Až tam nezbyl žádný (TV seriál)

• Česko

Deset malých černoušků

And Then There Were None

Mysteriózní / Krimi / Drama

Velká Británie, 2015, 3 h (Minutáž: 60 min)

A nakonec žádný nezbyl. Upřímně nejsem příznivce ,,Poirotovek" a už vůbec ne Colomba a Jessicky F(uck)letcherové, ale tahle goticky laděná anglická věc na mne velice zapůsobila. Hlavně námětem který čerpá z povídačky Deset malých černoušků. Předlohu jsem nečetl a jsem upřímně rád, jelikož bych asi tak nevrněl blahem. Absolutně žeru starou anglickou galanci včetně samotného přízvuku a stavbou slov u dialogů. Tady jsem byl jako doma. Deset lidí je uzavřených na jednom ostrově, v jednom domě a jeden z nich je vrah. Kdo? Sekretářka? Stará dáma? Generál? Soudce? Policista? Lovec odměn? Služebná? Majordomus? Doktor? Frajírek? Každopádně mrtvol bude devět (!). Navíc každý z hostů skrývá své hrůzné tajemství o kterých vrah ví. Lov může začít. Atmosféru si to drží hodně vysoko a ani jednou během 180ti minut neklesne, naopak houstne a houstne s každým dalším mrtvým tělem. Nedocházela mi ale jedna věc. Vraždy se odehrávali dle říkanky, kterou většina z přítomných znala. Proč si ji ani jednou tedy neřekli až do konce? Vždy jen až po vraždě odrecitovali jednu pasáž. Jó, kdybych tam byl já... Celkově tomu opravdu není co vytknout a tři díly po hodině jsou přesně tak akorát na odvyprávění smutného příběhu s dokonalou výpravou a (trochu) předvídatelným finále. Herecké výkony? Do puntíku dokonalé, pochválit musím skvělý casting. Každopádně... 97% a.k.a 5*(8.1.2016)

Zajímavý příběh o vyvraždění a netypickém vrahovi. První díl měl parádní atmosféru a nemohl jsem se dočkat zbytku minisérie. Ve druhé jsem byl trochu zklamán, že se vraždí podle říkanky, ale nikoho nenapadne si přečíst říkanku s ohledem na další oběť. Ten nešvar se přenesl i do posledního dílu. Bohužel. Ale i tak herecký ansábl skvěle zvládl během třech hodin přiblížit desítku postav, jejich osudy a pohnutky.(8.3.2018)

Agatha Christie není můj šálek kávy, takže Deset malých černoušků jsem znal jen rámcově a díky tomu byla pro mě minisérie napínavá až do samotného konce. K dokonalosti přispívala i výborná sychravá atmosféra opuštěného ostrova a samozřejmě vynikající obsazení s řadou osvědčených jmen, z nichž se mi nejvíc líbili pro mě neznámá Maeve Darmody a ne tak okoukaný Burn Gorman. Dokonalost sama. 100%(7.1.2016)

65%. Hutná atmosféra, brilantní flashbacky, ale co do psychologie postav brutálně nerealistické. A ač jde o Agathu Christie, pro kterou je takový styl nanejvýš charakteristický, je And Then There Were None vizuální snobárnou (sic typickou pro předválečné období), kterou mé oči zrovna dvakrát dobře nenesou; snad bych uvítal zasazení do moderní doby a sofistikovanější zpracování charakterů a jejich vzájemných vazeb. Navíc intenzita zvratů se postupně zhutňovala a v poslední části je toho řečeno mnohem víc, než v částech předchozích, takže nevyváženost jednotlivých epizod vytváří dojem, že přinejmenším první část byla nudnou a pouze nutnou výplní před skoro epickým finále, které ku mému podivu přineslo i slušnou katarzi. Určitě nejlepší zpracování Deseti malých černoušků, ale i tak by to šlo (byť třeba v mainstreamovějších kruzích pod vedením např. Davida Finchera) podstatně lépe.(30.8.2016)

Nejlépe zfilmované dílo od Agathy Christie, jaké jsem kdy viděla. Temné, velmi napínavé a depresivní. Trochu mi vadilo, že se nezodpověděly úplně všechny otázky ohledně minulosti postav (například nebylo vůbec jasné, co udělal doktor). Ale jinak to je výborná minisérie s jak jinak, než skvělým, a nad ostatními značně vyčnívajícím, Charlesem Dancem. Výborné.(28.11.2016)

• - Spoiler: V knižní předloze vrah nikdy žádné z postav neodhalí svou totožnost. Místo toho, toužíc po uznání za „nevyřešitelný zločin“, napíše budoucím vyšetřovatelům případu dopis v lahvi, ve kterém vysvětlí své pohnutky i taktiku zabíjení. Láhev je, jakkoli se to samotnému pachateli zdá nepravděpodobné, posléze skutečně vyplavena a zaslána kapitánem lodi „Emma Jane“ bezradnému Scotland Yardu. (JaneBonny)

• - Filmový dům stojí v obci Harefield na okraji Londýna (Harefield House). Ostrovem je Mullion Island na Cornwallu, dům je na něj doplněn pomocí CGI. Přístav je Mullion Cove. Dále se natáčelo v Newquay a Kynance Cove (pláž) a vlakové scény se natáčely v South Devon Railway. (rakovnik)

• - Pôvodná verzia knihy, podľa ktorej je tento seriál natočený, bola vydaná v roku 1939 pod názvom „Ten Little Niggers“ (10 malých černoškov). Tento názov bol však považovaný za rasistický a tak bola kniha vydaná aj pod názvom „Ten Little Indians“ (10 malých Indiánov). Od roku 1985 sa používa názov „And Then There Were None“ (A neostal ani jeden). Zmena sa týka aj riekanky v knihe, kde sa niggers (černoškovia) zmenilo na soldier boys (vojaci) a taktiež názvu ostrova z Nigger Island na Soldier Island. (Hank_Scorpio)