Epizody(6)

Je parný duben roku 1993 a nedaleko malého města Waco v texaské pustině dojde k jednomu z největších masakrů v novodobé americké historii, kde na jedné straně stála samotná vláda Spojených států a na straně druhé náboženská sekta připravená bránit své hodnoty. Seriál mapuje tuto tragickou skutečnou událost i to, co jí předcházelo, v šestidílném provedení plném napětí a dramatu do poslední chvíle. (vyfuk)

ervina

Tak to byla ukázka té úžasné Ameriky, ATF a FBI a jejich doručení obsílky. A následující peklo. Výborně natočené a zahrané. ()

Mordecai

Až na to prikrášlenia Dávida a démonizáciu federálov je to pecka, každý by si mal k tomu načítať fakty, aby nemal skreslený pohľad na vec. Mimo to, mini séria je na podanie takéhoto príbehu v skutku ideálny formát, vôbec sa to nevlečie, je to strhujúce a pútavé. ()

oasismanik

Tak toto bola riadna sila, o Wacu som doteraz nepočul a pred pozretím som si ani nič neprečítal...Jedna dole za tú miernu neobjektivitu, ale kľudne by to znieslo aj viac častí. ()

nula87

Waco je jeden z amerických mega průserů na domácí půdě. Následovaný o 2 roky později podobnou hrůzou v Oklahoma City, která byla přímou reakcí na Waco, a kde naopak oběti byly na straně vlády a "obyčejných" civilistů. I když příběh z Waco znáte, seriál určitě stojí za to vidět - celou situaci a její vývoj popisuje věrně, snad i objektivně (i když místy mám trochu pocit, že lehce idealizuje Davidiány, kteří opravdu nebyli žádní svatoušci, a David byl manipulativní magor). Nicméně tyhle dramata mám rád, a Waco nebylo výjimkou. 85% ()

MartinTerran

Velmi poutavý příběh s velmi nekompetentními lidmi z vládních složek. Jediný rozumný zde byl vyjednavač a ten týpek co jim i na cestě říkal ať tam nejezdí (sorry jméno si nevzpomínám). Flagrantní selhání je zde podrobně vykresleno a poslední 2 díly jsou velmi akční a emočně vypjaté. Divím se, že tam tak dlouho vydrželi, když už po týdnu jim docházelo jídlo a dostali jen pár galonů mléka. Pěkně to popisoval muž z rádia, ví že plyn může hořet a přesto tam hasiče nemají. Zvláštní že vznikl takto "protivládní" seriál když ministerstvo řeklo že zákrok byl v pořádku. Hodnocení: 87/100. ()

Mamlas odpad!

Další mimořádně natahovaný seriál, ve kterém není komu fandit. Na jedné straně tady máme komunitu kolem obrýleného magora, který se realizuje tím, že žvaní pánbíčkářské bláboly, shromažďuje zbraně a souloží s dětmi a ty jeho vypatlané ovečky kolem to berou jako hrozně cool. Ani si při své omezenosti nedokáží uvědomit, jaká jsou vymaštěná hovada. Na druhé straně tu máme policejní složky, které nejdříve střílí a pak myslí. Nebo spíš nejdříve střílí a pak zase střílí. Do třetice tu pak máme útlocitného vyjednavače, který je taky pěkný kokot. A to je vše. Všichni mi byli úplně na háku. Děj neobsahuje prakticky nic. Jen na začátku se načrtne situace a pak se 5 nekonečných dílů žvaní o naprostých hovadinách. (9%) ()

a0001

Dychberúce atmosférické dráma podľa skutočných udalostí. Kvalitne spracované a ešte lepšie zahraté. Príbeh rozdelí divákov na dva tábory. Kto je vinný? Všetci.. Alebo nie? Nemôže človek dobrovoľne robiť čo chce ak to nikomu neubližuje? Nemôže! Ale prečo? A nakoniec násilie má byť v práve? Áno Koresh nemal racionálne uvažovanie, ktoré by zachránilo všetky životy, asi to bral ako skúšku, veril, že čo má sa stať sa stane. Ale prečo ohrozovala ATF a FBI toľko nevinných životov keď oni boli tí, ktorí boli mentálne 100% v poriadku? ()

zenit

Je mi líto komentářů od uživatelů jako KevSpa, protože přesně toto myšlení způsobilo masakr ve Waco. Říct, že by k takové situaci nedošlo nebýt náboženského fanatismu je jako říct, že by k ní nedošlo, kdyby všichni lidé byli stejní. Příběh není o fanatismu. Příběh je o přístupu systému k jinakosti, o jeho schopnosti a ochotě připravit lidi o život, pokud se vymykají normě. Příběh je o manipulaci informací. Příběh je o tom jak vykreslit situaci takovým způsobem, aby ji majoritní společnost ovcí viděla tak, jak systém chce a ne tak, jaká doopravdy je. Příběh je o svobodě, které je nám upíráno čím dál tím více... ()

Saxos

Zajímavě a poutavě zpracovaná minisérie staré a dost propírané události poblíž městečka Waco v americkém státě Texas. Nejsem žádným příznivcem sektářství jakéhokoliv typu. Z mé strany nevidím žádný důvod připojit se k nějaké skupině, předhodit ženu guru Járovi, aby si ji odháčkovával kdy se mu zachce. K tomu já přijmu nějaký celibát a nadšeně klečím před Járou a poslouchám jeho zvěsti. Samozřejmě to nikomu neberu. Ze strany státních úřadů USA, také hrůza. Sekta s poměrně dlouhou bezproblémovou historií, která je uhnízděna v prdelákově a která s místníma vychází celou dobu v pohodě, tak si ATF chce spravit reputaci a pěkně to pohnojí společně s následovníky z FBI. Zprvu mi postřílí několik kamarádů, ať už začal kdo chtěl, padesát dnů mě budou trápit obvyklou taktikou mučení světlem a zvukem, jezdit kolem mě tankama, odříznou mě od okolního světa, pořádně dezinformují média, zamezí přísunu čerstvých potravin, apod., k tomu budu mít pod sebou desítky věrných oveček, tak se nelze divit, že klidně spáchají společnou sebevraždu. ()

MUNRO

1969-Hippies,Charles Manson.1993-Branch Davidians,David Koresh(V.W.Howell).Dva podobné případy dvou odlišných podob náboženského vyznání(sekt),které spojuje jedna zásadní věc.Smýšlená podoba Bible.A jak už to tak ve světě je,každé náboženství v každé zemi je roztříštěno na desítky odnoží,kde každá z nich má svá pravidla,která vyjímá z Bible,nebo Koránu a upravuje si je,jak se jim zlíbí.V každé z oněch zmińovaných komunit ,je vždy někdo,kdo údajně hlásá ve jménu boha(aláha)a konvertuje do své skupiny zoufalce,kteří jsou buď od malička k dané víře cíleně vedeni,nebo jsou ve svých očích v životě z různých důvodů nepochopeni.Ta "osvícená"osoba,kterou nazývají prorokem,kterou dle jeho vlastních slov oslovuje bůh,je ve skutečnosti labilní člověk,který se nedokázal v životě nikam zařadit,je šikanován,špatně vychováván a častokrát balancuje na hraně(i za ní)zákona.Ať už jde o Mansona,který před založením potulných životních odpadlíků strávil většinu života v nápravných zařízeních,potažmo kriminálech,kradl,bral drogy a soustavně porušoval zákon,nebo o Koreshe ,jenž byl odmalička otloukánkem.Zajímavá je také Koreshova cesta k osobě samozvaného vůdce.Tam se totiž propracoval jakožto řadová ovečka v jisté sektě,díky milostnému poměru s její vůdkyní.Tak praví Bible.Koresh v jejím komickém přestudování pokračoval i ve své nově založené skupině ve Wacu,kde se"obětoval",a aby ostatní muži nehřešili,vzal veškeré sexuální břímě na svá bedra a jako jediný vyvolený směl prznit všechny ženy různých věkových kategorií,které se v celém komplexu vyskytovali.Ostatní muži museli držet celibát.Tak praví Bible.Chudák Koresh,taková oběť!..Navíc si všechny ženy,které oplodnil vzal za manželky.Jeho mužským následovníkům se to sice vůbec nelíbí,ale nedá se nic dělat.U Charlieho to bylo trošku jinak,tam bylo sexu neomezeně,alkoholu,drog a zbraní samozřejmě taky.Zkrátka:Upravím si Bibli k obrazu svému,vyberu jen ty úryvky,které se mi hodí do krámu a když řeknu,že ke mně promluvil bůh,ostatní to pochopí.MUSÍ!A v ostatních světových náboženstvích je to obdobné.Křesťani mezi své šiky zařadí kohokoliv,stačí,když slíbí,že se bude modlit a odříkat Otčenáš.Že jsi znásilnil a brutálně ubil dítě?Nevadí!Když slíbíš,že budeš odříkat,jsi náš!Žes zabil 5 lidí?Nevadí,my Tě napravíme!Rodiče těch mrtvých to nějak pochopí..Do islámu se raději moc strefovat nebudu,nebo mi uříznou hlavu.To je zase jejich vyznání Koránu.A že to Korán zakazuje?Srát na to!Muhammedovi prý Alláh naznačil,že můžeme vykostit každého bezvěrce,homosexuála,nebo ukamenovat nevěrnou manželku.My muži se můžeme kurvit neomezeně.Alláh Akbar.Nejsmutnější na tom všem je,že všechny tyhle extrémistické ideologie odnášejí nejvíc Ti nejmenší.David Koresh nechá kvůli své vymyté hlavě udusit a uhořet své vlastní děti,Jehovisté zase nechají své nemocné dítě umřít jenom proto,že dle jejich debilního vyložení Bible je nepřípustná transfuze krve od cizího člověka.Děti křesťanů zase musí od kolébky s železnou pravidelností navštěvovat kostel,aniž by měly volbu vybrat si v dospělosti svojí vlastní cestu.Islámské děti zase vyrůstají s Kalašnikovem v podpaží.Jaká byla pravda o tom,jak to ve Wacu opravdu probíhalo se asi nedozvíme.Ať tak či onak,opravdovým viníkem byl a vždycky bude David Koresh.Začal tím,že nezákonně shromažďoval zbraně různých kadencí a kšeftoval s nimi,podle všeho prznil nezletilé a porušoval snad všechny sociální zákony,které existují.Navíc prokazatelně zakazoval svým manželkám,aby před útokem i s dětmi opustili budovu.Samozřejmě,postupy ATF a FBI jsou a vždycky byly kapitolou samo o sobě.Série Waco je úžasná a nebojím se říct,že v případě Taylora Kitsche šlo o životní roli.To byl koncert.Podoba se skutečným V.W.Howellem je navíc obdivuhodná.Co mě zaujalo a není to uvedeno v zajímavostech je cameo role skutečného Davida Thibodeaua.V úplném závěru posledního šestého dílu sedí na lavičce v soudní budově vedle filmového Thiboudeaua Roryho Culkina,čte si a po chvíli odchází. () (méně) (více)

jackalsc

Myslím že z tak působivého zpracování historické události by si měli všichni vzít příklad. Všechno o co se seriál snaží dokonale funguje. Překvapilo mě velice funkční obsazení Whighama a Shannona. Jsem zvyklý, že jsou obsazování spíše do druhořadých věcí a nikdy to nebyla žádná sláva. Zde ale sedí perfektně a je to snad i zatím nejlepší symbióza kterou jsem od nich viděl. A musím pochválit nejenom je, Taylor Kitsch jako by z oka vypadl opravdovému Davidovi. Také zde máme normálního velitele operace, který jen neprudí všechny okolo a nedělá jednu bezmyšlenkovitou věc za druhou. Grafická i hudební stránka velice působivá. Celkově bych tomu jak je to prezentováno zde i věřil, jelikož známe USA a známe jak moc rádi tutlají vše co se jim nehodí. A to nejenom oni. I kdyby se to stalo úplně jinak, tak můžete s klidným vědomím myslet na to, že nějaká podobná věc se určitě stala a tvůrci nám pěkně připomínají jak pravdomluvné jsou vládní agentury . ()

halberdier

Mrazivá rekonstrukce jedné hodně smutné události, která na jedné straně ukazuje mnohdy až zaslepenost náboženských kultů a na druhé straně někdy přehnanou touhu po krvi na straně bezpečnostních složek. Série možná trochu nadržuje zde zobrazenému spolku Davidiánů, ale stejně tak ukazuje, že ne všcihni členové FBI touží, aby celé vyjednávání skončilo za použití násilí. Hereckému ansáblu vévodí jak už mnohokrát ukázal skvělý Michael Shannon a především Taylor Kitsch, který ukázal, že když dostane zajímavou roli, umí i dobře hrát. Waco je další z méně známých seriálových pecek, kterou by neměl nikdo minout. (9/10) ()

souhlasic

Aneb co se stane, když síly zkříží brainwashed sekta, s rádoby demokratickejma Americkejma institucema, který se neštítěj jít přes mrtvoly. Doslova. Vznikne v první řadě zbytečnej masakr, kterýmu se nejspíš dalo předejít, a ve druhý řadě výborná minisérie se skvělým hereckým obsazením. Že je vůdce Davidiánů vykreslenej až v moc pozitivním světle, o tom žádná. Až si počas sledování člověk musí připomínat, že to byl regulérní fanatickej magor co zneužíval nezletilý. Téma ne až tak obsáhlé, leč zajímavé, tady vydalo na šest dílů, s tím že by se bohatě vešlo do čtyř, ale i tak velice kvalitní, málo známej miniseriál. Michael Shannon i Taylor Kitsch naprosto vynikající. ()

Neel

Perfektně zpracovaný příběh o jednom pošahaném manipulátorovi a zpraseném tažení ATF a FBI. Dowdle, ačkoli byl v něčem takovém nezkušený, zvládnul pojmout celou akci nezaujatě a nečernobíle. Atmosférou to připomíná True Detective 1, až si z toho člověk chce sám hodit mašli. Ale takhle bohužel patrně vypadala i realita při obléhání Waco. Závěr, ač přibarvený, tomu jen dodal. Jak to bylo doopravdy se nejspíš už nedozvíme, nicméně pochybení na straně FBI, nepochopení osobnosti Koreshe, komunikační propast mezi vyjednavači a taktického vedení, přispělo ke zbytečně tragickému konci. Michael Shannon jako vyjednavač i Taylor Kitsch jako Koresh jsou ve svých rolích absolutní, oba konečně dostali příležitost předvést i něco jiného než padoucha a hezouna. Až se vzpamatuju, dám si to za čas znovu. ()