Obyčejné lidské štěstí může mít mnoho podob. Někdy jasných, někdy nečekaných. Kde ho hledat a co mu obětovat? Film režisérky Olgy Dabrowské Cena za štěstí ukazuje příběhy lidí, kteří cestu ke svému štěstí někde ztratili a pokoušejí se jí znovu najít. Vztah, láska, moc, útěk a vlastní děti, které mohou přinášet naději a radost, ale mnohem častěji nakonec pykají za naše chyby. Film Cena za štěstí odvíjí samostatné osudy několika hrdinů, aby se jejich cesty začaly postupně křížit a mohly nakonec složit dohromady jeden velký příběh života. Propletenec rodičů, které můžete potkat každý den, jejich dětí a partnerů. Své štěstí najdou často nečekaně, ale to je přeci jedno! Milenecký a životní pár (Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková) vychovává dvě děti, když do jejich harmonického soužití vstoupí muž z minulosti (Tomáš Hanák). Násilnický psychopat (Jaroslav Plesl) se domáhá dcery z rozvedeného manželství, zatímco jeho bývalá žena (Klára Pollertová-Trojanová) s dětmi trpí jeho terorem. Dva teenageři od svých rodin prostě a jednoduše utečou. Oddaný muž (Pavel Řezníček) nemá sílu, aby ochránil svou lásku. (Bontonfilm)

filipvrbik odpad!

Kdyby se bývali tvůrci pokusili o komedii, tak to mohlo fungovat - jenže to má být drama. Což sice hlavně v poslední půlhodině ( ano dodíval jsem se) je, jenže je to tak příšerné a hlavně příšerně natočené, že si odpad prostě neodpustím. Na konci je sice povedený vtip, ale neměla to být komedie, neměla... Tak asi tak, český film opět "zabodoval" ...5% ()

mira007

Dva mladí lidé utečou ze svých "nefunkčních" rodin, aby on našel někde svého pravého otce. Chýlková a Hybnerová jako lesby s rodinkou, kterou si zařídili kdysi pomocí sukničkáře Hanáka ( jediná opravdu zábavná postava ). Plesl jako exmanžel terorizátor nové rodiny Pollertové. Má to pár zábavných momentů, ale celkový pocit je hrozná depka, která končí trochu fantas happyendem. Jsem ochoten přehlédnout určité nelogičnosti a časovou nesourodost s vyprávěnými ději i zkratkovité skoky, takže ocením i solidní obsazení za tři hvězdy. ()

IvcaSammet

Cena za štěstí má vynikající námět, který je ale bohužel docela nešťastně natočený. Hned na úvod vypíchnu neustálé zdůrazňování pojmu "NORMÁLNÍ RODINA". Takže dvě ženy, které spolu vychovávají děti dle tvůrců prostě normální nejsou? Trochu zaujatý postoj proti LGBT komunitě, řekla bych. Pokud se tvůrci rozhodli točit na toto téma, jeho shození mi nepřijede jako ta nejlepší volba. Kdyby to byl ale jediný problém, na který jsem ve filmu narazila, asi bych neváhala a pět hvězdiček filmu přece jen dala. Co mi na filmu vadilo nejvíc byla jeho nelogičnost. Šestnáctiletá holka uteče od rodičů, policie to více méně vůbec neřeší, a když se pak domů ohlásí po Skypu, jediné, na co se rodiče zmůžou, je věta "A nechceš se vrátit domů?" Celkově mi dějová linka s "kouzelným" squatem (který je tak tajný, aby o něm nevěděla policie, ale všichni ostatní ano, a který se zázračně financuje úplně sám od sebe) vůbec neseděla, byla nudná a vcelku stupidně natočená. Herecké výkony "dospělých" herců mě ale naopak až vyrazily dech. Ivana Chýlková byla absolutně geniální a Jarda Plesl zde taky opravdu dokonale zazářil. Asi budu sama psychopat, když mi ho ve finále bylo strašně líto. Chyb bych mohla vyjmenovat ještě řadu, nakonec ale právě proto, jak silné téma Cena za štěstí má a jaká pointa z něj na konci filmu zůstala viset ve vzduchu, věřím tomu, že si čtyři hvězdičky opravdu zaslouží. ()

petikacka

Přepálený začátek...Vypadalo to na mega drama...Jarda Plesl výborný, jeho sociopat je opravdu odporný...Pak se to začalo divně rozplizávat...Napětí bylo totam...No a nakonec happy end...Škoda, potenciál to mělo...Za mě 55% ()

arcticsky

Defilují tu bez výjimky sympatičtí, dobří herci ve všech věkových kategoriích. Camea Davida Černého, Vratislava Brabence, Ladislava Heryána potěšila...stejně tak účast Miroslava Skalického - Skaláka, jehož "Park kultůry a voddechu pro nepřizpůsobivé" v Meziříčku si zde také "zahrál"... ()

Fifer

Mám Olgu Dabrowskou moc rád. Když nepočítáme Samotáře (kde odvedli velký kus práce Zelenka s Ondříčkem), tak mě bavily zejména její Kuličky. Bohužel, tohle je o poznání slabší. Méně uvěřitelné, méně poutavé. Herci jsou skvělí, ale jsou stavěni do prkenných situací. Místy to připomíná až parodii na telenovelu. Hlavně scéna, kdy se všichni dovídají, kdo je čí o otec. Ke konci se mi zvraty líbily, takže je dobré vydržet až do konce, kdy se zápletka o dost zlepší. ()

godycz

dalsi dil do soukromych pasti. do kina zbytecne...nicmene vic jsem se smal, nez plakal....plesl je fakt komik !! a ten happyend mne fakt nasral. ()

Majkak

Trochu moc postav na jeden film, který má být dramatem. Kdyby režisérka zvolila víc nadsázky a nadhledu, mohla to být hořká komedie. Diváci za mnou se sice smáli, ale u scén, které nebyly myšleny jako humorné. Psychologické vykreslení jednotlivých postav je rozkolísané, jednou z nejlépe vystřihnutých je expartner – psychopat (Jaroslav Plesl), zvláště s jeho hláškou vůči drahé choti: „Chtěl jsem naši rodinu chránit dokonce i proti tobě.“ Tomáš Hanák je lehce zkarikovaným slabochem, Vanda Hybnerová hraje jednu z nejméně věrohodných postav, chvíli lesba, což vzápětí popře a nedokáže být bez Hanáka, kterému 16 let nemohla přijít na jméno. Ostatně mezer je tam víc, a zřejmě občas příliš drastický střih ubírá filmu v některých pasážích na srozumitelnosti, přičemž ovšem zbytečně dost prostoru věnuje psychedelickému squatu. Smířlivě pojatý závěr by slušel právě víc té posmutnělé komedii než dramatu, kterým se Cena za štěstí za každou cenu snaží být. ()

septic

možná v jiném vesmíru Olgo. Nelogičnost celým filmem tak bije do ksichtu, že jsem jen stěží udržel pozornost. Největší prdel je ovšem samosprávný teenagerovský squad, jako bezpečné místo neviditelné policii, s neznámým sponzorem, kde drogy prší z nebe (nejsou vskutku levné a přitahují pozornost bezpečnostních složek, jelikož nemálo smažek kvůli shánění drog klesá ke kriminálním aktivitám). Debilita a naivita by se hodila maximálně po přidání několika falusů do červené knihovny deprimované feministky ()

Rockerman

Zajímavé, závažné téma ovšem zpracování je na úrovni venezuelské telenovely. Nejsložitější je situace u tria Yvetta, Sylva a Roman, kteří mají mezi sebou různé vztahy a přou se o dítě (Ríšu). Špatné to je i u opilce Alberta a Kateřiny, kteří se pro změnu tahají o holčičku (Lucku). No mladí Patrik a Bára se už na to nemohou dívat a tak zdrhnou snad někam za hranice ke komunitě, kde se jen tančí, chlastá, fetuje a plodí děti. Z čeho jsou živi, Bůh ví? Jak myslíte, že to dopadlo? Správně, je tu super happyend, kdy se zase všichni mají rádi (pochopitelně jen ti dobří, ti zlí ne!). Tragický film! P.S. Mimochodem takto odebrat dítě matce by nešlo snad ani v Norsku! ()

AloeB

Naštěstí žiji skrze své studijní obory naprosto mimo realitu, takže mi mnoho údajně absurdního tohoto filmu přišlo jako milé či zcela přirozené - e. g. squatt. Ale neříkejte mi, že si pro vaši dceru dorazí cajti uprostřed noci, aby ji ze zákona odvedli k otci bez jakýchkoliv osobních věcí a s buranským zacházením vůči rodince (a to si obvykle o našich strážcích zákona nedělám takové iluze). Film je mile progresivní, tvrdě twisted, jen je škoda, že Hanák na konci nekýchal, tuším, že by to z filmu udělalo krásňoučké absurdnum hodné zapamatování si. ()

Monggol

Úžasní ľudia s úžasnými charaktermi a hodnotami. V takejto úžasnej spoločnosti som vždy chcel žiť... No moment, vlastne žijem, pretože všetci sa tam správajú ako píčusi a potom sa čudujú, že z toho prichádzajú kokotské následky. Ono je všeobecne známy fakt, že ženy majú menší mozog a nevedia napísať dobrý scenár a natočiť dobrý film. Ale nie, to bola samozrejme nadsázka, i keď si nie som istý, ktorá časť. Cena za štěstí? Nechápem prečo sa to tak volá, keď nikto vo filme nemá šajnu čo vlastne šťastie je, a čo vlastne chce. A ten koniec tiež nebol šťastný, pretože aj tak skončia rovnako ako ich staršie buznoverzie. Ja mám pocit, že v poslednej dobe prebieha akási neofiacálna súťaž, kto natočí väčšiu chujovinu. ()

mira.l odpad!

Původně jsem uvažoval o jedné * za Ivanu Chýlkovou, ale po dokoukání musím konstatovat: bohužel. U českých filmů bývám celkem shovívavý, a protože většinou nic moc nečekám, jsem občas mile překvapen a hodnotím docela vysoko i filmy, které tu všeobecně moc vysoké hodnocení nemají. Ale tohle?? Něco scénáristicky tak blbýho aby pohledal. Tam nefunguje fakt nic. Nehledě na to, že jedna postava je blbější a protivnější než druhá. Scény z toho hašiš doupěte byly opravdu taky vysoce umělecké. Postavě J. Plesla jsem přál, aby při obtěžování po ulici jdoucích žen natrefil na karatistku vracející se z tréninku. A že matka dítěte v lesbickém vztahu najednou není jeho matka?? To bylo opravdu myšleno vážně?? To jsem vskutku nepobral, jako koneckonců celé tohle veledílo. ()

haroska

Strašně otřepané, předvídatelné, místy až za vlasy přitažené. A hlavně teda za mě i hrozně přehrávané. Dlouho jsem neviděla tak špatný film z našich krajin ()

bearmeedek

V kině bych na tom nemusel být, ale na obrazovce je to dobrý průměr. Měl jsem z toho filmu strach, že to bude nepříjemné drama, bezvýchodně končící. A zdejší komentáře už vůbec nenaladí. Když je čtu po filmu, tak raději z této záložky prchám pryč. Pro mě příjemná hodina a půl a 60% si zaslouží. ()

G04T

Tvůrcům názor na tvz. Lgbt komunitu neberu, jsem s tím názorem v pohodě. Co už v pohodě není je scénář. Tenhle příběh tu byl už stokrát a jednou. Režisérka není režisérka a scénáristka nepíše (jedna a ta samá osoba) . Takhle bych popsal moje pocity z tohodle filmu. Dal jsem jednu hvězdu za Plesla, ten fakt bavil. Někde jsem se i zasmál (Měl jsem se smát???). Nepovedlo se to ani přesto, že tam byli dobří herci, ale jak už u českých herců bývá, zchramstnou všechno pro prachy i kdyby to měla bejt stejná sračka jako Ulice. ()

The.Splash

Kdo platí za naše štěstí? Na to se snaží odpovědět tento snímek a to je jeho velká výhoda, protože myšlenka je to nejlepší na tom všem. Film je rozdělen do tří dějových linií pomyslných tří rodin, které jsou ale mezi sebou tolik propojené. A to jak linie, tak rodiny. Linie rodinného trojúhelníku byl rozhodně nejlepší a to zejména díky skvělým výkonům Chýlkové, Hybnerové a Hanákovi. Jejich vztahy byly uvěřitelné a měly hlavu a patu. Druhá linie s párem teenagerů byl v důsledku i příjemný milostný roadtrip a to i přes viditelnou nezkušenost herců a bohužel i otřesný scénář. Vlastně tu nic nebylo vysvětlené a nedávalo smysl. Další linie druhé rodiny měla bohužel až moc dětských postav, kterou si bohužel režisérka nedokázala uhlídat a to jak na papíře tak na scéně. Střílení šípy po policistech? To opravdu nejde odpustit. V podstatě i zajímavý střet dvou rodičů o společnou dceru tu byl bohužel zašlapán otřesnými dialogy a hereckými výkony mladších účastníků. Finální vyústění všech linií do jedné bylo ucházející a myslím, že myšlenky které chtěl předat, předat dokázal. Jsem tedy rád, že tento film vznikl, protože snad dokázal pomoct ke štěstí mladším hercům, jejichž kariéry budu určitě sledovat. Bohužel se na to musí dívat i lidé a to je už smutnější. Kdo tedy platí za naše štěstí? Vždycky za něj platí ti ostatní. ()

elimS

35% - komentář 20ti slovy: Námět jakože dobrý a jednotlivé příběhy taky celkem v pohodě (hlavně lesbická "trojka")...ale...jinak překombinovaný "bordel" s kretenským střihem. Plesl výborný. ()

IvonaK

Velmi cením nápad, že žena která žije s ženou odejde nakonec za mužem. Neboť většinou je to ve filmech vždycky tak, že žena odejde od muže k ženě. Je to hezké. A docela ráda bych si i přečetla příběh nějáké ženy, která si myslela že je lesba a nakonec odešla s mužem. Ale bohužel ženy se pouze prsí veřejně tím že se zamilovaly do ženy, odešly i s dětmi a nazdar. Nejvíc frajerky v uvozovkách. #swag ()