Autogram

Aj pohraničníci na najstráženejšej hranici sú len ľudia, majú svoje túžby, lásky a priateľstvá. Kachyňa i tu našiel poetiku, ktorá ale musí často ustúpiť streľbe na „nepriateľa“ a ideológii filmu. Tá však netrčí z filmu príliš okato, samozrejme sa nedá odmyslieť, keď na tom stojí celý dej aj krimi zápletka. Keď som sa sústredil na všetko ostatné, hlavne kameru sledujúcu močiare a večnú hmlu, videl som nadpriemerný film. Jednu hviezdu ale stráca pre záverečné mravné poúčanie, kto sú tí dobrí, a kto tí zlí. ()

ghatos

Je velmi komplikované hodnotit Krále Šumavy. Oprostit film od politické objednávky je těžké (díky tomu vznikl). Filmařsky se jedna o dobrý počin. Někdy to má světlé chvilky, ovšem i bez (skrytých) politických kravin to někdy dost vázne (mlýn jako klíčové místo, citová dramatická linie). Radovan byl cool tvrďák...55%. ()

MrMar

Velmi dobře natočený film s napínavou atmosférou, ale střílení "chrabrých" pohraničníků do lidí, kteří jen chtěli odejít pryč, se mi vůbec nelíbí... ()

Styxos

Když mi to babička pustila, čekal jsem nějakou shit komouškou komedii. Místo toho jsem dostal brilantně mrazivý thriller plný temnoty, mlhy a brilantní akce. Nikdy bych neřekl, že Karel Kachyňa něco takového natočil. Takže jsem byl hodně překvapený a hlavně vyjevený, když jsem viděl mladého Radovana Lukavského v roli takového mazáka, jakým byl v tomhle filmu. Říkám jen: škoda, že naše kinematografie nemá víc takových snímků. To bych se za ní pak nemusel tolik stydět. ()

Aqualung

Koukal jsem na to střídavě s Umíráním za dlouhého dne.Jako dítě jsem tenhle film baštil.Krásně ponurá atmosféra a výrazné typy jak herecké, tak filmové.Pan Lukavský byl téměř jako westernový hrdina.Křehký Mařenka,chlapácký Vala,...no nic.Nechám toho.Politický rozměr filmu je jasný, ale ustupuje zde do pozadí je nevtíravý a výrazněji nevadí.Je to spíše pojato jako dobrodružně-romantický příběh.Nicméně cosi tento film meziřádkově sděloval.A to nelze vygumovat....Slušný film. ()

Fox85

Výborně natočený film o souboji pohraničníků a pašeráků, u kterého je potřeba přimhouřit oko nad ideologickým pozadím, a potom si ho opravdu užijete [LFŠ2018] ()

Opsha

No, no, no. Kdo tohle srovnává s budovatelskými skvosty, je úplně mimo. Pohraničnící tady nejsou supermani, "diverzant" není nácek a netýrá malá koťátka - navíc zabíjí jen v sebeobraně . O atmosféře nemluvě. Kdyby se takhle točily všechny agitky.... ()

Jiří K.

Jeden z mých největších filmových zážitků poslední doby. Nemohu souhlasit s většinou komentátorů a kritiků upozornujíc na silný propagandistický podetxt. Filmový příběh byl natočen podle skutečné události zachycené v románu Rudolfa Kalčíka. Tzv.Král Šumavy skutečně existoval, takže žádný záměr. Po tom prvním, slavným Franzi Nowotnymu (vulgo Kilián) byli tímto titulem "vyznamenáni" i další pozdější zločinci(?) a zběhové. Snímku mohu vyčíst pouze dvě vady na kráse. Kilián (tedy skutečný "Král Šumavy") nebyl ve skutečnosti nikdy dopaden a klidného stáří dožil v Bavorsku. Filmu tedy nelze upřít jistou nepřesnost ve scénáři, i když vysvětlení je nasnadě: Pracující lid se nesměl dozvědět, že to těm diverzantům jen tak projde. S tím souvisí i jistá, lehce stravitelná, sémantičnost nasáklá některými akčnějšími pasážemi. Pokud si však uvědomíme, kdy to všechno vznikalo, brzy pochopíme. Každé drama, i to současné, má v sobě určitou ideologii, tak proč to xakru nepřijmout a neposuzovat film jako takový...? P.S.: Jednoho z filmových diverzantů, konkrétně partnera Jiřiny Švorcové, si zahrál Stanislav Remunda, manžel to Ivy Janžurové. ()

klúčik

Tento film som videl ako chlapec. Aj ja som chcel byť pohraničiar, ale ako som rástol tak to nejako odišlo??? Výborná atmosféra filmu a hlavne nezabudnuteľná kamera a príroda. Radovan Lukavský , Jiří Vala, Jaroslav Marvan sú ozdobami tohto filmu. Je to jeden z najdobrodružnejších českých filmov, a to si naozaj myslím 80%. ()

brooklyn73

Dal bych pet hvezd ,ale nekolikere zmineni se Velkeho unora a valky s Banderovci me hodnoceni o stupinek snizuje.Mozno zde videti pana Jiriho Valu v jedne z jeho zivotnich roli.V mozna uplne prvni sve filmove roli - roli rozcepyreneho kopeckare, se zde mihne Vaclav Sloup, nerekne sice ani slovo ale je tam.Atmosfera sumavskych blat a mocalu je famozne vykreslena. Vladimir Mensik a Jaroslav Marvan skvele dopnuji hlavni charaktery tohoto dramatu. ()

xaver

Jeden z nejlepších československých snímků vůbec. Vynikající režie i herecké výkony. Navíc natočený poměrně realisticky, solidně vykreslujíc tehdejší dobu a život v pohraničí. A to vše bez zbytečné ideologie, jak se dnes mnozí snaží tomuto filmu vtisknout pečeť komunistické propagandy. Zejména ti, kteří zapoměli, že v tehdejší době probíhala naplno studená válka a byly páchany zločiny na obou stranách. A o tom ten film je. ()

Kuny27

Rozhodně patří k mým nejoblíbenějším českým a československým a vůbec světovým filmům. Snad pokaždé se na to kouknu s radostí a velmi si to užívám. Atmosféra přechodu přes hranice je parádní. Bohužel záleží na pohledu shora, a to, jestli bereme totalitu anebo svobodu. Pokud ale zavřeme oči a dáme se do díla hrdinů, věřím, že si to můžeme velmi užít. Zvláštní je, že pouhý záběr na dráty el. vedení v člověku vyvolají napětí. ()

Chegi

Sebelepší filmové zpracování nedokáže za žádných okolností přebít ideologické poselství filmu, které je v tomto případě jasné - obrana státní hranice, zlotřilého režimu a veškeré nechutné praktiky s tím spojené a zároveň loajální poskoky, kteří nemají zábrany zastřelit vlastní lidi, vyobrazit jako hrdiny státu. Ačkoliv se Kachyňovi podařilo vyobrazit ponuré a depresivní prostředí Šumavy neskutečně působivě, víc jak jednu hvězdu dát nemůžu a ani nechci. ()

velkyvezir

Mnozí tu píší o loajálnosti k režimu apod., ale asi jsem slepý, ale já tam tedy nějakou velkou oslavu socialismu nevidím, naopak tam vidím jediné, že pohraničníci prostě plní rozkaz - nenechat nikoho volně chodit přes hranice. A jestli si někdo myslí, že západní pohraničníci si hranici nehlídali a klidně nechali naopak socialistické agenty vstoupit do své země, je prostě buď tak naivní nebo nedouk. Zeptejte se emigrantů, kteří šli např. tunelem z Jugoslávie do Rakouska, že když je v těchto místech načapali rakouští hraničáři, tak je poslali zpět do Jugoslávie, i když šlo o neagenty. Prostě taková doba byla a ten film to bez jakýchkoliv transparentů, s kým na věčné časy, popisuje. Nebo snad si zdejší kritici údajné ideologie ve filmu myslí, že ve filmech natočených za první republiky je zachycena realita? Nebo že Michelangelo vymaloval Sixtinskou kapli podle své představy? Neboli Král Šumavy je prostě profesionálně natočený film s drobnými prvky poplatnými své době či přesněji vyplývajícími z té doby a v tomto kontextu by se měl s určitou dávkou tolerance vnímat. Toť můj názor, ale samozřejmě ti, kteří chtějí ve filmu hledat ideologii, budou ji hledat dál, jistě jsou ve svém názoru konzistentní, tj. nikdy je nenapadlo, že by Schengenský prostor měl nějaká ale, a před listopadem byli jistě aktivními odpůrci režimu, i když si při tom mnohdy ještě ucvrkávali do plen či tahali holuby z nosu. ()

Ripley

Ideologie sem,ideologie tam.Mě zajímá především režie a herecké výkony.Ne nejsem mladý komunista! Jedno je jasné!Je vidět že Kachyňa uměl kvalitně točit už ve svých režíjních začátcích. ()

TerezaVanCZ

V komentáři pominu ideologii či režii. Pro mě je Král Šumavy především dokumentem o nedotčené Šumavě. Pohled na obestavěnou Kvildu je dnes tristní. Jediný co zůstalo je koloniál na stejném místě ovšem v přestavěné budově. Byla to hnusná doba v nádherné neporušené krajině a jenom kvůli ní bych se chtěla vrátit v čase a dojít k pramenům Vltavy, aniž bych musela lokty vrážet do valících se turistů. ()

Bohemák

Domnívám se, že atmosféra, kamera a Lukavského výkon jsou to jediné, co lze hodnotit nadprůměrně. Jinak herectví plné prvorepublikových gest, příšerná soudružka Švorcová v roli pohledné mladé ženy, soudruh Vala jako kladný hrdina k neuvěření. ()