Rašín

(TV film)
  • angličtina Rašín (festivalový název)
TV spot 1

Příběh muže, který dokázal uskutečnit sen o samostatném státě navzdory monarchii i snahám uchýlit se pod křídla carského Ruska, a který také napsal text prvního zákona nově vzniklého Československa. Ve filmu se názorově střetnou Kramář a Rašín, přesto se oba sejdou v jedné vězeňské cele a nakonec i ve vládě nově vzniklé republiky. S tou bývají nejčastěji spojováni Tomáš Garrique Masaryk a Edvard Beneš, zatímco další, neméně důležité osobnosti, zůstávají v jejich stínu. (Česká televize)

Coliseum

Snad to o mně něco vypovídá, ale jak v historickém kontextu, tak i ve filmovém zpracování pro mě byl názorově bližším Karel Kramář. V politické i soukromé rovině. Herecky je to pak jen umocněno. ()

jungewolf

1.díl : 5 * a 79 % . Alois Rašín (O.Vetchý) a Karel Kramář (M.Donutil) jsou velmi dobří, zdatně jim sekundují T.Topfer (rakouský vojenský soudce Markus Preminger), vyslýchající rakouský důstojník (R.Nebřenský), paní Rašínová (Z.Stivínová), J.Plesl a další. Je zde připomenut i nejstarší Rašínův syn Ladislav, později nadějný politik Čs.národní demokracie - pozdějšího Národního sjednocení (jejím základem byli právě Kramářovi a Rašínovi "mladočeši" - tj. Národní strana svobodomyslná, vedle zbytků "staročechů" - Národní strany a dalších menších politických stran). Lad.Rašín byl v době zářijové krize 1938 členem Výboru na obranu republiky a za nacistické okupace se zapojil do protifašistického národního odboje . *** 2.díl : ne 5 , ale 6 * a 91 % : vedle výše jmenovaných excelují ve 2.dílu také Přemysl Šámal (P.Štěpán), Frant. Fiedler (V.Jandák), Z.Tobolka (O.Malý), Frant. Udržal (J.Novotný), Ant.Švehla-vůdce agrárníků (J.Oberfalzer), Frant. Sís (J.Plouhar), Frant. Soukup (M.Bumbálek), Mořic HRUBAN /nikoliv Hurban, jak je chybně uvedeno v titulcích ČT na konci....) ,Bohumír Šmeral (O.Kavan), vězeňský kurát (J.Čapka), biskup Doubrava (M.Kňažko) a v malých roličkách i K.Trojanová-Pollertová (paní Šámalová), T. Dastlík (rakouský generál) a v 1.díle coby římskokatolický kněz + jeden z odborných poradců též emeritní starokatolický biskup ThMgr. Dušan Hejbal (v l.1990-91 generální vikář a 1991-2017 biskup Starokatolické církve v ČR, vyučuje na HTF UK v Praze) . Doufám, že Č.lev za tv-film tento 2-dílný film nemine ..... . ()

Mitch196156

Výprava a herci dobré, ostatní nebylo dobré. Hodně by pomohlo popisky scén - datum, místo a co to je za postavy. Pak bych dal i 4 hvězdy. Takhle jsem se ztrácel i na konci druhého dílu kdo hraje koho a proč se co děje. Musel jsem si během filmu na googlu hledat informace, abych byl alespoň trochu v obraze.. Veliká škoda ()

sharka.68

Je dobře, že jména našich ulic,domů a nábřeží,opět vstupují do podvědomí s osobami,po kterých ta jména nesou...je dobře, že neupadají v zapomnění. Je dobré je připomínat,je dobré vědět...je čas, být hrdý na svoji vlast.....je čas, pro ni něco dělat.... škoda jen, že za těmi jmény vidí mnozí tváře těch,kdo je ztvárňují....i když u Elišky Pomořanské taky řeknu napřed Brejška a u kapitána Otakara Jaroše - Martin Štěpánek. ()

Fíma

Film jako oživlá historie. Těžko objektivně hodnotit. Pro někoho, koho historie vůbec nezajímá, to bude nuda. Jenomže já se nehodlám pokoušet o objektivní hodnocení, asi jako každý budu hodnotit čistě subjektivně a mě historie zajímá. Hned po vzniku Československa se rozhořel spor o to, kdo se o něj více zasloužil, jestli domácí odboj v čele s Kramářem a Rašínem nebo odboj zahraniční v čele s Masarykem. Já to rozsuzovat nehodlám, ale je fakt, že od roku 1918 jasně dominuje ten druhý pohled. Masaryk má sochu v každém městě a v pomalu každé druhé vesnici (a právem), můžeme o něm vidět hodiny filmů a dokumentů a přečíst si mnoho knih (dobrých i těch horších). Myslím, že je nanejvýš spravedlivé, že se v roce stého výročí dostalo i na Rašína s Kramářem. Chválihodný počin! Režisér Svoboda dle mého názoru už několikrát prokázal, že historické vyprávění umí dobře podat. A tento film není výjimkou. Možná, že to není úplně dokonalé, ale když je to kulaté výročí, tak musím dát kulatých pět hvězdiček. ()

PamelaJJK

Perfektní vizualizace a skvělí pánové Vetchý a Donutil. A vlastně i Jandák. To jsou důvody mého hodnocení, díky kterým má u mě Rašín aspoň ty dvě hvězdy. Jinak je to totiž průšvih. Vše ostatní je z mého pohledu špatně. Pro člověka historií takřka nepolíbeného, který doufá, že se díky tomuto filmu něco dozví, tak nastává přesně pravý opak. Chaos a zmatek se díky neznalosti ještě zvětšuje. Takže film je v podstatě pouze pro znalé "historiky". Bohužel. Navíc chybí atmosféra, která by udržela divákovu pozornost. Film je dost roztěkaný a ve své podstatě i zkratkovitý. Toto téma by si zasloužilo mnohem větší prostor na zpracování, viděl bych to tak na sérii 6 až 8 dílů, aby se mohlo jít více do hloubky a ukázat návaznosti, detaily, souvislosti, ale i "konec" kariéry pana Rašína (ale i Kramáře a dalších). Po Rašínovi ve mě narůstá pocit, že absolutně neumíme natočit politicko-historické drama, čest výjimkám. ()

swinevenca

Správný český geroj přibližuje laickému divákovi svoje životní postoje v každé chvíli aneb kdy jindy mudrovat o nesmyslu panslovanského státu než když jsem ve Slovance. Nesmyslně našroubované "vzdělávací" monology trápily už Sedláčka, opakovaně v tom selhává Svoboda a s velkým sebezapřením přiznávám, že bych to asi taky nedal. Ale Rašín konkrétně má těch problémů víc. Je to překvapivě Vetchý, který je v čím dál víc rolích čím dál stejný, je to nevyváženost jednotlivých nedělí při tradičně natahované projekci. První díl podařeně nahodil atmosféru strachu z c.a k. policie, druhý byl nekonečně dlouhý a plochý filozofický seminář, z kterého bych nahodil já a na ministerské působení nakonec alibisticky nedošlo. Fakt nejzajímavější na těhle filmech je, kolik toho po nich vygůgluju. Ale to je zrovna pro swini docela záslužná věc. ()

honzic

Mírně nadprůměrný film, i když Vetchý se na Rašína moc nehodí. Každopádně snaha to byla. Hodnocení: 60 % ()

meda2016

Díl 1. Zatím 3* a zklamání, že není víc důraz na vývoj rozdílných myšlenek o české samostatnosti. Ale asi o tom nejsou svědectví a rozhovory jsou fabulace. Osoby mají vyhraněné postoje a nijak se netříbí. Osobnost Rašína je jediná trochu rozvedená. A klepnutý hřebík na hlavičku od dalších komentujících, oblíbení (nepíši "přední"!) herci nehrají role jako postavy, jen jako sebe, kdybych byl postavou. Stálý nešvar mnohého českého filmu. ()

fille

První díl mě velice příjemně překvapil, Msgr. Šrámka /KDU-ČSL/ ovšem pozná pouze opravdový fajnšmekr. :) ()

brasek

Sklamanie! Samotný príbeh je nudný a čo je horšie je absolútne nezaujímavo predávaný divákovi. Po 20 - 30 minútach divák bojuje sám so sebou či príbeh pozerať ďalej pre jeho historický význam, alebo dá prednosť niečomu inému a to je na zamyslenie. ()

EddieIron

Sorry jako /copyright Andrej/ , ale tohle fakt ne! Tohle je skvěle natočená a výtečnými hereckými výkony podpořená pitomost! ()

hony23

Filmařsky dobře odvedená práce, Ondra Vetchý trochu přehrával, ale jinak v pohodě. Film, který částečně plní úlohu učebnice dějepisu a díky kterému jsem se o hrdinech té doby něco dozvěděl. Mohlo to být ale podáno zábavnější formou, mělo to hluché a nezáživné pasáže. ()

zigy

Jirka Svoboda už je asi moc starej.....nezáživné, tmavé a depresivní, z velké části vězeňské drama, z části politické kecy staročeštinou...dvě hvězdy jen z radosti, že o někom takovém točí film, ale bohužel se nepovedl. ()

Grázl83

Natočeno i napsáno je to hlavně v první půli velmi nezajímavě, nudně a člověk se v tom i trochu ztrácí. Když už je to film o Rašínovi, měl by ukázat celý jeho život a ne natahovat omáčku na více než 2 hodiny a skončit vznikem Republiky a pak skočit na jeho zastřelení. Nevidím žádnou přidanou hodnotu oproti dokumentu, naopak, raději bych shlédl kvalitní dokument s autentickými záběry a fotkami. Protože jsem vlastenec, dával alespoň 2*. ()