Papírový dům (Netflix verze)

• Španělsko La casa de papel (Netflix version) (více)
Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní
Španělsko, (2017–2021), 38 h 55 min (Minutáž: 41–76 min)

Tvůrci:

Álex Pina

Álvaro Morte, Úrsula Corberó, Alba Flores, Itziar Ituño, Jaime Lorente, Miguel Herrán, Darko Perić, Paco Tous, Esther Acebo, Pedro Alonso, María Pedraza (více)

Série(5) / Epizody(48)

Mrkvič

1. série mi moc zábavná nepřišla. Většina postav nepříjemná. Sympatie si nezíská takřka nikdo na žádné straně barikády. Většinou se jen povede udržet diváka zdánlivě lákavým koncem epizody. Na konci série jsem si ale i tak pořád notoval čao, čao, čao a hned jsem se musel vrhnout do další řady. 2. série nenabízí po většinu času takřka žádný dějový posun. A tak má divák čas přemýšlet nad blbostma, kterých je seriál plný. U poloviny dílů jsem chvíle kroutil hlavou, jaké voloviny někdo nerozmluvil scénáristům. Oblíbené (respektive normální) postavy jsou mrtvé, vykrádačka má svůj konec, tak co další série? Přijdou mi zbytečné, ale třeba někdy zkusím. 3. série začala hodně trapně a do očí bije ta nucenost dalšího pokračování. Nápaditostí, vztahy a napětím je ale určitě lepší než předchozí dvě. Dokonce bych začal u některých dílů dávat maximální hodnocení, kdyby ale na scéně pořád nebyly ty samé - otravné, debilní, nesympatické - postavy. 4. série budu si muset hodněkrát pustit Bela čau, než se mi bude chtít do páté řady. V posledních dílech už nebylo takřka nic o vykrádání banky. Pohledy do minulosti, kde sice byla oblíbená postava, ale spíše jen pro to, aby se mi zhnusila. Tokio pořád stejně debilní, ošklivá, hysterická a stejně pořád pokládána za jednu z velitelek. I když ono jsou hysterické snad vlastně všechny postavy. Tak až na postavu Marseille a pořád dobrou novou vyšetřovatelku jsou postavy tím nejslabším na seriálu. Natahování seriálu o další a další okolnosti, které si vyžadují další a další vymýšlení geniálních postupů, mě v tomto případě vůbec nebavilo a nezajímalo. Zapomíná se u toho vždy na logiku původního problému. Jedeme tam pro to a pro to, ale to už pak neřešíme. na vině je ten a ten, ale to už později nevadí. Atd. ()

Lachtaan

Pravděpodobně nejslavnější seriál posledních let, co nevznikl za velkou louží a obecně proslavil španělštinu nejen na Netflixu. Seriál, co nastavil nový kult skrze své charakteristické rysy, od pouhé červené barvy přes například obličej Salvadora Dalího. Ve své první třetině, která vznikla ještě jako nezávislý pokus o mysteriózní seriál, nebylo co vytýkat a divák se mohl jen nechat pohltit. Od 3. řady už lze očekávat dynamičtější spád, ovšem umocněný větší absencí logiky, která sice většinu světa stále uchvacovala, já ale musel nadšení zbrzdit. Stále však jde o seriál, co se ve velmi rychlém čase stal naprostým fenoménem. ()

Helmutek

První série má (pak už neopakovanou, a asi ani neopakovatelnou) atmosféru a funguje z celýho seriálu nejlíp. Už tady jsem si postavy oblíbil a právě tahle fungující chemie je obrovsky silnym aspektem, díky kterýmu jsem se na to vydržel (a dokonce rád) dívat až do konce. To, co ještě v první sérii funguje a je vyvážený tajemnym očekávánim dalšího vývoje (profesorovi nějakou záhadou vychází každej jeden detail jeho plánu i v situacích, který dopředu odhadovat nelze, nebo kde by stejně pravděpodobně nastal jeden ze sta dalších možnejch obratů, atd. atd.), tak to už v dalších sériích kulhá na obě nohy a drží to právě hlavně tou skvěle vyladěnou partou. Výplň dalších sérií a nosičem pozdějších zápletek často byly vztahový věci, který ne vždycky fungovaly víc než jen jako ta vycpávka; celym seriálem navíc prostupovaly wtf momenty a laciný nelogičnosti (pozor, trolej) - ať už typu návrat Tokyo do banky přednim vchodem na motorce, případně typu control freak profesora s jeho ďábelsky promyšlenou partií na 1234 korků dopředu, ale kterýho přesto nenapadne nic lepšího než celej projekt ohrozit tim, že od prvních minut loupeže půjde do dobrovolný(!) interakce/konfrontace s vyšetřovatelkou - what could possibly go wrong, žejo, atd. atd. Jako celek sice pro mě nejde o žádnej životní počin, ale stejně se mě na to dívat bavilo a na další série jsem se upřímně těšil i s vědomím, že kvalita prostě dolů jde - takže celkově vzato na večer k popcornu super. ()

MikyAff

Zamilovala jsem se hned. Záhadný profesor, tajuplný plán, který dokáže každou chvíli překvapit a parta zajímavých lidí. Každá postava má něco do sebe a našla jsem si k ní cestu. Teda.. kromě Arturita a Gandíi, jenže ti jsou tvořeni pro to, nemít je rád. Mám ráda tyhle skládanky, který odhalují plán postupně a dokáží zaskočit. Možná je to chvílemi dost nereálné, ale jsem ochotná to odpustit. Druhá a třetí série pro mě byly nejlepší, ta čtvrtá zatím nejslabší. Dost se tam vaří z vody a celkem zbytečně natahuje děj, ale kdoví.. třeba to je ticho před bouří. Pokud se na to nepodíváš ve španělštině, jsi barbar. Bella ciao! ()

ywo666

Akoze fakt pecka. Neokukane ksichty. A skutocne fajnovy filmovy heist. Clovek ale musi spravit ustupky. Musi akceptovat ze charaktery postav su dementne. To znamena ze vzdy nieco poseru. Nie je to ale lenivy scenar. Ono ta (ciastocna) dementnost ich vystihuje. Tie koncept sa opakuje. Nieco sa podari nieco sa doserie. Divak je vzdy "prekvapeny". Postupom serii uz to nie je taka inteligentna zabava. Ale aj ked si zacnete hovorit. "Wtf, to nedava zmysel", stale ostava ostava strhujuci serial. Davam 5* s pocitom ze to ma svoje muchy. Ale zabava prevelika. ()

Zek

Ty první dvě série, jsem viděl od televize Antena. Od třetí série, jsem se začal dívat až na verzi od Netflixu. Osobně moc nechápu, proč byl seriál obnoven, když měl ve druhé série nádherné zakončení. Myslím si, že to tak mělo i zůstat. Ta třetí série se ještě dala, ale od čtvrté série byla veškerá logika a promyšlenost změněna na absolutně bezduchý akčnák, ani příběhu moc nepomohlo, ty flashbacky s Berlínem, u kterých jsem se dost nudil. První polovinu páté série beru jako jedno z nejhorších co v seriálu mohlo být. Sice se to krapet od šestého dílu zlepšilo, ale celkové zakončení, se mi moc nelíbilo. ()

asirtes

Dosť prekvapujú viaceré logické diery, ktoré sa zdajú byť riešiteľné a odstrániteľné, najmä pri takomto exkluzívnom leveli prepracovanosti scenára je to trochu prekvapujúce. Ale táto blbôstka je proste tak zábavná, že nejde odolať. ()

mickyreed

Vydržel jsem 4 díly, pak už jsem to nezvládl. Čekal jsem precizní a do detailů naplánovanou loupež, alespoň se to na začátku tak prezentovalo. Ale míra toho, co vše se po měsících plánování posralo v kombinaci s nulovou logikou některých postav mě donutila to vypnout a už se do té břečky radši nevracet. Absolutně nerozumím zdejšímu hodnocení. ()

LEGACY

Naprostá pecka, tohle není žádná loupež po italsku, tohle je španělský promyšlený nářez, který si nebere servítky a diváka má od prvního dílu pevně v moci. Opravdu klobouk dolů před tvůrci, postavy se skvěle doplňují, nic zde není ploché, jeden výborný nápad střídá druhý a pokud si člověk myslí, že je v dnešní době těžké přijít s něčím opravdu odzbrojujícím a přitom originálním, Money Heist dokáže, že když se chce tak to jde. Už nějakou řadu let na filmy a seroše koukám a upřímně jsem už dosti zhýčkaným divákem, kterýho už máloco překvapí a bohužel i nadchne, každopádně španělská mincovna mě vyrazila dech. Nenacházím slova dostatečně oceňující překyp vděku, který vůči tomuto serošu chovám, kdo je zde vlastně hrdina a kdo padouch anyway ... to nechám na každém z vás. ()

Blue.Poison

Nečekala jsem, že by mi skupina neuvěřitelně nesympatických a otravných Španělů mohla přirůst k srdci. Ale stalo se. A já se přidala ke stádu ovcí, které netrpělivě čekají na další díl a u některých dokonce ani nedýchají. ()

Eleanor05

„Měli jste udělat jen jedinou věc – chovat se jako profesionálové…“ Banda nedisciplinovaných idiotů si jde do Státní tiskárny peněz vytisknout svoje vlastní bankovky. Jak to asi dopadne? Namísto akce, na niž se několik měsíců připravovali, řeší vztahy mezi sebou, potřeby rukojmích a dělají samé hloupé chyby. Celé to pak vyšetřuje psychicky labilní inspektorka, která si chce, namísto řešení situace s rukojmími, hlavně najít chlapa... Celkem zábavný thriller/telenovela, který se ale po čase začne příběhově točit v kruhu. 2,5* ()

vyfuk

1. a 2. série: Docela zajímavá houpačka. Musím uznat to, že je zajímavé, jak jsem v prvopočátku k seriálu necítil nějaké vzrušení, ale jak čas plynul, tak jsme došli k tomu, že jsem si k postavám dokázal vypěstovat vztah. Což je v celku logické, protože je vnímáte v plné parádě celou dobu seriálu. Spousta věcí je i pěkně vymyšlených a napětí je asi to poslední co by seriálu chybělo. Bez ostychu to dopadlo velmi dobře. I když jsem se s tím dokázal i silně prát. 3. série: Kupodivu asi nejsilnější série. Pro mnoho lidí vaření z vody, pro další smrtelníky další nášup něčeho, co se ukázalo dost jako originální. Dokonce mi přišlo, že v rámci toho, že tvůrci chtěli všechno prohodit do jedné série, tak vše bylo svižnější a logičtější, takže jste rovnou věděli, co vás čeká a co čekat o postav. A zároveň to bylo chytré a dobře udělané. Takovéto vychytávky já rád. Lehce se nám vrátí i Berlín a pokud vám chybí v bance, tak ho zcela s přehledem nahrazuje nový kamarád Palermo. To, co začalo jako nicotné a tuctové pokračování dobrého seriálu se ukázalo jako velmi dobré pokračování. Opět se to neobejde bez nějaké feministické propagace, která jako vždy působí dutě a suše. Plus k tomu nějaké ty vztahové rozmíšky, které navíc pokazí atmosféru poslední epizody. Ta navíc vás docela okrade a stane se nejslabším článkem na novou sérii, která je v nedohlednu. Místo toho, aby se vše vyřešilo v jedné sérii, tak zase musíme čekat na to jak to dopadne v rozkouskované verzi. To je silná škoda. Pokazilo to atmosféru a trochu snížilo motivaci si pustit tu poslední prodlužovačku. Protože stejný problém jsem měl už jenom s touto sérií. Ta se změnila ve zlato. Jenže, budeme opakovat takovéto úspěchy? Velké finále: Dům z papíru jen trochu, hlavně dům dvouciferného IQ, které jenom naplňuje vlhké touhy, kdy postavy jsou neustále v nesnázích, do kterých se ale dostávají svojí demencí. A o scénu později vyjebou z celou armádou. Doslova. Jestli jsou ve Španělsku všichni takhle, tak bych se nedivil, kdyby ta země byla před bankrotem. Ou... Hlavně je perfektní, jak je show designovaná jako porno bez části, která je v pornu potřeba. Jako ta trapná předehra, která ostatní donutí jít na sexuální akci. Postavy rádi mluví o svých koňo a pičidelaz, ale je to jenom primitivní získávání si diváků, kteří asi na toto slyší. A je jim patnáct. Asi. Já fakt nevím. ()

Kalidor_

Tady půjdu hodně proti většinovému proudu, ale nemůžu jinak. Neskutečně idiotské chování hlavních postav dělá z této jinak promyšlené akce frašku. Paradoxně největší psychopati z týmu mi přišli jediní normální. A třešničkou na loupežnickém dortu byla megablbka Tokio Škopková. ()

J-o-k-e-r

Odkoupit práva na tento španělský fenomén bylo asi to nejlepší co Netflix za poslední roky udělal. Ale zase třeba dodat, že díky tomu se “Papírák” dočkal takové popularity. Vymakaný plán loupeže, sexy červené kombinézy a masky Dalího, krycí jména ve tvaru měst, Profesor atd...to už je vše známé po celém světě. Okamžitě mě to chytlo, skvěle napsané postavy (hlavně charizmatický Berlín si krade každou scénu pro sebe ), chytlavá ústřední melodie a “oživlá” Bella cao, a perfektně napsaný příběh. Mluvím o původním plánu (1. a 2. řada). Bohužel s další sezónou mé nadšení dost opadlo, celkem rychle. Pořád poctivá filmařina o tom žádná. Ale nové postavy nezaujaly, a ten příběh prostě kopíruje úvodní sezónu. Upřímně bylo pro mě těžší sympatizovat a fandit. ()

Eso_pwned

První série plná akce a napětí, poměrně dobrá. Začátek třetí série má scénář, jak kdyby ho někdo napsal za 2 minuty na účet v KFCčku, zatímco čekal na stripsy. Otázka je, kdo mu to odkýval. ()

Taio

Bravo Berlín. Cumback s motorkou bola riadna bollywoodska pi*ovina ale keď si to odmyslím tak je to jeden z top seriálov. Zmákol som ho za 5 dní, čo sa mi pár rokov nestalo. ()

Jaro.Krafcik

Ako poznamenali či už Arsenal83 alebo vo svojich komentároch ostatní užívatelia. Lgbt politická fraška, ktorá mala pár dobrých serii ale tá 4. bola čistá katastrofa. Občas to skôr vyzeralo ako keby pozerám telenovelu. Záver aj celkom zachránil celý papierový dom. Predmikuláška nádielka, piatych, posledných dielov úplne stačila. Keďže zajtra je ten šiesty december. Všetko tak letí. Som zvedavý čo ešte netflix vytiahne pred vianocami. 3* ()

dragon94

První dvě epizody jsou hodně dobrý. Po nich však seriál začne přešlapovat na místě a řešit jen nezajímavé vztahy nezajímavých a až na vyjímky nesympatických postav. Děj se opět rozjede až v posledních 3 epizodách první série. I pak to, ale není žádná hitparáda. Seriál hodně sráží k zemi nelogické chování postav, velké množství chyb, nesmyslné epizodní zápletky... Celé to pak působí jako špatná telenovela, která se snaží tvářit chytře, ovšem jí to absolutně nejde. Už jen z toho důvodu, že hlavní postavy loupež nacvičovali 5 měsíců, a přitom nejsou schopni udělat vůbec nic správně či alespoň trošku profesionálně. Naopak většinu času se chovají jako absolutní diletanti. Toliko ke geniálnímu plánu. Vzhledem k tomu, že kvalita seriálu údajně v dalších sériích klesá a padá víc a víc do žánru telenovely, se raději do dalšího sledování pouštět nebudu. 2* 40% ()

Dahmer zavraždil Bridgertonovi

Dahmer zavraždil Bridgertonovi