Zabíjení

• Česko Velká kořist (více)

Johnny Clay sa po piatich rokoch dostal z väzenia a chystá sa oženiť so snúbenicou Fay. Je pevne rozhodnutý, že do ďalších kšeftov sa pustí až keď sa presvedčí, že riziko ozaj stojí za potenciálny zisk. Spolu so štyrmi ďalšími mužmi chystá prepadnutie dostihovej pokladne. V hre sú dva milióny dolárov. Lúpež je naplánovaná do najmenších detailov. Zapojený je do nej aj George Peatty, plachý pokladník z dostihovej dráhy. Je ochotný riskovať krk len preto, aby zapôsobil na chladnú a panovačnú manželku Sherry. Sherry mu je neverná s Valom a všetky informácie o plánovanej lúpeži posúva svojmu milencovi. Tak dokáže aj dokonale naplánovaný zločin stroskotať na príliš dokonalej zhode náhod... (oficiální text distributora)

tukomaster

Na tu dobu, neuvěřitelně stylový a moderní snímek, který se směle může rovnat dnešním Dannyho Parťákům. Kubrick natočil noir gangsterku se skvělou hudbou, dobře vedenými herci a samozřejmě precizní režijí. Film si drží po celou dobu velmi dobrou atmosféru, která je utvářena přesnými časovými údaji a hlasem vypravěče. Zajímavá byla také práce se světlem. Rozhodně skvělý závěr a hlavně závěrečný záběr! 90% ()

nascendi

Obdivujem jasnozrivosť väčšiny hodnotiteľov, ktorí už v tomto filme rozpoznali Kubrickovu neskoršiu genialitu. Ja som po jeho pozornom zhliadnutí skôr začal uvažovať, či má mať aj naďalej miesto v desiatke mojich najobľúbenejších režisérov. Je množstvo filmov nakrútených skôr, ako tento a pritom na mňa nepôsobili tak staro a miestami až naivne. Pri niektorých hercoch som takmer trpel a nedá sa to zvaliť iba na dabing. Okrem skladačkovej výstavby a poprehadzovanej chronológie, ktoré sa odvtedy stali takmer normou, som nenašiel nič, čo by ma zaujalo. Tie dve hviezdičky sú viac-menej zo slušnosti. Veď nakrútil aj Odyseu ... ()

Tomco

pri prvej polovici, ked sa este len pripravuje nosna cast filmu a buduju charaktery postav som si hovoril, ako sakra moze mat tento film take vysoke hodnotenia?? teraz to uz viem, zhruba od polovice zacina strhujuce predstavenie..vyborne herecke vykony, vyborny dej..super!!! ()

Tommy987

Čiernohumorná noir kriminálka vyrozprávaná s typicky kubrickovským odstupom a chladom. A takisto typicky kubrickovsky je film neskutočne premysleným v každom detaile. Kubrick jednoducho umí :-). 10 / 10 ()

iamek

Můj první Noir film a líp to snad nemohlo dopadnout. Škoda, že v dnešní době se tyhle filmy netočí. Kubrick a jeho geniální režii poznáte na první pohled. Sledování více herců ve stejných chvílích není jednoduché natočit, ale Kubrick si stím poradil geniálně. Skvělá kamera, herecké výkony a hlavně ta režie. Tenhle snímek jsem rozdýchaval poměrně dlouho. Díky Zabíjení si musím sehnat více Noir filmů. ()

Chrustyn

Ještě než se Kubrick proslavil klasikami jako "Mechanický pomeranč" nebo "2001: Vesmírná Odysea" natočil brilantní film-noir, ve kterém použil novátorské postupy, které se používají dodnes. Film se točí kolem loupeže peněz na dostihovém závodišti, která i když je dokonale naplánovaná, zákonitě nemůže dopadnou podle představ zlodějů. Režisérův přístup k příběhu je skutečně prvotřídní a hodně často používá "skoky" v čase, kdy různou událost ukáže očima několika zúčastněných, tudíž je důležité celý film sledovat pozorně, jelikož je jednoduché se v příběhu ztratit. Díky své krátké stopáži se zde pořád něco děje a režisér se nezdržuje zdlouhavým vysvětlováním. Jako třešnička na dortu vedle dokonalého scénaře a prvotřídní gradace filmu pak působí výborné herecké obsazení, skvělá hudba a konec, který ani nemohl být lepší. Nadčasová klasika. ()

LaciLC

Aj keď dnes je už žáner film-noir prakticky mŕtvy, vždy ma poteší nejaký krásny návrat do rokov (obdobia), keď sa takéto filmy točili ako na bežiacom páse. Zabíjanie je dokonalý filmík z ranej Kubrickovej tvorby. Pred ním mal na konte len dva (vojnový Strach a túžba, film-noir Bozk vraha). Zabíjanie mám však o veľa radšej ako Bozk vraha, hlavne pre majstrovskú atmosféru a dialógy. Stanley to ešte z časti prešpikoval čiernym humorom, ale tu klady filmu zďaleka nekončia. Film má aj slušné herecké obsadenie a hlavne poriadny scenár. Bravo, Mr. Kubrick!!! ()

bassator

36. LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA UHERSKÉ HRADIŠTĚ 2010 - INVENTURA - Filmová čítanka - film noir (The Killing / THE KILLING / Zabíjení) - Nikdy jsem žánr Film-Noir nevyhledával, proto pro mne příjemné překvapení, že se mi na filmovce docela i líbily, nebo to dělala hlavně ta festivalová atmosféra?... - 28. 7. 2010 - kino Reduta - Velký sál - Uherské Hradiště - 85% ()

Arsenal83

Kubrick nedokázal natočiť zlý film. V tomto prípade nesklamal, ale ani neohúril. Slušne rozohraná dráma podľa mňa v druhej polovici stráca dych a poteší vás len smrť jednej hnusnej mrchy. Tiež si myslím, že na krátku stopaž tu bolo príliš veľa postáv. Zaujímavou bola kamera, ktorú tentokrát ale prekvapivo nedržal v ruke samotný Kubrick. ()

mat.ilda

Ještě, že jsem seděla, vám řeknu - díky komentářům, které jsem si prozřetelně četla před projekcí, což běžně nedělám... Termín komentář bych v těchto případech změnila na ódu, už jen pro abúzus slůvka geniální, které mě v panice donutilo pátrat v záhlaví, zda se proboha nejedná o žánr! Takže já se teď podělím o své dojmy, kde na "g" budou začínat jen výkony herců - tedy gumové... ani plán loupeže mně nepřišel nijak perfektní, ale zato celkem odpovídající skutečnosti, proto taky většina lumpů končí za mřížemi, ještě v tom lepším případě, že. Lineární neuspořádanosti nechci upírat prvenství, sofistikovanost však ano. Po nějakém tom odlehčení vtipem ani stopy, pokud k němu neměla posloužit krása pokladníkovo sviňské ženy nebo úsměv čarostřelce Nikkiho. Největším krachem se ale ukázalo být soupeření vypravěče a hudby o to, kdo je rušivější - a nemůžu se rozhodnout. Nezklamala noir atmosféra a stylizace padouchů (prostě padouši ze starých časů mně přijdou mnohem víc padouchovitější, než ti současní), jakož i staré dobré propriety typu futrál na hudební nástroj a nakonec i vcelku napínavý průběh loupeže. Můj verdikt beztak nemůže znít jinak, než - dalo se. I s přihlédnutím k době vzniku. ()

mcb

Kus velké filmařiny zahalený v malém nenápadném noir provedení. Kubrick byl génius a dokázal mistrně povýšit "docela obyčejný" příbeh na úměni a dovést ho do dobře vypointovaného scenáristického konce. Výpovídá o tom i skládání záběrů a celková narace, která je na první pohled těžko srozumitelná, ale nakonec do sebe velmi pěkně zapadá. Celkově je The Killing zdánlivě obyčejný film, ale když ho má pod sebou někdo jako Kubrick je jisté, že výsledek bude opět trošku jiný jako obvykle. ()

evulienka3

Vraj jeden z obľúbených filmov Quentina Tarantina. Vôbec sa tomu nečudujem. Myslím, že pre filmárov je to veľmi inšpiratívny kúsok a to po všetkých stránkach. ()

Flego

Viem si predstaviť Kubricka ako by natočil tento film v časoch svojej slávy. The Killing je rozbehový mostík, z ktorého sa skvelý režisér rozbehol, aby dosiahol výšin. Určite by som vyzdvihol scenár ( Kubrick ) zbavený zbytočného nánosu posúvajúci sa slušným tempom aj pomocou vhodných prelínačiek a v nepochybnom rade dobrú hudbu. ()

poz3n

Parádní Kubrick. Předchůdce Dannyho parťáků a jemu podobnejch filmů. Na nic se nečeká, oproti Kubrickovo klasickejm zdlouhavejm precizním scénám je tu naopak všechno přímo na talíři před náma. Perfektní profesionální prvotina. ()

anais

Stejně jako v pozdějších Kurickových filmech, i tady sledujeme děj jakoby z chladného odstupu. Hlavní hrdina je tu potlačen a dělí se o prostor s ostaními členy zlodějské výpravy. To vše umocňuje komentátorův voice-over, který jako by popisval dostihový závod, a ne lidské osudy. Čili - Killing má mnoho skvělých momentů, ale celkový dojem trochu kazí vzdálenost od jednotlivých charakterů, způsobená zvolenou formou vyprávění. ()

ScarPoul

Perfektné krimi, ktoré je natočené bez jediného zaváhania a ktoré je podané veľmi nevšedným spôsobom, na 50. roky. Stanley Kubrick, prvý krát siahol po knižnej predlohe a vznikol podľa toho film s neuveriteľnou atmosférou a neskutočne dobre zahranými charaktermi. Síce aj u nich sa nájde ten typický americký pátos, ale je ho omnoho menej, ako v predchádzajúcom Kubrickovom počine Killer´s kiss. Najlepšie je, že film je budovaný tak, aby ste mali možnosť sledovať vývoj postáv a aby ste sa mohli aspoň s jednou stotožniť. tu už kladie Kubrick dôraz na charaktery a som veľmi rád že si uvedomil, že citové rozpoloženie postáv môže spraviť aj inak, ako neustálými close upmi na tváre účinkujúcich, ktoré využíval v predchádzajúcich filmoch a ktoré vyznievajú strašne umelo. aspoň podľa mňa. Fantastický film, ku ktorému sa veľmi rád vrátim, pretože zážitok z neho je nezabudnuteľný. ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci