Lolita

Emigrant z Evropy Humbert Humbert je po příjezdu do města Ramsdale v New Hampshiru zasažen amorovým šípem a plánuje se oženit s Charlottou Hazeovou. Avšak jen proto, aby byl navždy blízko svému miláčku – Charlottině předčasně vyspělé dceři Lolitě! Filmař Stanley Kubrick prozkoumává téma sexuální posedlosti (námět, ke kterému se vrátí o 37 let později ve filmu Eyes Wide Shut) v této hořce komické a dojemně jímavé adaptaci románu Vladimíra Nabokova. James Mason hraje záludného a pošetilého Humberta, ženatého z nouze s Charlottou (Shelley Winters), který musí soupeřit s všudypřítomným a otravným Clarem Quiltym (téměř chameleonský Peter Sellers), když jeho duši polapí bezstarostná dospívající dívka (Sue Lyon) s oním „nádherným, poetickým a melodickým jménem“ – Lolita. (Magic Box)

kobejn

Nevěřte tomu, co o tom ostatní píšou, todle je mistrovský film, naopak, jeden z nejlepších Kubrikovejch filmů. ()

Sandiego

Některé scény by snesly svižnější zkratku, avšak alespoň vynikly výtečné výkony Masona, Sellerse, který byl opět ve svém živlu a především Sue Lyonové, která je nejzajímavější ve své proměně v závěru. ()

MikO_NR_1909

Výborná psychologicko-romantická dráma medzi dvoma (teda troma) ústrednými postavami s perfektne rozpracovanými charakterovými súvislosťami. Najmä prvá polovica veľmi efektívne pohráva dejové obrátky v bytových interiéroch a v ktorej dramatickej precíznosti sa dá precítiť osobitne každý pohľad, gesto v ultra-lahodnej chémii postáv. James Mason to spoľahlivo ťahá a presvedčivo vyprofiloval chorobné zúfalstvo nešťastného, po čase paranoidného jedinca. V rámci režisérovej tvorby podpriemer t.j. cca (veľmi slušných) 76%. ()

Jira K

Kubrick je opravdový genius a jeho obsazování Petera Sellerse do 'dvoj a vícerolí' bylo opravdu více než prozíravé. Pěkný příběh, skvělé herecké výkony, dobrá kamera, ale přesto mi tu něco chybělo...možná to bylo příliš zdlouhavé. "Mí známí pořád házejí nedopalky do pití.To je nehygienické..." "Protože jsi zneužil hříšnici..Protože jsi zneužil...rotože jsi zneužil mé nevýhody.to jste ale stvořil zatraceně dobrou báseň!Když jsem stál va adamově rouše...Ou, měl byste se stydět, kapitáne!Před federálním právem a jeho pichlavými hvězdami.Zatraceně vy starý kozle.moc hezké.To je ale opravdu hezká báseň.Protože jsi zneužil ...trošku se to opakuje, že? Protože...a tady taky.." "To stačí!!" "Proč jste mi to sebral, šéfe?začínalo to být oplzlé...." ()

Freemind

Strašně mě baví srovnávat adaptace knižních předloh - obzvláště, když jsou takto vydařené (kromě Kubrickovy verze mám na mysli ještě film z roku 1997 s Jeremym Ironsem). Novější verze se mnohem lépe drží předlohy, ale mám subjektivní pocit, že ta starší se i přes velké změny v ději více přiblížila atmosféře knižního originálu. Možná je to tím, že mu byla bližší i časově, ale ... ne, neřeším to, oba filmy dopadly výtečně. Peter Seller krapet přehrává, v Kubrickově filmu potěší obzvláště dokonalý James Mason. Ten zde krásně rozehrál tu téměř roztomilou bezbrannost muže, který je zprvu svým chtíčem nebezpečný, ale nakonec se kvůli němu stává zoufalou loutkou a obětí. P.S. Sakra, nedávno jsem se díval na show Eddieho Izzarda, který mi narval do hlavy jeho imitaci Jamese Masona, takže jsem polovinu "Lolity" prochechtal u Masonovy dikce. ()

erased

Knižní předlohu jsem nečetl, přesto mi připadalo, že Kubrickův scénář jen poslepoval knižní výjevy do technicky dokonalého, ale nefungujícího celku. Jednotlivé části stojí hlavně na afektovaném projevu hlavních postav, ať už je to úvod a jednotlivé incidenty s Quiltym, začátek vyprávění s Charlottou nebo hašteření hlavního hrdiny s koketní Lolitou. Na zbytku se, stejně jako třeba na Divnolásce, projevil zub času, a přestože nejspíš byl obsah ve své době šokující, je celý vlastně jen o pouhých náznacích, kvůli kterým dnes konzervativní profesor Humbert působí vyloženě naivně. Přesto je tato postava tím hlavním, co mě u filmu drželo, a mánie, které předvede v závěru jsou jasným vrcholem filmu. Pro mě jím totiž rozhodně není přehrávající Sellers, který sice nejspíš hraje to, co mu bylo napsáno, ale jeho košaté a nepřirozené málem-monology jsou spolu s komediálními vložkami a chvílemi nesnesitelně dramatickou hudbou tím, co na celou Lolitu vrhá světlo nevýrazného a nezapamatovatelného průměru, jakkoli technicky perfektního. ()

gogos

Zase trochu jiný Kubrick, který tentokráte zkoumá nevšení a zajímavý milostný trojúhelník. Možná ne tak emoční, jako Stezky slávy, možná ne tak výpravný jako Spartakus a možná ne tak napínavý jako Zabíjení či Vrahův polibek, ale přesto má i Lolita hodně do sebe. V čele s vynikajícími charaktery především v podání Sue Lyon a Petera Sellerse sledujeme zajímavou kombinaci romantického dramatu, lidského psychologického filmu a lehké komedie. Lolita možná Kubrickovi nesedí úplně, protože je zde prakticky minimum možností jak uplatnit jeho cit pro noir, kameru či efekty, ale i tak se jedná o velmi zdařilou podívanou a parádní sondu do mravní etiky zvrácených bláznů. ()

SarumanKo

Hoci sa snažím adaptácie, ktorých knižné predlohy poznám, vždy hodnotiť odosobnene, teda ako samostatné a pôvodné, takmer nikdy sa mi to nepodarí. Bol som skutočne zvedavý, ako sa filmárom podarí zachytiť ducha románu V. Nabokova, ktorého hlavnou prednosťou v žiadnom prípade nie je príbeh, ale spôsob, akým je prerozprávaný, plný slovných hračiek, famóznych opisov a irónie. Ak sa to niekomu má podariť na úrovni, bude to génius Kubrickovho formátu, myslel som si. Bohužiaľ som sa mýlil. Aspoň čiastočne. Prvým z faktorov, ktoré zabránili tomu, aby skutočná kontroverznosť (kritickosť, emotívnosť, zvrátenosť, hravosť...) románu prenikla do filmu, boli nepochybne hollywoodski cenzori a celkom inak nastavené mravné zásady danej doby. Kvôli tomu zrejme malú Lolitu stvárnila prehnane dospelo pôsobiaca, navyše veľmi slabo hrajúca Sue Lyon. A mnohovrstevnatý charakter Humberta Humberta v slušnom, ale príliš jednorozmernom Masonovom stvárnení taktiež stráca na čare. Ešte šťastie, že príbeh bol pre potreby filmu prekopaný tak, aby venoval omnoho viac priestoru Quiltymu, ktorý sa v úžasnom Sellersovom podaní stal nečakaným ťahúňom filmu. Druhý faktor, ktorý výrazne škodí tomuto inak bezchybne zrežírovanému filmu, je jeho vek. Lolita je asi jediný Kubrickov film, ktorý nie je nadčasový a každý náznak jeho niekdajšej šokujúcosti nadobro zostarol. (6/10) ()

kaylin

Kubrick se plně vrhnul na díla, nad nimiž měl naprostou kontrolu, a nezačal nijak troškařsky, ale rovnou pěkně kontroverzně. "Lolita" byla ve své době velmi kontroverzní, no, ona je i dnes. Spolupráce s autorem, Nabokovem, pak vedla ke vzniku filmu, který je své kontroverze hoden. Už jen první pohled Jamese Masona (Humbert Humbert) na Sue Lyon (Lolita) jasně ukazuje, co se v profesorovi probudilo. Ta sebedestrukce je jasná od začátku geniální scénou s Peterem Sellersem, který na malém prostoru ukazuje své jedinečné herectví. James Mason byl pro roli vybrán naprosto dokonale, protože jeho pohledy vyjadřují přesně to, co mají. Je v něm ona potřená úchylnost, co je pro roli nezbytná. Když se zaměříte na ty jemné nuance, je to výsostný zážitek. Poprvé jsem měl mimochodem pocit, že k filmu skutečně sedí jeho hudební složka. ()

Maq

Do Nabokovovy Lolity se mi nikdy jaksi nechtělo, a i filmovou verzi jsem dlouho odkládal. Zralý muž a teenagerka, to mi už samo o sobě zavání trapností a katastrofou. Nejde mi o "skandální" stránku věci, spíš mi to vadí jako zatmění zdravého úsudku. --- Nakonec mě na filmu nejvíce zaujala dospělost scénáře a vynikající herectví, dvojnásob výjimečné vzhledem k roku vzniku filmu. Pomohlo mi to ocenit Kubricka jako mimořádného tvůrce, jehož pozdější tvorba - ze 70. let a dále - mi příliš neladí. --- Jedna změna oproti předloze - Lolita neumírá, nýbrž žije dál ve velmi tuctové realitě - se mi zdá silnější než originál. Snění nekončí násilně, nýbrž přirozeně, a je to jen poblouzněný muž, který se odmítá probudit a završuje svoje selhání. Dobré. ()

PogoJoe

Docela nuda. Herci fajn, hlavně P.eter Sellers, ale přišlo mi to hrozně roztahané, bez silnějšího momentu a novější verze z r. 1997 se mi líbila víc. ()

swed

Nejlepší Kubrick, protože je to o postavách. Navíc hlavně v první polovině naprosto geniální černá komedie. Herecky bezchybné. 10/10 ()

Duotone28

aaaaaaaaaach, preco sprosta casomiera ako nahle je nad 130minut...musi tak odradzovat, shiiiiiiiit !!! Lolitka mi tu lezi uz druhy rok v original luxusnom DVD prevedeni...a ja howado sa k nej dostal az teraaaaz. Tu momentalne nie je ziaden dovod oboznamovat...jaky klenot zas Kubrick stvoril...jeke umelecke dielo po nom zostalo, lebo to proste vedia uz vsetciiii...a pekne davnoooo!!! Vobec tu teraz nemusim pisat o perfektnom James Masonovi, o krasnuckej Sue Lyon...o kurevsky dobrom scenari...o sakramensky dobrom filme. Lebo proste to VEDIA uz VSETCI !!!!!!!!!!!!! Fullka,nazdar ()

Lucjen

Na štvrtý raz sa mi to podarilo dopozerať, nikdy som tak často nekontrolovala časomieru. Sue Lyon je stelesnená Lolita, človek sa nemôže vynadívať. No Mason postavu Humberta jednoducho nedokáže obsiahnuť a vyznieva komicky, obzvlášť vedľa P. Sellersa. V scenári sú všetky dôležité momenty z predlohy a predsa mi to spolu na plátne akosi nedáva zmysel. A záverečná scéna, ktorá pre mňa bola v knihe perfektným vyvrcholením, tu vyznieva do prázdna. Bez čítania Nabokovej predlohy by som bola zrejme zhovievavejšia. Ale s tým už nič nespravím, jednoducho veľké sklamanie. Prečítajte si radšej knihu. ()

JohnMiller

Na svoju dobu určite kontroverzné až až ale dneska to už nemá takú kadenciu. Stanley Kubrick pre mňa začína byť modlou až s filmom Dr. Strangelove, tie predtým sú síce remeselne skvelé ale nie sú také... ako by som ich nazval.. Bláznivé a geniálne zároveň. Lolita je pre mňa ako keby taký medzičlánok. Je to dobre nakrútené, neurazí... Ale keby to malo nejaké.... HOT scénky bolo by to ešte lepšie. No ktovie akoby dopadol a či by to vtedy spoločnosť nepotopila aj s s ním spolu. ()

salalala

Na výsledku je dost vidět, jak svázané měl Kubrick (a spolu s ním i Nabokov) ruce a musel pracovat s náznaky. Tím pádem je film dost jiný než kniha - postavy a události zjednodušuje, Humbert v jeho verzi vypadá jako zamilovaný blázen, Lolita jakožto de facto neškodná dívenka, která vlastně o Humbertovy hrátky nemá zájem a její matka jakožto totálně zoufalá žena, která se chytá posledního stébla, což z knihy tak jasné úplně nebylo. Kdyby to točil kdokoliv jiný, bylo by všechno tohle na škodu a hodnocení by šlo dolů, jenže Kubrick byl natolik geniální, že mu to prošlo. Náznaky využil ke svému prospěchu a celou dobu se tak divák může pouze domýšlet, zda mezi dvěma hlavními aktéry k něčemu došlo a nechal tu působit velmi zvláštní erotické pnutí, které není zcela viditelné, ale objevuje se kdesi v pozadí. Velmi dobře taktéž film obsadil, neboť James Mason zvládl přechod od sebejistého a lehce ironického profesora v trosku výtečně a skvěle mu přihrávala i Sue Lyon, z níž ale nevyzařovala taková přitažlivost a "zvrhlost" jako v předloze. Samostatnou kapitolou pak je naprosto fantastický Peter Sellers, který tu zúročil svůj velký komediální talent, roli zvrhlíka odehrál naprosto dokonale a vyvážil jeho komiku i tragiku. Je pravda, že délka je v tomhle případě přehnaná, z dnešního pohledu už film v něčem zastaral a chybí mu nějaká památná scéna a knihu opravdu zjednodušuje až příliš, výsledek je ale pořád velmi dobrý a má co nabídnout. Nepopírám ale, že ve filmografii Kubricka jde asi o nejslabší kousek a znovu se na něj už nejspíš nepodívám. 70% ()

Trevor

6.666 hodnotenie na databáze som venoval dlho odkladanému (na túto príležitosť) filmu Stanleyho Kubricka. Zároveň to bol posledný film tejto legendy, ktorý som nevidel. Úprimne musím povedať že film ma trochu sklamal, herci vo svojich úlohách trochu zaostali za mojim očakávaním. Stupňujúca sa posadnutosť Humberta mladou Dolores je síce zobrazená celkom dobre, avšak sú momenty kedy mi film prišiel príliš nudný a dokonca som si pri jeho sledovaní urobil pauzu čo u mňa nie je zvykom. Z môjho pohľadu ide o jednoznačne najslabší film tejto režisérskej legendy. ()