Žižkovská balada Karla Kachyni o lidech malých i velkých a láskách ztracených i nalezených.  Žižkov, jedno z nejstarších pražských předměstí, které si zachovalo svůj svéráz, již několikrát upoutalo pozornost filmařů. Také Karel Kachyňa se po Láskách mezi kapkami deště opět vrátil na Žižkov a natočil zde film na motivy novely Vladimíra Kučery Blázni a děvčátka. Na scénáři s ním spolupracoval Karel Čabrádek. Příběh třináctiletého chlapce Jirky je situován do padesátých let. Pro žižkovské kluky a holky mělo toto na první pohled nehostinné prostředí své romantické kouzlo. Na Vítkově a kolem trati se odehrávají jejich hry, rvačky, ale také první erotické zážitky. I Jirka, který žije sám s otcem, zde prožívá své první lásky, touhy i bolesti. Naváže zvláštní přátelství s žižkovským podivínem, bláznem Pepíčkem Várlichem, mohutným mužem s mentalitou dítěte. Žižkovská balada o lidech malých i velkých, ztracených i nalezených, byla natočena v roce 1989, premiéra se konala v prosinci. Třináctiletého školáka Jirku hrál Radim Špaček, který v roce 1995 jako student FAMU natočil svůj první film Mladí muži poznávají svět. V dalších rolích uvidíte Milana Šimáčka, Pavla Nového, Josefa Somra, Jana Hrabětu a Zdeňka Žáka. (oficiální text distributora)

HappyDeath

Pravý dětský film, který zosobňuje a ukazuje opravdu vše co by měl. Člověk se až diví, jak se to mohlo všechno vejít do necelé hodinky a půl. ()

Rockerman

Neprávem opomíjený Kachyňův film. Nedosahuje kvalit těch jeho nejlepších snímků, ale ten jeho rukopis tu je a tak trochu se podobá "Láskám mezi kapkami deště". Film o mládeži ze Žižkova, pojatý klasicky po Kachyňovsku. Úsměvné, ale taky smutné a v závěru tragické. Tak by se ve zkratce dal definovat tento film. Dospívající chlapec poznává svět, bohužel se píšou padesátá léta, takže život je sešněrován komunistickými zákony. Spousta podivných postaviček potkává hlavní hrdina, ale kamaráda má vlastně jen jednoho, bláznivého Pepíka. Ostatní ho ignorují nebo mu občas dají pěstí do nosu. Je tu i první touha a poznání sexu. Zkrátka dost zajímavý film a rozhodně nadprůměrný. 70% ()

Schlierkamp

Československý film zobrazující život na Žižkově v 50. letech z pohledu třináctiletého chlapce Jirky Ackermana. Tohoto dospívajícího muže, intelektuálně založeného, se silným pocitem zodpovědnosti a čistého charakteru, ztvárnil R. Špaček, v současnosti filmový režisér. Snímek se zabývá jeho prvními milostnými dobrodružstvími a také se snaží zobrazit svéráz žižkovských špinavých ulic, pavlačových domů a bizarních postaviček, čímž může v mnohém připomínat slavnější Kachyňovo dílo Lásky mezi kapkami deště z podobného prostředí časovaného do let třicátých. Jirka žije sám se svým otcem P. Novým, připadá si jako outsider a zřejmě z pocitu samoty nalézá sympatie v místním bláznovi, psychicky narušeném Pepíčkovi (M. Šimáček s koníkem v ruce zřejmě ve své životní roli), s nímž dočasně sdílí úkryt v opuštěném železničním zařízení, kde jim v průhledu mezi jedoucím vlakem a kolejemi dává z protějšího domu na odiv své vnady Z. Sajfertová. Během prázdnin, které tráví Jirka u svého strýčka Z. Žáka na venkově, fyzicky zesílí a získá potřebné sebevědomí, v této části zaujme vzpomínka na politickou roztržku mezi strýčkem, horlivým komunistou a F. Švihlíkem, majitelem rozsáhlých polí, kterých se má vzdát ve prospěch všech. Druhou místní pitoreskní postavu představuje válečný invalida zvaný Kočička a pejsek, jenž na každé zapískání začal ihned utíkat, v podání J. Hraběty. V Bláznech a děvčátkách lze rozhodně rozpoznat Kachyňův rukopis lyrických, melancholických balad, oživené občasnými erotickými scénami, s dětskými herci v hlavních rolích, avšak oproti jeho známějším dílů je tento snímek příliš neokázalý a nezajímavý, chybí herecky výrazná dospělá osoba a v porovnání s již zmíněnými Láskami je minimálně o stupeň níže. ()

rivah

Chatrný scénář na poslední chvíli doplněný o hesla proti režimu, který právě padl. Výsledku nepomohla ani nostalgie starého Žižkova, památníku, ani vlaky a parní lokomotivy. ()

Yahey

Kvalitní atmosferický snímek ze Žižkova 50. let s tématem klukovství / chlapství, síly / cti + s decentně Kachyňovským zamlženým erotičnem ilustrujícím dospívání. Zajímavá je postava blázna s houpacím se koníkem, který jakoby byl katalyzátorem nevyjádřené senzitivity všech tzv. normálních postav, které v drsném světě prostě "musejí přežít" a kráčet vpřed, kteří nemají čas na lyrické nebo nostalgické city. Jakoby na sebe (jako obětní beránek) vzal část jejich údělu. To on - je ten jiný, jinější, divný, zlý. Raději zvolil autentickou smrt než neautentický normalizační blázinec, kde by skončil jako "náčelník" z Přeletu nad kukaččím hnízdem. Možná se nám Kachyňa snaží říct, že k dospívání v muže patří nebo tehdy patřilo - zabít tohoto blázna v sobě - který cítí a vidí přespříliš. ()

Amonasr

Kachyňa tyhle dětské romance ze starého Žižkova uměl, ale tady jako by se snažil recyklovat něco, co se úplně nespojilo v optimálně funkční tvar. Místy to podivně drhne - Lásky mezi kapkami deště to zkrátka nejsou... ()

Fajt

Velice pěkný film, škoda jen celkem zbytečných anachronizmů, které trochu degradují požitek ze sledování filmu. Exelentní Milan Šimáček, včetně ostatních vynikajících herců a dokonale přesnný poštovní vůz. Antena vysílačky na střeše sanitky, blinkry, vlakové troleje, černožluté výstržné nátěry na sloupech dle dnešní normy, výbojkové osvětlení, dnešní elektroinstalace v ruinách domu, atd. To vše do padesátých let nepatří ! Až na troleje, vše snadno uhlídatelné ! ()

Pitryx

Miloučký příběh. No i my jsme byli kluci, i když v jiné době. Herci velmi dobří, scénář a režie také, takže nevidím důvod proč nehodnotit výše. Jen ten závěr, nechci spoilerovat, ale musím, prostě se mi nelíbil. SPOILER!! Zbytečně z toho udělali tragédii. ++++ *** a půl ()

ostravak30

Filmy Karla Kachyni samozřejmě znám a proto mi přeci jen trochu připadalo, že už si začínají být v lecčems podobné jako vejce vejci. Opět sledujeme mírně poetický film, tentokrát z pohledu dospívajícího chlapce, na jistou část města. Zde byl vybrán drsný Žižkov, o kterém se toho hodně napovídalo a koluje spousta zvěstí. Ostatně na Žižkov jsme se již podívali ve filmu Lásky mezi kapkami deště. Mladík dospívá, rve se o své místo na slunci a hlavně vyrůstá jen s tátou. Asi zajímavější než hlavní hrdina nebo různorodé příhody jeho pohledem jsou vedlejší postavičky, které ale dostávají střídavě méně nebo více prostoru. ()

route60

Krásny film s výborným hereckým výkonem Milana Šimáčka a ostatní herci odvádi také skvělou práci, Karel Kachyňa vystihl přesně tehdejší náladu 50. let škoda že tento výborný snímek není v Tv vysílán častěji než některé stále dokola vysilané filmy. ()

miza

Muselo to být krásný život na pražském Žižkově. Kus zapomenuté historie a obyčejní lidé v obyčejné čtvrti si žijí své životní příběhy a osudy.Film je tak trochu utajen s tvorby režiséra K.Kachyni. ()

EddieIron

Spolu se Schmidtovými Vracenkami asi nejvydařenější film o padesátých letech.A oba filmy se staly bohužel obětí porevolučního nadšení ,v kinech je téměř nikdo neviděl a nebýt občasné televizní reprízy,zapadly by úplně. Bláznům uškodila revoluce i jinak,film se dokončoval za převratu a občas se zdá,jako kdyby do něj některá scéna nepatřila.Škoda.75% ()

gizi

Zdánlivě obyčejný příběh, ale díky režii Kachyni a také dobré hudbě Milana Svobody prostě opět pěkný nadprůměrný film. 6.8.11, 75%. ()