Pete

Temné období Šumavy z pohledu vítězů února. Střep do mozaiky dějin, který je nutné také vidět, aby byl obraz úplný - jakkoliv je to nepříjemné, a člověk by ho radši z paměti vymazal. Co tyhle kopce všechno zažily, ta tam je dávno Klostermannova idyla. Kulisy jsou depresivní - rodiny, ba celé vesnice rozvrácené, nenávratně zničené, tradice vytrhaná z kořenů, původní obyvatelstvo odsunuté, zkáza ještě později dokonána lůzou a těžkou vojenskou technikou újezdu s romantickým názvem Dobrá voda. Děj kolem pašeráků (ze kterých se stali přes noc vlastizrádci) je pak velmi prostý, od skutečnosti mírně upravený ve prospěch této SNB partičky kluků, kterou nejlépe charakterizuje výmluvné gesto na konci, kdy se všichni předhánějí, kdo Lukavskému zapálí triumfující cigaretku. Jen díky Mistru Kachyňovi ještě i po tolika letech nevyčpělé. ()

huzgi

Problém filmu je, že je téměř dokonalý. Jeden z vrcholů Karla Kachyni. Kdyby se jednalo o americký film z konce padesátek, byl by to poklad noir. Režijně, herecky, kamera, střih = mistrovský kousek. Samozřejmě ideový základ je jiný svět. ()

Blazkowicz

Poslední semestr a s tím poslední PVPčka. Dějiny a film už jsem měl před rokem, tentokrát jsou to dějiny české. Jako vždy hodnotím především samotný film, pokud to není vyloženě cílená propaganda. Tady se musím shodnout se Salákem, že je to primárně krimi detektivka a nějaká agitace je tam spíš podprahově. Zejména Beran jakožto finanční stráž (staré pořádky kterým už odzvonilo) a hajný (vnitřní nepřítel může být kdokoliv). Nedalo se nevšimnout si zázračných špaginů bez bubnových zásobníků, které nepotřebovaly ani nabíjet. Jinak ztvárnění Šumavy jako temného a mlhavého kraje, kde se za každou mlhou skrývá kopečkář bylo myslím ukázkové. Ale celou dobu jsem měl zvláštní pocit, že mrtvý pohraničník je dobrý pohraničník. 3+* ()

javlapippi

"To není služba, člověče, to je krevní msta!" Muž na hranici zahorí úprimným chtíčom k žene za pultom, ktorá trpí síce ešte loajalitou k emigrovavšiemu kriminálnemu choťovi, ale pravidelné prejavy lásky jej ho pomaly a isto vytĺkajú z hlavy. Páchatelia sa však močaristými chodníčkami zvyknú vracať na miesto činu a nie inak je tomu v tomto príbehu z upršanej a hmlistej Šumavy, plnej rozpadajúcich sa budov a zarastených cintorínov. Hrdinní pohraničníci a podlí agenti po sebe strieľajú odušu, občas ranu utŕži aj služobný štvornožec, drsný chlapský humor odľahčuje noirové napätie a tabakový priemysel aj vďaka permanentne fajčiacim hrdinom utešene prosperuje. Atmosféra vynikajúca, herecké výkony takisto, filmársky sa tomu dá máločo vytknúť a s politickou agitáciou z filmov z onej doby sa počíta snáď automaticky. "Hergot, zamilovanej esenbák, to jsem eště nevidel!"  ()

smrtubohem

Srdeční záležitost, atmosféra je cejtit na sto honů, chlad a sychravé počasí až zaléz pod kůži. Velmi prostě natočené, ale s maximálním efektem. Abyste mohli hodnotu snímku posoudit, vyhněte se všem kecům o politice. Jeden z filmů, kterej pro mě strašně moc znamená. ()

Bobofon

Rozmýšlel bych se mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, kdyby ti chlapci bojovali opravdu za správnou věc a nevraždili lidi, kteří jen chtěli svobodu. Ale takhle... já od té ideologie prostě nemohu odhlédnout. ()

krivkin

kvalitativně to kazí akorát ta atmosféra doby, která se nenápadně prolíná dějem, dialogy, scénami a hudbou - a proto dám jen 3*; jinak je film dobře natočený, do detailů promakaný a na české poměry nezvykle akční, střílí se opravdu dost - zejména schmeisser jsem si vychutnal :-) ()

route60

Film který jsem jako dítě zbožňoval a nedám na něj dopustit i dnes, no taková byla doba a na tom už dnes nic nikdo nezmění, můžeme být rádi že se toho ujal Karel Kachyňa. ()

LuckyK

I přes ten ideologický nátěr je to velmi dobrý thriller, ještě štěstí, že to točil zrovna takový výborný režisér a už na konci 50. let, o pár let dříve by to mohla být šílená prostoduchá agitka, o ošklivých kopečkářích. Téma v jednom díle vykradl trochu i major Zeman. Kniha od Rudolfa Kalčíka je podle mého mnohem více tendenční. ()

Adam's

Velmi dobře natočený film, výborný scenář a neméně kvalitní herecké výkony. Často zmiňované prodchnutí snímku oficiální idelogií jsem vnímal jen okrajově, těch několik nepotřebných narážek na agenty se dá lehce strávit. Výjimkou je postava uprchlého a vracejícího se Ryse, která působí naprosto nevěrohodně a v duchu snahy zobrazovat emigranty jako zbabělce bez špetky cti. Kromě tohoto šrámu Král Šumavy působí věrohodně a postavám ve filmu lze jejich chování i repliky snadno uvěřit a po shlédnutí si říct "Tak takové to tehdy bylo". Že se jedná o pohled pouze z jedné strany upřít samozřejmě nelze... ()

Virusman666

Naprosto souhlasím s komentářem "Limy", není co dodat, snad jen, že pan Kachyňa musel přizpůsobit ráz filmu době, která byla hodně špatná... ()

wocicko

Hodnotný film se skvělou atmosférou. Co se propagandy týče - mohla být o hodně, hodně horší, myslím, že je až přehlédnutelná. Nevím, s čím mají ostaní komentující problém. A co se týče Švorcové - téda, to ale byla kočka, než si stoupla za pult! ()

Lurtz37

Hned několik charismatických herců, zvláštní atmosféra a výborná kamera. O té ideologii už se toho (zvláště tady) namluvilo hodně, ovšem nemám pocit, že by to do mě autor nějak nepříjemně hustil. Za propagandu to nepovažuji a hlavně bych nerad směšoval vychutnávání filmu se znechucením nad historickými fakty. Každopádně vyjma tohoto konkrétního problému s tématem o 5* nepochybuji ani na okamžik... ()

Petr59

Nevím co pořád máte s nějakým vlivem komunistické ideologie? Ten film se nějak nezabýval a nekomentoval tehdejší politickou situaci v Československu a líčil Československo takové, jaké v té době ve skutečnosti bylo. Žádná propagace, či agitace komunistických myšlenek, jako v budovatelských filmech tam nebyla. Slovo soudruh jsem tam neslyšel vícekrát, než pětkrát, o Gottwaldovi se vůbec nemluvilo, o Vítězném únoru také ne, akorát že byl, což nelze popřít. Film se zabýval pouze situací na hranicích a to zcela objektivně. Tehdy to skutečně bylo tak, že emigranti byli ozbrojení a byli schopní se cestou za hranice prostřílet, např.Mašínovi. Ono totiž hlídání hranic mělo asi taky nějaký důvod, nemohli jsme si sem pustit agenty, z nepřátelských zemí. A nezapomínejte že v té době nám hrozila americká invaze a hrozila i třetí světová válka. Jinak film jak jsem již napsal, dobře líčil situaci na hranicích Československa v roce 1948. Ale i když chvílemi dobré, výkony herců nadprůměrné, tak samotné zpracování je takové suché a chvílemi i nudné. Znám rozhodně lepší československé filmy z tohoto období. Něco mezi třemi a čtyřmi hvězdičkama, ale je to spíše průměrný film. ()

carl.oesch

Lima A Tosim to napsali přesně a měl jsme z celého tohodle filmu podobný pocit. Už ve svém prvním filmu dokázal Kachyňa přes dobu svého natočení alespoň trochu bojovat s idelogickým schematizmem (Dnes večer všechno skončí), byť s poměrně malým úspěchem, ale přece jenom lépe, než řada později tak oslavovaných filmařů (za nejděsivější produkt té doby pokládám Únos Kádara a Klose...) a jeho vývoj přes překvapivě kvalitní Tenkrát o vánocích až ke Králi Šumavy je logičtější a pochopitelnější, než zlomy v tvorbě lidí typu Pavla Kohouta. Psal se rok 1959 a ideologická smyčka už nebyla tak dusící a tak by tenhle příběh včetně všech hlavních postav mohl být situován kamkoliv - třeba na hranici s nacistickým Německem v roce 1938 a místo statečných esenbáků by zde působili příslušníci SOS. O ideologii se tady nemluví, nepřátelé jsou prostě nepřátelé (ve westernech jsou taky lumpové prostě lumpové a to kladní jsou kladní...) a tak Kachyňovo mistrovství převálcuje ideologický odpor k oslavě hrdinných obránců hranic. Nakonec, ona to tak velká oslava není, osoby nejsou tak primitivně černobílé, i Radovan Lukavský je svým uvěřitelným tvrďáctvím částečně nesympatický (viz. smrt Rudolfa Jelínka...) a závěr, kdy pohraničníci svým způsobem onomu Králi Šumavy vzdají hold, má už opravdu hodně daleko k onomu primitivnímu karikování ve filmech z první poloviny padesátých let. Ve filmu je jedna scéna, kterou obvzlášť miluji - když se Jiřina Švorcová topí v bažině. Měli ji tam nechat, i když je pravda, že ona na rozdíl od mnohých jiných (třeba tehdy velká soudružka Chramostová) si svoje přesvědčení vzala až do hrobu. A je otázka, co je horší, jestli ono takřka zázračné obrácení a následné zapomínání na část svého života, postojů, činů (a co je nejhorší) - jejich dopadů na "životy těch druhých" v oné zapomínané době nebo zaslepenost a "čitelnost" po celý život. Ale to už patří jinam a s Králem Šumavy to nemá moc společného. ()

Nonna

Profesionálně natočená detektivka a dokud jsem byla politikou adolescentka nepolíbená, líbilo se mi to se vším všudy. Teď už jsem poučená, že je to špatně, a vím, že to bylo špatně, ale to nic nemění na faktu, že bez brzdy v podobě ideologického hlediska, je to kvalitní a výborně natočený film. Kachyňa vybral skvělé herce, kteří mu skvěle a přesvědčivě zahráli a Šumava, studená, černobílá, propršená, zastříkaná blátem kolemjedoucích archaických autobusů je zde snad nejsyrovější, jak si ji lze představit. Představitelé záporných postav zde nejsou ani tak strašně vykresleni, jako v Kalčíkově knižní předloze, zdá se, že Kachyňa jim dal daleko lidštější vlastnosti a člověku je Palečka, Rysa i Galapetra skoro líto, v porovnání s bodrým Beranem (Marvan). ()