Tajemství velikého vypravěče

Předloha:

André Maurois (kniha)

Kamera:

Josef Illík

Martin Štěpánek, Petr Štěpánek, Otakar Brousek st., Jana Hlaváčová, Slávka Budínová, Milena Dvorská, Jana Švandová, Petr Kostka, Carmen Mayerová (více)

Biografický film na motivy knihy André Mauroise o pestrých životních osudech legendárního i rozporuplného francouzského spisovatele Alexandra Dumase staršího natočil podle scénáře Jaroslava Dietla v roce 1971 režisér Karel Kachyňa. Co říci o největším vypravěči ve francouzské historii? Alexander Dumas starší je šarmantním, ale chudým mladým mužem, který ve dvacátých letech devatenáctého století přichází do Paříže a dá se do královských služeb. Je přijat jako písař, a od chvíle, kdy vezme pero poprvé do ruky, je jeho osud zpečetěn… Ústřední postavu spisovatele ztvárnil přesvědčivým výkonem Martin Štěpánek, jenž vystřídal několik hereckých poloh – od mladého a ambiciózního Dumase, začínajícího písaře, přes literáta na vrcholu sil, oddávajícího se bujarým večírkům a krásným ženám, až po unaveného a vetchého starce na sklonku života. Zajímavostí snímku je také fakt, že v roli Dumasova syna stanul o rok mladší bratr Martina Štěpánka – Petr Štěpánek... Kniha André Mauroise byla zpracována již v roce 1970 jako třídílná televizní série v režii Jaroslava Dudka s názvem Alexander Duma starší s Vladimírem Menšíkem v hlavní roli. (Česká televize)

PollyJean

Pro mne zatím nejlepší Štěpánkova role. Musím přiznat, že tento film na mne dýchl silně sentimentálně - svým ještě šedesátkovým vizuálem i obrazovým vyprávěním, vyzněním některých scén, zvláště pak té poslední ("Němci táhnou na Paříž!" - "Tiše! Nebo vstane a půjde s nimi bojovat!"). Taky tradiční silná Liškova hudba. To vše pro mě jednoznačně přebíjí mnohé zkratkovitosti a vynechávky v ději (třeba synův přerod z odpůrce v obdivovatele), na které, předpokládám, bylo více prostoru v o něco starší trojdílné adaptaci. ()

vitekpe

Shlednuto v ramci doplneni Kachynovi filmografie. Tohle francouzske obdobi mi nesedi, nemam ho rad a presto, ze spisovatelskou kvalitu zminenych panu celkem uznavam, jejich osudy me nezajimaji... Proto ocenuji predevsim puvab nasich herecek a celkovou sviznost filmu. 3+ ()

Paity

Tyhle československé pokusy o veliké "divadlo" v tomto případě o životopisné dílo světoznámého spisovatele se u mě nikdy nesetkali s nějakým nadšením. Stejné to bylo i v tomto případě. ()

Schlierkamp

Československý film zabývající se životem slavného francouzského prozaika a dramatika v období romantismu Alexandra Dumase st. (1802-1870). Role této temperamentní a vyprávěním nadané osobnosti, nejčtenějšího spisovatele své doby, se více než dobře zhostil M. Štěpánek, jenž mi zejména jako Dumas v pokročilém věku připomínal svým herectvím svého nezapomenutelného otce. Poměrně velkou roli jeho nemanželského syna A. Dumase ml., jenž se rovněž literárně proslavil, dostal P. Štěpánek, bratr hlavní postavy. A. Dumas st. měl velmi kladný vztah k ženám, což dokazuje údajně jeho několik stovek potomků a v tomto historickém filmu se po jeho boku objevily J. Hlaváčová, J. Švandová či M. Dvorská. Ve snímku K. Kachyni vystupuje mnoho známých herců v rolích historických osob, nejzajímavěji na mě zapůsobili charakterní Dumasův neméně slavný literární současník V. Hugo (P. Kostka), vévoda Orleánský (V. Brabec), jenž přijme osobní pozvání na Dumasovu divadelní hru Jindřich III., známá divadelní herečka S. Budínová či urozený šlechtic (J. Císler) s nesmírně honosným jménem, jenž se však dokázal i docela nearistokraticky rozparádit. Dumas samotný literárně tvořil až do pozdního věku a v den jeho skonu začala pro Francouze potupná prusko-francouzská válka. O výpravu a historické kostýmy se postarala osoba navýsost povolaná E. Krumbachová, jež ve svém oboru u nás neměla konkurenci, avšak přesto mi připadaly některé příčesky a paruky komické, nejvíce se to projevilo u Dumasova sluhy I. Niederleho. Přestože se na snímku podíleli velikáni československého filmu, režisér K. Kachyňa, scénarista J. Dietl, kameraman J. Illík, hudební mistr Z. Liška a mnoho výborných herců, z nejasných důvodů nemohu udělit vyšší než průměrné hodnocení. ()

FireTight

Bratři Štěpánkové odvedli skutečně poctivý kus herecké práce a jejich výkon táhne tenhle filmový pokus o životopis staršího z dvojice Dumasů nahoru. Přesto se však nemohu zbavit dojmu, že tohle všechno mohlo být ještě lepší a kvalitněji podané, přeci jenom to možná bylo na film mapující celý život trochu krátké. Ale čtyři hvězdičky mu nakonec udělím, už jenom z úcty k samotné hlavní postavě (a také díky fakt skvělému výkonu Martina Štěpánka). Mimochodem, monologu, Petr Kostka hrál Victora Huga, ne Balzaca. ()

Jan.S.Harold

Vynikající výpravná podívaná s nepřebernou plejádou hereckých jmen od nejstarší po nejmladší tehdejší generaci, Dietlův scénář, Liškova hudba. Dostal jsem se ke sledování náhodou a čekal jsem prostý dramatizovaný dokument, ale je to mnohem, mnohem víc. ()

Pitryx

Další z povinných životopisů. Dávám dvacet hercům, ale jinak to bylo velmi slabé. Dvě silné scény, u soudu, když vypovídá Victor Hugo a konečné Dumasovo vyprávění, pořádně popletené. Za tyto dvě také dvacet. To je vše, další plusy tato polo inscenace nemá, ()

ostravak30

Nevím jistě, zda by se dal Alexandr Dumas st. označit za největšího spisovatele ve Francii - nebo největšího vypravěče chcete-li. Ať si to každý rozhodne sám, já jeho knihy nečetl. Neviděl jsem bohužel ani jiné, třídílné, zpracování s Vladimírem Menšíkem. Jsem si však jistý, že i tato verze stojí za to. Martin Štěpánek ale též není špatný. Přeci jen se mi ale celá verze zdá trochu minimalistická. Od kostýmů přes kulisy - a ty hlavně. Celý film se de facto odehrává v interiérech, pravděpodobně studia. O Dumasovi se ale dozvíme dost podstatných věcí. Je nám vykreslen vztah s jeho první partnerkou, synem a s jinými slavnými jmény. Též způsob jeho psaní a soudní spor. Slavný romanopisec se též ukazuje jako rozhazovačný bonviván, aby na konci života zjistil, že je ho vlastně všichni opustili. Nebo skoro všichni. A teď ruku na srdce. Kdo od A. D. zná víc než jen Tři mušketýry a Hrabě Monte Christo? ()

Prubner

Nevím, jaký mělo smysl natočit rok po výtečném televizním Alexandru Dumasovi s Vladimírem Menšíkem tentýž scénář ještě jednou s jinými herci. Pravda, je to barevné, má to větší tempo, ale verze s Menšíkem pro mě zůstává nepřekonatelná. Tohle je jenom kopie. A Štěpánek se Menšíkovi nemůže rovnat, i když nehraje špatně. ()

Gig

Alexande Dumas byl jenom jeden. Čekalo se skoro 200 let, než se objevil Menšík, který snad byl s poleleprobudivší Dumas. Rok po tomto vskříšení je tu nový "remake" a barevný, stejně jako byl barevný život pana vypravěče. Ale barvu nepřidá barevný film, ale energie, která z něho číší. A tudíž pro mě Dumasem zůstane Menšík, i když Martin Štěpánek se snaží oč to jen jde. ()

gizi

Kachyňa je prostě výborný režisér, hudba Zdeňka Lišky geniální, Štěpánci to zahráli skvěle, takže ta chudičká výprava až tak nevadí. 80%. ()

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)