Panika v ulicích

• USA Panic in the Streets

New Orleans. Ilegální přistěhovalec vyhraje v kartách příliš velkou částku. Gangster Blackie a jeho kumpáni proto muže zabijí a peníze si vezmou zpět. Netuší, že jejich oběť byla infikována vysoce nebezpečným plicním morem a že se od ní sami nakazili. Městu tím pádem hrozí katastrofální morová epidemie. Je třeba očkovat každého, kdo přišel se zavražděným a s dalšími nakaženými lidmi do styku. Lékař z Veřejné zdravotní služby Clint Reed a policejní kapitán Tom Warren mají osmačtyřicet hodin na to, aby našli vrahy a zabránili nejhoršímu. Musejí přitom tajit pravdu o hrozící nemoci. Panický útěk obyvatel z města by totiž znamenal katastrofu pro celé Spojené státy... Brilantně natočené černé kriminální drama o lovu na zločince a o závodu s časem je dalším dílem proslulého režiséra Elii Kazana. Film, natáčený na svou dobu nezvykle v reálných prostředích a nikoli v ateliéru, získal Oscara za scénář. (oficiální text distributora)

radektejkal

Kazanova režie je opět nadprůměrně dobrá, ale něco přece jen drhne. Murphyho scénář prostě není drama Tennesseeho Williamse. Pokud chtěl natočit něco o moru, byl tu už "Mor" Alberta Camuse (1947), a to je jiný kafe - jen když porovnám oba doktory. Zde je řešením nalezení a zadržení gangstera (třeba se po injekci ještě zotaví), jde tedy o odstranění následku, u Camuse je to celková náprava společnosti, tedy odstranění příčiny. Pozn. 1: Krysí zábrany, na jedno z nichž ztroskotal i ganster Blacky ( (Jack Palance, filmový debut), se na lana začala instalovat bohužel až příliš pozdě. Pozn. 2: Že jde spíš o gansterský než humanistický film dokládá i kvalita zápletky; Blackyho touha po nalezení příčiny tak usilovného pátrání převyšuje pátrání samotné. ()

kinderman

Kdo by to byl řekl, že 70 let od svého vzniku bude Kazanův film fungovat nejen jako krimithriller, ale především jako návod tuzemským hygienickým stanicím jak úspěšně trasovat nakažené koronavirem. ()

honajz2

Vlastně průměrný krimi film tehdejší doby, který je jen ozvláštněný o to, že je v něm smrtící virus, ale ozvláštněné je natolik, že to tam působí spíš navíc, jen jako podklad k případu, ale že by tu byl znatelněji cítit strach z něj a jeho šíření můžete zapomenout. Ono se to s tím virem vlastně i nakonec jednoduše vyřeší, ale zase si nemyslete, že by to bylo bez obětí. Podstatné ale je, že tak jako tak to není nic extra. Natočené je to sice skvěle, zahrané taktéž a nějakou atmosféru to určitě má, ale není nijak silnější a kromě závěrečné akční scény (a když říkám akční, myslím teď opravdu akční) ani zrovna napínavé. Je to sice předchůdce všech Smrtících epidemií a Nákaz a popravdě se mi to i líbí víc než oba tyhle filmy, ale ve stejném žánru vzniklo tehdy mnohem více povedenějších děl, než zrovna tohle. Na jedno zhlédnutí fajn, ale to je tak asi všechno, jinak je to opravdu dost průměrné. Slabé 3* ()

Martin741

V ramci noirovej jazdy len taky lahky priemer, ktory miestami dost nudi, ale miestami sa zase rozbehne a dobre odsypa. Atmosfera pristavnych dokov je na urovni, ale herecke vykony, dej a dialogy su len priemerne. Richard Widmark /neskor natocil Judgment at Nurenberg a Garden of Evil/ to pekne taha, Jack Palance je hrozivy. Zaujimavostou su realne budovy v meste a nielen kulisy v akomsi studiu. 60 % ()

zette

Namet je skutecne vyborny, i pres relativne nizke hodnoceni jsem se na tento film dost tesil. Panika v ulicich ma vyborne herce, kteri podavaji skvele vykony, za vsechny budu jmenovat uzasneho Jacka Palanceho. Dobre je i tempo filmu, nudit se nikdo nebude. Chybelo mi vsak lepsi propracovani scenare a hlavne lepsi nastineni atmosfery, ktere se v pristavu mezi namorniky doslova nabizi. Zklamany jsem ale nebyl. ()

Mol

SO, EVERY ONCE IN A WHILE, YOU GET A GUILTY FEELING THAT YOU'VE BEEN MISSING OUT, OR THAT YOU OWE SOMETHING TO ME OR TO TOMMY, OR SOMEBODY OR OTHER! THEN YOU TAKE IT OUT ON WHOEVER HAPPENS TO BE AROUND! MOSTLY I'M AROUND! Richard Widmark zase válí. Tentokrát jako doktor, který chce zabránit rozšíření plicního moru. Za parťáka má místního velitele policejního sboru NOPD, s kterým se celkem spřátelí. Aby taky ne, když mu zachrání kejhák před gangsterem Blackiem. Film si udržel po celou dobu moji pozornost a na závěr mě odměnil napínavou honičkou ve skladišti kávy. Jen ten Blackie podle mě vystřelil z toho šestiraňáku nějak mockrát. ()

hans500

Netradiční noir s hodně neobvklým námětem, v rukách Elia Kazana s nadprůměrným obsazením a slušně vytvořenou realistickou atmosférou jde o velmi dobrý snímek. ()

zigíš

Smrtící epidemie: noir edice. Škoda, že se lákavému námětu -a nesourodé dvojice- navzdory, nedaří dokonale prodat napětí, nebo aspoň náznak nějakého dramatu. Kazanova režie, je ovšem parádní. ()

Arkanoid

Väčšinou sa tu hrá na vážnu nôtu. Zábavná je scéna Blackieho a predavača novín, škoda, že sa spolu neobjavili aj v Twin Peaks. Kamera slušná, prostredie zaujímavé, no vyšetrovanie, ktorému je venovaná väčšina príbehu, je nezaujímavé a monotónne, zachraňuje to len zaujímavý záporný hrdina (jeho povaha rozhodne vynikne a postava ešte viac) v podaní Jacka Palancea a akcia na začiatku a v závere. ()

Han22

Můj první Kazan a hned výborná záležitost. Vě městě je nalezena mrtvola nakažená morem a jeho vrah se nevědomky stává šiřitelem epidemie. Doktor ze CDS a policejní kapitán mají jen pár dní, aby našli naprosto neznámého člověka. Pročesávají bary, lodě, přístav, sbírají střípky informací, čelí nedůvěře lidí, zvědavým novinářům i jeden druhému. Zkrátka takový předchůdce buddy movie ozvláštěný námětem moru s perfektní atmosférou a slušnými hereckými výkony. Hlavně Jack Palance snad v první pořádné roli je tu stejně skvělý záporák jako to uměl o celá desetiletí později. Krimi/thriler roku 1950. ()

Gastovski

Charismaťák Widmark ve velmi svižné noirovce okořeněné gangstery, kteří svým zločinným jednáním nepřináší lidem jen radost, ale i smrtelně nakažlivý mor. Jakožto milovník velmi černého humoru se mi zamlouval celkový koncept filmu, kdy i ty nejbrutálnější scény vyzněly velmi vtipně. Což zřejmě bylo kouzlo nechtěného, ale já se díky tomu velmi pobavil. ()

ad142

Zrejme jediný noir svetoznámeho režiséra Eliu Kazana nesie silný rukopis jeho tvorcu, teda dôraz na realizmus a autenticitu miest, kde sa odohráva. Zabudnite tak na mysterióznu, nablýskanú atmosféru, lebo miesto nej dostanete najmä špinavé, takmer neorealistické, prostredie nižších robotníckych tried, či námorníkov s prvkami dokumentu a množstvom bezmenných postáv. Ale zase na druhej strane je to nakrútené skutočne bravúrne a hlavne úžasná kamera a častá hĺbka scén evokuje žáner noir, keďže inak ide skôr o klasickú drámu. Richard Widmark tu ukazuje, že aj ako kladná postava dokáže odviesť solídny výkon, avšak ako vyšinutého záporáka (Kiss of Death (1947), The Street with No Name (1948) alebo čiastočne aj v Night and the City (1950)) ho mám radšej...:) ()

Killingjoke

Po několikerém shlédnutí jdu na plný počet. Propojení klasického noiru s thrillerem funguje na výbornou. Zcela si dokážu představit atmosféru přístavních barů v New Orleans, plných námořníku, opilců a malých gangsterů, kteří ovládají přístavní život. Do toho tu máme linku z plicním morem a nervy drásající závod s časem při pátrání po zdroji a šiřiteli nákazy. Hlavními aktéry jsou skvěle zahraný lékař v podání Richarda Widmarka, kterému neméně skvěle sekunduje bodrý kapitán policie v podání Paula Douglase. Pátraní je zavede mezi nejrůznější existence a spodinu, na jejímž konci stojí Jack Palance, člověk s ostře řezanými rysy, který se do své role malého gangstera Blackieho neskutečně hodí... Nečekejte žádnou noirovou detektivku, tady jsou karty rozdány hned od začátku a jde pouze o to, zda se dvěma zarputilým mužům podaří zastavit šířící epidemii dřív, než se dostane za hranice města. A jak jsem už napsal, jízda je to velmi zdařilá... ()

Tiiso

Ve svém období netradičně natočený snímek. Rychle ubíhající, stříhaný, zaměřený na dvě hlavní postavy a s prvky film noir. I na akční honičku se dostalo a z 90ti procent film nasnímaný pouze ve vhodně vybraných exteriérech což v té době nebylo až tak úplně zvykem. To je avšak celé co se ke kladům dá přičíst. Příběh působí podprůměrně. Herecké výkony slabé. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech