Lásky mezi kapkami deště

Československo, 1979, 126 min

Karel Kachyňa

Jan Čuřík

Luboš Fišer

Vladimír Menšík, Lukáš Vaculík, Jan Hrušínský, Zlata Adamovská, Tereza Pokorná-Herzová, Rudolf Hrušínský, David Vlček, Michal Dlouhý, Dana Balounová, Eva Jakoubková, Luděk Kopřiva, František Suchomel, Lubomír Bryg, Eva Olmerová, Žofie Veselá (Kanyzová), Laďka Kozderková, Václav Lohniský, Bořivoj Navrátil, Jiřina Třebická, Jiří Lír, Karel Hábl, Miroslav Macháček, Jaroslava Kretschmerová, Otto Ševčík, Edita Dindělová, Václav Štekl, František Hanzlík, Lubomír Kostelka, Mojmír Maděrič, Vladimír Salač, Jitka Nováková, Raoul Schránil, Milica Kolofíková, Soňa Zborníková-Stenová, Zuzana Talpová, Gabriela Wilhelmová, Eva Mikovcová, Marta Richterová, Valerie Kaplanová, Hana Vávrová-Heřmánková, Marek Vašut, Michal Ladižinský, Jan Cmíral st., Bohumila Dousková, Jana Eichlerová, Vlastimil Bedrna, Erich Fichtner, Stanislav Hájek, Julius Hirsch, Mnislav Hofmann, Karel Holík, Vladimír Jedenáctík, Ilona Jirotková, Boris Kubíček, Josef Malý, Zora Mertlová, Hana Packertová, Eva Trunečková, Nina Popelíková, Karel Smrž, Jiřina Bílá, Josef Střecha, Josef Šach, Šárka Štembergová, Michael Váňa, František Procházka, Lucie Bártová-Zedníčková, Karel Vavřík, Vlastimila Vlková, Marie Vysoká, Josef Vondráček, Zuzana Schmidová, Bohuslav Ličman, Karel Fořt, Mirko Musil, Vít Pešina, Alexej Gsöllhofer, Barbora Štěpánová, Franta Paul, Marek Mikuláš, Martin Mikuláš, Petr Bílek, Daniel Zima, Blanka Lormanová, Alice Mlynářová, Zdenka Smrčková, Otto Budín, Miroslav Krejča, Milan Zrucký, Marie Štichová, Jana Robenková, Pavel Robin, Miroslav Svoboda, Jindřich Vojtíšek, Zbyšek Svoboda, Dagmar Dušánková, Luďa Marešová, Zdeněk Mlčoch, Bohumil Sobotka, Petr Svárovský, Milada Vnuková, Vlastimil Vrtiška, Anna Krákorová, Radka Vlčková, Daniel Netušil, Jan Vokurka, Michal Kocourek, Martin Krb, Pavel Kuta, Bohumil Matoušek, Jaroslav Nechyba, Petr Piskáček, Martin Vanko, Adolf Vitáček, Jiří Petkov, Miroslav Flandera, Robert Jehne, Jiří Flíček, Emilie Zíchová, Arnošt Janeček, Vilém Janeček, Josef Koníček, Miloslav Homola, Zdeněk Novotný, Dana Novotná, Gabriela Najmanová, Zdeňka Balounová, Tomáš Vacek, Petr Fleischer, Václav Kotva, Eva Moulisová, Hana Svobodová, Eva Vyskočilová, Karel Kos, Zdeňka Čortová, Alois Bocek, Jaroslav Čada, Stanislav Eschner, Oldřich Chytil, Karel Jendele, Václav Jiránek, Jiří Srb, Richard Záhorský, Václav Beránek, Rudolf Kalina, Eva Asterová, Eliška Janečková, Petr Kratochvíl, Bohumil Vávra, Jaroslav Boťa, Josef Pech, Jan Laibl, Vladimír Fürst, Václav Štercl, Miloslava Matoušková, Dominik Jung, Vladimír Čech, Vilém Karas, Jaroslav Kotrba, Karel Šot, Jaromír Kučera, Josef Ferchlander, Alice Pinková, Věra Šisková, Karolína Janečková, Lorna Vančurová, Marcela Baťková, Jana Kopecká, Josef Linhart, Vladimír Linka, Josef Havlín, Čestmír Preclík, Stanislav Šimek, Zorka Kratochvílová, Kamila Kytková, Ivo Šebek, Zdeněk Plavec, Hana Forejtová, Oldřich Semerák, Karel Engel, Miroslav Falout, Josef Hrubý, Miroslav Chochola, František Jákl, Petr Jákl st., Miroslav Jíra, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Milan Kindl, Jiří Kraus, Jiří Sládek, Zdeněk Srstka, Jaroslav Šanda, Stanislav Tůma, Jiří Vach, Karel Vítek st., Jaroslav Vlk, Libuše Kosová, Lenka Lajčíková, Ladislav Lahoda, Radka Kratochvílová, Pavel Myslík, Jindřich Sejk, Jiří Kalenský, Jaroslav Tomsa, Eduard Cupák, Libuše Švormová

Poetická tragikomedie, s překrásnou stylizací a zároveň autentickou atmosférou prvorepublikové Prahy. Velkou předností je pochopitelně obsazení; vedle ústřední čtveřice tu je parádní dvojka Rudolf Hrušínský - Miroslav Macháček, ti by si zasloužili samostatný film. Důležitá a velice podařená je hudba Luboše Fišera, stejně jako šanson s textem Pavla Kopty, s nímž filmem provází Eva Olmerová. Patrně nejlepší Kachyňův film po smrti Jana Procházky a zároveň jeden z vrcholů české kinematografie své doby.(22.2.2009)

To nejlepší co Kachyňa natočil v sedmdesátých letech a ikdyž je v něm trošičku vidět poplatnost době(jak špatný byl život chudých za Masaryka),jen hlupák by ho zařadil do pouhé propagandy.Kachyňa natočil krásný film o nelehké době,kterou sám zažil (kdo ví,co vněm nese trošičku jeho vlastních vzpomínek) o lidech,co jsou z masa a kostí a nejen papírovými figurkami a velmi dobře si zvolil herecké obsazení s fantastickým Menšíkem(a nebude to troufalé roli jeho zkrachovalého člověka,který ztratil vše přirovnat k jeho nejlepíí filmové postavě jako si zahrál),podpořeným kvalitním scénářem a neskutečně reálnou výpravou.(27.3.2007)

Na tomto filmu musím ocenit především věrohodné kostýmy, které opravdu zapadají do 30. let, u většiny filmů ze sedmdesátých a osmdesátých let tomu tam není. Herecké výkony jsou většinou velmi příjemné (především Menšík) a rovněž příjemný je vzhled mladinké Zlaty Adamovské. Tak půvabnou a galantní jsem ji v žádném jiném filmu neviděl, rovněž i herecký výkon, který zde podává, je víc než dobrý. Jediným smítkem na kráse je negativní postavení ke společnosti Baťa, ale co bychom taky mohli chtít po normalizačním filmu. Ale samozřejmě, padesátá léta to už nejsou. Tam se s Baťou vůbec nepárali (viz Botostroj).(8.11.2012)

Filmy Karla Kachyni mám ráda a osobně ho považuji za jednoho z nejlepších českých režisérů. Ani Lásky mezi kapkami deště mě nezklamaly. Má to krásnou poetickou atmosféru, skvěle to přiblíží dobu, až se do filmu úplně ponoříte. Romantika se střídá s hořkými chvilkami, to vše je protknuto tklivými melodiemi a jako třešnička na dortu jsou výkony tolika významných českých herců a hereček. Nevidím důvod, proč by se tento snímek neměl líbit.(13.5.2012)

Moc hezký film, v němž mi ale trochu vadí do očí bijící citace z Fosseho Kabaretu (předělové scény se zpěvem Evy Olmerové a kabaretními výjevy, včetně bizarní postavy majitele podniku stojící mimo klasifikaci dobra a zla - typického trickstera). Jinak ovšem malebné vykreslení divokého Žižkova z období hospodářské krize. No a samozřejmě nejsilnější Kachyňova stránka - vyprávění. Příběh řemeslníka (ševce) Bursíka, který vyhlásil válku Baťovi a příběh jeho dvou dospívajících synů Pepana a Kajdy; Kajdova první a druhá velká láska; opis biblické story o zapovězeném ovoci, která skončila stejně jako příběh příběhů a všepozorující oko dvou přátel na odpočinku: Hrušínského a Macháčka. Vyprávění příběhu je nespornou kvalitou tohoto Kachyňova díla.(26.6.2008)

• - Tereza Pokorná - Herzová šla na konkurz, ale když viděla kolik je tam uchazeček, tak byla přesvědčená, že nemá šanci. Vytáhla si detektivku a četla si. Když na ní přišla řada, tak se panu režisérovi omluvila, že neumí text a že by něco podobnýho zaimprovizovala a on jí vzal. (cariada)

• - Tereza Pokorná - Herzová s manželem odešla dva roky před revolucí z Československa do Německa. V bytě neměli mimo matrací a televize, kterou dostali od přátel nic. Hned první večer, když se dívali, běžel film Lásky mezi kapkami deště. (cariada)

• - Filmový debut Lukáše Vaculíka. (M.B)