Pod vodou

• USA Underwater (více)

Je to možná nejhorší a nejnebezpečnější pracoviště na Zemi. Podmořská vědecká laboratoř stojí na jednom z nejhlubších míst mořského dna. Je obklopena naprostou temnotou, svírána strašlivým tlakem, teplota okolní vody se blíží nule. Výzkumný tým provádí sondážní vrty, když přijde nečekané a ničivé zemětřesení. Do této chvíle bezpečné prostory laboratoře se stávají smrtelnou pastí. Jednotlivé části vědeckého komplexu jsou extrémními tlaky vody drceny jako papírové krabice. Jedinou šancí pro přeživší členy posádky je evakuace pomocí hlubinných skafandrů. Jenže v okamžiku, kdy se ocitnou mimo zdevastovanou stanici, zjistí, že jejich zásahy do mořského dna a následné zemětřesení probudily něco, co do této chvíle zůstávalo ukryté pod mořským dnem. Něco neznámého. Něco děsivého. (CinemArt)

flanker.27

Oceňuju, že tvůrci nehodlali vyplnit většinu děje ohranou historkou o tom, že ve ztenčující se skupince je někdo pořádný hajzl, který pak zemře bídáckou smrtí. Všichni jsou tu kladní, tak aspoň že tak. To ostatní však už moc dobré není. Hlavně to, že toho není moc vidět. Ne kvůli tmě, ale kvůli střihu se většina akce odehraje mimo záběr a z toho, co vidět je, není často jasné, kdo kde stojí, na koho útočí potvůrky a tak podobně. Nějakých těch drobných zelených úliteb o tom, že někde nemáme být, není naštěstí mnoho. Ale ta největší otázka zůstává: Proč musel hlavní roli hrát tak ošklivý chlap? ()

M.a.t.t.

Neveľmi zábavný hororový derivát všetkého, čo tu už v minulosti bolo, akurát lepšie. Nahor ho síce dvíha stále neopozerané podmorské prostredie a chvíľami až lovecraftovské prvky, no ploché postavy a neprehľadný strih, vďaka ktorému sa akčné scény príliš nedajú užiť, ho spoľahlivo tiahnu do podpriemeru. Premárnený potenciál. ()

choze

Natlakovaný survival úprk po dně Mariánského příkopu (kam jsme se naposledy podívali s Megem) z ranku hororových béček o příšerách číhajících na obyvatele podmořských stanic jako Leviathan a DS6. Pro kterýžto obsahově, ale nikoli produkčně levný žánr - parazitující dílem na Vetřelci a dílem na Propasti - mám slabost, bohužel tyhle filmy nikdy nenabízely víc než tupou vyvražďovačku se zubatou obludou v atraktivních kulisách. A Pod vodou není výjimka. Nevadí mi, že to nepřináší nic nového, ale že to nepřináší skoro nic zábavného. Má to solidní výpravu, docela sympatický cast, působí to i správně klaustrofobicky, skafandry pěkný a akce/boj o život se rozjíždí už od první scény, ale celou dobu jen sledujete nezajímavé postavy utíkající před nezajímavými monstry. Pár lekaček, výbuchů, vtípků a konec, rozhodně žádné překvapení, vyraznější napětí nebo zapamatovatelná scéna. A přitom by stačilo málo - trochu propracovanější scénář, který by třeba víc rozvinul ty zastírací praktiky zlého korporátu, které se zmiňují jen v titulcích. ()

Gilmour93

Pokud zíráte dlouho do Propasti, pak Propast netknutě zírá zpátky do Vás, nebo tak nějak to ten Nietzsche říkal.. Snaha alespoň se přiblížit Cameronovu hlubinnému sci-fi dobrodružství už dopředu ztroskotala na Eubankových tvůrčích i finančních limitech, takže směr podmořské horory sklonku osmdesátek byl jediným možným východiskem. Pak však bylo zapotřebí o něco zajímavějších postav a přehlednosti. Chápu, že na dně Mariánského příkopu není světlo jak v poledne na Champs-Élysées, ale není potřeba nořit diváka do tmy i zmateným střihem.. P.S.: Eminem mi v roli strojního inženýra vůbec nevadil. Dokonce mu to v tom dámském spodním prádle i seklo.. ()

Eliott

Zvláštní vidět tuhle pohádkovou herečku také v něčem vážném, ale svou roli zvládla. Bohužel mne však celý film nijak zvláště neohromil a tak zůstávám u lehkého nadprůměru 60% ()

3DD!3

Myslím, že by z toho byla fajn videohra. Nášlapaný, lehce béčkový sci-fi horor z Mariánského příkopu, kde na přemýšlení není moc času. Bohužel následkem toho chybí charakterové podloží pro postavy, takže když zařvou, divákovi na tom zase tak moc nezáleží. Což je malinko škoda, Stewartovna hraje až nečekaně dobře a stačilo by pár kratičkých flashbacků na prohloubení vztahu s kapitánem nebo tak něco. Výprava i triky jsou jinak na jedničku, stanice, obleky i Cthulhu vypadají vážně dobře. ()

Spiker01

Pamatujete na scifi Život? To byl ten lepší vetřelčí film roku 2017. Underwater mi přišel náladou hodně podobný a bohužel se dočká úplně totožného zapomnění. A já se vůbec nedivím, že spousta lidí vůbec nepostřehla, že tento film byl vůbec letos v kinech. Trailery byly mdlé, herecké obsazení asi nikoho nevytrhne (ač jsou zde samá známá jména, respektive obličeje, za mě spokojenost) a Disney si dal snad za cíl, aby kompletně pohřbil veškeré pohrobky od Foxů, jímž patří velký kudos, že to neustále zkoušeli s většími originálními filmy. A bojím se, že tyhle filmy budeme v kině potkávat méně a méně. Což o to, toto je přesně ten typ filmu, který si více užiju sám v pozdní večer doma, nicméně se bojím, aby nevymizely takto kvalitně natočené, atmosférické, nenáročné sci-fi béčka, které si vždycky pustím raději než takový Titan od Netflixu. Podle mě povinnost pro ty šťastlivce, jímž se líbil mimo jiné Reynoldsův Život. PS : bohužel asi na dlouhou dobu poslední role T.J. Millera ()

Radko

Štandardná úteková akčná hra v štýle "Zachráň sa kto môžeš!". Nad hladinou ju ako-tak drží pomerne dlho ledabolo pricapená eko agitačná veta v štýle: "Naša nenásytnosť pri dobývaní morského dna bola neúnosná". No do hlbín ju zráža explozívny záver. Pri ňom sa už na životné prostredie nijako nehľadí. Oceňujem však začiatok a koniec zostrihaných útržkov správ, trefne poukazujúci na politiku nadnárodných mega spoločností, dobývajúcich neobnoviteľné zdroje energií. Tie ututlávajú a zamlčiavajú o povahe a dôsledkoch ničenia Zeme čo len môžu. A zaujímavé je aj nepriame poukázanie na nedostatočné bezpečnostné opatrenia  takýchto mamutích firiem. Ak by ku koncu totiž ostalo nažive viac zamestnancov vrtno - ťažiarskej firmy, tak etické dilemy koho spasiť a koho obetovať by nemali konca-kraja. ()

Nevka

Když jsem vyrazil do kina na snímek "Pod vodou", opravdu jsem nečekal, že dostanu až tak nudný film. Ano, slyšíte správně. Trailer sice láká na parádní akci a hrátky s vodními příšerami, ale samotný snímek je strašně fádní a nezajímavý. Ale nějaká ta pozitiva samozřejmě má. Jedním z nich je určitě Kristen Stewart. Ta má podobně jako Robert Pattison problém s tím, že se nějak musí zbavit své "Twilight" image, která dost výrazně ovlivňuje diváky jejích filmů. A tady se jí to celkem daří. Kompletní změna vizáže jí tady rozhodně pomohla a po delší době má tak možnost představit postavu, která není otravná nebo vyloženě divná. Herecky jí navíc pomáhá i Vincent Cassel, který si odvádí svůj standard a drží "Pod vodou" těsně "nad vodou". Protože jinak je to celkem otrava. Začátek sice vypadá docela slibně a exploze na vrtu poskytují celkem solidní zábavu. V momentě, kdy se však příběh přepne do týmové polohy, kdy se všichni snaží zachránit své krky, scénář dost výrazně skřípe. Nejde ani tak o to, že by byl nelogický, ale celkově je nepřekvapivý a zdlouhavý. Tvůrci se sice nebojí zabíjet postavy, ale kreativitu v těchto úmrtích rozhodně nehledejte. Buď tam někomu praskne maska, nebo někdo jiný vybouchne. A tenhle postup se opakuje prakticky od začátku filmu až do jeho konce. I díky tomu nemáte moc šancí, abyste si užili monstra, která na dně oceánu čekají. Tady jsem se nechal nachytat a z trailerů jsem čekal jen nějakou velkou chobotnici. Ve finále jsem dostal variaci na "The Trench" z Aquamana. Pokud jste film viděli, ale název vám nic neříká, pak si zkuste vzpomenout na bouři na moři, světlice a cestu za Atlannou. Být to celé více v duchu hororového konce, pak bych šel možná s hodnocením o něco málo více. Takhle čistý průměr a "Underwater" už nikdy vidět nepotřebuji. ()

castor

Kilometry pod hladinou a rozvrtané mořské dno. A v něm cosi neznámého a zřejmě nebezpečného. Přitom se už tak nacházíme na jednom z nejnebezpečnějších pracovišť na Zemi. Uvědomuje si to i tým okolo kapitána Vincenta Cassela. Na nic nečekáme a hned jdeme do akce, kdy začnou do základny téct hektolitry vody. Tady se zůstat nedá, takže parta přeživších spřádá s pomalu docházejícím kyslíkem plány, jak z toho ven. A to ještě netuší, že hroutící se stanice nebude tím hlavním problémem. Vesměs kameraman a klipař William Eubank se nám pokouší namluvit, že má silné a zajímavé postavy (třeba kapitán má jakési trauma týkající se jeho dcery, ale bližší info nedostaneme), a že kromě představení neznámých tvorů umí i napětí a atmosféru. No, místy se mu to i daří. Předvádí solidní řemeslo, slušně si hraje se světlem a tmou a ani moc nezklame. Ostatně podobné béčkové žánrovky mám rád a je jedno, zda se odehrávají na mořském dně nebo třeba na Marsu. Kristen Stewart nám chtě nechtě připomene Ripleyovou z Vetřelce, už jenom proto, že se nejednou před kamerou proběhne v kalhotkách. Fajn žánrovka. A silné tři hvězdy!! ()

D.Moore

Pod vodou se nejčastěji přirovnává k Vetřelci (a právem, protože některé scény se více než inspirují), ale myslím si, že by tvůrci byli rádi, kdyby se srovnávalo také s Gravitací. Opravdu, několikrát se snaží vyvolat náladu prvního zmíněného filmu, několikrát toho druhého, ale nějak jim to nejde dohromady a zajímavé je to všechno jen tak napůl. Řada scén má pěknou ponurou atmosféru, ale napínavé příliš nejsou. Některé scény jsou opravdu dobře zahrané, jako ta, ve které vystresovaná Kristen Stewart líčí Vincentu Casselovi, co se stalo. A závěrečné supermonstrum je taky fajn, ačkoliv si ho moc neužijeme a všechno skončí podle očekávání. Doufal jsem, že to bude o něco lepší. ()

Davies182

Můj osobní seznam režisérských adeptů na zpracování celovečerního Dead Space se rok od roku utěšeně rozrůstá! Eubank naštěstí ukazuje, že je milovníkem až příliš velkého množství hororových sci-fi z filmového, herního i knižního odvětví na to, aby dokázal pohnojit atmosférické béčko z podmořských hlubin. Hodně dobrá práce a asi si před dvojkou Amnesie ještě jednou zahraju SOMU. ()

pepo

Velmi pekne natocena adrenalinova jednohubka. Kirsten je super ako vzdy, vizual je pekny a slape to od zaciatku do konca. Problem je, ked sa filozofuje, no tych pasazi je minimum. Chybaju mi tieto becka za velke prachy. 7/10 ()

Xmilden

Kristýnce jde kariéra do kopru a tak si řekla že zkusí vzít zavděk žánrem, který má velmi oddané fanoušky a to akční sci-fi horor, jenže se trošku přepočítala. Do ikon žánru jakými byla Vasquezová nebo Ripleyová má tato 50kilová plochá anorektička tuze daleko. Její sexuální orientace mě byla v tu chvíli zcela ukradená. Bohužel herecké obsazení není jediným problémem tohoto filmu. Že Underwater bude mít daleko do Alienů jsem předpokládal, ale že bude mít daleko i k Leviathanovi, to už mě jaksi zaskočilo. Absolutně tady chybí charismatická postava, přehledná akce a vlastně úplně všechno co na tomhle žánru mám rád. Jeden souboj s potvorou mě má uspokojit? Kde jsou vyhrocené a napínavé scény? Jasně pohybujeme se v prostředí, které by mělo být napínavé samo o sobě, jenže režisér céčkové úrovně to neumí prodat. Sledovat nějaké šmouhy ze skafandru mě moc neoslovilo. Souboj v uzavřeném prostoru se nekonal. Takže snad někdy příště a doufám že mnohem lépe. 50% PS: Po druhém shlédnutí musím své hodnocení trošku mírnit a přihazuju 10% navrch. ()

-bad-mad-wolf-

Pochvalu zaslouží designéři, jelikož skafandry, základna a vlastně i ty příšerky jsou navržený moc pěkně. Celkem slušně funguje nihilistickej survival Kirsten Stewart, zbytek osazenstva je spíš do počtu, případně zhola absurdně se chovající (základna za pár minut vybuchne, kolem umírají lidi po desítkách a venku se mihotaj jakýsi příšery, což někteří přítomní kvitují absolutním mamvpičismem a dementním hláškováním). Jinak je fajn, že se film na začátku ani na konci s ničím nezdržuje - hoďka a půl je tak akorát. Skřípe snad jen prostřední pasáž, kde se odehrávají zbytečný a nepřehledný náznaky akce. Mimochodem... Cthulhu fhtagn? ()

darkrobyk

V momentě, kdy se podmořská stanice otřese a dovnitř začne prosakovat voda, se film rozjede a v podstatě se zastaví až na konci. Akce stíhá akci, v temných hlubinách číhají ostré zuby a chapadla a cesta do tři kilometry vzdálené základny se zdá býti nemožnou. Přesto se malá skupinka přeživších vydá na strastiplnou výpravu, která připomene snad všechny filmy s VETŘELCEM, i když je jasné, že oběti budou. Asi nemá cenu sepisovat seznam filmů s podmořskou tematikou, které se možná staly inspirací, včetně Propasti, Koule či 20 000 mil pod mořem, jelikož vymyslet něco nového v mořských hlubinách není zrovna jednoduché. Já mám podmořská dobrodružství rád, ať už to byl levnější Znak Neptuna z Kanady, nebo katastrofické Dobrodružství Poseidonu, či žraločí Útok z hlubin. Napětí, atmosféra, akce a cosi ve stínech mne bavilo. A že mnohdy člověk nevěděl, co se tam skrývá? To je právě ono! Fantazie pracovala na plné obrátky. Snad jen monstra mohla být nápaditější, a nebo se dalo rovnou vsadit na Cthulhu. Ať tak či onak nevím, jak zbývajících osm diváků na premiéře u nás, já si ale film užil. ()

cheyene

Připomínalo mi to skoro Vetřelce pod vodou. Snímek je dobrou jednohubkou, v níž stojí za pozornost Kristen Stewart a Vincent Cassel. ()

LiVentura

Zajímavé dílko, které tu delší dobu nebylo, sympatická ústřední herečka, ale jinak těžký průměr i příšerky byly neinovativni! ()

Drama 1917 v kinech jede

Drama 1917 v kinech jede

13.01.2020

Nový válečný snímek 1917 režiséra Sama Mendese (Skyfall) čerstvě dokazuje, že k úspěchu v kinech nepotřebujete jen známou předlohu. Klidně totiž stačí před nasazením do širší distribuce vyhrát pár… (více)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu