Tiché místo

• USA A Quiet Place (více)

kingik

Mimozemšťané, co slyší i trávu růst! Rodinka kolem Emilky Blunt si nuceně odpírá luštěniny, ale je jim to prd platné. Hlavní je, že tenhle film nalákal do kina Máňu s Edou, tedy pár, který byl naposledy v kině v roce 2002, tedy v době spřízněného filmu Znamení, s velmi obdobnou režií, jakou Krasinski uplatnil i na tento svůj film. Máme zde nového M.Nighta Shyamalana v dobách své zdatné formy, jen mě to už jaksi neuchvátilo, atmosféra mě nečapla, nudil jsem se, se závěrem jsem nebyl spokojený. Ke všemu má film řadu nedomyšleností. Stačilo, aby rodinka přesídlila na hlučné místo, a už by nemusela řešit úzkostné ticho a znakovou řeč. A bylo by po filmu. Budu mít dalšího potomka v takovýchto krajních podmínkách? A řve Blunt při jeho "výrobě"? Mám v baráku zbraň, proč ji nepoužiji dřív. A mnohé další. A proč vlastně tvůrci začali postupem času svévolně porušovat vlastní nastavená bezpečnostní pravidla?! A právě tyhle nezodpovězené otázky přebíjí film, který není tak strhující, jak mnozí uvádějí, je trochu uspávací. A hlavně by potřeboval natáhnout tak o půlhodinu. Když se to začalo rozjíždět, přišel rychlý konec. Atmosféricky na tom film není špatně. Ti, co na tom bazírují, by nemuseli být v tomhle ohledu zklamáni. Marco Beltrami vykouzlil svým drásavým hudebním doprovodem napětí v mnohých stěžejních scénách. Trochu podezřívám produkujícího Michaela Baye, že Krasinskimu s filmem režijně vypomáhal, protože po bídně pojatém předchozím počinu Hollarovi, se tento režírující herec vybičoval k slušnému režírování, sice s tímhle stylem přišel před drahnými léty výše jmenovaný slavný režisér, ale jo, beru ho. Gore tristní. Nestvůrky slaboučce designované, spíše k zasmání, nemám tušení, kdo by se jich lekl. Herecky optimální, dospěláci průměr, z dětských herců byl cítit autentičtější prožitek s příměsí strachu. Film nedoporučuji, ale ani nijak od něj neodrazuji. Do kina bych se na něj nevybral, musel bych se patrně zabavit i jinými činnostmi, jako třeba zdárná deflorace sličné uvaděčky, případně auto-felační cvičení. Pro mizivý výskyt hardcore scén je film určen zejména pro hororové prvňáčky. Zkušený harcovník se soft zpracováním (horor mládeži přístupný) opájet nedá. 6/10 ()

sochoking

Výborne vybudovaná atmosféra (scénka s klincom, rodenie...), to musím priznať. V kine by som sa neodvážil do toho ticha ani len prdnúť, pretože by to urobilo nenormálny rachot, ale druhý krát už by som si to nedal. ()

InJo

První půle ticho (ehm) před bouří, druhá... Inu, to není bouře, ale minimálně tajfun... Zatímco expozice, jenž je především osobitým postapokalyptickým rodinným dramatem, je "čistá" filmařina pro náročnější a hlavně trpělivé diváky, kde se vše podstatné (informace, emoce, myšlenky) sděluje výhradně skrze obraz a (skvostnou) prací se zvukem/tichem/hudbou (tanec se sluchátky je díky své neokázalosti krásně emotivní), zhruba v polovině se film zlomí v (divácky mnohem vstřícnější a vděčnější) nepřetržitou nervydrásající hororově-thrillerovou jízdu, kde jeden infarktový moment střídá druhý (byť se občas nevyhne klišé a nelogičnostem). Celkově je Tiché místo velice intenzivní zážitek, hodně připomínající výrazně méně výpravnou a sevřenější Spielbergovu Válku světů. Krasinski jako režisér každopádně zaválel a zvuk, jenž je zde naprosto klíčovým aspektem, si zaslouží minimálně nominaci na Oscara. 80 % ()

HoneyBunny

Jedna lokace, efektní bubáci a Krasinskiho dobrá soustředěná režie dělá z Tichého místa jeden z nejlepších hororů za poslední dobu. Takového toho hororu, který diváky opravu nechá napnuté a pak je efektně vyleká. Podobně jako u loňského Get Out tu máme sociální komentář, ale je mnohem méně kontroverzní a vlezlý. Tenhle příběh je o rodině a jejím smyslu (pro co jiného by se ostatně v postapokalyptickém světě vyplatilo žít?). Krasinski za kamerou má všechno v cajku, a před kamerou je stejně efektní - ten chlap je prostě sympaťák a fandíte jemu i jeho rodině. Škoda jen toho, že scénář je možná až moc jednoduchý a v pár bodech předvídatelný - a také toho, že film až moc miluje svoji hlavní premisu (slepé emzáky s výborným sluchem) a ždíme ji o trochu víc, než by se hodilo. I Ridley Scott toho vetřelce v plné kráse ukázal až v poslední třetině filmu. 75 % ()

Anderton

Filmy o mimozemských inváziách, minimálne od 50. rokov, provokujú svoje publikum tým, čo v skutočnosti mimozemšťania predstavujú vzhľadom ku skutočnému svetu. Zabalené v hrubej vrstve žánrového balenia sa často počas stopáže odkrýva vopred netušený význam a to je v skratke to, čo ma na tomto kvázi béčkovom subžánri science-fiction stále baví. Tiché miesto ponúka solídne režijné spracovanie stokrát obohratých situácií. Dôležitejšie sú však jednotlivosti a nejaké tie pokusy o interpretácie významov toho, čo sa na plátne odohráva. Tie môžeme chápať ako na celospoločenskej, globálnej úrovni, ako na úrovni psychologickej v rámci jednej rodiny. Nie je určite náhoda, že pôrod prebieha za asistencie monštra (príchod dieťaťa na svet vyvolá okrem pozitív najmä celoživotný panický strach rodičov o jeho život), ako nie je náhoda, že votrelci sú slepí a ľudia musia pri presile tejto anonymnej, v rámci druhu od seba nerozoznateľnej moci "držať hubu" a neprejavovať emócie (a názory). Tiché miesto necháva v tomto smere celkom voľný priestor na interpretácie, pričom ak vás jeho forma nezaujme (prečo o týchto veciach rozprávať v tomto žánri, sa môžete oprávnene pýtať), tak vám z neho nemusí vyliezť vôbec nič. ()

Frajer42

Dlouho předlouho jsem se na snímek těšil a nakonec se utápím ve zklamání. Kromě naprosto umělého budování napětí se zde příliš dalších věcí nepovedlo. Divák je zasazen do jakéhosi post apokalyptického světa, kde obývají podzemí retardované příšerky, které se ženou za zvukem jako slepice za flusem, tudíž se mi jaksi nechce věřit, že by lidstvu trvalo déle než pár dní sprovodit tyhle otravné bytosti ze světa. Napětí zde funguje výhradně díky obrovské hromadě berliček, kterými si tvůrci pomáhali. Postavy se v krizových situacích chovají jako banda šulinů, žijí v perníkové chaloupce, kde je slyšet každé šlápnutí namísto nějakého zaizolovaného domečku, kdy by klidně mohli provádět sexuální orgie s lesními skřítky a nemuseli by mít strach, že jim někdo v tom nejlepším ukousne výbavu. Jako krajně nemoudré rozhodnutí považuji i to, že se vážený pán rozhodne paní naplnit boudu a přivést do takového světa malého hlučného potomka. V tomto ohledu mě snímek opravdu hrozně sral. Tvůrci si připravili ty nejvhodnější podmínky k tomu, aby mohli s diváky rozehrát vysoce dramatickou hru a jaksi se úplně vysrali na to, že chování postav příliš nedává smysl. Ke všemu mi nebyl nikdo ze zúčastněných nikterak sympatický. Za mě tedy sotva dva kousky. ()

Socrates

Když přistoupíte na slušnou řadu chujovin (písek, elektřina apod.), tak si užijete opravdu dostatek tichýho hnusnýho napětí. ()

leila22

Z kina som odchádzala veľmi spokojná a to sa mi zas až tak často nestáva. Napriek tomu, že v celom filme je úplné minimum dialógov a celý dej stojí na pár hercoch, vôbec som sa nenudila. Naopak, páčilo sa mi, že sa to celé točilo len okolo jednej rodinky, že nebolo zbytočne vysvetľované, čo ani vysvetľovať nebolo treba. Akurát ma napadá ešte niekoľko bežných činností, ktoré by bolo zaujímavé sledovať v tomto tichom móde. Nechcem a ani sa nebudem vŕtať v určitých nelogických prvkoch, pretože v tomto prípade ich celková originalita snímku zatienila. Výborné herecké výkony, niekoľko naozaj emotívnych scénok (tanec manželov v pivnici, nádej-sklamanie a zúfalstvo v tvári nepočujúcej dcéry, keď si skúša novovyrobený aparát od otca) no a absolútne excelentná scéna tiahnúca sa od začiatku pôrodu. Emily je špica a jej utrpenie som prežívala s ňou. Po ceste domov som odrazu vnímala všetky zvuky naokolo, ktoré sú inokedy len nevyhnutnou súčasťou každodenného dňa - škripot pneumatík, jemné zablikanie pouličnej lampy, brechot psa doliehajúci z diaľky, či iba ten obyčajný vietor, ktorý v steblách trávi na okamih vytvorí malý hurikán. A myslím, že práve aj toto je znakom dobrého filmu. ()

boshke

Nejsem velkým fanouškem hororů, ale neexistuje nějaké (ne)psané pravidlo, že by se napětí / hrůza měla příslušně dávkovat? Ke konci už jsem si přál oponu, neb bych asi dostal infarkt... Je pravda, že postavy se v druhé půli filmu chovaly možná až moc tupě, ale i tak se mi film líbil. Námět se zrůdami orientujícími se podle sluchu super... 80% ()

Kudly4

Dostával jsem záchvaty z toho, že se ve filmu nemluví. Začátek vypadal slibně, ale pak jsem chytl už asi třetí záchvat z nudy a scény jsem pomaličku přeskakoval. Ona se nechá namrdat v době, kdy je ticho jediná záchrana ? V úvodu jdou děti za rodičema, tudíž je nemají vůbec na očích, proč ? Totálně nesympatické postavy, šeredná němá holka, která nakonec z ničeho nic zjistí pár vteřin před smtí co na ně platí ? Jedna rána do hlavy a je mrtvý ? To armáda nedokázala ? Proč je takhle nelogická sračka v červených číslech ? Opět film, který měl až moc velkou reklamu a opět stojí za hovno. Už nikdy víc. Jdu si pustit techno, abych se probral. Hloupý, strašně hloupý film. (II. část, je o hodně lepší) ()

Kothy

Dost originální námět pro horor. Pro taky první snímek točený Johnem Krasinskim. Se svou ženou Emily Blunt tu tvoří dobrý pár. Zvuků je tu opravdu po málu. Děj se odehrává v postapo světě, kde vládnou nemilosrdné stvůry. Lidé se ukrývají a nemohou vydávat žádné zvuky, jinak skončí mrtví. Příběh se točí kolem mladí rodiny s dětmi. Postupně ukazuje jejich každodenní život v tomto světě. O čem by to ale bylo, kdyby se věci nezkomplikovaly. Atmosféra filmu je vážně super, ale na některé věci se až moc dlouho čeká. Možná víc postav by pomohlo. Jinak jsem se dobře bavil. "Miluju vás." ()

Okara

Vlhkej sen knihovnic. Neskutečnej teror, kterej nenechá vydechnout ani na sekundu. A hudba ze Sicaria má konečně kámoše. (+ Mother! přišla o post nej porodu) Nejlepší soundtrack z filmu: It Hears You. 90 % ()

Ant

Musím přiznat, že A Quiet Place pro mě bylo spíš thrillerem než hororem. Film je to velmi Shyamalanský, takže se zaměřuje spíše na budování napětí a pocitu nepříjemna, než na klasické lekačky nebo gore. A to je samozřejmě dobře. Je super, že kvalitní film má takový úspěch, ale je paradoxem, že vidět tenhle film v plném kině, kde vám někdo za krkem požírá chipsy, v podstatě ničí efekt a účel Krasinskiho filmu. Je mi jasné, že v temném obýváku nebo prázdném kinosále bude efekt mnohem umocněnější a hororový pocit se dostaví. Je třeba říct, že filmu jde a pomalu budované napětí a na plné obrátky se film rozjede ke konci. Poslední půl hodina je skutečně perfektní po všech stránkách a hlavně nepředvídatelná. Jen pár věcí, co měl při sledování otravovaly. Za prvé ty děcka byly od začátku na facku a zasloužili se nechat sežrat. Tečka. Další věc je, že jsem chtěla bít hlavou o sedadlo při myšlence, že v takovém světě je někdo takový blázen, aby si pořídil další dítě, které rozhodně nezůstane zticha. Ale to jsou klasické hororové výtky. Krasinski a Blunt byli vynikající a doufám, že Jim z The Office si takový čich na projekty udrží i nadále. ()

RUSSELL

Film přináší svěží vítr do hororového žánru pouze díky zasazení do neotřelého prostředí, kde slepá monstra vyhledávají své oběti podle hluku a přeživší se tomu musí po všech stránkách přizpůsobit. Jinak se ale jedná o vcelku klišoidní a nenápaditý příběh, který zas tak moc z řady podobně laděných snímků nevyčnívá a navíc obsahuje takřka všechny neduhy většiny moderních hororů. Vůbec už se nedivím, že byly tendence zasadit A Quiet Place do Cloverfield univerza. Při sledování jsem si totiž vzpomněl na 10 Cloverfield Lane. Z obou filmů mám i podobně rozporuplné pocity. Oba snímky byly po uvedení v kinech dosti přehypované. Ani v jednom případě nejde o vyloženě špatný film, ale oba mají spoustu problémů, které nemohu překousnout. Zajímavý nápad není všechno a rozhodně kvůli němu nehodlám přehlížet nezajímavé postavy, nulovou atmosféru a hloupoučký scénář plný mizerných zvratů. Byl bych raději, kdyby tento námět skončil v rukou někoho jiného, než zrovna Michaela Baye a Johna Krasinskiho. Tenhle postapokalyptický svět by si zasloužil více kulervoucí monster jízdu s pořádně hutnou atmosférou – ideálně bez těhulek a naslouchátek. ()

Eawy

Tento film by som nedefinovala ako horor. Napriek mnohým "jump" momentom nepôsobí ako horor. Jedná sa skôr o výborný psychologický film s neuveriteľnou atmosférou, ktorú dodáva najmä úžasné ozvučenie a hra s farbami. Postavy sa správajú pomerne rozumne, až na pár výnimiek. Emily Blunt je vo filme úžasná, rovnako ako i John Krasinski. Chválim i jeho prácu ako režiséra. Počas príbehu nás sprevádza vynikajúci soundtrack. 85% ()

Zodd

Tak co nám tu vlastně kamarád Rosse z Přátel přichystal?Především nejsem hororový znalec. Trailery se nenechte vyhypovat - s žánrově věrným, ale v napětí a lekání zoufale neúspěšným (prvním) V zajetí démonů to nemá společného nic. Ale holy shit, předtím jsem si nedokázal představit, jak moc může němota ovlivnit psychiku z filmu. Upřímně takové rozpoložení z napětí během (!) sledování si dlouho nepamatuju. Je to jako ten strach zažít a přát si ve zlomku vteřiny se vypařit z kinosálu, ale přesto tam zůstat. Potom až tolik nezáleží na tom, že nic není 100% vysvětleno a originality v námětu není tolik, jak se může zdát. Představte si Jaws nebo Aliena, dejte na začátek silný úvod, ze kterého se bude rozvíjet psychologická rovina, malé místo dění, vypusťte po většinu stopáže slova a poserete se. Happy birthday to me! P.S. Tak oni to byli emzáci a ne mutanti. :( Ale co, ten hype na moje narozky zůstává... ()

Slartibarkfast

A tu bůh křikl do toho kraválu: "TICHO, kurva!" ..a bylo ticho. A už se nikdo nehádal, vše se řešilo jen jemnými posunky a gesty a muž měl konečně klid od nasraných manželek a ječící droboty, neboť to vše jen tiše našlapovalo okolo. Chodil rybařit, doma v garáži si něco kutil a nikdo mu do toho nekecal. Ženy rodily potichu v ústraní a řvoucí novorozeňata byla ihned umlčena. A tak zavládl ráj na zemi. A bůh shledal, že je to dobré. Složitých dialogů prost je tento horror jedním z nejlepších, jaké jsem v poslední době viděl. Snad tomu velkou měrou dopomohla i Emilka, ale nebýt vcelku originálního nápadu, zřejmě by to taková pecka nebyla. Zklamáním byl tak trochu konec, ale i tak velmi dobrý počin, který mohu jen vřele doporučit. 80% ()

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá

24.10.2023

Hugh Grant a horor od studia A24?

Hugh Grant a horor od studia A24?

11.06.2023

Spin-off Tichého místa nabral hlavní hvězdu