Lásky mezi kapkami deště

Československo, 1979, 126 min

Karel Kachyňa

Jan Čuřík

Luboš Fišer

Vladimír Menšík, Lukáš Vaculík, Jan Hrušínský, Zlata Adamovská, Tereza Pokorná-Herzová, Rudolf Hrušínský, David Vlček, Michal Dlouhý, Dana Balounová, Eva Jakoubková, Luděk Kopřiva, František Suchomel, Lubomír Bryg, Eva Olmerová, Žofie Veselá (Kanyzová), Laďka Kozderková, Václav Lohniský, Bořivoj Navrátil, Jiřina Třebická, Jiří Lír, Karel Hábl, Miroslav Macháček, Jaroslava Kretschmerová, Otto Ševčík, Edita Dindělová, Václav Štekl, František Hanzlík, Lubomír Kostelka, Mojmír Maděrič, Vladimír Salač, Jitka Nováková, Raoul Schránil, Milica Kolofíková, Soňa Zborníková-Stenová, Zuzana Talpová, Gabriela Wilhelmová, Eva Mikovcová, Marta Richterová, Valerie Kaplanová, Hana Vávrová-Heřmánková, Marek Vašut, Michal Ladižinský, Jan Cmíral st., Bohumila Dousková, Jana Eichlerová, Vlastimil Bedrna, Erich Fichtner, Stanislav Hájek, Julius Hirsch, Mnislav Hofmann, Karel Holík, Vladimír Jedenáctík, Ilona Jirotková, Boris Kubíček, Josef Malý, Zora Mertlová, Hana Packertová, Eva Trunečková, Nina Popelíková, Karel Smrž, Jiřina Bílá, Josef Střecha, Josef Šach, Šárka Štembergová, Michael Váňa, František Procházka, Lucie Bártová-Zedníčková, Karel Vavřík, Vlastimila Vlková, Marie Vysoká, Josef Vondráček, Zuzana Schmidová, Bohuslav Ličman, Karel Fořt, Mirko Musil, Vít Pešina, Alexej Gsöllhofer, Barbora Štěpánová, Franta Paul, Marek Mikuláš, Martin Mikuláš, Petr Bílek, Daniel Zima, Blanka Lormanová, Alice Mlynářová, Zdenka Smrčková, Otto Budín, Miroslav Krejča, Milan Zrucký, Marie Štichová, Jana Robenková, Pavel Robin, Miroslav Svoboda, Jindřich Vojtíšek, Zbyšek Svoboda, Dagmar Dušánková, Luďa Marešová, Zdeněk Mlčoch, Bohumil Sobotka, Petr Svárovský, Milada Vnuková, Vlastimil Vrtiška, Anna Krákorová, Radka Vlčková, Daniel Netušil, Jan Vokurka, Michal Kocourek, Martin Krb, Pavel Kuta, Bohumil Matoušek, Jaroslav Nechyba, Petr Piskáček, Martin Vanko, Adolf Vitáček, Jiří Petkov, Miroslav Flandera, Robert Jehne, Jiří Flíček, Emilie Zíchová, Arnošt Janeček, Vilém Janeček, Josef Koníček, Miloslav Homola, Zdeněk Novotný, Dana Novotná, Gabriela Najmanová, Zdeňka Balounová, Tomáš Vacek, Petr Fleischer, Václav Kotva, Eva Moulisová, Hana Svobodová, Eva Vyskočilová, Karel Kos, Zdeňka Čortová, Alois Bocek, Jaroslav Čada, Stanislav Eschner, Oldřich Chytil, Karel Jendele, Václav Jiránek, Jiří Srb, Richard Záhorský, Václav Beránek, Rudolf Kalina, Eva Asterová, Eliška Janečková, Petr Kratochvíl, Bohumil Vávra, Jaroslav Boťa, Josef Pech, Jan Laibl, Vladimír Fürst, Václav Štercl, Miloslava Matoušková, Dominik Jung, Vladimír Čech, Vilém Karas, Jaroslav Kotrba, Karel Šot, Jaromír Kučera, Josef Ferchlander, Alice Pinková, Věra Šisková, Karolína Janečková, Lorna Vančurová, Marcela Baťková, Jana Kopecká, Josef Linhart, Vladimír Linka, Josef Havlín, Čestmír Preclík, Stanislav Šimek, Zorka Kratochvílová, Kamila Kytková, Ivo Šebek, Zdeněk Plavec, Hana Forejtová, Oldřich Semerák, Karel Engel, Miroslav Falout, Josef Hrubý, Miroslav Chochola, František Jákl, Petr Jákl st., Miroslav Jíra, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Milan Kindl, Jiří Kraus, Jiří Sládek, Zdeněk Srstka, Jaroslav Šanda, Stanislav Tůma, Jiří Vach, Karel Vítek st., Jaroslav Vlk, Libuše Kosová, Lenka Lajčíková, Ladislav Lahoda, Radka Kratochvílová, Pavel Myslík, Jindřich Sejk, Jiří Kalenský, Jaroslav Tomsa, Eduard Cupák, Libuše Švormová

To by člověk nevěřil, kolik kurev kráčelo v 30. letech po českých chodnících. Kdyby člověk na pražském Žižkově vystřelil do vzduchu šíp, tak by zaručeně minimálně jedné prostřelil mozek. A vůbec, na Žižkově to byla samá ztracená existence. Takový Rudolf Hrušínský si zde zcela netradičně střihl pedofilního šmíráka sledujícího dalekohledem, kterak se mu v zahradě olizují dvě děti. Děj byl místy zajímavý více a místy méně. Rozhodně to byl takový menší herecký galakoncert. Minimálně, co se staršího hereckého osazenstva týče. Celkem zajímavá výpověď o nelehké době, radostech, a především poté strastech tamějšího obyvatelstva. Jsem rád, že jsem danou dobu nemusel absolvovat. Takové horší 3 hvězdy.(21.12.2016)

Skutečně poetický film plný poválečné nejistoty, nenaplněných tužeb a jemné erotiky. I ten žižkovský exteriér a interiér má své kouzlo. Menšíka mi bylo skutečně líto, OSVČ každým coulem se zapřít nedalo. Lukáš Vaculík byl vpasován do role naivního a infantilního hošíka šprtajícího latinu, jehož bratr mu svede neposkvrněnou lásku. Život zkrátka není peříčko, ale tvrdá realita.Musel si pěkně nabít čumák, aby pochopil, o čem vlastně ten život je. Ale hlavně život poválečný musel být hodně poučný a donutil předčasně dozrát ono sladké mládí.(23.6.2008)

Poetická tragikomedie, s překrásnou stylizací a zároveň autentickou atmosférou prvorepublikové Prahy. Velkou předností je pochopitelně obsazení; vedle ústřední čtveřice tu je parádní dvojka Rudolf Hrušínský - Miroslav Macháček, ti by si zasloužili samostatný film. Důležitá a velice podařená je hudba Luboše Fišera, stejně jako šanson s textem Pavla Kopty, s nímž filmem provází Eva Olmerová. Patrně nejlepší Kachyňův film po smrti Jana Procházky a zároveň jeden z vrcholů české kinematografie své doby.(22.2.2009)

Vladimír Menšík skvěle ztvárnil zoufalého živnostníka bojujícího proti obuvnickému gigantovi. On stará škola proti nové době (dravému mládí), která se s nikým nemazlí. Kachyňa to natočil ve svém vypilovaném baladickém tónu. Některé vtipné hlášky mě rozesmáli, ale to k hořkému životu patří. Určitě by filmu prospěla kratší stopáž. 73%.(15.9.2016)

Lásky mezi kapkami deště je jedna z mých srdcovek :). Viděla jsem ten film snad 100* a myslím, že mě nikdy neomrzí. Fajn je taky reálné pozadí 30. let a nezapomenutelná postava Bursíka - na začátku měl tolik plánů, energie, šarmu a chuti do života a nakonci z něj zbyla jen troska... Co se mi na Láskách líbilo nejvíc je reálný a milý příběh, který nemusí vždycky končit americkým happy endem.(3.2.2007)

• - Tereza Pokorná - Herzová šla na konkurz, ale když viděla kolik je tam uchazeček, tak byla přesvědčená, že nemá šanci. Vytáhla si detektivku a četla si. Když na ní přišla řada, tak se panu režisérovi omluvila, že neumí text a že by něco podobnýho zaimprovizovala a on jí vzal. (cariada)

• - Podmínkou pro získání role Kanimůry (Karel Holík) bylo, aby čtrnáctiletý školák už byl kuřák. (NiaWolf)

• - Tereza Pokorná - Herzová dostala v jižní Americe za film cenu pro nejlepší herečku. (cariada)