Tlusťoch a Chlapeček

• slovenský

Fat Man a Little Boy

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

USA, 1989, 122 min

Dobrý a zdařilý filmový počin. K plnému počtu * mi tam ale chybí podrobnější náhled do řešení problémů, se kterými se vědci potýkali. Divákům bylo umožněno nahlédnout pouze na dva z nich. Spojení dvou podkritických mas a zjištění potřebného množství. To je pro mě moc málo. Dále zde bylo ukázáno ono "šimrání draka" a incident, který se nestal, ale kdyby se stal, (malá) ukázka jeho následků. Tyto "hrátky" se šroubovákem a uranem jsou popsány v knize Jasnější než tisíc sluncí. Dále mi zde chyběla alespoň zmínka o dvou dopisech prezidentovi podepsaných A. Einsteinem. První o žádost na vytvoření atomové bomby a druhý na ukončení prací. Vlastně mi tam toho chybí opravdu moc a dávám jenom 3*. Bohužel zatím lepší film o projektu Manhattan není natočen.(20.5.2008)

Člověk by od tvůrce MISIE a VRAŽEDNÝCH POLÍ čekal víc. Potenciálně velice zajímavé téma (vynález atomové bomby) sráží dolů velice průměrný scénář, díky kterému se dialogy vlečou a postávám schází "dějinná velikost" a vzájemné jiskření. Nepomáhá ani nevýrazné herecké obsazení (viz Cusack). Utahané a bez fantazie.(14.11.2002)

PRO MUŽE:Vše, co jste chtěli vědět o vzniku atomové bomby, ale báli jste se zeptat. Generál Leslie Groves – mozek dokonale zelený, ale schopný uhlídat a ukočírovat pytel vědeckých blech – vynikající Paul Neuman. Otec atomové bomby Oppenheimer měl evidentně určité pochybnosti o tom, co přivádí na svět, ale i tak přes veškeré porodní bolesti spatřila jaderná zbraň světlo světa. A snaha mít moc a kontrolu nad tím, co stvořil .. ukázková pošetilost. Film není až tolik dokumentem, jako dramatizací úsilí vědců a jejich morální zodpovědnosti za vlastní činy. Film končí momentem, kdy začíná jaderný věk. Doporučuji.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: “Někteří muži mají na Zemi určitý úkol, paní Oppenheimerová. Dobrá žena to pozná a s radostí svému muži prošlapává cestu.”gen.Groves. Věřím, že z podobné věty by se každá středně emancipovavá pipina mohla vzteky pominout. Patříte mezi ně i vy, madame? Nečekaně silný film s výborným obsazením, nosným tématem, trochou love story a velkou spoustou otázek.          HLÁŠKA:Existuje jedno slovo, které nechci nikdy slyšet. To slovo je nemožné.// Vždycky jde o prdel, buď ji nakopeš,nebo ji lížeš.// Můžeme této zemi dát největší klacek na světě.//Něco o té naší bandě, držte je pohromadě dost dlouho a dojdou až na konec cesty.// Kde je? Vzadu na verandě, zřejmě si léčí provinilé péro.// Přestaň si hrát na boha, protože to neumíš a to místo je už obsazené.(31.1.2013)

Téměř dokumentární snímek o vývoji první atomové bomby, který až neuvěřitelným způsobem odhaluje zákulisí vzniku nukleární zbraně. Je to jisté míry i obžaloba jak lidí, kteří se podíleli na projektu Manhattan, tak amerických politiků, kteří nakonec rozhodli o použití "zatím" jediných dvou atomových bomb.(10.6.2012)

Nudné, nijak extra zajímavé, vykonstruované či snad otrocky zinscenované. To rozhodně nejsou vlastnosti, které by měl mít film o stvoření nejmocnější zbraně, jakou kdy lidstvo vlastnilo (pro rýpaly - vodíková puma je pouhým vylepšením té atomové). Newman jako generál a Schultz jako Robert Oppenheimer nehrají své role sice nijak světoborně, ale jakousi duši svým postavám přeci jen vtiskli. Na druhou stranu linie s nudným Johnem Cusackem a otravnou Laurou Dern je vyloženě mimo mísu. S odřenými zády za 3*, dané téma by si však rozhodně zasloužilo lepší zpracování.(17.8.2014)

• - Fat Man a Little Boy sú názvy atómových bômb použitých v roku 1945 na mestá Hirošima a Nagasaki. Little Boy bola použitá na Hirošimu a Fat Man na Nagasaki. V prípade bomby Little Boy išlo o prvú explóziu uránovej bomby vôbec. (Pokryvac)