nagasaki. Little Boy bola použitá na Hirošimu a Fat Man na Nagasaki. V prípade bomby Little Boy išlo o prvú explóziu uránovej bomby vôbec. (Pokryvac)