Až tam nezbyl žádný (TV seriál)

• Česko

Deset malých černoušků

And Then There Were None

Mysteriózní / Krimi / Drama

Velká Británie, 2015, 3 h (Minutáž: 3x60 min)

Jako čtenář a milovník detektivek Agathy Christie můžu jen vrtět blahem. Někdo v BBC dostal nápad natočit novou adaptaci Deseti malých černoušků, a s radostí můžu říct, že to vyšlo. Všechno je na správném místě. Tvůrci pochopili, že na experimenty mají Sherlocka (viz současná bídná Přízračná nevěsta), a černoušky natočili tak, že forma nepřebila obsah. Snadno z toho mohl vzniknout blábol, pokud by se nerespektovala předloha. Naštěstí se to nestalo. Základní děj je neměnný, doslova bych mohl při sledování jet prstem po řádcích v knize a odškrtávat si. Je ale příjemné sledovat, že někdo nechtěl měnit pravidla a tvořit něco nového, ale vzal geniální základ, citlivě rozvinul prázdná místa, kterým se Christie příliš nevěnovala (např. skryté motivace postav, jejich vztah mezi sebou a chvíle vzájemného podezřívání) a vytvořila vkusnou ale ksakru napínavou Agathu Christie pro 21. století. Herci jsou skvělí, nemá cenu je vyjmenovávat. Každá postava je typově správně obsazená, nikdo nevyčnívá, zároveň ale ani nezapadá. Prostředí domu na pustém ostrově je úchvatné. Obraz, barvy a hudba jsou skvělé a vytvářejí dokonalou atmosféru zmaru, podezřívání a beznaděje. Z pohledu čtenáře, který věděl, jak k těm vraždám došlo a co je pointou, jsem mohl sledovat počínání postav a bavit se hrou, která je s divákem hrána. V jednu chvíli jsem si říkal, že „něco“ je moc očividné a divákovi to dojde, ale těžko říct, jak to vnímá nečtenář. Jen mě trochu mrzí, že se nedrželi původního názvu Ten Little Niggers, a směšné je přejmenování Černochova ostrova na Vojákův ostrov… ale budiž, pokud to bylo nutné, aby se černoušci neurazili, tak proč ne… I přes závěrečnou pointu není řečeno vše, a je tady důvod pro další zhlédnutí. Krátce – mám ohromnou radost, že to nikdo nepodělal, a vzniklo něco, co nedělá knize ostudu, ale skládá ji hlubokou poctu. Došlo mi, že takhle nějak podobně jsem si to při čtení představoval. A samozřejmě je to velmi napínavé, ale to už je snad jasné, ne?(5.1.2016)

Deset malých černoušků je asi můj nejoblíbenější kousek od Agathy Christie. Spíš než typickou detektivku připomíná dnes již zřejmě passé, leč stále dokonalé thrillery. Deset lidí uvězněných na ostrově, kde šílí psychopatický a geniální vrah. Vím, že existuje pár filmů na tuto knihu, ale ničím mne nijak nezaujaly. Až nyní jsem zjistil, že existuje takovýto mini seriál a já si řekl, že jestli něco by mohlo být natočeno do té autentické a dokonalé formy této skvostné knihy... je to právě toto. A opět jsem byl zaveden do omylu. Tenhle seriál působí, že je skvěle natočen, což neupírám, byla na něm odvedená v celku slušná práce. Potěšíto asi hlavně nečtenáře, kterým je kouzlo knihy a genialita toho všeho u prdele. Což je kreténismus. Problém seriálu je v tom, že budí dojem, že ten, kdo psal scénář snad ani skoro nečetl knížku. Kostra příběhu je sice podobná, ale genialita toho díla čpěla v tom, že tak jak to vymyslela právě Agatha to bylo perfektní a sofistikovaný. Autoři scénáře z toho, ale udělali jednoduchou snůšku kravin. Postavy a jejich charakter je zdeformován, tak aby se to líbilo průměrnému divákovi 21. století. Krom toho v něm tvůrci experimentují s prvky hororu, což je tuplem bizarní kokotina. Postavy se chovají jako roboti, emoce tam jsou, ale jsou až moc afektované a irelevantní. Nemůžete z medvěda udělat mouchu. Ale tady se o to až moc snažili. Tohle je opravdu zklamání. Dávám je pár bonusových bodů za charismatické obsazení včetně veterána Neila a šarm samotná jako Charlese Dance. Ale prosím vás. Když už chcete dělat film nebo nějaký projekt podle předlohy. Tak ji natočte jak to bylo. A ne, že z Forresta Gumpa uděláte Pulp Fiction. Velmi silné zklamání.(19.7.2016)

Knihu jsem nečetl tak nevim, ale miniserie byla naprosto výborná, od prvních minut si mě to získalo a žral jsem to až do konce. Výborná napínavá atmosféra, temná dokonalá hudba a skvělá herecká esa na jednom plátně. Místy to bylo až děsivé a neskutečně napínavý, já jsem spokojenej maximálně...tedy až do samotného konce, čekal jsem nějaké vysvětlení, ukázání motivace, způsobu vražd, takhle mi přišlo pár věcí nejasných a otevřených....ale jinak výborné(27.2.2017)

Na úvod musím říct, že vedle Vraždy v Orient expresu jde bezpochyby o nejlepší detektivku z pera Agathy Christie, která si mě naplno získala. Divák má na tři hodiny možnost sledovat naprosto dechberoucí podívanou, která těží hlavně z úžasně vybraného hereckého obsazení a z velice dobře napsaného příběhu. Jeden osamělý ostrov, jedno velké sídlo a deset lidí, kteří se v minulosti dopustili zločinů, za které nebyli potrestáni + jedna celkem děsivá říkanka předpovídají jednotlivá úmrtí všech přítomných. Líbilo se mi zakomponování flashbacků do děje, takže měl divák možnost se v průběhu děje dovídat bližší informace o jednotlivých postavách a jejich zločinech, a mohl si na každého vytvořit názor. Vedle toho musím rovněž pochválit práci s kamerou, která nabízela jak symbolické detaily tak děsivě nádherné záběry panství na ostrově, a vedle toho rovněž působivý a nepřeslechnutelný hudební doprovod, který skvěle dotvářel dusnou atmosféru a nemožnost útěku z ostrova. Zkrátka velice zdařilý televizní projekt, ve kterém se snoubí hned několik mých oblíbených prvků a aspektů, které ve filmech či seriálech vyhledávám, a který byl rozhodně mým šálkem kávy. A že to byla sakra dobrá a kvalitní káva!(5.9.2016)

Pokud znáte adaptace Agathy Christie jenom prostřednictvím seriálového Poirota, tak vás tahle minisérie podobně jako mě v nejednom ohledu předkvapí. Chladná atmosféra, paranoia postav a nekompromisnost děje se nesledují snadno během víkendové odpolední kávičky, ale sledovat výsledek je přesto fascinující. Tohle je adaptace pro 21. století. V dobrém i ve zlém - diváci chtějí krev, mrtvoly a sexuální nápětí a taky to dostanou. K temnému příběhu , ve kterém nikdo není nevinný, se ostatně nic jiného nehodí. Snad jediná moje výtka směřuje k hudbě, která mohla být využitá víc.(9.1.2016)

• - Spoiler: V knižní předloze vrah nikdy žádné z postav neodhalí svou totožnost. Místo toho, toužíc po uznání za „nevyřešitelný zločin“, napíše budoucím vyšetřovatelům případu dopis v lahvi, ve kterém vysvětlí své pohnutky i taktiku zabíjení. Láhev je, jakkoli se to samotnému pachateli zdá nepravděpodobné, posléze skutečně vyplavena a zaslána kapitánem lodi „Emma Jane“ bezradnému Scotland Yardu. (JaneBonny)

• - Pôvodná verzia knihy, podľa ktorej je tento seriál natočený, bola vydaná v roku 1939 pod názvom „Ten Little Niggers“ (10 malých černoškov). Tento názov bol však považovaný za rasistický a tak bola kniha vydaná aj pod názvom „Ten Little Indians“ (10 malých Indiánov). Od roku 1985 sa používa názov „And Then There Were None“ (A neostal ani jeden). Zmena sa týka aj riekanky v knihe, kde sa niggers (černoškovia) zmenilo na soldier boys (vojaci) a taktiež názvu ostrova z Nigger Island na Soldier Island. (Hank_Scorpio)

• - Filmový dům stojí v obci Harefield na okraji Londýna (Harefield House). Ostrovem je Mullion Island na Cornwallu, dům je na něj doplněn pomocí CGI. Přístav je Mullion Cove. Dále se natáčelo v Newquay a Kynance Cove (pláž) a vlakové scény se natáčely v South Devon Railway. (rakovnik)